Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Blesk alebo svetlejší objektív

Shooter
2010-09-29 11:06:40+02
Zdravím. Minulý víkend som bol na rodinnej oslave, kde som sa zhostil úlohy fotografa. Bolo to v relatívne tmavej miestnosti, kde mi so setovým objektívom 18-55/f3,5-5,6 vychádzali časy pri 800 ISO okolo 1/30sek, čo bolo príliš veľa, tak som sa rozhodol použiť blesk. Na moje veľké prekvapenie boli fotky strašne tmavé (výrazne podexponované). Aj keď som zvýšil výkon blesku na maximum tak účinok bol len minimálny. Niektorí, čo fotili kompaktami mali fotky oveľa svetlejšie. Neviem, kde som spravil chybu,ale určite nechcem, aby sa viac opakovala, preto potrebujem radu, čo by tento problém vyriešilo. Rozhodujem sa medzi externým bleskom alebo svetlejším objektívom. Viem, že najlepšie by bolo oboje, ale zatiaľ chýbajú euráče :( Rozmyšľal som nad Nikonom SB-600 alebo potom nad Tamronom 17-50/2,8. Ktoré riešenie prinesie väčší úžitok? Na predstavu pripájem fotky. Nikon D40, AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm F3.5-5.6G ED II, F5.3, 1/60", ISO 800, meranie exp. Multi segment, Blesk auto mod, vzdialenosť od objektu cca 2m
 
Matúš Koprda
2010-09-29 11:31:33+02
niekde v nastaveniach je chyba. Toto by mal interný blesk v pohode zvládať.
Nemáš tam niekde nastavenú kompenzáciu sily záblesku na mínusové hodnoty?
 
tomasqo
2010-09-29 11:38:06+02
Co sa tyka tohoto problemu, chyba bude niekde v nastaveniach.

Externy blesk si zatial nekupuj. Obrovsky uzitok Ti spravi NIkkor 35mm f/1,8 (200€) (treba si ale uvedomit, ze blesk nie je ekvivalentom svetelneho objektivu a naopak). A potom SB-900. Blesk je fajn, no aj s nim potrebujes vediet a ked ho nespravne vnoris do sceny, tak to bude vyzerat podobne ako so vstavanym bleskom. S 35mm f/1,8 zacnes robit hned pekne fotky v relativne slabom osvetleni. Moja skusenost :-). A okrem tohoto Ti 35mm prinesie vela dalsich prinosov do kvality fotiek a Tvojich skusenosti :-)
 
Shooter
2010-09-29 11:38:25+02
Práveže nie, x-krát som to kontroloval. Skúšal som aj rôzne merania expozície a výsledok bol stále približne rovnaký. Tu je fotka so 70-200 na f2,8, ISO 1600, blesk, čas 1/60sek. S týmto objektívom vychádzali fotky svetlejšie, ale aj tak to nebolo ono. Tak neviem
 
dmedia
2010-09-29 11:38:40+02
Toto nie je vykonom blesku, ale meranim expozicie. Pokial si to mal v matrixe tak mala ta fotka pri korekcii 0EV byt skor mieren prepalena, vzhladom na pomerne tmave pozadie a tmave saka, matrix to vyhodnoti ako ´tmave´ a prida na vykone blesku. V akom rezime si to mal ? P,A,S alebo zelene plne auto? Podla mna mas bud stiahnutu korekciu na EV tak na hodnotu -0,7 az -1, alebo to iste pre blesk, moj nazor.
 
Pospo
2010-09-29 11:39:29+02
Idealne oboje :) Ak nechces aby fotky (zo salov pri zlom osvetleni) boli pekne, tak sa nevyhnes vysokemu ISU aj pri pouziti blesku. Ak sa musm rozhodnut, tak blesk a odrazat od stien.
 
Shooter
2010-09-29 11:40:28+02
Ak hovoríte, že chyba je v nastaveniach, čoho by som sa mal nabudúce vyvarovať?
 
slavmiro
2010-09-29 11:41:44+02
ked svetlo blesku dopadne na biely ci leskly povrch (ako tu celofan), aparat sa toho silneho odrazu ´zlakne´ a vyrazne podexponuje. Treba kompenzovat expoziciu, pouzivat ext.blesk s rozptylkou atd. Nie je to jednoduche zvladnut na ziaciatku..
 
