Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ako fotit v kostole?

ginas
ginas 2009-04-20 22:34:17+02
V kostole je vacsinou tma ... mna by zaujimalo ako to riesite ...povytiahnete malu odraznu dosticku z blesku a hotovo?...alebo ..?
 
duroslav
2009-04-21 15:49:27+02
U tej odraznej doštičky hlavne záleží na ploche. Pokiaľ sa jedná o tie integrované v bleskoch, alebo o vizitky, tak je výsledný efekt porovnateľný s bleskom napriamo. Keď už, tak potom nejaký ten bazmek od Lumiquestu.
 
dmedia
2009-04-21 16:12:57+02
Fotka s bleskom na priamo a s odraznou dostickou je nebo a zem. Na priamo je to hnus, lebo ten kostol casto ma i za mladomanzelmi i 10-30 metrov hlbky-a rozpravky o super automatike koncia, a je z toho fotka v ciernom tunele. Ked si das nejakych 640-1250 iso podla masiny a podmienok, tak odrazkou na 60 stupnov dostanes super vysledky, mas ludi vpredu i vzadu i atmosferu, trocha su problem fotky na vysku, ale i to sa da eliminovat. Na SB-800 napr. sa da uspesne pouzit rezim TTL BL, ktory doslov a iba dotukava svetlo do atmosfery, pripadne sa da odrazkou spravit tak, ze si das nejakych 1/8 vykonu(treba vyskusat kolko)cez odrazku a vysoke iso 1600 a mas super atmosku, podla svetelnosti kostola take bezne robim i od iso 500, ale to treba n akonkretny priestor skusit klko treba.
 
marian004
2009-04-21 17:06:55+02
príspevok od: dmedia
Fotka s bleskom na priamo a s odraznou dostickou je nebo a zem. Na priamo je to hnus, lebo ten kostol casto ma i za mladomanzelmi i 10-30 metrov hlbky-a rozpravky o super automatike koncia, a je z toho fotka v ciernom tunele. Ked si das nejakych 640-1250 iso podla masiny a podmienok, tak odrazkou na 60 stupnov dostanes super vysledky, mas ludi vpredu i vzadu i atmosferu, trocha su problem fotky na vysku, ale i to sa da eliminovat. Na SB-800 napr. sa da uspesne pouzit rezim TTL BL, ktory doslov a iba dotukava svetlo do atmosfery, pripadne sa da odrazkou spravit tak, ze si das nejakych 1/8 vykonu(treba vyskusat kolko)cez odrazku a vysoke iso 1600 a mas super atmosku, podla svetelnosti kostola take bezne robim i od iso 500, ale to treba n akonkretny priestor skusit klko treba.
nechcem rypat, len nerozumiem tomu co si napisal....to sa ti odrazi dostatok svetla od stropu v kostole a len to ´prisvietis´ priamym svetlom cez vizitku? alebo (ak je strop vysoko a teda je nepouzitelny) dava lepsie svetlo ´vizitka´ na blesku ako priame osvetlenie bleskom so znizenou intenzitou?
 
dmedia
2009-04-21 21:47:24+02
No to nie je rypanie, ale malo praxe. 15 rokov takto fotim, bolo vzdy dost svetla, az na par vynimiek. Vizitku nepouzivam, nato je odrazka priamo na blesku, uplne staci, ked dobre precitas moju reakciu, tak zistis, ze hlavu blesku nedavam 90 stupnov hore,ale 60, teda dost velka cast zablesku ti ide na foteny objekt a zaroven je dost zmakcene to svetlo. Pokial to skombinujes s vyssou citlivostou tak vysledok sa dostavi, bezne sme takto fotili aj na analog Fuji 400, alebo Fuji 800 bol superfilm na atmosferu dokreslenu bleskom. Svojho casu tu mal Karol Srnec taky prispevok o bleskoch, tam to bolo pekne rozpisane, co v praxi davno pouzivam. Okrem toho este ked chcem fotit priamym bleskom tak niekdy uzivam zmakcovaci nadstavec na priamy blesk, tiez slusne vysledky, ale priamy blesk malokedy, ten likviduje atmosferu, vynimka su pripady ked potrebujes potlacit silne slnecne ziarenie-tiene na tvari a pod.
 
zvonec
2009-04-21 21:51:36+02
príspevok od: dmedia
No to nie je rypanie, ale malo praxe. 15 rokov takto fotim, bolo vzdy dost svetla, az na par vynimiek. Vizitku nepouzivam, nato je odrazka priamo na blesku, uplne staci, ked dobre precitas moju reakciu, tak zistis, ze hlavu blesku nedavam 90 stupnov hore,ale 60, teda dost velka cast zablesku ti ide na foteny objekt a zaroven je dost zmakcene to svetlo. Pokial to skombinujes s vyssou citlivostou tak vysledok sa dostavi, bezne sme takto fotili aj na analog Fuji 400, alebo Fuji 800 bol superfilm na atmosferu dokreslenu bleskom. Svojho casu tu mal Karol Srnec taky prispevok o bleskoch, tam to bolo pekne rozpisane, co v praxi davno pouzivam. Okrem toho este ked chcem fotit priamym bleskom tak niekdy uzivam zmakcovaci nadstavec na priamy blesk, tiez slusne vysledky, ale priamy blesk malokedy, ten likviduje atmosferu, vynimka su pripady ked potrebujes potlacit silne slnecne ziarenie-tiene na tvari a pod.
Velmi dobre napisane, potvrdzujem tiez tvoje skusenosti, snazim sa pouzivat presne tuto techniku, vysledky su uplne perfektne...
 
