Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Futbalcek a 70-200

tisotko
2010-09-20 20:17:53+02
zdravim vo spolok , chcel by som sa spytat hlavne tich ktory sa venuju foteniu futbalovych zapasov, ale budem rad ked sa vyjadria aj ti ktori o tom co to vedia ... nakolko nie som milionar a nevlastnim supertele pevne sklicko ktore by bolo na futbal najvhodnejsie, ale mam k dispozicii EF 70-200 f 2:8 IS II USM s konvektorom canon 2x bude mi to dostacujuce ? viem ze svetelne to nebude najlepsie ale nic ine ma nenapada... oplati sa mi s tym vobec trepat pod umele osvetlenie?
 
quintes
2010-09-20 20:48:12+02
no, mily tisotko, kedze si nespomenul o aky ide futbalcek, ci malicky, ci velicky, ci budes sedkat niekde pri ciare, ci niekde na tribunke 100 metrov od ihriska, tazko ti je povedat, ci vobec budes potrebovat konvertorcek, aby si nestracal svetelnost.. objektivcek mas na to mnamy mnamy suprovy, a dokonca si ani netrufam povedat, ci by si bol ochotny ist do vyrezu z fotiek, ci mas canoncek plnucky ci aps-c... chapes bratmm
tazko ti je radit.. treba viac dat viac dat (dat ako datovy tok, aby som si nespinil prsty s interpunkcnymi)
 
tisotko
2010-09-20 20:55:53+02
hned to teda napravim :-)budem sedkat pri lajne , pri tej na trave nie tej co sa fuka do nosa. podla toho zrejme vyplyva ze to bude velky futbalcek , takze konvektor tam zrejme bude treba...tak ako rukavice na ruky bo to bude v novembri...v zivote som futbal nefotil tak s tym nemam ziadne skusenosti ...ide len o to ci sa mi oplati vybavit akreditacia ked tam pojdem v uvodzovkach len s touto zostavickou a 7D...
 
quintes
2010-09-20 21:22:37+02
príspevok od: tisotko
hned to teda napravim :-)budem sedkat pri lajne , pri tej na trave nie tej co sa fuka do nosa. podla toho zrejme vyplyva ze to bude velky futbalcek , takze konvektor tam zrejme bude treba...tak ako rukavice na ruky bo to bude v novembri...v zivote som futbal nefotil tak s tym nemam ziadne skusenosti ...ide len o to ci sa mi oplati vybavit akreditacia ked tam pojdem v uvodzovkach len s touto zostavickou a 7D...
cuj tu, skus si najprv dedinsky futbal za normalneho svetla... aby si nenadaval ze si zbytocne platil... chapes.. a si myslim ze s tak svetelnym objektivom hoc pod umelym osvetlenim problem nebude.... ale ten dedinsky futbalcek si najprv skus.... fakt. predpokladam, ze ked to tvoje finale nebude maly futbalcek, tak aj tak budes za brankou sedkat na zadocku... a mas jedno stastie, ze po polcase sa menia strany :)
 
tisotko
2010-09-20 21:33:08+02
za normalneho svetla toho nic moc nezistim...rozsah by mal byt dostatocny 400 mm pri 5.6 za dobreho svetla, horsie to bude vecer o 7 ked tam budu smazit reflektory...mnoo mal by to byt zapas svedsko-nemecko tak veru nic male to nebude...platit by som nemal nic, len pocasie v novembri nie je nic moc, chapes...nemam chut tam vymrznut zbytocne ked z tych fotiek nebude nic...to tu nikto iny nieje co foti futbal?asi fakt budem musiet is
 
dodo_bb
2010-09-20 22:11:03+02
príspevok od: tisotko
za normalneho svetla toho nic moc nezistim...rozsah by mal byt dostatocny 400 mm pri 5.6 za dobreho svetla, horsie to bude vecer o 7 ked tam budu smazit reflektory...mnoo mal by to byt zapas svedsko-nemecko tak veru nic male to nebude...platit by som nemal nic, len pocasie v novembri nie je nic moc, chapes...nemam chut tam vymrznut zbytocne ked z tych fotiek nebude nic...to tu nikto iny nieje co foti futbal?asi fakt budem musiet is
Prečo by z nich nemalo nič byť? Futbal sa hrá po celej ploche, aspoň väčšinou. Ak je málo svetla alebo umelé, kašli na telekonvertor, nastav clonu 2,8, ISO nejakých 2200 alebo 3600, mal by si sa dostať na čas okolo 1/300 - 1/400. A proste fotografuj akcie, ktoré máš na dosah. S pevným sklom by si na tom bol ešte horšie, síce by bolo dlhšie, ale vystačilo by Ti na ešte menšiu plochu hriska. Trpezlivosť, sledovanie hry a predvídanie akcií + dobrá pozícia pri bránke a máš to vyhrané... Inak ak je to významnejší zápas, plocha by mala mať televízne a foto osvetlenie (sú na to nejaké normy s luxami)a tam sa všeobecne fotí celkom slušne. Čo povie Tvoje telo na také ISO, to neviem, Canony nepoznám.
 
