Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

fotenie krajiny

DonLa
2008-03-13 07:03:50+01
pri fotení krajiny je tento postup správny ?-širokouhlý objektív(tamron 17-50 f 2,8) nastavím na nekonečno priorita clony 8-11,popredie do 5 m nepotrebujem mať ostré.Fotka bude ostrejšia pri f16-22? Tiež nie je mi úplne jasná hiperfok.vzdialenosť.Ďakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-13 07:22:54+01
Tvoj popis je nespravny, nie je ziaden vseobecny postup. To ta musim sklamat. Na nekonecno zaostrujes len vtedy, ak nepas v popredi dalsie plany, ktore chces mat ostre. Ak chces dosiahnut ostrost od popredia do nekonecna, zaostruje sa do prvej tretiny obrazu a priclonis tolko, aby si mal vsetko ostre (ak sa to da). Hiperfokalna vzdialenost je pri beznom sirokaci cca 3 metre pri clone 11 - 16. Na lepsich objektivoch mas stupnicu hlbky ostrosti pri danej clone (su na to aj tabulky), takze si lahko mozes vycitat, co bude a co nebude ostre. Naviac na zrkadlovkach je tlacidlo DOF, ktore ti aktivuje privretie clony a ty mozes cez hladacik posudit hklbku ostrosti. Na krajinu sa vsak pouzivaju aj teleobjektivy a supersirokouhle objektivy, niekedy pracujes s velkou hlbkou ostrosti, inokedy len vypichnes krajinny detail. Do toho vstupuje praca s perspektivou, filtrami... Na trhu je viacero dobrych publikacii, myslim , ze by si sim nejaku mal zadovazit. Potom sa tu nebude kazdy rozpisovat so svojou troskou, ale prejdes si to komplexne. Este lepsie urobis, ak sa prihlasis na nejaky workshop, kde ti to co si si nastudoval ozrejmia v praxi.
 
jafotic
2011-09-21 10:40:25+02
Ja ma otazku..
Mam tiez tamron 17-50/2,8 skusam fotit krajinku, na online dof calculator som si zadal moj fotak ohniskovu vzdialenost atd.. a vysla mi hyp. vzdialenost na ktoru ked zaostim bude vsetko ostre odomna za po nekonecno ( 17mm f16 a hypofokal mi zadalo 0.97m ) zaostrim na tu vzdialenost a na fotke vsetko rozmazane.. Tak ako to je? A za ked som zaostil s AF niekde do priestoru kde chcem fotit mi vysla dobra fotka.

Druha otazka je mam este 2 dni na vratenie objektivu a volaco sa mi nezda napriek tomu ze fotim na f 5 - f 16 je vysledna fotka volajaka neostra, alebo makka.. ale iba na 17 mm na 50mm je kresba velmi dobra aj pri 100%vyreze - Je to normalene ze vyrez na 17mm je menej kvalitny ako na 50mm ? (Nemal som este sirokac preto sa pytam)
 
duroslav
2011-09-21 10:52:12+02
príspevok od: jafotic
Ja ma otazku..
Mam tiez tamron 17-50/2,8 skusam fotit krajinku, na online dof calculator som si zadal moj fotak ohniskovu vzdialenost atd.. a vysla mi hyp. vzdialenost na ktoru ked zaostim bude vsetko ostre odomna za po nekonecno ( 17mm f16 a hypofokal mi zadalo 0.97m ) zaostrim na tu vzdialenost a na fotke vsetko rozmazane.. Tak ako to je? A za ked som zaostil s AF niekde do priestoru kde chcem fotit mi vysla dobra fotka.

Druha otazka je mam este 2 dni na vratenie objektivu a volaco sa mi nezda napriek tomu ze fotim na f 5 - f 16 je vysledna fotka volajaka neostra, alebo makka.. ale iba na 17 mm na 50mm je kresba velmi dobra aj pri 100%vyreze - Je to normalene ze vyrez na 17mm je menej kvalitny ako na 50mm ? (Nemal som este sirokac preto sa pytam)
Ak pošleš ukážky tých neostrých fotiek, možno sa k tomu niekto aj bude vedieť vyjadriť.
 
Marcel Rebro
2011-09-21 10:55:01+02
príspevok od: duroslav
Ak pošleš ukážky tých neostrých fotiek, možno sa k tomu niekto aj bude vedieť vyjadriť.
si zapatrosil vestecku gulu?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-21 10:55:28+02
príspevok od: jafotic
Ja ma otazku..
Mam tiez tamron 17-50/2,8 skusam fotit krajinku, na online dof calculator som si zadal moj fotak ohniskovu vzdialenost atd.. a vysla mi hyp. vzdialenost na ktoru ked zaostim bude vsetko ostre odomna za po nekonecno ( 17mm f16 a hypofokal mi zadalo 0.97m ) zaostrim na tu vzdialenost a na fotke vsetko rozmazane.. Tak ako to je? A za ked som zaostil s AF niekde do priestoru kde chcem fotit mi vysla dobra fotka.

