Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

nočné fotky na film - zníženie kontrastu - vývojka

transporti686
2012-07-10 16:25:50+02
Ahojte,

chcel by som si skúsiť urobiť nejaké fotky v noci, resp. značnú dobu po západe slnka, mali by to byť scény so svetlami mesta, odrazy vo vode, proste v snímku bude značne veľký kontrast

použil by som fuji acros 100 kvôli reciprocite a rád by som k tomu doporučiť nejakú vývojku na zníženie kontrastu.

čítal som v knižke Fotíme v noci, že napr. s Diafine sa dá dobre kontrolovať kontrast, je to dvojzložková vývojka, zamerať sa na takúto vývojku, ale zobrať jednozložkovú a viac ju riediť a menej preklápať?

Reakcia od Keka bude?
 
PeterMarek
2012-07-10 16:33:08+02
príspevok od: transporti686
Ahojte,

chcel by som si skúsiť urobiť nejaké fotky v noci, resp. značnú dobu po západe slnka, mali by to byť scény so svetlami mesta, odrazy vo vode, proste v snímku bude značne veľký kontrast

použil by som fuji acros 100 kvôli reciprocite a rád by som k tomu doporučiť nejakú vývojku na zníženie kontrastu.

čítal som v knižke Fotíme v noci, že napr. s Diafine sa dá dobre kontrolovať kontrast, je to dvojzložková vývojka, zamerať sa na takúto vývojku, ale zobrať jednozložkovú a viac ju riediť a menej preklápať?

Reakcia od Keka bude?
Rodinal 1:100, preklápať počas prvej minúty, potom každých 20 minút - taký semistand až stand...
 
transporti686
2012-07-10 16:34:45+02
príspevok od: PeterMarek
Rodinal 1:100, preklápať počas prvej minúty, potom každých 20 minút - taký semistand až stand...
každých 20min? to aký dlhý celkový čas?
 
keko
2012-07-10 16:57:52+02
Dia-Fine je vyborna vyrovnavacia vyvojka, s ktorou zial, nemam osobnu skusenost.
Velmi podobne vsak funguje cosi podobne, co som skusal, ale pride mi to exoticke:
Akakkolvek osvedcena metol-hydrochinonova vyvojka - 3 min, roztok boraxu - 3 min.
Podobne ako ine dvojkupelove vyvojky sa v prvom kupeli tri minuty dostava vyvolavacia latka do zelatiny (za sucasneho vyvolavania), a v druhom kupeli v zasaditom prostredi (borax alebo kodalk) uz len dobieha vyvolavanie do uplnho spotrebovania vyvolavaca nasiaknuteho v zelatine. Tak sa stane nasledovne: miesta s bohatou expoziciou spoterbuju vyvolavaciu latku v druhom kupeli skor a vyvolavanie sa zastavi. Miesta so slabsou expoziciou spotrebovavaju vyvolavace pomalsie, spotrebuju sa v mensom objeme a ale stale pritomna vyvolavacia latka ma snahu dovyvolat taketo menej exponovane miesta. Dojede teda k vyrovnaniu rozdielov medzi bohato a slabo exponovanymi miestami.
Zaroven vieme, ze taketo vyvolavanie lepsie vyuziva citlivost a zaroven nefunguju pre Tmax P3200 a Ilford 3200 ...
Metol vyvolava menej kontrastne ako hydrochinon a je este vela inych specifickych vlastnosti jednotlivych vyvolavacich latok, cielene teda mozes miesanim dosiahnut pozadovane vlastnosti. Osobne by som zacal s nastudovanim extremne lacnej Stoecklerovej vyvojky, pripadne ID-11/D-76 + ten druhy kupel v boraxe. Keby nebol borax, skus sodu na pranie
 
keko
2012-07-10 16:58:59+02
Dojdite, vy dvaja, k deviatakovi na kavu.
 
transporti686
2012-07-10 17:02:42+02
príspevok od: keko
Dojdite, vy dvaja, k deviatakovi na kavu.
to akože k tebe do ajparoku? do kaviarne?
 
