Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Zle ostrenie N. D3300

Leejo68
2017-11-26 01:32:29+01
Dobry den, chcel by som sa opytat na niake rady pripadne postrehy. Vlastnim pomaly rok zrkadlovku nikon d3300 zo zaciatku som mal samozrejme setak a fotil co prislo no asi polroka sa venujem viac foteniu portretov pripadne krajiniek.
Kupil som si objektiv od nikonu 50mm 1.8 a vsimol som si ze ked fotim portrety fotky mozno vyzeraju super no ked si ich priblizim niesu dobre doostrene. Fotim na manule a poviem priklad na rovnakom nastaveni spravym viac snimkov ztoho isteho miesta a jedna je super zaostrena a ostatne nie.
Nedavno som cital aj niake clanky ohladom bodoveho ostrenia skusal som aj zo zameranim na stred ale ci mam stred alebo celoplosne nevidim v tom rozdiel. Je chyba vo fotaku alebo vomne?
Este pripadne zvazujem casom kupit vyssiu radu ako d7500 alebo podobne.
Dakujem za kazdu odpoved
 
Paladin25
2017-11-26 06:07:23+01
príspevok od: Leejo68
Dobry den, chcel by som sa opytat na niake rady pripadne postrehy. Vlastnim pomaly rok zrkadlovku nikon d3300 zo zaciatku som mal samozrejme setak a fotil co prislo no asi polroka sa venujem viac foteniu portretov pripadne krajiniek.
Kupil som si objektiv od nikonu 50mm 1.8 a vsimol som si ze ked fotim portrety fotky mozno vyzeraju super no ked si ich priblizim niesu dobre doostrene. Fotim na manule a poviem priklad na rovnakom nastaveni spravym viac snimkov ztoho isteho miesta a jedna je super zaostrena a ostatne nie.
Nedavno som cital aj niake clanky ohladom bodoveho ostrenia skusal som aj zo zameranim na stred ale ci mam stred alebo celoplosne nevidim v tom rozdiel. Je chyba vo fotaku alebo vomne?
Este pripadne zvazujem casom kupit vyssiu radu ako d7500 alebo podobne.
Dakujem za kazdu odpoved
Vieš sem prosím vložiť aj nejaké fotky? Môžeš mať front focus alebo back focus. Tak isto to môže samozrejme byť aj tvoja chyba lebo pri hlbke ostrosti len niekoľko cm stačí aby si sa ty alebo model len trochu posunuli a už nemusí byť zaostrené tak kde si predstavuješ...

Skús trochu poogugliť, resp. popričítavať toto forum alebo fotoškolu. Rieši sa to často nájdeš aj testy ako si to skontrolovať...
 
psykora2
2017-11-26 09:56:12+01
daj si fotak na stativ, nastav clonu 1.8 a urob zopar zaberov cez hladacik (nie cez live view) na stredovy ale aj na krajne body ostrenia aby si zistil kde je chyba, chyba moze byt bud v objektive FF/BF alebo v obsluhe, tento objektiv nema stabilizaciu, cize ak pouzivas pri foteni prilis dlhe casy alebo mas nespravnu techniku drzania moze byt problem v tebe, ak je chyba v objektive, tak je lepsie kupit tu d7500, lebo v nej sa da korigovat tato odchylka nastavenim v menu fotaku a samozrejme AF modul by mal byt omnoho lepsi ako na d3300
 
blahoslav J B Art
2017-11-26 11:11:33+01
zapni si stabilizaciu, detekciu tvare a zaostrenie na oko, nastav Auto ISO do 3200, ak nefotis s externymi svetlami, tak radsej nastav automaticky rezim priority clony a expoziciu koriguj do +/- podla toho, ako to vidis v hladaciku, a ziaden back/front fokus ... aspon ja to tak robim na mojom Olympuse M10 Mk1
 