tisotko
2010-09-20 22:23:11+02
príspevok od: dodo_bb
Prečo by z nich nemalo nič byť? Futbal sa hrá po celej ploche, aspoň väčšinou. Ak je málo svetla alebo umelé, kašli na telekonvertor, nastav clonu 2,8, ISO nejakých 2200 alebo 3600, mal by si sa dostať na čas okolo 1/300 - 1/400. A proste fotografuj akcie, ktoré máš na dosah. S pevným sklom by si na tom bol ešte horšie, síce by bolo dlhšie, ale vystačilo by Ti na ešte menšiu plochu hriska. Trpezlivosť, sledovanie hry a predvídanie akcií + dobrá pozícia pri bránke a máš to vyhrané... Inak ak je to významnejší zápas, plocha by mala mať televízne a foto osvetlenie (sú na to nejaké normy s luxami)a tam sa všeobecne fotí celkom slušne. Čo povie Tvoje telo na také ISO, to neviem, Canony nepoznám.
dikes dodo presne toto som potreboval ...takze idem na tu akreditaciu vdaka
 
dodo_bb
2010-09-20 23:42:04+02
Tak sa drž :-)))
 
conan7
2010-09-21 00:49:56+02
podľa mňa 70-200 je na veľký futbal krátky a ja si myslím že na 200mm aj clona 2.8 je veľa. so 70-200 veľmi ťažko sa eliminuje rušivé pozadie, lebo zaostruješ na veľmi veľké vzdialenosti (15-20 alebo viac m). Ja som 70-200 odložil a používam teraz pevnú 135ku na clone F/2.2. Preto lebo je to krátke, moje najoblúbenejšie miesto je kde sa čiara šestnástky dotýka so základnou čiarou.
Ale v tvojom prípade ked je to medzištátny zápas, tak budú asi plné tribúny a futbalovejšie prostredie, nebude rušivé pozadie ako na dedinských ihriskách, teda zostava by mala stačiť, ale ohnisko bude krátke. neodporúčam TC. vtedy už budeš mať fakt všetko ostré.
tuto mám 2 zápasy: http://furirolo.blogspot.com/

ináč závidím, si šťastný človek :))))))))
 
DodoFot
2010-09-21 07:42:46+02
na futbal potrebujes ohnisko 300mm a viac, aj ked sedis pri lajne. telekonvertor 2x je moc. ja na fotenie sportov pri umelom osvetleni pouzivam max. telekonvertor 1,7x. fot teda s maximalne otvorenou clonou, pri futbale staci cas 1/320, niekedy vystacis aj s 1/250. osobne pouzivam automaticke nastavenie ISO. kedze ide o medzinarodny zapas, je dost pravdepodobne, ze to bude dobre osvetlene. niekedy totiz na stadionoch setria peniaze a pustaju len cast svetiel :-(
 
Laco62
2010-09-21 07:51:02+02
Drž sa toho, čo hovoria predrečníci. Prípravu nepodceňuj. Fotím dedinský futbal už 3-4 roky a keď som prišiel na reprezentačný, prvých 10 minút som nevedel čo robiť. Ak to nemáš nacvičené, nebudeš stíhať ostriť, komponovať a vyhľadávať zaujímavé situácie. Na rozostrenie pozadia by sa zišiel aj dlhší objektív, ale aj spomínaný Ti musí stačiť. Dodove parametre by mali stačiť, akurát čas by som dal aspoň 1/500. Záleží na konkrétnych podmienkach. Tak nech Ti to vyjde.
 
wayne
2010-09-21 08:52:19+02
:)))) konvektorik sa zide vzdy no nie? na futbalcek idealnucky veru mnamka! :)))))
 
dodo_bb
2010-09-21 08:52:54+02
Je pravdou, že 200 mm je málo, ale nič lepšie nemáš. V podstate DOF záleží aj na vzdialenosti pozadia od objektu, takže ak budeš fotiť bližšie akcie, pozadie sa dostane ďalej a rozostrenie bude dostatočné. Ja by som si určite zobral monopod, ten umožní mať foťák neustále v strehu pri oku a neunavíš sa. Ak budeš mať foťák na popruhu na krku, prídeš o veľa rýchlych akcií. A pozeral som Tvoj foťák, máš tam aps-c čip s 18 megapixlami, takže to bohate stačí aj na výrezy. Rozdiel medzi ohniskom 200 a 300 môžeš vyrovnať orezom. Neviem, načo to potrebuješ, na titulku do časopisu Ti bohate stačí 6 megapixlový obrázok, ak je ostrý. A asi by som si najprv skúsil hocaký futbal na nečisto, ak si to ešte nerobil.
 
