Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kalibrácia monitoru, prípadne LCD notebooku

de Sade
2009-02-06 20:39:05+01
Chcem sa popýtať na vaše názory, ako sa vy vyrovnávate s kalibráciou. Kalibrujete? Aké pomôcky, softy na to používate? Sú niektoré aj voľne stiahnuteľné? Prípadne nejaká lacnejšia varianta kalibrovania. ďakujem za odpovede.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-02-06 21:05:48+01
Najlacnejsia hardverova sonda stoji cca 100€. Je omnoho presnejsia ako kalibracia podla oka s pomocou obrazcov.
 
erjozi
2009-02-06 21:23:10+01
Ja mám monitor Asus VW222U, oplatí sa k tomu kupovať sondu, lebo niekto mi povedal že na bežných monitoroch to nemá taký účinok, ale pokiaľ to nie je pravda tak si na jedno usporím.
 
Fotograf77
2009-02-06 21:28:14+01
Ja som mal CRT monitor skalibrovany podla oka. . . nedavno som si kupil NTB a display som skalibroval tiez odla oka. . . nakoniec som pripoil na NTB ako externy monitor CRT a skoro ma porazilo :-D

samozrejme ak som mal to CRT skalibrovane v PC, v ntb to sediet nemusi. . . musel by som hlôavne ten profil prekopcit z PC do NTB, ale pokusil som sa potom o5 pola oka skalibrovat ten CRT monitor na NTBooku. . . porovnaval som oba navzajom, do teraz ich stale nemam zladene, aby ukazovali farby zhodne :-)))


Sonda proste musi byt. . .a to ked som si pozrel moje upravene fotky u niekoho ineho, tak dovidenia :-D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-02-06 21:29:54+01
Kalibracia pomoze kazdemu monitoru, hlavne farebnym odchylkam a nastaveniu gama krivky. Ale zly monitor zostane zlym monitorom, ale aspo nezobrazuje uplne nezmysli.
 
viator
2009-02-06 21:39:40+01
Tiež som to podobne riešil, kalibráciou okom a tabuľkami a podarilo sa celkom fajn. A to prvý je CRT a druhý NB LCD panel s menšou far. hĺbkou. Nie je to však na 100%, väčšie rozdiely sú v žltých a trocha v zelených odtieňoch...
Ako písal Karol - aspoň nezobrazuje nezmysly.
 
slavik74
2009-02-06 21:43:06+01
v niektorych testoch monitorov sa da zistit odchylka vernosti farieb pri povodnom nastaveni, po kalibrovani ´od oka´ (mne mna absolutne nepodstatne, lebo kazdy ma ine ´oko´) a po kalibrovani sondou. Ja som monitor kupoval podla toho kedze na lepsie ako TFT panel som nemal. Tazko sa mi hladalo kedze som potreboval aby bol dobry na hry a aj na ´grafiku´ a nechcel som aby stal viac ako 7000 Sk. Priorita (kedze sondu nevlastnim) bola aby zakladna odchylka bola minimalna. No ale kedze odchylka po kalibrovani je iba o malo lepsia ako bez kalibrovania, sonda je pre mna zbytocna. Pohladaj si testy na webe a uvidis ci sa ti opalti kupovat sondu.
 
arnie175
2009-02-06 21:49:05+01
ja ho mam skalibrovany podla oka ale aj tak je mi to prd platne, lebo finalnu upravu fotky skontrolujem u profika nez to vylezie na ploter.....
 