Leejo68
2017-11-26 11:43:41+01
Co som vycital tak 3300vka detekciu tvare nema.
Nefotievam na prilis dlhe casi, ked fotim portret fotim z ruky(cez hladacik oprety o oko lava ruka podopiera objektiv a pravou stiskam spust), fotievam obvykle casi od cca 80 po 200max 250 a prevazne na clone 1.8 lebo mam najradsej ked je osoba vytrhnuta od pozadia.
Vsimol som si napriklad z nedavneho fotenia odfitene dve osoby na f1. 8 iso100 bolo krasne svetlo a cas som nastavil co mi fotak radil cosom si teraz vsimol bolo 1/1250s fotka bola doostrena do najmensieho vlasku... Ale na takyto cas nemozem fotit za kazdych okolnosti lebo zvecsa fotim za horsich podmienok ako mi praca dovoli..
 
z80
2017-11-26 11:57:05+01
príspevok od: blahoslav J B Art
zapni si stabilizaciu, detekciu tvare a zaostrenie na oko, nastav Auto ISO do 3200, ak nefotis s externymi svetlami, tak radsej nastav automaticky rezim priority clony a expoziciu koriguj do +/- podla toho, ako to vidis v hladaciku, a ziaden back/front fokus ... aspon ja to tak robim na mojom Olympuse M10 Mk1
Bezzrkadlovka ako E-M10 nemoze mat back/front focus uz zo svojho principu fungovania
 
blahoslav J B Art
2017-11-26 13:07:04+01
príspevok od: Leejo68
Co som vycital tak 3300vka detekciu tvare nema.
Nefotievam na prilis dlhe casi, ked fotim portret fotim z ruky(cez hladacik oprety o oko lava ruka podopiera objektiv a pravou stiskam spust), fotievam obvykle casi od cca 80 po 200max 250 a prevazne na clone 1.8 lebo mam najradsej ked je osoba vytrhnuta od pozadia.
Vsimol som si napriklad z nedavneho fotenia odfitene dve osoby na f1. 8 iso100 bolo krasne svetlo a cas som nastavil co mi fotak radil cosom si teraz vsimol bolo 1/1250s fotka bola doostrena do najmensieho vlasku... Ale na takyto cas nemozem fotit za kazdych okolnosti lebo zvecsa fotim za horsich podmienok ako mi praca dovoli..
nastavil by som si Auto ISO, max. cas na 1/250 a kratsi, nepouzival pri clone 1.8 zaostrenie na stredovy bod s naslednym prekomponovanim, ale vyber konkretneho bodu podla kompozicie
 
Leejo68
2017-11-26 13:27:00+01
Ale problem je ze ked fotim pár tak tam asi potrebujem celoplosne zaostrenie nie? Lebo aj to sami napr stalo dajme tomu na 1.8cke som nedosiahol vzdy ostrych oboch iba vynimocne ale ked som si dal samozrejme vyssiu clonu su sice zaostreny lepsie obaja no uz potrebujem kratsi cas aby som dostal viac svetla a vtedy pride ten problem ze mam aj z prace doniecene ruky a trasu sami cize na kratsom case to malo kedy udrzim... Idealne je premna fotit z ruky od casu 100
 
Paladin25
2017-11-26 18:05:38+01
príspevok od: Leejo68
Ale problem je ze ked fotim pár tak tam asi potrebujem celoplosne zaostrenie nie? Lebo aj to sami napr stalo dajme tomu na 1.8cke som nedosiahol vzdy ostrych oboch iba vynimocne ale ked som si dal samozrejme vyssiu clonu su sice zaostreny lepsie obaja no uz potrebujem kratsi cas aby som dostal viac svetla a vtedy pride ten problem ze mam aj z prace doniecene ruky a trasu sami cize na kratsom case to malo kedy udrzim... Idealne je premna fotit z ruky od casu 100
Keď fotíš pár tak si ich buď musíš dať do jednej roviny resp. pricloniť... inak si nepomôžeš.... ak pri kratších časoch máš fotku ostrú tak netrpíš ani FF and BF ...
 
