Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Skenovanie negatívu

martinagiu
martinagiu 2009-05-04 21:19:45+02
Vie mi niekto poradiť ako má byť správne naskenovaný negatív vo fotolabe,aké má mať správne parametre,aby bola zachovaná kvalita snímkov.Vo fotolabe mi naskenovali v parametroch 1840x1232,72DPI.S kvalitou nie som spokojná.
 
lacoslav
2012-06-16 21:20:36+02
príspevok od: dawajsoft
Ahoj.
Neviem , či to bude pre Vas este zaujimave, ale ja som mal podobny problem so skenom negativov a nahodou som vygooglil okrem tohto dotazu na e-photo aj tuto sranku:
http://photo.tutsplus.com/tutorials/shooting/scanning-negatives-with-your-digital-camera/
je na nej celkom zaujimavy, aj ked pracny postup. je to rozhodne vyskusam
prajem pekny den.
Tak prvým 4-krokom som porozumel aj bez znalosti angličtiny - budem skúšať. Vďaka.
 
martinagiu
2012-06-17 00:23:31+02
este stale som to nedoriesila so skenovanim negativov(a tie mi len pribudaju).Som momentalne dlhodobo v zahranici,ale mam uz vyhliadnuty skener Canon Canoscan 9000F,snad to bude dobra volba...dakujem za linky.vedela som aj o tejto moznosti skenovania,len neviem ci by som mala na to trpezlivost.
 
keko
2012-06-17 07:48:05+02
príspevok od: martinagiu
este stale som to nedoriesila so skenovanim negativov(a tie mi len pribudaju).Som momentalne dlhodobo v zahranici,ale mam uz vyhliadnuty skener Canon Canoscan 9000F,snad to bude dobra volba...dakujem za linky.vedela som aj o tejto moznosti skenovania,len neviem ci by som mala na to trpezlivost.
Tak ti prajem vela trpezlivosti s Canoscanom
 
dawajsoft
2012-06-17 08:17:58+02
príspevok od: keko
Tak ti prajem vela trpezlivosti s Canoscanom
ja mam rad zábavu. a hlavne ,keď si niečo dokážem vyrobiť sam a zvládnuť výzvu.možno výsledok nebude taky , ako budem ocakavat, ale clovek ma z toho aj tak dobry pocit a pre ten pocit sa oplati vymyslat aj uz vymyslene
 
keko
2012-06-17 13:28:38+02
príspevok od: dawajsoft
ja mam rad zábavu. a hlavne ,keď si niečo dokážem vyrobiť sam a zvládnuť výzvu.možno výsledok nebude taky , ako budem ocakavat, ale clovek ma z toho aj tak dobry pocit a pre ten pocit sa oplati vymyslat aj uz vymyslene
Ale samozrejme. Ved to je aj moja cesta vo fotografii. Kym postavim aparat na stativ, zaostrim, urcim expoziciu, nastavim, ju zavriem zavierkyu, vlozim kazetu film, vytiahnem siber, odexponujem, vlaozim siber, vytiahnem kazetu, zlozim aparat a kufor nalozim do auta, uplynie aj polhodina. Porovnaj s udajom na zrkadlovke 20 obr/sekundu . Aj ja to robim pre radost. Na rozdiel od teba, ako pises, ziskavam vysldok, ktory je akoukolvek inou cestou nedostihnutelny. ALe o to nejde.
Ide o ten Canoscan. Bude sa kupovat kvoli vyssej kvalite a z nedostatku trpezlivosti. Ale oba tieto atributy cesty za fotografiou su onym zariadenim nedosiahnutelne.
Iba preto som s usmevom na perach poprial tu trpezlivost.
Zaroven samozrejme rad vidim, ze mam nasledovnikov vo filmovej ceste ...
 
irisos
2012-06-17 16:39:03+02
príspevok od: dawajsoft
ja mam rad zábavu. a hlavne ,keď si niečo dokážem vyrobiť sam a zvládnuť výzvu.možno výsledok nebude taky , ako budem ocakavat, ale clovek ma z toho aj tak dobry pocit a pre ten pocit sa oplati vymyslat aj uz vymyslene
ak mozem odporucit tak canonscan9000F,on ti negativy oscanuje ale nie kvalitne myslim kinofilm.zvitkovy film ide na nom o nieco lepsie.radsej epson alebo reflectarps7200,ktory je urceny iba na kinofilm.reflecta je filmovy scanner nemam s snou skusenost ale canon ucite nie len na fotky na to posluzi dobre.
 