transporti686
2012-07-10 17:03:55+02
príspevok od: keko
Dia-Fine je vyborna vyrovnavacia vyvojka, s ktorou zial, nemam osobnu skusenost.
Velmi podobne vsak funguje cosi podobne, co som skusal, ale pride mi to exoticke:
Akakkolvek osvedcena metol-hydrochinonova vyvojka - 3 min, roztok boraxu - 3 min.
Podobne ako ine dvojkupelove vyvojky sa v prvom kupeli tri minuty dostava vyvolavacia latka do zelatiny (za sucasneho vyvolavania), a v druhom kupeli v zasaditom prostredi (borax alebo kodalk) uz len dobieha vyvolavanie do uplnho spotrebovania vyvolavaca nasiaknuteho v zelatine. Tak sa stane nasledovne: miesta s bohatou expoziciou spoterbuju vyvolavaciu latku v druhom kupeli skor a vyvolavanie sa zastavi. Miesta so slabsou expoziciou spotrebovavaju vyvolavace pomalsie, spotrebuju sa v mensom objeme a ale stale pritomna vyvolavacia latka ma snahu dovyvolat taketo menej exponovane miesta. Dojede teda k vyrovnaniu rozdielov medzi bohato a slabo exponovanymi miestami.
Zaroven vieme, ze taketo vyvolavanie lepsie vyuziva citlivost a zaroven nefunguju pre Tmax P3200 a Ilford 3200 ...
Metol vyvolava menej kontrastne ako hydrochinon a je este vela inych specifickych vlastnosti jednotlivych vyvolavacich latok, cielene teda mozes miesanim dosiahnut pozadovane vlastnosti. Osobne by som zacal s nastudovanim extremne lacnej Stoecklerovej vyvojky, pripadne ID-11/D-76 + ten druhy kupel v boraxe. Keby nebol borax, skus sodu na pranie
tú sódu na pranie to si aj skúšal? lebo borax samozrejme nemám
 
keko
2012-07-10 17:08:43+02
príspevok od: transporti686
to akože k tebe do ajparoku? do kaviarne?
Nemnovat!!! Po pruseri s deviatakom nemenovat!!! Ale ano, tam.
 
keko
2012-07-10 17:09:56+02
príspevok od: transporti686
tú sódu na pranie to si aj skúšal? lebo borax samozrejme nemám
Sodu nemam, ale funguje. Lepsie, ako nejaka ina - silnejsia alkalia. Borax maju v centralcheme. Ale odsypem.
 
transporti686
2012-07-10 17:18:48+02
príspevok od: keko
Sodu nemam, ale funguje. Lepsie, ako nejaka ina - silnejsia alkalia. Borax maju v centralcheme. Ale odsypem.
počuj a keď sa zarába vývojka a je tam pytlík A a pytlík B, nie je to podobné, že v prvom je vyvolávač a v druhom ta alkália?
 
transporti686
2012-07-10 17:29:26+02
príspevok od: keko
Dia-Fine je vyborna vyrovnavacia vyvojka, s ktorou zial, nemam osobnu skusenost.
Velmi podobne vsak funguje cosi podobne, co som skusal, ale pride mi to exoticke:
Akakkolvek osvedcena metol-hydrochinonova vyvojka - 3 min, roztok boraxu - 3 min.
Podobne ako ine dvojkupelove vyvojky sa v prvom kupeli tri minuty dostava vyvolavacia latka do zelatiny (za sucasneho vyvolavania), a v druhom kupeli v zasaditom prostredi (borax alebo kodalk) uz len dobieha vyvolavanie do uplnho spotrebovania vyvolavaca nasiaknuteho v zelatine. Tak sa stane nasledovne: miesta s bohatou expoziciou spoterbuju vyvolavaciu latku v druhom kupeli skor a vyvolavanie sa zastavi. Miesta so slabsou expoziciou spotrebovavaju vyvolavace pomalsie, spotrebuju sa v mensom objeme a ale stale pritomna vyvolavacia latka ma snahu dovyvolat taketo menej exponovane miesta. Dojede teda k vyrovnaniu rozdielov medzi bohato a slabo exponovanymi miestami.
Zaroven vieme, ze taketo vyvolavanie lepsie vyuziva citlivost a zaroven nefunguju pre Tmax P3200 a Ilford 3200 ...
Metol vyvolava menej kontrastne ako hydrochinon a je este vela inych specifickych vlastnosti jednotlivych vyvolavacich latok, cielene teda mozes miesanim dosiahnut pozadovane vlastnosti. Osobne by som zacal s nastudovanim extremne lacnej Stoecklerovej vyvojky, pripadne ID-11/D-76 + ten druhy kupel v boraxe. Keby nebol borax, skus sodu na pranie
HDR na jeden záber
 
transporti686
2012-07-10 17:38:35+02
ID-11 má v sebe:

metol 2g
siričitan sodný bezvodý 100g - konzervant
hydrochinon 5g
borax 2g

predpokladám, že v tom prvom sáčku A bude metol + siričitan + možno hydrochinon
a v sáčku B bude borax

takže z ID11 by sa dalo spraviť také čo si ty popisoval, sáčok A rozpustiť zvlášť a sáčok B zvlásť a je to, alebo sa mýlim?
 