Druha otazka je mam este 2 dni na vratenie objektivu a volaco sa mi nezda napriek tomu ze fotim na f 5 - f 16 je vysledna fotka volajaka neostra, alebo makka.. ale iba na 17 mm na 50mm je kresba velmi dobra aj pri 100%vyreze - Je to normalene ze vyrez na 17mm je menej kvalitny ako na 50mm ? (Nemal som este sirokac preto sa pytam)
Vykasli sa na DOF kalkulator. Nikdy som ho nepouzil. Ked ti GPS napise, ze mas odbocit do jazera, tak to urobis? Ver tomu, co vidis v hladaciku a na displeji. Pouzivaj rozum, nie DOF kalkulator. Zaosti na hlavny objekt a priclon na f11-13. Samozrejme zo stativu!!!!!!!!! Darmo budes clonit a ostrit, ked to neudrzis v ruke. Stativ je istota.
 
jafotic
2011-09-21 11:11:12+02
To ano.. Tie kaukulatori su le teoria a prax je inde, v krajinke som len zaciatocnik takze musim vychytat vsetky muchy.. Dakujem

-ale este k tej neostorsti na 17mm ? robim nieco zle, alebo.. Proste fotak na stative clona 8, 17mm a vysledna fotka je uz na prvy pohlad taka akasi makka,neostra a pritom ked rovnaku sitaciu zopakuje (a to kludne mozem odclonit aj na 3-4f) na 50mm obraz je krasny..
-je to u tamrona bezne alebo mam len zly kus ?
 
viking81
2011-09-21 12:00:02+02
príspevok od: jafotic
To ano.. Tie kaukulatori su le teoria a prax je inde, v krajinke som len zaciatocnik takze musim vychytat vsetky muchy.. Dakujem

-ale este k tej neostorsti na 17mm ? robim nieco zle, alebo.. Proste fotak na stative clona 8, 17mm a vysledna fotka je uz na prvy pohlad taka akasi makka,neostra a pritom ked rovnaku sitaciu zopakuje (a to kludne mozem odclonit aj na 3-4f) na 50mm obraz je krasny..
-je to u tamrona bezne alebo mam len zly kus ?
ak mas tamron VC tak skus vypnut stabilizator
 
fotox3
2011-09-21 12:21:07+02
praveze nemam VC a co som cital o tamrone 17-50/2,8 ake je to ostre sklo a pod. ale ja mam na 17mm makkotu jak svina aj na f8 -16.. tak neviem - keby sa dalo hodit foto v raw bez zmeny aby ste dokalzali posudit co tomu vlastne je..
 
calven
2011-09-21 12:25:46+02
príspevok od: jafotic
To ano.. Tie kaukulatori su le teoria a prax je inde, v krajinke som len zaciatocnik takze musim vychytat vsetky muchy.. Dakujem

-ale este k tej neostorsti na 17mm ? robim nieco zle, alebo.. Proste fotak na stative clona 8, 17mm a vysledna fotka je uz na prvy pohlad taka akasi makka,neostra a pritom ked rovnaku sitaciu zopakuje (a to kludne mozem odclonit aj na 3-4f) na 50mm obraz je krasny..
-je to u tamrona bezne alebo mam len zly kus ?
Budem sa opakovať - pošli ukážku. Ja mám tiež vešteckú guľu v servise...

A teóriu okolo hyperfokalu by som generálne nezatracoval. Sú situácie, kedy iná možnosť ako vypočítať si hyperfokálnu vzdialenosť, nie je...
 
jafotic
2011-09-21 12:32:11+02
Dobre ako poslem original RAW co ma 18-22MB ? Ked to zmensim ostrost sa este viac doondi a to nema zmysel pozerat. jedine ze to nafotim do Jpg a niekde kde dokaze nacitat 5 mb foto ho zavesim.. Len neviem kde..