dmedia
2009-04-21 22:00:30+02
príspevok od: zvonec
Velmi dobre napisane, potvrdzujem tiez tvoje skusenosti, snazim sa pouzivat presne tuto techniku, vysledky su uplne perfektne...
Kto nevyskusa neuveri :), ze? Prakticky ani si nepamatam, kedy som v kostole a inde reportaz fotil napriamo, tie vysledky su nebo a zem ako sa hovori, a este ked pridas k tomu svetelny objektiv...je tu iba jedna zrada, musis si kontrolovat expoziciu, niekedy to meranie, hlavne matrix prepiskne ked su tam vyrazne plochy tmave , alebo svetle v pozadi, preto skor uzivam zvyrazneny stred, ale to ty isto vies, to len pre ostanych, som to zabudol napisat predtym.
 
marian004
2009-04-21 23:39:09+02
príspevok od: dmedia
Kto nevyskusa neuveri :), ze? Prakticky ani si nepamatam, kedy som v kostole a inde reportaz fotil napriamo, tie vysledky su nebo a zem ako sa hovori, a este ked pridas k tomu svetelny objektiv...je tu iba jedna zrada, musis si kontrolovat expoziciu, niekedy to meranie, hlavne matrix prepiskne ked su tam vyrazne plochy tmave , alebo svetle v pozadi, preto skor uzivam zvyrazneny stred, ale to ty isto vies, to len pre ostanych, som to zabudol napisat predtym.
ok, dakujem za vysvetlenie. budem to musiet tiez vyskusat.
 
wayne
2009-04-22 08:45:11+02
zaujimava a poucna debata
 
Dzurki Marek
2009-04-22 12:52:19+02
Nevyriesilo by to pouzitie difuzera?
 
FilipMino
2009-04-22 15:16:59+02
nedávno som fotil v kostole, blesk Metz Mecablitz 30BCT4, odrazova dosticka, cas 1/60, clona 8.0 pre vyssiu hlbku ostrosti, ISO 400
 
Dzurki Marek
2009-04-23 08:22:25+02
Este raz sa spytam - nevyriesil by to vsetko difuzer?
 
dusan1973
2009-04-23 08:32:55+02
príspevok od: Dzurki Marek
Este raz sa spytam - nevyriesil by to vsetko difuzer?
Nie, difuzer by to všetko nevyriesi. ked použiješ difúzer je to vlastne priame rozptýlené svetlo, zmierniš tým ostré tiene, ale stále osvetluješ scénu napriamo.
 
Dzurki Marek
2009-04-23 08:39:11+02
pokial viem, tak difuzer sa pouziva pod 60° uhlom. Takze mi z toho vychadza, ze difuzer svetlo pekne rozptyli, nieco sa odrazi, nieco ide za foteny objekt, nieco priamo na neho. Asi to vsetko treba vyskusat a porovnat :-)
 
dusan1973
2009-04-23 08:56:17+02
príspevok od: Dzurki Marek
pokial viem, tak difuzer sa pouziva pod 60° uhlom. Takze mi z toho vychadza, ze difuzer svetlo pekne rozptyli, nieco sa odrazi, nieco ide za foteny objekt, nieco priamo na neho. Asi to vsetko treba vyskusat a porovnat :-)
priznám sa že som ešte difúzer pod pod 60° uhlom nepoužíval vždy som ho mal nasadený len keď som blískal napriamo. Budem to musieť vyskúšať lebo sa chystám na jedno fotenie v kostole.
 
Dzurki Marek
2009-04-23 09:09:13+02
príspevok od: dusan1973
priznám sa že som ešte difúzer pod pod 60° uhlom nepoužíval vždy som ho mal nasadený len keď som blískal napriamo. Budem to musieť vyskúšať lebo sa chystám na jedno fotenie v kostole.
aj ja sa cystam na fotenie v kostole a preto sa na to pytam, ci sa mam s kupou difuzera poponahlat, ci staci len dosticka. Tak neviem
 
ginas
2009-04-23 09:44:43+02
Myslite tento difuzer?Aj ja ho chcem len v predajni ho nemaju tak ho budem musiet objednat cez net
 
duroslav
2009-04-23 09:55:44+02
príspevok od: dusan1973
priznám sa že som ešte difúzer pod pod 60° uhlom nepoužíval vždy som ho mal nasadený len keď som blískal napriamo. Budem to musieť vyskúšať lebo sa chystám na jedno fotenie v kostole.
Keď nie je na blízku nič, od čoho by sa mohlo svetlo rozptýlené do strán odraziť (rozumej biele steny) a čo by mohlo prispieť k zmäkčeniu tieňov, tak malinký difuzér sám o sebe to svetlo moc nezmäkčí, keďže veľkosť zdroja svetla sa s ním zväčší len minimálne.
Ale na 100% sa dá spoľahnúť na úbytok svetla spôsobený jeho použitím :-)
 
baca007
2009-04-23 10:10:57+02
ja si obcas pomozem touto nafukovacou hrackou :-)
http://www.mini-max.sk/product.php?id=627
 
dusan1973
2009-04-23 10:11:31+02
S tým úbytkom plne súhlasím, na to že ho spôsobuje difúzer som prišiel hneď ako som difúzer skúšal prvý krát.
 
Dzurki Marek
2009-04-23 10:14:53+02
príspevok od: ginas
Myslite tento difuzer?Aj ja ho chcem len v predajni ho nemaju tak ho budem musiet objednat cez net
presne takyto som mal na mysli :-)
 
Strana 2 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()