Paladin25
2017-11-26 18:06:16+01
príspevok od: blahoslav J B Art
zapni si stabilizaciu, detekciu tvare a zaostrenie na oko, nastav Auto ISO do 3200, ak nefotis s externymi svetlami, tak radsej nastav automaticky rezim priority clony a expoziciu koriguj do +/- podla toho, ako to vidis v hladaciku, a ziaden back/front fokus ... aspon ja to tak robim na mojom Olympuse M10 Mk1
Dobrá rada nad zlato
 
blahoslav J B Art
2017-11-26 18:11:01+01
príspevok od: Paladin25
Dobrá rada nad zlato
trochu som to zaobalil, nechcel som mu rovno napisat, nech vymeni Nikon 3300 za Oly M10 a o probleme, co popisuje, nebude ani chyrovat
 
psykora2
2017-11-26 18:47:48+01
príspevok od: blahoslav J B Art
trochu som to zaobalil, nechcel som mu rovno napisat, nech vymeni Nikon 3300 za Oly M10 a o probleme, co popisuje, nebude ani chyrovat
akurat sklo na Oly s adekvatnou hlbkou ostrosti a ohniskom k nikonu 50/1.8 je zhruba 7x drahsie
 
Paladin25
2017-11-26 19:32:52+01
príspevok od: blahoslav J B Art
trochu som to zaobalil, nechcel som mu rovno napisat, nech vymeni Nikon 3300 za Oly M10 a o probleme, co popisuje, nebude ani chyrovat
Ja som to pochopil lenže narazí zasa na iné... žiaden fotoaparát nie je ideálny....

Oly M10 je určite skvelý stroj ale myslím si že tvoja rada užívateľovi moc nepomohla...
 
Leejo68
2017-11-26 21:01:40+01
Cize ak som dobre pochopil ked fotim parik je dobre si ich dat napr vedla seba? Ale tam je asi lepsie fotit uz z celopslosn ostrenim nie?
Vlastne problem mam najhlavnejsie ten, ze ked fotim parik dasa povedat zaber iba na hlavy nemam problem viem ich zachytit ostre a a ked aj nie viem ze si zato mozem sam ale ked ich fotim napr v celku ako postavy nikdy nedosiahnem aby bolo ostre vsetko... Problem mam ked je zle svetlo potrebujem kratsi cas pri vecsej clone co neudrzim a ked to dam aj na stativ tak zase mam trebars vsetko zaostrene len nie postavy lebo sa napr pohnu... Tam by bolo asi vyuzit to bodove ostrenie nie? A dat si aj nacas lebo niekedy sa nahanam a snazim sa zacytit ten moment ked pozujuci nevnimaju objektiv a su prirodzeny... Ale ako viem umiestnit dva body alebo dosiahnut ostrost oboch?
Skusal som napr aj to ze som fotil parik od 1.8 clony povecme po 5ku na fotaku to vyzeralo krasne parik bol vytiahnuti od okolia no ked som sa pozrel na pc tak bud bolo vsetko rozostrene alebo mi zaostrilo len nohy a pod.

Este jedna otazka, zvazujem za rok alebo tak ked bude moznost casom kupit nieco na vyssej urovni ako som spominal paci sa mi ta d7500 alebo aj spominane olympusi no asi by som volil ten nikon kedze uz mam aj niaku tu vybavu nan.. Co by bolo vhodnejsie na portrety pripadne krajinky?
Ospravedlnujem sa za tak rozsiahle otazky no snazim sa niekde posunut a som zvedavy.. Este raz dakujem za odpovede a vas cas 😊
 
blahoslav J B Art
2017-11-26 21:09:15+01
príspevok od: psykora2
akurat sklo na Oly s adekvatnou hlbkou ostrosti a ohniskom k nikonu 50/1.8 je zhruba 7x drahsie
akurat ze ja som mu ponukol riesenie ... a ty nic
 
blahoslav J B Art
2017-11-26 21:17:46+01
príspevok od: Paladin25
Ja som to pochopil lenže narazí zasa na iné... žiaden fotoaparát nie je ideálny....