 
Marcel Rebro
2011-09-21 12:36:09+02
príspevok od: jafotic
Dobre ako poslem original RAW co ma 18-22MB ? Ked to zmensim ostrost sa este viac doondi a to nema zmysel pozerat. jedine ze to nafotim do Jpg a niekde kde dokaze nacitat 5 mb foto ho zavesim.. Len neviem kde..

zmensovanim sa ostrost zlepsuju. resizni na 500kb (1200px) a zaves sem .... ak je to blato, bude zrejme aj v takomto rozliseni
 
calven
2011-09-21 12:42:13+02
príspevok od: jafotic
Dobre ako poslem original RAW co ma 18-22MB ? Ked to zmensim ostrost sa este viac doondi a to nema zmysel pozerat. jedine ze to nafotim do Jpg a niekde kde dokaze nacitat 5 mb foto ho zavesim.. Len neviem kde..

Pokojne môžeš skúsiť napr. www.leteckaposta.cz
 
dodo_bb
2011-09-21 12:58:16+02
príspevok od: Karol Srnec
Vykasli sa na DOF kalkulator. Nikdy som ho nepouzil. Ked ti GPS napise, ze mas odbocit do jazera, tak to urobis? Ver tomu, co vidis v hladaciku a na displeji. Pouzivaj rozum, nie DOF kalkulator. Zaosti na hlavny objekt a priclon na f11-13. Samozrejme zo stativu!!!!!!!!! Darmo budes clonit a ostrit, ked to neudrzis v ruke. Stativ je istota.
Karol, skoro vždy s Tebou súhlasím, ale teraz nie Hyperfokálna vzdialenosť sa dá skutočne zistiť len v DOF kalkulátore. Časom ju človek dostane do oka, ale najprv si treba uvedomiť, že na ohnisku 20 mm a clone 16 je blbosť ostriť na nekonečno. Treba ostriť niekde okolo HV a to si treba aspoň raz zistiť, čo to je a kde sa to kedy nachádza Navyše na tých DOF kalkulátoroch je obvykle aj názorne popísané, čo to je DOF a to niekedy tiež ľudia celkom presne nevedia So statívom ale súhlasím na 100%. Aj keď ho sám používam len zriedka ((
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-21 13:03:44+02
príspevok od: dodo_bb
Karol, skoro vždy s Tebou súhlasím, ale teraz nie Hyperfokálna vzdialenosť sa dá skutočne zistiť len v DOF kalkulátore. Časom ju človek dostane do oka, ale najprv si treba uvedomiť, že na ohnisku 20 mm a clone 16 je blbosť ostriť na nekonečno. Treba ostriť niekde okolo HV a to si treba aspoň raz zistiť, čo to je a kde sa to kedy nachádza Navyše na tých DOF kalkulátoroch je obvykle aj názorne popísané, čo to je DOF a to niekedy tiež ľudia celkom presne nevedia So statívom ale súhlasím na 100%. Aj keď ho sám používam len zriedka ((
Kto si urobi par zaberov s roznym zaostrenim a clonou, nepotrebuje DOF kalkulator. Na vlastnych fotkach zisti, ako to funguje s jeho konkretnou technikou. Vlastna skusenost je najlepsia skola. A s digitalnou technikou je to tak lahke a zadarmo.
Aj teraz na workshope v Chorvatsku som mal desiatky otazok, kam treba, co treba, aku clonu... Hovorim vyskusaj, nic ta to nestoji. Vsetko, co ti ini povedia, si over, nebud bezduchy napodobovac.
 
PeCh
2011-09-21 13:04:59+02
Neposielaj RAW ale JPEG s dlhšou stranou 1200-2000px.

Inak naozaj zabudni na hyperfokál. Urobil som si síce vlastný kalkulátor, ale je to zbytočnosť. Prax je iná. V praxi zaostri na hlavný objekt a foť pri clone 8-11 (hovoríme o širokouhlom zábere krajiny, kde chceme veľkú hĺbku ostrosti, nie detaily a pod.). Ako príklad sa pozri sem www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/231400/lighthouse/. Ostril som na maják, clona 8, ohnisko 21 mm. Dostatočne ostré je všetko.

Ďalej vyššia clona znamená ostrejšiu fotku do clony 5.6 až 11, podľa ohniskovej vzdialenosti (pri teleobjektívoch sa ti ostrosť zvýši aj pri vyššom clonovom čísle). Ide o to, že priclonením (zvýšením clonového čísla) využívaš lepšie (stredné časti) šošoviek v objektíve, preto rastie ostrosť, no keď sa clona príliš uzavrie, tak sa na nej ohýba svetlo a tak sa rozptýli, čo spôsobí rozostrenie. Preto optimálna clona je v intervaloch, o ktorých píšeme.

Ďalej absolútna ostrosť nemusí byť pravidlom, treba ju podriadiť zámeru a svetlu.

