Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

vyvolanie čb filmu 120 - fotolab

lennyl
2016-10-22 20:45:54+02
Ahojte, vie mi niekto z vlastnej skusenosti doporucit fotolab, kde mi este aktualne vyvolaju čb film 120, konktretne mam nafoteny Ilford DELTA 100 Professional 120 na Pentax 645N. a dalsi som si kupil uz Kodak Professional T-MAX TMY 400 120, lebo tych ISO-100 mi niekedy nestaci na fotenie portretov z ruky vonku pred zapadom, neudrzim to.

najlepsie v BA, TN, ZA. a keby aj so scanom (mam doma aj zvacsovak, ale zatial neviem film tak kvalitne prefotit na digital, mam aj doskrabane sklo na podavaci..)

nasiel som v cenniku fujifoto v Petrzalke ze vyvolavaju aj 120ku film, ale skusenosti u nich nemam s filmom, iba si u nich davam tlacit fotky z digitalu.

velmi by mi to pomohlo, prvy film z 6x4,5 urcite nechcem doma vyvolavat, ked som to nikdy nerobil. dakujem.
 
JakubH
2016-10-22 21:05:21+02
Ja by som sa toho nebál, postupoval som podľa tohto návodu a všetko ok http://www.photopost.cz/pp5/clanek.php?id=15 . Od vtedy som vyvolal ďalších 5 filmov a všetky boli v poriadku. Skús to, je to niečo iné keď si to vyvoláš sám, má to svoje čaro. Pri prvom filme je to stres, ale keď otvoríš vývojnicu a uvidíš, že si to dal, je to zaujímavý neopísateľný pocit ....farebný film som dal vyvolať sem, všetko v pohode, len neviem či tu vyvolávajú aj ČB: http://www.fujifoto.sk/cenniky-fotografii-a-termin-dodania.html
 
lennyl
2016-10-23 00:05:32+02
ano, prave do OC Danubia chodim davat tlacit fotky. zanesiem tam teda aj ten film. vyvolavat si to budem mozno casom.
 
zlate.slnko
2016-10-23 10:06:52+02
Na vyvolanie ČB filmu nemá žiadny lab procesor, takže si ho laborant vezme domov a vyvolá ho klasicky doma a dostaneš na to aj špeciálnu cenu - keď som to nevedela sama, Ivo Paleček v Poluse mi vyvolával filmy po 5 €/ks.
Fakt odporúčam naučiť sa to - stačí dodržať návod a nemáš čo zbabrať. Ak chceš vedieť viac, pozri múdre rady na temnakomora.cz, alebo ak myslíš, že Ti stačí toto: http://www.digitaltruth.com/devchart.php. Keď som to zvládla ja, dokáže to naozaj každý
 
pdmk
2016-10-23 14:02:48+02
ano suhlasim Fuji v Danubii je dobre na tlac fotiek tiez som tam daval, aj vacsich rozmerov, bol som spokojny ako plus davam ze si to tam mozete pozriet a upravit pred tlacou, tak viete co ocakavat

co sa tyka vyvolania, ako pisu nadomnou, nauc sa to. Je to jednoduche, nepotrebujes na to drahu vybavu v pohode to zvladnes doma v kuchyni/kupelni a CB chemia je lacna +dostupna aj na SK. CB film nevyzaduje udrzovat vysoku teplotu chemie, teplota ma byt okolo 20C, co je priblizne teplota studenej vody z kohutika. Nevyhoda, ze vyvolavaci proces trva dlhsie ako pri farebnom filme, tak len musis davat pozor aby sa ti chemia velmi nezahriala, napr si napust vanu, alebo druhe umyvadlo studenou vodou kde ponoris tank aby sa nezahrieval (nezabudni ho otacat aby sa ti neusadili vzdochove bublinky na filme).

Co si pamatam, tak v Auparku v BA vo Fuji predajni sa mi zda ze vyvolavaju. Ale nikdy som tam nedal nic vyvolat, takze neviem posudit.
 
lennyl
2016-10-23 14:11:10+02
dakujem za odpovede. v podstate kazdy mi hovori to iste, ze je to lahke .

skor nez nakupim veci - chemiu, teplomer atd., si chcem dat naozaj bezproblemovo vyvolat film (3,50e je zanedbatelnych), aby som vobec zistil, ci som schopny na 6x4,5 spravne exponovat a hlavne ostrit cez hladacik na stredovy bod s naslednym prekomponovanim.

tych 16fotiek som robil skoro mesiac a chcem sa vyhnut minimalne tomu,ze nebudem mat po oplachu skvrny na filme, ako mi to urobili v jednom labe na farebny 35film.

preto som sa aj pytal tunak, ci bol niekto spokojny/nespokojny s vyvolanim v menovitom labe.
 
