Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ako fotit v kostole?

ginas
2009-04-20 22:34:17+02
V kostole je vacsinou tma ... mna by zaujimalo ako to riesite ...povytiahnete malu odraznu dosticku z blesku a hotovo?...alebo ..?
 
Big Lebowski
2009-04-20 22:42:00+02
použijem statív?
 
zvonec
2009-04-20 22:44:16+02
Zavisi od toho, ze v akom kostole. Mas tmave kostoly, mas svetle kostoly, je to dost rozne. Staci aby bolo vonku zamracene a mas tmu aj v tom najsvetlejsom kostole.
Ohladom fotenia, zaklad je svetelny objektiv. Minimalne 2.8 ideal je 1.8 alebo menej. Pri 50mm objektive si treba dat ale pozor na malu hlbku ostrosti.
Ohladom blesku. Treba sa snazit, aby fotky boli robene tak aby vynikla co najviac prirodzena atmosfera kostolu. Pri svadobnej fotografii dochadza castokrat k prepalom blesku na bielych satach. Urcite by som volil nepriame blyskanie cez odrazovu dosticku v kombinacii s casom 1/30 mozno 1/25. Tieto casy su sice na hranici udrzatelnosti, v kombinacii rozumnym iso mas tak ale zabezpecene, ze ti vynikne prirodzena atmosfera, a nebudes mat fotky podexponovane...

Vela zdaru.
 
arnie175
2009-04-20 22:47:03+02
požičať si fullframe?:-)
 
2009-04-20 22:52:04+02
podala toho, co chces v kostole fotit...
ak chces len kostol = stativ
ak chces svadbu = blesk
 
jake
2009-04-21 07:11:52+02
hlavne sa treba modlit aby fotky dobre vysli a drzat sa popri tom afkovej rady
 
SHoDaN
2009-04-21 09:12:26+02
A dopredu si zaistit povolenie na fotenie. V NR sa mi stalo, ze ma rychlo vypoklonkovali. Samozrejme, pri foteni svadby sa ti to nestane ;-)
 
E-Peter
2009-04-21 09:30:42+02
no to zavisi od vela faktorov, ale v zasade ked nevlacis so sebou stativ a nechces blyskat tak nastav vyssie ISO...zhodou okolnosti som bol fotit v jednom kostole teraz cez vikend(postaveny bol asi pred 105 rokmi cca) a dalo sa to s vyssim iso aj z ruky bez problemov...ak mas externy blesk a odraznu dosticku tak to bude asi najlepsie( o com som sa aj ja presvedcil:). pravdou je, ze ak su v kostole ludia nechces moc blyskat, ale zavisi to na tebe :)
 
2009-04-21 09:41:55+02
príspevok od: E-Peter
no to zavisi od vela faktorov, ale v zasade ked nevlacis so sebou stativ a nechces blyskat tak nastav vyssie ISO...zhodou okolnosti som bol fotit v jednom kostole teraz cez vikend(postaveny bol asi pred 105 rokmi cca) a dalo sa to s vyssim iso aj z ruky bez problemov...ak mas externy blesk a odraznu dosticku tak to bude asi najlepsie( o com som sa aj ja presvedcil:). pravdou je, ze ak su v kostole ludia nechces moc blyskat, ale zavisi to na tebe :)
blesk je najhorsie, co moze v kostole pouzit, pokial nefoti svadbu, lebo to zabije atmosferu a fotka bude plocha...
 
zvonec
2009-04-21 09:48:10+02
príspevok od:
blesk je najhorsie, co moze v kostole pouzit, pokial nefoti svadbu, lebo to zabije atmosferu a fotka bude plocha...
Karol pravdu mas, chalan dal ale klucove slova svadobna fotografia...
 
2009-04-21 09:49:38+02
jaaj, tak v tom pripade blesk a iso co najvyssie, ktore este akceptuje
ja som na D300 fotil v kostole standardne ISO1600 + blesk o strop bez dosticky
 
E-Peter
2009-04-21 09:52:53+02
príspevok od:
blesk je najhorsie, co moze v kostole pouzit, pokial nefoti svadbu, lebo to zabije atmosferu a fotka bude plocha...
ked som fotil samotny kostol, oltar atd tak som isiel bez blesku, ale ked som uz fotil otca tak som radsej blyskal
 
ginas
2009-04-21 11:23:00+02
Ano ,myslela som svadbu v kostole...dik za rady ...skusim to s tym vyssim isom + kratsi cas