lacikam
2012-06-18 08:12:06+02
tak vidím, že (ktovie prečo?) údaj o nízkom DPI bol s vysvetlením na strane 1 , že" to je len údaj o možnej vytlačenej veľkosti fotgrafie" ?!?? - ste odignorovali. Pri scane (zjednodušene by som to nazval opak tlače) - je práve aj DPI podstatným údajom. Čím vyššie DPI, tým vačší objem dát pre úpravu dostávaš. Objem dát=informácie. Takže na scaneroch, kde sa to dá - nastavujeme minimálne rovnakú veľkos DPI ako uvažujeme spätne použiť pri tlači. 72 DPI je MÁLO a to je hlavná príčina nekvalitného snímku zo scanu, ktorý dostala "Martinagiu" nie rozlíšenie - hoci aj to nebolo ktovieaké.
 
transporti686
2012-07-03 21:00:30+02
dnes som skúsil len tak so srandy prefotiť negatív 6MPix digitálom a upravil som to, toto som z toho dostal 20percent doostrené, bolo to iba hodené na okne na difúznej podložke a cez makro objektív

na archiváciu pre náhľady by sa to dalo vymakať a pužívať
 
dmedia
2012-07-03 21:21:06+02
Pre tych co nechcu investovat, pokial mate makroobjektiv-staci aj mf stary, a vala sa vam niekde zvacsovak.

Zalozis do ramceka film, hlavu otocis o 90 alebo 180 stupnov,vyhodis objektiv zvacsovaku, zasvietis, a odfotis.
Jedine co je treba riesit, WB kvoli ziarovke, a ti sikovnejsi mozu si aj redukciu, kruzok spravit, vyhodis objektiv zvacsovaku, kupis si alebo mas cokin kruzok, ten si prisposobis-zbrusis, aby vosiel tam kde sa montuje objektiv zvacsovaku a mozes fotit bez parazitneho svetla.

Osobne vyskusane ma farebnej hlave Magnifax 4.

Tak prajem vela zabavy, vysledok stoji zato a nestoji to tazke tisice ako scaner.
 
transporti686
2012-07-03 21:30:23+02
príspevok od: dmedia
Pre tych co nechcu investovat, pokial mate makroobjektiv-staci aj mf stary, a vala sa vam niekde zvacsovak.

Zalozis do ramceka film, hlavu otocis o 90 alebo 180 stupnov,vyhodis objektiv zvacsovaku, zasvietis, a odfotis.
Jedine co je treba riesit, WB kvoli ziarovke, a ti sikovnejsi mozu si aj redukciu, kruzok spravit, vyhodis objektiv zvacsovaku, kupis si alebo mas cokin kruzok, ten si prisposobis-zbrusis, aby vosiel tam kde sa montuje objektiv zvacsovaku a mozes fotit bez parazitneho svetla.

Osobne vyskusane ma farebnej hlave Magnifax 4.

Tak prajem vela zabavy, vysledok stoji zato a nestoji to tazke tisice ako scaner.
myslím, že sa z toho dajú vymačkať výsledky lepšie ako z nejakého plošného skenera, aspoň teda pre malé fotky resp. na web napr.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-07-03 21:32:26+02
uz to tu davno nebolo
http://www.jozefpeniak.blogspot.sk/2011/01/skatula-od-topanok-namiesto-skeneru.html
 
transporti686
2012-07-03 21:33:47+02
príspevok od: Jozef Peniak
uz to tu davno nebolo
http://www.jozefpeniak.blogspot.sk/2011/01/skatula-od-topanok-namiesto-skeneru.html
poznám ten článok jozef, aj po nete ich je dosť, ja som sa iba bavil, skenujem inde, ale iba som sa hral
 
transporti686
2012-07-03 22:09:26+02
príspevok od: dmedia
Pre tych co nechcu investovat, pokial mate makroobjektiv-staci aj mf stary, a vala sa vam niekde zvacsovak.

Zalozis do ramceka film, hlavu otocis o 90 alebo 180 stupnov,vyhodis objektiv zvacsovaku, zasvietis, a odfotis.
Jedine co je treba riesit, WB kvoli ziarovke, a ti sikovnejsi mozu si aj redukciu, kruzok spravit, vyhodis objektiv zvacsovaku, kupis si alebo mas cokin kruzok, ten si prisposobis-zbrusis, aby vosiel tam kde sa montuje objektiv zvacsovaku a mozes fotit bez parazitneho svetla.

Osobne vyskusane ma farebnej hlave Magnifax 4.

