Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Dlhy cas - maximum

lukas318
2010-08-12 22:56:02+02
Ako je to s DSLR a dlhym casom? Standard je 30 sekund a vie mi niekto povedat akym najdlhsim casom je schopna fotit zrkadlovka? Myslim ze sa nato pouziva nastavenie bulb /ziarovka/. Konkretne mam na mysli fotky hviezd kde pisu ze to fotia takym dlhym casom ze vytvaraju casti kruznic.Napr http://photo.net/photodb/photo?photo_id=9600559 je to orig alebo je to dorobene? Alebo:http://photo.net/photodb/photo?photo_id=11204650 Diky
 
yanny
2010-08-12 23:02:58+02
Mne sa zda, ze sa prekryje niekolko fotiek s kratsim casom a potom to vytvori spominany efekt, pravdepodobne kvoli sumu
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-12 23:08:22+02
Režim bulb umožňuje fotiť tak dlho, kým držíš spúšť. Vhodné je na to použiť káblovú spúšť kde ju zaaretuješ a ostane stlačená až kým ju neodaretuješ. Takže čas je už len na tebe.
 
soulfly
2010-08-12 23:21:55+02
Da sa to robit aj prekrytim viacerych kratsich expozicii, dajme tomu polminutovych, ale da sa to aj jednou niekolkohodinovou expoziciou. Tu by som ale z vlastne skusenosti odporucal /a nie len ja/ si nastavit redukciu sumu pri dlhsich casoch /docitas sa o tom v manuali/. V tom pripade ale treba pocitat s tym, ze cas fotenia sa ti zdvojnasobi - teda ak exponujes trebars hodinu, musis pockat dalsiu hodinu, kym si tvoj fotak spravi vlasttnu tmavu snimku, ktora mu pomoze s redukciou sumu. Ak fotis 2 hoiny, tak cakat dalsie dve, cize 4 atd..musis si zistit kolko ti vydrzia baterky a ratat s tym..ak by ti dosli v 3/4 prace mozes zacinat odznova. Inac tutorialov a navodov je plny net..staci zadat star trail photography atd..
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-12 23:28:22+02
príspevok od: soulfly
Da sa to robit aj prekrytim viacerych kratsich expozicii, dajme tomu polminutovych, ale da sa to aj jednou niekolkohodinovou expoziciou. Tu by som ale z vlastne skusenosti odporucal /a nie len ja/ si nastavit redukciu sumu pri dlhsich casoch /docitas sa o tom v manuali/. V tom pripade ale treba pocitat s tym, ze cas fotenia sa ti zdvojnasobi - teda ak exponujes trebars hodinu, musis pockat dalsiu hodinu, kym si tvoj fotak spravi vlasttnu tmavu snimku, ktora mu pomoze s redukciou sumu. Ak fotis 2 hoiny, tak cakat dalsie dve, cize 4 atd..musis si zistit kolko ti vydrzia baterky a ratat s tym..ak by ti dosli v 3/4 prace mozes zacinat odznova. Inac tutorialov a navodov je plny net..staci zadat star trail photography atd..
neviem, či by som v takomto prípade zapínal redukciu šumu. radšej by som to odšumil vrámci postprocesu v PC.
 
viking81
2010-08-12 23:33:45+02
niektore dslr maju limit 30 min..mozno niektore 1 hod neviem...napr moj starsi canon 450d isiel v poho na hodinu...takze casu mas dost...a ono ta redukcia sumu je dobre...len odstrani sum inak ako plasicka pocitacova redukcia...takze nechal by som ju zapnutu :)
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-12 23:36:27+02
príspevok od: viking81
niektore dslr maju limit 30 min..mozno niektore 1 hod neviem...napr moj starsi canon 450d isiel v poho na hodinu...takze casu mas dost...a ono ta redukcia sumu je dobre...len odstrani sum inak ako plasicka pocitacova redukcia...takze nechal by som ju zapnutu :)
no neviem, žerie to batériu a po druhé keďže hviezdy na oblohe sa pohybujú, nemôže sa stať, že to pomýli redukciu šumu?
 
soulfly
2010-08-12 23:36:59+02
príspevok od: Martin Brojo
neviem, či by som v takomto prípade zapínal redukciu šumu. radšej by som to odšumil vrámci postprocesu v PC.
Ja na zaklade vlastnej skusenosti viem, ze by som ju urcite zapinal.Vramci postprocesu funguje redukcia sumu uplne inac a niekolkohodinova expozicia aj na iso 100 vie s fotkou riadne zatocit aj an tych lepsich fotakoch, o nejakych low endoch nehovoriac.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-12 23:38:55+02
príspevok od: soulfly
Ja na zaklade vlastnej skusenosti viem, ze by som ju urcite zapinal.Vramci postprocesu funguje redukcia sumu uplne inac a niekolkohodinova expozicia aj na iso 100 vie s fotkou riadne zatocit aj an tych lepsich fotakoch, o nejakych low endoch nehovoriac.
s tým súhlasím pokiaľ by som fotil napr. zámok v noci ktorý sa nehýbe. ale mám trochu pochybnosti o účinnosti redukcie šumu pri fotení hviezd na oblohe ktoré sa pohybujú, resp. zem sa točí.
 
