Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ako prijať kritiku

Kveto
2009-03-05 21:13:36+01
Dosť často sa stretávam, hlavne u pokročilých fotografov s názorom, že tí čo nevedia fotiť nemajú kritizovať fotografiu. Nuž teda ako je to ? Musí byť človek šéfkuchár aby vedel rozoznať dobré jedlo ? Musí byť človek aspoň Kálay aby mohol napísať k fotke " Toto nie je dobra fotka, lebo ... " ?
 
quintes
2009-03-05 21:18:02+01
Kazdy ma pravo vyjadrit svoj nazor k fotke, uz len z toho dovodu, ze fotky su pre ludi a my sme ludia. Netreba si mylit, ak profi fotograf hodnoti technicku stranku prip kompoziciu, a naopak. Hlavny je dojem z fotky, a na ten ma najvacsi vplyv prave amater, nefotograf. Ved kompozicne pravidla nevymysleli fotografi, su to veci vyplivajuce z ludi, z ich fyzikalneho a dusevneho hladiska.
 
Kveto
2009-03-05 21:33:10+01
zdá sa, že sa viac diskutuje o TOP fotke :) to je naozaj jednoduchšie ako jasne vyjadriť vlastný názor k zložitejšej problematike :)))
 
quintes
2009-03-05 21:39:33+01
no, mas ten pocit ze som ho vyjadril malo?
 
xerion
2009-03-05 21:42:07+01
to máš pravdu niekto pošle fotku lebo potrebuje radu ale nedočka sa jej to je škoda. podľa mňa fotku má právo hodnotiť každý aj amatér spozná či je fotka pekná alebo nie a to je najdóležitejšie ako ťa fotka zaujme. ak je kvalitná tak je to ďalšie plus. dnes tu jeden pokročilejší dal fotke 3 jednotky len preto lebo to odfotil ten a ten...nech hodnotí a vyjadruje svoje pocity každý, ale z trochou súdnosti
 
Kveto
2009-03-05 21:45:43+01
:))) nie, nie ty si OK
 
Kveto
2009-03-05 21:46:47+01
príspevok od: xerion
to máš pravdu niekto pošle fotku lebo potrebuje radu ale nedočka sa jej to je škoda. podľa mňa fotku má právo hodnotiť každý aj amatér spozná či je fotka pekná alebo nie a to je najdóležitejšie ako ťa fotka zaujme. ak je kvalitná tak je to ďalšie plus. dnes tu jeden pokročilejší dal fotke 3 jednotky len preto lebo to odfotil ten a ten...nech hodnotí a vyjadruje svoje pocity každý, ale z trochou súdnosti
s tým sa dá súhlasiť
 
maciakba
2009-03-05 22:15:44+01
príspevok od: quintes
Kazdy ma pravo vyjadrit svoj nazor k fotke, uz len z toho dovodu, ze fotky su pre ludi a my sme ludia. Netreba si mylit, ak profi fotograf hodnoti technicku stranku prip kompoziciu, a naopak. Hlavny je dojem z fotky, a na ten ma najvacsi vplyv prave amater, nefotograf. Ved kompozicne pravidla nevymysleli fotografi, su to veci vyplivajuce z ludi, z ich fyzikalneho a dusevneho hladiska.
presne toto som sa prave docital v knizke ktoru citam :-)
 
BRANKY
2009-03-05 23:33:07+01
dobrá téma Kveto...
na vyjadrenie ma právo každý, či už je skúsený alebo NEskúsený fotograf, mne osobne pomáha kritika ostatných, lebo ma to vie usmerniť a dozviem sa aj názor iných ľudí...
čo však je smutné, že niektorý to kritiku ťažko znášajú, pravdepodobne preto, lebo sú presvedčený aký sú oni dokonalí fotografi a ako ím všetci krivdia poprípade závidia...
Je pravda, že dosť často tu vidím pridávať kritiku od niekoho čo sám nevie o čom píše a čo je to fotografia :D
 
kralik_j
2009-03-06 07:50:37+01
Kazdy ma pravo kritizovat, ide o to pre koho je ta kritika urcena.
Amater, resp. zaciatocnik kritizuje veci ktore mozno nepozna a zdaju sa mu opodstatnene. Napr. preco tretinova kompozicia, preco menej svetla, preco vela svetla atd. Lahsie sa prijima kritika od kolegu co sa uz vyzna a tym ze ti nieco vytkne ta svojim sposobom moze posunut dalej (ak sa clovek nad tym zamysli a dokaze to akceptovat).
Ja osobne nemam rad kritiku ludi co nafotila za cely zivot 500 fotiek, neprecita si ziadnu literaturu, nema ziadne znalosti o problematike fotogravovania. Napr. po desiatkach turach po horach, nachodenych vela kilometrov aby clovek zachytil nieco co mu pripada velmi krasne a chce sa podelit kopec jednoduchych laikov len pozrie a mavne rukou.
Pripada mi to ako ked niekto ti povie ako to korculujes a pritom este nestal na korculiach.
Ja som rad kritizovany ale vtedy ked ma to posuva dalej, inak je mi velmi tazko to prijat. Ale mozno som i trosku jesitny :))
 