Oly M10 je určite skvelý stroj ale myslím si že tvoja rada užívateľovi moc nepomohla...
ci pomohla, ci nepomohla ... ja by som to nechal na Leejo68
 
blahoslav J B Art
2017-11-26 21:20:29+01
príspevok od: Leejo68
Cize ak som dobre pochopil ked fotim parik je dobre si ich dat napr vedla seba? Ale tam je asi lepsie fotit uz z celopslosn ostrenim nie?
Vlastne problem mam najhlavnejsie ten, ze ked fotim parik dasa povedat zaber iba na hlavy nemam problem viem ich zachytit ostre a a ked aj nie viem ze si zato mozem sam ale ked ich fotim napr v celku ako postavy nikdy nedosiahnem aby bolo ostre vsetko... Problem mam ked je zle svetlo potrebujem kratsi cas pri vecsej clone co neudrzim a ked to dam aj na stativ tak zase mam trebars vsetko zaostrene len nie postavy lebo sa napr pohnu... Tam by bolo asi vyuzit to bodove ostrenie nie? A dat si aj nacas lebo niekedy sa nahanam a snazim sa zacytit ten moment ked pozujuci nevnimaju objektiv a su prirodzeny... Ale ako viem umiestnit dva body alebo dosiahnut ostrost oboch?
Skusal som napr aj to ze som fotil parik od 1.8 clony povecme po 5ku na fotaku to vyzeralo krasne parik bol vytiahnuti od okolia no ked som sa pozrel na pc tak bud bolo vsetko rozostrene alebo mi zaostrilo len nohy a pod.

Este jedna otazka, zvazujem za rok alebo tak ked bude moznost casom kupit nieco na vyssej urovni ako som spominal paci sa mi ta d7500 alebo aj spominane olympusi no asi by som volil ten nikon kedze uz mam aj niaku tu vybavu nan.. Co by bolo vhodnejsie na portrety pripadne krajinky?
Ospravedlnujem sa za tak rozsiahle otazky no snazim sa niekde posunut a som zvedavy.. Este raz dakujem za odpovede a vas cas 😊
na tvojom mieste by som zacal prestudovanim si navodu k fotaku a tunajsou fotoskolou ... tam najdes odpovede na vsetky polozene otazky
 
Paladin25
2017-11-27 08:11:58+01
príspevok od: Leejo68
Cize ak som dobre pochopil ked fotim parik je dobre si ich dat napr vedla seba? Ale tam je asi lepsie fotit uz z celopslosn ostrenim nie?
Vlastne problem mam najhlavnejsie ten, ze ked fotim parik dasa povedat zaber iba na hlavy nemam problem viem ich zachytit ostre a a ked aj nie viem ze si zato mozem sam ale ked ich fotim napr v celku ako postavy nikdy nedosiahnem aby bolo ostre vsetko... Problem mam ked je zle svetlo potrebujem kratsi cas pri vecsej clone co neudrzim a ked to dam aj na stativ tak zase mam trebars vsetko zaostrene len nie postavy lebo sa napr pohnu... Tam by bolo asi vyuzit to bodove ostrenie nie? A dat si aj nacas lebo niekedy sa nahanam a snazim sa zacytit ten moment ked pozujuci nevnimaju objektiv a su prirodzeny... Ale ako viem umiestnit dva body alebo dosiahnut ostrost oboch?
Skusal som napr aj to ze som fotil parik od 1.8 clony povecme po 5ku na fotaku to vyzeralo krasne parik bol vytiahnuti od okolia no ked som sa pozrel na pc tak bud bolo vsetko rozostrene alebo mi zaostrilo len nohy a pod.