JohnNewton
2016-10-23 16:00:17+02
príspevok od: lennyl
dakujem za odpovede. v podstate kazdy mi hovori to iste, ze je to lahke .

skor nez nakupim veci - chemiu, teplomer atd., si chcem dat naozaj bezproblemovo vyvolat film (3,50e je zanedbatelnych), aby som vobec zistil, ci som schopny na 6x4,5 spravne exponovat a hlavne ostrit cez hladacik na stredovy bod s naslednym prekomponovanim.

tych 16fotiek som robil skoro mesiac a chcem sa vyhnut minimalne tomu,ze nebudem mat po oplachu skvrny na filme, ako mi to urobili v jednom labe na farebny 35film.

preto som sa aj pytal tunak, ci bol niekto spokojny/nespokojny s vyvolanim v menovitom labe.
Škvrny odstrániš opätovným namočením fimu do vody a zmáčadla (alebo pár kvapiek saponátu) a vysušením .
 
Lukáš Podracký
2016-10-24 13:17:36+02
príspevok od: lennyl
Ahojte, vie mi niekto z vlastnej skusenosti doporucit fotolab, kde mi este aktualne vyvolaju čb film 120, konktretne mam nafoteny Ilford DELTA 100 Professional 120 na Pentax 645N. a dalsi som si kupil uz Kodak Professional T-MAX TMY 400 120, lebo tych ISO-100 mi niekedy nestaci na fotenie portretov z ruky vonku pred zapadom, neudrzim to.

najlepsie v BA, TN, ZA. a keby aj so scanom (mam doma aj zvacsovak, ale zatial neviem film tak kvalitne prefotit na digital, mam aj doskrabane sklo na podavaci..)

nasiel som v cenniku fujifoto v Petrzalke ze vyvolavaju aj 120ku film, ale skusenosti u nich nemam s filmom, iba si u nich davam tlacit fotky z digitalu.

velmi by mi to pomohlo, prvy film z 6x4,5 urcite nechcem doma vyvolavat, ked som to nikdy nerobil. dakujem.
https://www.fotolab.sk/nase-predajne.html
 
lennyl
2016-10-24 22:40:08+02
Lukas: mas s fotolab.sk skusenosti s vyvolanim (a skenovanim) filmu zo stredo formatu? na ich webe nic take nevidim...
 
mirosz
2016-10-25 07:13:27+02
príspevok od: lennyl
dakujem za odpovede. v podstate kazdy mi hovori to iste, ze je to lahke .

skor nez nakupim veci - chemiu, teplomer atd., si chcem dat naozaj bezproblemovo vyvolat film (3,50e je zanedbatelnych), aby som vobec zistil, ci som schopny na 6x4,5 spravne exponovat a hlavne ostrit cez hladacik na stredovy bod s naslednym prekomponovanim.

tych 16fotiek som robil skoro mesiac a chcem sa vyhnut minimalne tomu,ze nebudem mat po oplachu skvrny na filme, ako mi to urobili v jednom labe na farebny 35film.

preto som sa aj pytal tunak, ci bol niekto spokojny/nespokojny s vyvolanim v menovitom labe.
nemam s nimi skusenost ale robia aj 120ku aj scanuju...
http://www.skycolorfoto.sk/cenniksluzieb.html
 
lennyl
2016-10-25 09:13:50+02
mirosz: super za pripomenutie skycolorfoto. kedysi mi ten lab chalani spominali, aj som tam bol s diakom, ale tie nerobili.

uz som tam aj volal, 2,80e rucne vyvolanie bw 6x4,5 + 19,90e scan celeho filmu v najvyssej kvalite 6000x4000 24bit TIFF, toto presne potrebujem. na prvy krat nech vidim, co som nafotil a potom sa uz budem sam doma hrat
 
Martin Školiak
2016-10-25 09:17:19+02
príspevok od: lennyl
dakujem za odpovede. v podstate kazdy mi hovori to iste, ze je to lahke .

skor nez nakupim veci - chemiu, teplomer atd., si chcem dat naozaj bezproblemovo vyvolat film (3,50e je zanedbatelnych), aby som vobec zistil, ci som schopny na 6x4,5 spravne exponovat a hlavne ostrit cez hladacik na stredovy bod s naslednym prekomponovanim.

tych 16fotiek som robil skoro mesiac a chcem sa vyhnut minimalne tomu,ze nebudem mat po oplachu skvrny na filme, ako mi to urobili v jednom labe na farebny 35film.