kralik_j
2009-03-06 07:53:16+01
na druhej strane ked je clovek vela kritizovany, potom sa velmi velmi dobre znasa i ked nepatrna pochvala a moze to motivovat o to viac a nabudit cloveka co je i napriek neuspechu do fotenia ´zazrany´ :)
 
quintes
2009-03-06 08:55:13+01
príspevok od: maciakba
presne toto som sa prave docital v knizke ktoru citam :-)
a určite mi neuveríš, že som sa to nikde nedočítal len som tak triezvo uvažoval :-)
 
Ferdo
2009-03-06 09:33:05+01
príspevok od: kralik_j
Kazdy ma pravo kritizovat, ide o to pre koho je ta kritika urcena.
Amater, resp. zaciatocnik kritizuje veci ktore mozno nepozna a zdaju sa mu opodstatnene. Napr. preco tretinova kompozicia, preco menej svetla, preco vela svetla atd. Lahsie sa prijima kritika od kolegu co sa uz vyzna a tym ze ti nieco vytkne ta svojim sposobom moze posunut dalej (ak sa clovek nad tym zamysli a dokaze to akceptovat).
Ja osobne nemam rad kritiku ludi co nafotila za cely zivot 500 fotiek, neprecita si ziadnu literaturu, nema ziadne znalosti o problematike fotogravovania. Napr. po desiatkach turach po horach, nachodenych vela kilometrov aby clovek zachytil nieco co mu pripada velmi krasne a chce sa podelit kopec jednoduchych laikov len pozrie a mavne rukou.
Pripada mi to ako ked niekto ti povie ako to korculujes a pritom este nestal na korculiach.
Ja som rad kritizovany ale vtedy ked ma to posuva dalej, inak je mi velmi tazko to prijat. Ale mozno som i trosku jesitny :))
Chcel som sa k tejto teme vyjadrit aj ja, ale uz si to za mna napisal, uplne si sa trafil do mojho nazoru k veci :)

Ja som z ephota dal prec vsetky fotky, lebo 90% kritiky bolo prave od takych ludi, co ´nevedia korculovat´, a to ma teda vobec neposuvalo dalej, len mi to dvihalo tlak :D
 
kralik_j
2009-03-06 09:52:01+01
mna vytacaju ludia co si myslia ze urobit foto je len tak.KOlko ludi nevidi ze najskor si to musis pekne krasne doma naplanovat zvolit kam a kde si musis zarezervovat cas,musi vyjst pocasie a svetlo(to je aka prosim pravdepod... ze to vyjde..?), musis byt napadity. Dalsie veci cim to fotis nie je za 10 tis korun, a nehovorim o cestovnom, ubytovani, a koniec koncov este ked sa doma ´serkam´ pri tom pc z jedneho vyletu asi 8 hodin a snazim sa z tych foto daco vytiahnut a vyjdu mi dva ci tri zabery (to hovorim o cistom konicku nie profi fotenie samozrejme)
 
Juraj Gavura
2009-03-06 10:15:37+01
Myslím, že slovo kritika nie je veľmi vhodný termín,(veľa ľudí už vopred berie kritiku ako niečo negatívne) myslím že lepší výraz je ohodnotenie fotografie. Hodnotiť fotografiu, alebo povedať svoj názor na fotografiu môže naozaj každý (fotoportále sú na to vytvorené). Fotografia je silno subjektívna záležitosť, to znamená, že aj tá najdokonalejšia fotografia môže mať negatívne hodnotenia. Každý aj ten čo nemá žiadne vzdelanie a skúsenosti vo fotografii, môže povedať svoj názor, či sa mu konkrétna fotografia páči alebo nepáči, (v lepšom prípade povie aj prečo) ale tam to končí. Nepovie to či samotná fotografia je dobrá, hodnotná a má nejakú myšlienku. Myslím, že na to aby sa niekto vyjadril, či je fotografia hodnotná, (nielen pekná) mal by mať dostatočné znalosti alebo skúsenosti (a to myslím každý o sebe vie ako ďaleko je v týchto veciach). Aj súťaže ktoré organizujú fotoportále, odborné časopisy a fotografické organizácie (ZSF, NOC, DomFoto atď.) majú v porote ľudí ktorí už niečo vo fotografii dokázali. Ale ani to neznamená, že hodnotenie bude objektívne. Ako som už vyššie písal fotografia je silne subjektívna záležitosť a predhánať sa ktorá fotografia je najlepšia postráda zmysel a zbytočne znižuje ciele fotografovania.
 