kecal
2010-09-21 08:54:03+02
ja si myslím ...

ja si nemyslím, ako tutok radcovia, ja to fotím. V SVK podmienkach je 70-200/2.8 najpoužívanejšia a najlepšia voľba. Iste, chcelo by to byť dlhší, často by bodlo aj 600mm naprieč plochou, ale, dá sa aj na 100mm sfotiť zopár slušných foto za zápas. Na večer pod svetlá je TC už moc, používam 70-200 naclonenú na 3,5 ( kvôli hĺbke ostrosti ), čass 1/500 a ISO AUTO - dopočíta najnižšie ako potrebuje, väčšinou v rozsahu 800-1600 ( ale skôr nad 1000 ) - záleží od štadióna. Poviem ti že niekde je to už skoro zúfalé .-)

Kľudne si zober na futbal aj pevnú 100 a foť - o tom to je že sa to musíš naučiť. A môžeš si kuknúť zopár mojich futbalových a športových, kde je 200mm najdlhšie ohnisko, jednoducho dlhšie nemám .-DDD A dlhšie ani moc netreba, naj akcie sú pri bráne, povedľa ktorej budeľ sedieť a tam žasto budeš myslieť na druhé telo s niečím širokým, aj do 70 mm sa ti vôjde leda tak xicht, V strede ihriska sa totiž väčšinou len prihráva .-) Boj a kontakt je pred a v šestnáske :

http://www.vivo.sk/album/5369/sport/page/1
 
quintes
2010-09-21 11:21:10+02
príspevok od: wayne
:)))) konvektorik sa zide vzdy no nie? na futbalcek idealnucky veru mnamka! :)))))
pochopil.. Šikovnučký :-D
 
quintes
2010-09-21 11:22:21+02
príspevok od: conan7
podľa mňa 70-200 je na veľký futbal krátky a ja si myslím že na 200mm aj clona 2.8 je veľa. so 70-200 veľmi ťažko sa eliminuje rušivé pozadie, lebo zaostruješ na veľmi veľké vzdialenosti (15-20 alebo viac m). Ja som 70-200 odložil a používam teraz pevnú 135ku na clone F/2.2. Preto lebo je to krátke, moje najoblúbenejšie miesto je kde sa čiara šestnástky dotýka so základnou čiarou.
Ale v tvojom prípade ked je to medzištátny zápas, tak budú asi plné tribúny a futbalovejšie prostredie, nebude rušivé pozadie ako na dedinských ihriskách, teda zostava by mala stačiť, ale ohnisko bude krátke. neodporúčam TC. vtedy už budeš mať fakt všetko ostré.
tuto mám 2 zápasy: http://furirolo.blogspot.com/

ináč závidím, si šťastný človek :))))))))
a keď tú 70-200 máš odloženú, nepredáš? :-)
 
conan7
2010-09-21 12:59:32+02
príspevok od: quintes
a keď tú 70-200 máš odloženú, nepredáš? :-)
pôjde teraz na diagnostiku, lebo začína nejak haprovať, asi dostane GO :)))
rozmýšlal som. ale len v prípade keby som mal v dohľade za dobrú cenu 300 f2.8 a chýbalo by mi 800 € :))))))))
ináč si povedal že sa so mnou nebavíš :))))))))
 
conan7
2010-09-21 13:05:49+02
za to že som vetu začal s frázou ´ja si myslím´ to neznamená že to nefotím. samozrejme nie som profík ako ty. nabudúce napíšem frázu ´podľa mňa´ ale potom nebudeš sa môcť čoho chytiť :((((((((((( to bude tiež zlé :(((((((
 
quintes
2010-09-21 13:08:13+02
príspevok od: conan7
pôjde teraz na diagnostiku, lebo začína nejak haprovať, asi dostane GO :)))
rozmýšlal som. ale len v prípade keby som mal v dohľade za dobrú cenu 300 f2.8 a chýbalo by mi 800 € :))))))))
ináč si povedal že sa so mnou nebavíš :))))))))
sak uz si ma odblokoval ci ne???
 
conan7
2010-09-21 13:10:33+02
príspevok od: quintes
sak uz si ma odblokoval ci ne???
u teba má takú váhu to blokovanie? :)))))))budem častejšie používať asi :)))
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()