preto som sa aj pytal tunak, ci bol niekto spokojny/nespokojny s vyvolanim v menovitom labe.
Ono to práve v minilabe väčšinou s čiernobielymi filmami dopadne katastrofálne. Každý BW film vyžaduje dačo iné. Na rozdiel od farebných filmov kde treba stále dodržať ten istý postup. Pri vyvolávaní čiernobielych filmov ovplyvňuješ aj kontrast. Každý čiernobiely film vyžaduje dačo iné. Inú vývojku iné vyvolávacie časy. S tým sa asi v minilabe nebude nikto zaoberať(pokiaľ tam nemáš známeho ktorý sa do toho skutočne rozumie). Hodia to do nejakej univerzálnej vývojky a vyvolajú priemerným časom. Výsledky sú väčšinou podpriemerné. Mne zničili v minilaboch toľko filmov že som si nakoniec vyvolával doma aj farebné filmy. Tiež ti odporúčam domáce vyvolanie. Skutočne to nieje žiadna veda. Nemysli si že to zanesieš do minilabu a tam sa o to postarajú odborníci. Väčšinou tam vedia o fotografickom procese veľké ho..o. Vedia akurát zapnúť ten veľký stroj a vypnúť. Česť výnimkám.
 
mirosz
2016-10-25 10:59:29+02
príspevok od: lennyl
mirosz: super za pripomenutie skycolorfoto. kedysi mi ten lab chalani spominali, aj som tam bol s diakom, ale tie nerobili.

uz som tam aj volal, 2,80e rucne vyvolanie bw 6x4,5 + 19,90e scan celeho filmu v najvyssej kvalite 6000x4000 24bit TIFF, toto presne potrebujem. na prvy krat nech vidim, co som nafotil a potom sa uz budem sam doma hrat
Daj pripadne vediet ako to dopadlo. Rozmyslam ze ich tiez vyskusam ked dorazim film co mam teraz zalozeny
 
lennyl
2016-11-05 18:43:09+01
film mam uz doma, vyzera byt dobre vyvolany (ale neskumal som ho podrobne). TIF scany maju kopu zrniecok prachu, takze som tie najvacsie retusoval klonovacim razitkom.

dake fotky som hodil aj sem do galerie.
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571723/a-brat-je-brat/?a=
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571722/mama-je-mama/?a=
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571721/coffee-time/?a=
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571719/zrazi-ma-nezrazi-ma/?a=

pozitivne ma prekvapila pruznost dalsej upravy TIFu (skoro ako RAW), svetla/tiene sa daju este fajn tahat v LR. jedna fotka ma 4824x3533 a 102MB.
aj tak tie fotky treba dat normalne na papier.
 
zenes
2016-11-05 19:28:49+01
Ak planujes fotit na film casto zaobstaraj si aj scanner, na pomer cena kvalita pre 120 budes mat az 8964 x 6696 z modelu Nikon Coolscan 8k/9k ten kupis len uz bazarov, ebay atd. Stolnym scener hrackam sa vyhni oblukom.
 
lennyl
2016-11-05 19:57:02+01
Nikon Super Coolscan LS-5000 ED ide od 1.200dolarov, 8000cku som videl nad 4.000dolarov (ale toto nie som isty ci to nebola "zabudnuta" cena za novy kus").

645N mam pozicane, investovat zatial nehodlam do MF (mam uz 7.000e v Pentax K-1 a sklách),takze taky drahy scanner je pre mna utopia (a lacny za 200e nema vyznam kupovat)
 
zenes
2016-11-05 20:10:11+01
v pripade stredoformatu 5000 je jedno co stoji
 
zlate.slnko
2016-11-06 09:46:53+01
príspevok od: lennyl
film mam uz doma, vyzera byt dobre vyvolany (ale neskumal som ho podrobne). TIF scany maju kopu zrniecok prachu, takze som tie najvacsie retusoval klonovacim razitkom.

dake fotky som hodil aj sem do galerie.
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571723/a-brat-je-brat/?a=
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571722/mama-je-mama/?a=
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571721/coffee-time/?a=
ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/571719/zrazi-ma-nezrazi-ma/?a=

pozitivne ma prekvapila pruznost dalsej upravy TIFu (skoro ako RAW), svetla/tiene sa daju este fajn tahat v LR. jedna fotka ma 4824x3533 a 102MB.
aj tak tie fotky treba dat normalne na papier.
Nepochopila som základ: načo fotíš na film, keď to chceš potom digitálne spracúvať? Nie je jednoduchšie nafotiť veci digitálne do raw a baviť sa s tým na čistom stole bez všetkej tej chémie? Ja fotím výhradne len na filmy, ale aj spracúvam výhradne len analógovo.
 
lennyl
2016-11-06 10:18:32+01
aha, nepisal som to, resp. nerozoberal...645N mam pozicanu, bol som zvedavy ci dokazem fotit aj na film, 36x24mm je rozdiel ako 56x41.5mm. fotak budem musiet aj tak vratit (kupovat svoj so sklami co by mali pre mna vyznam nebudem), takze preco sa mam zaoberat vyvolanim pri troch - stryroch filmoch ?

mozno inokedy, raz.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()