Corvus
2009-02-06 21:58:38+01
robi niekto kalibraciu ako sluzbu? a za kolko? (btw mam eizo s1910)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-02-06 22:07:47+01
Kalibracia stoji cca 33€, aby mala zmysel, tak na EIZO 1-2x do roka, na horsich monitoroch a 4x. A tou uz mas sondu.
Podmienkou je pracovat s programom, ktory pracuje s ICC profilom vystupnych zariadeni.
 
duky
2009-02-06 22:45:30+01
mne kamarat skalibroval moj LCD monitor Samsung sondou a mozem len povedat, ze je to dost vyrazny rozdiel, urcite mu to velmi pomohlo
 
xerion
2009-02-06 22:58:35+01
celkom by ma zaujímalo je možne aj kalibrovať lcd na notbuku alebo je to úplná blbosť?
 
viking81
2009-02-06 23:07:25+01
nie je to az taka blbost, ale lcd na notebookoch su asi tie najhorsie co su na trhu, maju najslabsie podanie farieb...cize ich skalibrovanie by prinieslo ovocie, ale nie take ako na kvalitnom monitore
 
duky
2009-02-06 23:09:00+01
príspevok od: xerion
celkom by ma zaujímalo je možne aj kalibrovať lcd na notbuku alebo je to úplná blbosť?
je to mozne a tiez to trochu pomoze, ked sme kalibrovali LCD Samsung, tak sme skalibrovali aj notbuk a tiez to pomohlo a mozem povedat ze zobrazenia na monitore a aj notbuku su po skalibrovani naozaj takmer rovnake.
 
xerion
2009-02-06 23:11:09+01
príspevok od: viking81
nie je to az taka blbost, ale lcd na notebookoch su asi tie najhorsie co su na trhu, maju najslabsie podanie farieb...cize ich skalibrovanie by prinieslo ovocie, ale nie take ako na kvalitnom monitore
tak to mi je jasné... ale plánujem si dokúpiť len monitor a napájať ho na notbuk. len ešte peniažky dokopy...
 
xerion
2009-02-06 23:13:16+01
príspevok od: duky
je to mozne a tiez to trochu pomoze, ked sme kalibrovali LCD Samsung, tak sme skalibrovali aj notbuk a tiez to pomohlo a mozem povedat ze zobrazenia na monitore a aj notbuku su po skalibrovani naozaj takmer rovnake.
lcd mi strašne vadí že z každého uhlu máš iný pohľad tomu sa aj tak nedá veriť, ale rád by som videl rozdiel.. čo to spraví
 
bear
- moderator
2009-02-06 23:14:08+01
Mojmu notebooku kalibracia dost pomohla, ale aj tak je to taky otrasny display, ze ma z kazdeho uhlu ine farby a ked je okolo trocha viac svetla vidim v nom lepsie seba ako zobrazovany obraz. Takze ak sa na nom hram s fotkami poriadne si k nemu sadnem, aby som na neho pozeral kolmo a zatemnim ako sa len da.
 
duky
2009-02-06 23:19:13+01
príspevok od: bear
Mojmu notebooku kalibracia dost pomohla, ale aj tak je to taky otrasny display, ze ma z kazdeho uhlu ine farby a ked je okolo trocha viac svetla vidim v nom lepsie seba ako zobrazovany obraz. Takze ak sa na nom hram s fotkami poriadne si k nemu sadnem, aby som na neho pozeral kolmo a zatemnim ako sa len da.
to je velka nevyhoda lesklych monitorov, tie matne su na tom lepsie aspon ze nefunguju ako zrkadlo, ale inak tie uhly su problem pri asi vacsine notbukov
 
xerion
2009-02-06 23:20:15+01
príspevok od: bear
Mojmu notebooku kalibracia dost pomohla, ale aj tak je to taky otrasny display, ze ma z kazdeho uhlu ine farby a ked je okolo trocha viac svetla vidim v nom lepsie seba ako zobrazovany obraz. Takze ak sa na nom hram s fotkami poriadne si k nemu sadnem, aby som na neho pozeral kolmo a zatemnim ako sa len da.
no podobne to je aj u mňa... aký monitor by ste odporučili za približne 350-400€ alebo dá sa nieč schopné aj za menej?
 
bear
- moderator
2009-02-06 23:34:06+01
monitory s S-PVA a S-IPS panelmi su na upravy fotiek vhodnejsie ako TN panely. Ja sa zatial tiez trapim s TN panelom. Cakam kym sa bude dat kupit nejaky vacsi monitor s S-PVA, alebo S-IPS s LED podsvietenim.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()