soulfly
2010-08-12 23:42:04+02
príspevok od: viking81
niektore dslr maju limit 30 min..mozno niektore 1 hod neviem...napr moj starsi canon 450d isiel v poho na hodinu...takze casu mas dost...a ono ta redukcia sumu je dobre...len odstrani sum inak ako plasicka pocitacova redukcia...takze nechal by som ju zapnutu :)
ano hlavne low endove zrkadlovky mozu mat nejaky limit, pri poloprofi a profi fotakoch limity pokial viem nie su.
Inac este autorovi: nie vzdy znamena cim dlhsi cas, tym krajsie ´star trails´..dolezite je, aby si bol hlavne mimo nejakeho mesta ktore je prilis osvetlene /da sa to ale urcite aj tam/ a mesiac aby bol skor na ustupe, pripadne skoro ziadny. Vtedy vidis hviezdy celkom jasno a vytvoria aj viditelnejsie ciary.
 
soulfly
2010-08-12 23:44:08+02
príspevok od: Martin Brojo
s tým súhlasím pokiaľ by som fotil napr. zámok v noci ktorý sa nehýbe. ale mám trochu pochybnosti o účinnosti redukcie šumu pri fotení hviezd na oblohe ktoré sa pohybujú, resp. zem sa točí.
aj keby si fotil zamok v noci mas v pozadi hviezdy, alebo travu co sa hybe atd..to s tym ale vobec nesuvisi, fotoaparat foti akoby cierny snimok. Myslim, ze pri niektorych fotakoch mozes pocas tejto fazy dat dokonca krytku na fotak..to som uz ale osobne neskusal..kazdopadne to, ze sa hviezdy hybu nijak nenarusi redukciu sumu, takze ziaden strach.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-12 23:47:30+02
príspevok od: soulfly
aj keby si fotil zamok v noci mas v pozadi hviezdy, alebo travu co sa hybe atd..to s tym ale vobec nesuvisi, fotoaparat foti akoby cierny snimok. Myslim, ze pri niektorych fotakoch mozes pocas tejto fazy dat dokonca krytku na fotak..to som uz ale osobne neskusal..kazdopadne to, ze sa hviezdy hybu nijak nenarusi redukciu sumu, takze ziaden strach.
nie som si celkom istý, ako funguje redukcia šumu, ale myslím, že by mala takto:
foťák odfotí farebnú fotografiu, potom taký istý čas sníma fotografiu do BW. a chápem to preto, aby podľa tej BW dokázal odstrániť šum z farebnej fotografie na základe porovnania týchto dvoch fotografií. ak by nevadilo, že zakryješ krytkou objektív aký zmysel má potom to, že rovnaký čas fotografuje do BW?
 
viking81
2010-08-12 23:54:21+02
on nefoti do BW...on foti tmu...a kedze v tme by nemo byt nic...tak vsetko co tam je je navyse a nema tam co robit odrata potom z tej foto...su to hlavne hot pixels a podobne....lebo bezna redukcia sumu ti to 100% neodstrani aspon myslim...
 
soulfly
2010-08-13 00:01:57+02
presne tak. nic s bw to nema spolocne a okrem klasickeho sumu tam ide prave o spominane hot pixely, ktore ma asi kazdy snimac, no neprejavia sa pri beznych fotkach, no pri extremoch ako extradlhe expozicie mozu byt problemom a ten ciastocne riesi prave ta redukcia sumu vo fotoaparate
 
viking81
2010-08-13 00:05:26+02
príspevok od: viking81
on nefoti do BW...on foti tmu...a kedze v tme by nemo byt nic...tak vsetko co tam je je navyse a nema tam co robit odrata potom z tej foto...su to hlavne hot pixels a podobne....lebo bezna redukcia sumu ti to 100% neodstrani aspon myslim...
*1 - nemalo
*2 a odrata sa

vidno ze je vela hodin....pisem ako debil...snad ste pochopili :)
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-13 00:07:40+02
ak je to tak, potom samozrejme tú redukciu šumu zapnúť. :-)
 
Granko
2010-08-13 00:09:53+02
ja som nie, môžeš to zopakovať a trochu pomalšie? nestíham si zapisovať ;o)
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-08-13 00:12:06+02
a tak kamarát google pomohol a priznávam svoj omyl. je to tak ako ste písali ;-)
 
NemesiS
2010-08-13 00:48:09+02
pokiaľ viem, tak redukcia šumu funguje tak, že foťák porovnáva jednotlivé pixely na oboch snímkach, na fotke aj na dark frame. tam kde nájde zhodu = šum a ten odstráni.
 
additional_eye
2010-08-13 04:30:35+02
príspevok od: Martin Brojo
Režim bulb umožňuje fotiť tak dlho, kým držíš spúšť. Vhodné je na to použiť káblovú spúšť kde ju zaaretuješ a ostane stlačená až kým ju neodaretuješ. Takže čas je už len na tebe.
Nie na nom, ale na baterke.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()