Čo sa týka toho tamrona, tak by mal byť dostatočne ostrý. Ale nepozeraj 100% výrezy. Alebo tlačíš plagáty? 100% výrez je pre masochistov. Pozeraj to vo veľkosti, v akej to chceš vytlačiť alebo zobrazovať. Inak som mal tamrona požičaného a prekvapil ma v dvoch veciach. Prvá je ostrosť. Nebol taký ostrý, ako sa ospevuje, no bol dostatočne/použiteľne ostrý. Druhá je rýchlosť a hlučnosť ostrenia. Za to je kritizovaný, no nezdalo sa mi to zlé. Teda presne opačné skúsenosti ako sa hovorí.
 
calven
2011-09-21 13:18:33+02
príspevok od: dodo_bb
Karol, skoro vždy s Tebou súhlasím, ale teraz nie Hyperfokálna vzdialenosť sa dá skutočne zistiť len v DOF kalkulátore. Časom ju človek dostane do oka, ale najprv si treba uvedomiť, že na ohnisku 20 mm a clone 16 je blbosť ostriť na nekonečno. Treba ostriť niekde okolo HV a to si treba aspoň raz zistiť, čo to je a kde sa to kedy nachádza Navyše na tých DOF kalkulátoroch je obvykle aj názorne popísané, čo to je DOF a to niekedy tiež ľudia celkom presne nevedia So statívom ale súhlasím na 100%. Aj keď ho sám používam len zriedka ((
Plne s Tebou súhlasím. Najmä v tej časti o ostrení na nekonečno.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-09-21 13:31:09+02
Hyperfokálne zaostrovanie je vlastne nezmysel. Vždxy môže byť ostá len jedna rovina, všetko ostatné sa postupne rozostruje. Máme jediné šťastie, že nášmu nedokonalému zraku sa to javí ostré. PeCh tu uviedol príklad s majákom. Ak by sa riadil hyperfokálnym pravidlom, zaostril by inde. Urobil dobre, že prispôsobil zaostrenie rozloženiu a dôležitosti objektov na scéne a zvyšik ditiahol nastavením clony.
 
PeCh
2011-09-21 15:29:08+02
príspevok od: Karol Srnec
Hyperfokálne zaostrovanie je vlastne nezmysel. Vždxy môže byť ostá len jedna rovina, všetko ostatné sa postupne rozostruje. Máme jediné šťastie, že nášmu nedokonalému zraku sa to javí ostré. PeCh tu uviedol príklad s majákom. Ak by sa riadil hyperfokálnym pravidlom, zaostril by inde. Urobil dobre, že prispôsobil zaostrenie rozloženiu a dôležitosti objektov na scéne a zvyšik ditiahol nastavením clony.
Vďaka Karol. Aj malá pochvala od teba poteší.

A ešte jeden príklad. Podobnú fotku som robil aj s kameňmi na brehu kúsok od fotoaparátu. Tu som zaostril tesne pred maják (na mólo tesne pred ním), aby mohli byť kamene ostrejšie, ale aby som mal maják ostrý (je dôležitejší ako kamene). Radšej obetujem kamene, či obzor, ale nie hlavný objekt. Reálne ale na fotke nebadať zmenu v ostrosti (predsa len ohnisko je príliš malé a clona príliš vysoká . Navyše krajinka neutečie a najlepšie je odfotiť a skontrolovať ostrosť na displeji. Aj pri západe/východe slnka je čas aspoň na jednu korekčnú snímku.

Ďalšia vec je, že ostriť podľa stupnice vzdialenosti na objektíve je blbosť. Dnes, keď je liveview, treba ho využiť. Stupnica je nepresná. Dokonca aj keby bola presná, tak minimálny rozdiel spôsobí aj vonkajšia teplota (fyzika a rozťažnosť materiálov nepustí) a teda bude platiť len pre jednu vonkajšiu teplotu. Ale pri normálnych pozorovacích podmienkach to nevidno (ako hovoríš máme nedokonalý zrak (ževraj tak 1, max 2 Mpx)). Pri nízkej clone, 100% crope a premegapixlovaných senzoroch by to mohlo byť vidno. Navyše objektívy dokážu zaostriť aj za nekonečno . Dokonca ani v tme neostrím podľa stupnice. V takomto prípade (ak sa dá) si treba nájsť nejaké bodové svetielko a pri liveview a 10× zväčšení manuálne zaostriť naň.
 
jafotic
2011-09-22 09:37:46+02
Dakujem za obsiren vysvetlenia, velmi mi t opomohlo. Priklad s majakom je dobry, tuto teoriu podporuje aj karol a ja s nou suhlasim, aj ked o HV som toho pocital podla man ma nieco do seba.. len mne sa ako si nezda ze mi ten tamron v tomto smere nefunguje.. hodim sem foto a uvidime
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()