Arnie-verim ze fullframe asi lepsie zvlada horsie svetelne podmienky ,ale este si na FF budem musiet chvilu pockat :)
 
marian004
2009-04-21 14:27:45+02
preco viaceri fotografi pocas fotenia v kostole pouzivaju odraznu dosticku na blesku? ved v kostoloch su zvycajne stropy vysoko 10m a viac, a okrem toho obsahuju farebne fresky...takze si neviem predstavit ako napr. v takom gotickom kostole pomoze odrazna dosticka alebo vizitka na blesku...

no a kludne by som isiel fotit aj ked nemam fullframe (ale max ISO 1600). neviem preco, ale odrazu to vyzera ako by sa bez FF nedala urobit poriadna fotku a pritom pred par rokmi sme este vsetci veselo fotili s ASPC snimacmi aj v kostole :-)
 
peto94
2009-04-21 14:42:57+02
príspevok od: marian004
preco viaceri fotografi pocas fotenia v kostole pouzivaju odraznu dosticku na blesku? ved v kostoloch su zvycajne stropy vysoko 10m a viac, a okrem toho obsahuju farebne fresky...takze si neviem predstavit ako napr. v takom gotickom kostole pomoze odrazna dosticka alebo vizitka na blesku...

no a kludne by som isiel fotit aj ked nemam fullframe (ale max ISO 1600). neviem preco, ale odrazu to vyzera ako by sa bez FF nedala urobit poriadna fotku a pritom pred par rokmi sme este vsetci veselo fotili s ASPC snimacmi aj v kostole :-)
sak prave na to je ta odrazna dosticka (vizitka) cast svelta sa ti odrazi priamo na fotografovany objekt (eliminuje ti to tiene ktore mozu vznikat odrazom od stropu napr: pod očami)
 
duroslav
2009-04-21 14:57:57+02
príspevok od: peto94
sak prave na to je ta odrazna dosticka (vizitka) cast svelta sa ti odrazi priamo na fotografovany objekt (eliminuje ti to tiene ktore mozu vznikat odrazom od stropu napr: pod očami)
Ty mu asi nerozumieš. marian004 narážal na to, že pri takých vysokých stropoch v kostole a navyše farebných má blýskanie o strop nulový efekt, prípadne to celú situáciu ešte zhoršuje. Tým pádom odraznou doštičkou žiadne tiene eliminovať netreba, (lebo ani žiadne nevzniknú) a môžeš mať blesk rovno nastavený dopredu a pôjde na zlomok výkonu než keby mal ísť dohora. Takže ušetríš akumulátory a skrátiš čas dobíjania.
 
marian004
2009-04-21 14:59:06+02
príspevok od: peto94
sak prave na to je ta odrazna dosticka (vizitka) cast svelta sa ti odrazi priamo na fotografovany objekt (eliminuje ti to tiene ktore mozu vznikat odrazom od stropu napr: pod očami)
asi si ma nerozumel....ak je strop v starom kostole vysoko (10-15m), tak kolko svetla sa ti odrazi naspat? dovolim si tvrdit ze je to naozaj zanedbatelne mnozstvo svetla (ubytok intenzity svetla je druhou mocninou vzdialenosti).
takze v tom pripade osobu osvieti len svetlo z vizitky a potom je uz asi lepsie namierit blesk priamo a radsej nastavit na blesku nizsiu intenzitu.
 
marian004
2009-04-21 15:00:47+02
príspevok od: duroslav
Ty mu asi nerozumieš. marian004 narážal na to, že pri takých vysokých stropoch v kostole a navyše farebných má blýskanie o strop nulový efekt, prípadne to celú situáciu ešte zhoršuje. Tým pádom odraznou doštičkou žiadne tiene eliminovať netreba, (lebo ani žiadne nevzniknú) a môžeš mať blesk rovno nastavený dopredu a pôjde na zlomok výkonu než keby mal ísť dohora. Takže ušetríš akumulátory a skrátiš čas dobíjania.
dakujem ze dpolnenie, presne tak som to myslel. kym som napisal odpoved Petovi94 tak si ma predbehol :-)
 
peto94
2009-04-21 15:13:14+02
hej hej...ja som si neuvedomil tu vzdialenost-farbu stropu :( Ps skusal som odrazat od stropu ktory bol sice cca 2,5-3 metre ale bol hnedy je to skoro nulovy efekt:)
 
zvonec
2009-04-21 15:14:57+02
pouzite odrazovej dosky a blyskanie o strop su dve rozdielne veci. Skus si spravit test, ako ti bude vyzerat foto, ked das blesk na mininum a mieris priamo, alebo pouzijes odrazovu dosticku a pojdes nepriamo.
Nechcel som sa viazat priamo na nejaku znacku, osobne pouzivam metz 58-af maly reflektor nastaveny na 1/4 vykonu plus nepriamy blitz a dosticka, a su z toho velmi pekne vysledky...
 
Strana 1 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()