Este jedna otazka, zvazujem za rok alebo tak ked bude moznost casom kupit nieco na vyssej urovni ako som spominal paci sa mi ta d7500 alebo aj spominane olympusi no asi by som volil ten nikon kedze uz mam aj niaku tu vybavu nan.. Co by bolo vhodnejsie na portrety pripadne krajinky?
Ospravedlnujem sa za tak rozsiahle otazky no snazim sa niekde posunut a som zvedavy.. Este raz dakujem za odpovede a vas cas 😊
Máš v tych pojmoch dosť chaos... trošku by som poštudoval ... hlavne čo sa týka HO

Neviem čo presne myslíš celoplošné ostrenie a čo bodové. Ja používam AF-S na statické objekty a AF-C keď sa hýbu

Keď ostríš za zlého svetla a ešte aj na väčšiu vzdialenosť foťák sa nemusí presne chytiť.... je to náročné....

Čo s týka upgradu chybu neurobíš ani s jedním no miesto D7500 by som ušetril a šiel do D7200 ale je to na tebe....

Olympusy sú fajn, majú oproti Nikonu kopec skvelých fičúr, ktoré môžeš alebo nemusíš využiť. Záleží aj od toho koľko sa hráš s RAWOM a čo všetko s ním robíš.

Čo sa týka hrubého hodnotenia. Nikon je obrazovo napred ale nie každý to využuje. Olympus je spratnejší a má kopec zaujímavých funkcii.
 
Paladin25
2017-11-27 08:12:34+01
príspevok od: blahoslav J B Art
ci pomohla, ci nepomohla ... ja by som to nechal na Leejo68
Samozrejme
 
kevo7
2017-11-27 09:22:46+01
príspevok od: Leejo68
Cize ak som dobre pochopil ked fotim parik je dobre si ich dat napr vedla seba? Ale tam je asi lepsie fotit uz z celopslosn ostrenim nie?
Vlastne problem mam najhlavnejsie ten, ze ked fotim parik dasa povedat zaber iba na hlavy nemam problem viem ich zachytit ostre a a ked aj nie viem ze si zato mozem sam ale ked ich fotim napr v celku ako postavy nikdy nedosiahnem aby bolo ostre vsetko... Problem mam ked je zle svetlo potrebujem kratsi cas pri vecsej clone co neudrzim a ked to dam aj na stativ tak zase mam trebars vsetko zaostrene len nie postavy lebo sa napr pohnu... Tam by bolo asi vyuzit to bodove ostrenie nie? A dat si aj nacas lebo niekedy sa nahanam a snazim sa zacytit ten moment ked pozujuci nevnimaju objektiv a su prirodzeny... Ale ako viem umiestnit dva body alebo dosiahnut ostrost oboch?
Skusal som napr aj to ze som fotil parik od 1.8 clony povecme po 5ku na fotaku to vyzeralo krasne parik bol vytiahnuti od okolia no ked som sa pozrel na pc tak bud bolo vsetko rozostrene alebo mi zaostrilo len nohy a pod.

Este jedna otazka, zvazujem za rok alebo tak ked bude moznost casom kupit nieco na vyssej urovni ako som spominal paci sa mi ta d7500 alebo aj spominane olympusi no asi by som volil ten nikon kedze uz mam aj niaku tu vybavu nan.. Co by bolo vhodnejsie na portrety pripadne krajinky?
Ospravedlnujem sa za tak rozsiahle otazky no snazim sa niekde posunut a som zvedavy.. Este raz dakujem za odpovede a vas cas 😊
Pravdepodobne ten tvoj Nikon pracuje kvalitne i keď sa nedá celkom vylúčiť, že nejakú chybu má.
Z tvojho popisu vidím, že skutočne máš v tých pojmoch trochu chaos. Skús - ako ti poradil Paladin25 - trošku poštudovať aby si vylúčil z možných príčin vplyv fotografa na neostrosť.
Narýchlo som ti našiel pár užitočných článkov:

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/ostra-fotografia/

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-ohniskova-vzdialenost/

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-clona/

Bez teórie to žiaľ nebude fungovať. Držím palce.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()