keko
2012-07-10 17:40:38+02
príspevok od: transporti686
počuj a keď sa zarába vývojka a je tam pytlík A a pytlík B, nie je to podobné, že v prvom je vyvolávač a v druhom ta alkália?
D-76 je len pytlik A. Resp konzervicka A
Ale neviem. Kazda znama vyvojka ma MSDS, co by mohlo byt napomocne.
Akurat kukam ID 11...
Zda sa, ze v pytlA je siricitan, aj pytB je siricitan, cili nfunguje to.
Skus sa v tom este pohrabat, si hemik, rozumies tym nazvom, princip som objasnil.
Stale este mozes pouzit tu DiaFine.
Este k tomu Rodinalu. Nie som si isty, ci Rodinal je uplne to najlepsie na vyrovnavanie, aj ked samozrejme velke riedenia a minimalny pohyb daju velmi vyrovnany vysledok. Ale az tak som neexprimentoval s RO9. Poznam Alan H., ktory kedysi nosil so sebou vyvojnicu cely den a vyvolaval aj pocas jazdy autom. Vysledok si nepamatam, lebo v jeho pripade obsah zvitazil nad formou.
 
keko
2012-07-10 17:42:09+02
Teraz ma napadlo, ze syricitan sa pise s tvrdym Y a ze jeho obsah v druhom kupeli neprekaza. Tak skus.
 
Corvus
2012-07-10 17:42:40+02
ja pouzivam diafine na bezne fotenie.. je to dobra vyvojka pre lenivcov a lajdakov.

ked som fotil na acros nocne fotky tak som to volal normalne v d-76.. niekde na TK som to tusim aj pisal, vyslo to pekne. pointa je trochu skratit volanie, aby sa svetla neprepalili

a s rozpustat id-11 oddelene by som fakt neskusal
 
keko
2012-07-10 17:44:59+02
príspevok od: Corvus
ja pouzivam diafine na bezne fotenie.. je to dobra vyvojka pre lenivcov a lajdakov.

ked som fotil na acros nocne fotky tak som to volal normalne v d-76.. niekde na TK som to tusim aj pisal, vyslo to pekne. pointa je trochu skratit volanie, aby sa svetla neprepalili

a s rozpustat id-11 oddelene by som fakt neskusal
Aha, konkretna skusenost, co sa hodi
 
transporti686
2012-07-10 17:49:52+02
príspevok od: keko
Teraz ma napadlo, ze syricitan sa pise s tvrdym Y a ze jeho obsah v druhom kupeli neprekaza. Tak skus.
siričitan sa píše tak ako som napísal teraz
 
keko
2012-07-10 17:52:42+02
príspevok od: transporti686
siričitan sa píše tak ako som napísal teraz
A teraz si nachytal. SIricitan sa pise s makkym I. Fakt. Ze SYRA. Asi pozeram vela kreslenych filmov s Tomom a Jerrym a syrom
 
PeterMarek
2012-07-10 18:01:31+02
príspevok od: transporti686
každých 20min? to aký dlhý celkový čas?
jáj klasika na 1:100 - 60minút
 
transporti686
2012-07-10 18:01:48+02
príspevok od: keko
A teraz si nachytal. SIricitan sa pise s makkym I. Fakt. Ze SYRA. Asi pozeram vela kreslenych filmov s Tomom a Jerrym a syrom
Diafine

Roztok A:
Dest. voda 750ml
Siřičitan sodný 35g
Hydrochinon 6g
Fenidon 0,2g
Pyrosiřičitan sodný 6g
Dest voda do 1000g

Roztok B:
Dest. voda 750ml
Siřičitan sodný 65g ( já dávám 35g a stačí to)
Metaboritan sodný 20g (méně energická verze/ Borax 20g)
Dest. voda do 1000ml

predpokladám, že v sáčku B napr. ID11 fakt bude asi iba borax, ale keby sa rozpustil zvlášť, nebol by tam asi siričitan, myslím, že siričitan je v tom prvom sáčku a ten sáčok B je iba na úpravu pH, vytvorí proste buffer, v prvom sáčku musí byť siričitan, lebo vo vode je kyslík a ten by hneď degradoval vyvolávač.
 
Strana 1 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()