Tak prajem vela zabavy, vysledok stoji zato a nestoji to tazke tisice ako scaner.
zväčšovák bohužiaľ nemám, ale rozmýšľam čo využiť ako vhodný zdroj svetla okrem blesku, na takéto niečo
 
dmedia
2012-07-03 22:11:02+02
príspevok od: transporti686
myslím, že sa z toho dajú vymačkať výsledky lepšie ako z nejakého plošného skenera, aspoň teda pre malé fotky resp. na web napr.
K tomuto postupu ma prinutil zivot, ked bolo treba narychlo dostat historicke panoramky z Horizontu, z mojho archivu.
 
morgoth
2012-07-03 22:24:32+02
príspevok od: lacikam
tak vidím, že (ktovie prečo?) údaj o nízkom DPI bol s vysvetlením na strane 1 , že" to je len údaj o možnej vytlačenej veľkosti fotgrafie" ?!?? - ste odignorovali. Pri scane (zjednodušene by som to nazval opak tlače) - je práve aj DPI podstatným údajom. Čím vyššie DPI, tým vačší objem dát pre úpravu dostávaš. Objem dát=informácie. Takže na scaneroch, kde sa to dá - nastavujeme minimálne rovnakú veľkos DPI ako uvažujeme spätne použiť pri tlači. 72 DPI je MÁLO a to je hlavná príčina nekvalitného snímku zo scanu, ktorý dostala "Martinagiu" nie rozlíšenie - hoci aj to nebolo ktovieaké.
Logická hádanka: Dostal si 2 obrázky, jeden má rozmery 3000px na 2000px a 300 dpi, druhý má rozmery 3000px na 2000px a 72 dpi. Je ten prvý kvalitnejší?

Hint: http://en.wikipedia.org/wiki/Dots_per_inch
 
morgoth
2012-07-03 22:25:20+02
//podotýkam že myslím digitálne súbory, nie vytlačené
 
dmedia
2012-07-03 22:26:20+02
príspevok od: transporti686
zväčšovák bohužiaľ nemám, ale rozmýšľam čo využiť ako vhodný zdroj svetla okrem blesku, na takéto niečo
Svojhocasu som pouzivak kopirovaci ram na filmy s mliecnym sklom, komunal tohadzal do kosa...a celkom dobre bol aj klasicky mliecny socikovsky neon, ten kratky.

Ale zvacsovak je zaujimavy ramcekom, odmaskujes kraje ako chces, mas relativnu rovinu, u novzch nemas sklo na ramceku tak nemas reflexy, a hlavne nemas parazitne svetlo .
 
keko
2012-07-03 22:30:38+02
príspevok od: dmedia
Svojhocasu som pouzivak kopirovaci ram na filmy s mliecnym sklom, komunal tohadzal do kosa...a celkom dobre bol aj klasicky mliecny socikovsky neon, ten kratky.

Ale zvacsovak je zaujimavy ramcekom, odmaskujes kraje ako chces, mas relativnu rovinu, u novzch nemas sklo na ramceku tak nemas reflexy, a hlavne nemas parazitne svetlo .
To bol diacik? Lebo je to take mierne domodra.
 
transporti686
2012-07-03 22:30:53+02
príspevok od: dmedia
Svojhocasu som pouzivak kopirovaci ram na filmy s mliecnym sklom, komunal tohadzal do kosa...a celkom dobre bol aj klasicky mliecny socikovsky neon, ten kratky.

Ale zvacsovak je zaujimavy ramcekom, odmaskujes kraje ako chces, mas relativnu rovinu, u novzch nemas sklo na ramceku tak nemas reflexy, a hlavne nemas parazitne svetlo .
tá metóda so zväčšovákom je dobrá, čítal som o nej, len ho nemám, rozmýšľam že kúpim normál žiarivku, však WB sa dá nastaviť a skúsim tam dať niečo mliečne ako difúzor, ten rámček na zväčšováku budem musieť vymyslieť alebo niečím nahradiť
 
transporti686
2012-07-03 22:34:21+02
príspevok od: dmedia
Svojhocasu som pouzivak kopirovaci ram na filmy s mliecnym sklom, komunal tohadzal do kosa...a celkom dobre bol aj klasicky mliecny socikovsky neon, ten kratky.

Ale zvacsovak je zaujimavy ramcekom, odmaskujes kraje ako chces, mas relativnu rovinu, u novzch nemas sklo na ramceku tak nemas reflexy, a hlavne nemas parazitne svetlo .
ale pekne si to naskenoval troška modrej, ale fajn
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()