wayne
2009-03-06 10:17:03+01
K teme autorsky podiel vs kritika sa vedu podla mna dost dlho diskusie a netyka sa to len fotografovania, ale aj hudby, filmov, atd.. Tuto problematiku doverne poznam este z cias davno minulych ked som robil videa z counter-striku (viac ako hra samotna ma bavilo zobrazovat akymkolvek sposobom napady, hoci to nebolo nic svetoborne, svojich 15 minut slavy som si zozal), nepisem to preto aby som sa chvastal chcem tym ukazat ze poslednou dobou prenika do roznych casti internetu generacia uzivatelov ktori dokazu neuveritelne ´buzerovat´ ostatnych ludi/uzivatelov, pritom su to vsak len tichi chlapci (vacsinou), ktorych jedinym utociskom je internet (nedavno o tom bol na sme.sk celkom vtipny videoprispevok). taktito ´ludia´ dokazu castokrat znechutit ludi ktori iba zacinaju.. ak by mi niekto skritizoval fotku pod ciernu zem a v galerii ma 2 random cvaky jasne ze ho nebudem brat vazne...

mne osobne kritika nevadi, ved nech si povie kto chce co chce, viem filtrovat uzitocne informacie a kvoli niekomu kto si chce dvihat ego sa rozculovat nebudem :) Je pravda, ze na zaciatku som fotky vnimal inak, vedel som povedat ci sa mi paci, nepaci, teraz viem konkretizovat, co sa mi nepaci, ako by sami pacila viac, to je vsak silne subjektivne a moj vkus nekraca s masami.. Dolezite je ze viem co a ako robit aby moje vysledky boli ´pozeratelne´ Chce to vsak trening, vela treningu, aby som si dovolil povedat ze (ne)viem skutocne dobre fotit.

Hodnotit fotky ma pravo kazdy a tak by to malo ostat. Je vsak na nas uzivateloch ako sa k tomu postavime, ci sa budeme tvarit ze mame patent na rozum alebo si najskor precitame clanok - dva...
 
wayne
2009-03-06 10:20:02+01
príspevok od: kralik_j
mna vytacaju ludia co si myslia ze urobit foto je len tak.KOlko ludi nevidi ze najskor si to musis pekne krasne doma naplanovat zvolit kam a kde si musis zarezervovat cas,musi vyjst pocasie a svetlo(to je aka prosim pravdepod... ze to vyjde..?), musis byt napadity. Dalsie veci cim to fotis nie je za 10 tis korun, a nehovorim o cestovnom, ubytovani, a koniec koncov este ked sa doma ´serkam´ pri tom pc z jedneho vyletu asi 8 hodin a snazim sa z tych foto daco vytiahnut a vyjdu mi dva ci tri zabery (to hovorim o cistom konicku nie profi fotenie samozrejme)
toto je imho kamen urazu fotografov, tusim to bolo tu prezentovane v nejakom clanku resp tipe dna, ti co si fotky pozeraju pozadie nevidia, musis ich oslovit motivom, spracovanim, myslienkou. aj ked chapem tvoje rozcarovanie, do fotky tieto informacie sa dostanu velmi tazko.. parafrazujem co som cital, nechcem budit dojem ze viem vsetko na svete, sam sa nesnazim na taketo veci pri foteni mysliet, len vypnut a snazit sa zachytit motiv.. co je nekedy dost tazke..
 
wayne
2009-03-06 10:21:26+01
na takych je len jedine riesenie - ignoracia :) sam sa snazim riadit heslom ze mna naserie len inteligent :)
 
maciakba
2009-03-06 10:25:18+01
príspevok od: quintes
a určite mi neuveríš, že som sa to nikde nedočítal len som tak triezvo uvažoval :-)
nemaj boja, verim, len dokladam ze taketo nazory su aj v odbornej literature, fotka je pre siroku vernejnost a preto sa ma pravo vyjadrit :)
 
Kveto
2009-03-06 12:26:18+01
to znamená že nie je možné vidieť chybu vo fotografii, ak človek sám nie je fotograf ?
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()