Shooter
2010-09-29 11:42:47+02
príspevok od: dmedia
Toto nie je vykonom blesku, ale meranim expozicie. Pokial si to mal v matrixe tak mala ta fotka pri korekcii 0EV byt skor mieren prepalena, vzhladom na pomerne tmave pozadie a tmave saka, matrix to vyhodnoti ako ´tmave´ a prida na vykone blesku. V akom rezime si to mal ? P,A,S alebo zelene plne auto? Podla mna mas bud stiahnutu korekciu na EV tak na hodnotu -0,7 az -1, alebo to iste pre blesk, moj nazor.
Režim som mal A - priorita clony. A všetky korekcie boli 0 EV. Ešte mi napadlo, či nemôže byť chyba v tom, že celofán obrážal svetlo a to pomýlilo automatiku?
 
slavmiro
2010-09-29 11:45:51+02
príspevok od: Shooter
Práveže nie, x-krát som to kontroloval. Skúšal som aj rôzne merania expozície a výsledok bol stále približne rovnaký. Tu je fotka so 70-200 na f2,8, ISO 1600, blesk, čas 1/60sek. S týmto objektívom vychádzali fotky svetlejšie, ale aj tak to nebolo ono. Tak neviem
aj tu je problem s odrazom, ta doska urcite silne odrazila merwci predblesk a aparat sa snazi dat expoziciu na 18% sedu. (Vstavany )blesk prinasa vyrazne problemy v tak dominantnych plochach zblizka, kedze nevie regulovat jeho smer..
 
Shooter
2010-09-29 11:46:04+02
Tu napríklad nič lesklé nie je a predsa (rovnaké nastavenia)
 
i-cube
2010-09-29 11:48:43+02
inac canon ma svetlejsie objektivy ako nikon. napriklad taky 70-200 f/2.8. ten je uplne biely :)
 
slavmiro
2010-09-29 11:51:21+02
príspevok od: Shooter
Tu napríklad nič lesklé nie je a predsa (rovnaké nastavenia)
chlape, chces poradit v technickom probleme a davas sem foto bez exifu..!? To je potom dost tazke..
 
dmedia
2010-09-29 11:51:34+02
príspevok od: Shooter
Režim som mal A - priorita clony. A všetky korekcie boli 0 EV. Ešte mi napadlo, či nemôže byť chyba v tom, že celofán obrážal svetlo a to pomýlilo automatiku?
Ked to bolo v A-cku tak v takych tmavych priestorch, na tej 5,3 clone by to aj mohlo byt ok, ale musis plusnut EV, standardne vyskusane, +0,3 az +0,7. Ten celofan to moze znacne ovplyvnit, ale na odraz to nevyzera, pri matrixe by to tie tmave plochy vyrovnali. Do buducna ked clovek uz nevie co ako a chce to mat dobre tak si to nartychlo prepni do P a bolo by top ako svetlajsie, mozno az velmi, a tam by si musel podla mna to dat do minusu. V terene sa dost tazko foti, velke plochy ovplyvnuju matrix a niekedy je lepsie skusit zvyrazneny stred a bod, ale chec to kusok cviku a skusenosti.
 
Shooter
2010-09-29 11:55:30+02
príspevok od: slavmiro
chlape, chces poradit v technickom probleme a davas sem foto bez exifu..!? To je potom dost tazke..
Pridaný exif: 1/60sek, f4,8, ISO 800, blesk, meranie exp. matrix, priorita clony
 
viking81
2010-09-29 11:57:51+02
nooo ja by som ti odporucil si aparat prepnut do rezimu M...neviem ako to ma nikon ale canon foti stylom ze dorata potrebny cas podla svetla..nezaratava do toho blesk....takze si tam slahni rezim M...nastav co najmensiu clonu...cas 1/60 lepsie 1/80 a iso 800...respektive podla moznosti aparatu a potom pusti blesk...problem moze byt este aj v tom ze aparat meria expoziciu podla zvoleneho zaostrovacieho bodu...cize ked v jeho oblasti namera spravnu expoziciu tak zastavi zablesk....to moze byt problem ked to mas namierene na nieco cierne....fotka bude prepalena....respektive na nieco biele ci leskle tak fotka bude podexponovana....takze nie je to vobec jednoduche fotit v takychto pivniciach...a k otazke....ideal by bolo vazne aj svetelne sklo + blesk...ale najprv kup asi sklo a potom dokup blesk...btw..este taka pomimo poznamka...toto je presne situacia kde si narazil na hranice techniky a tistil si ze by to chcelo nieco dokupit :D ted uz len setrit :D
 
Shooter
2010-09-29 11:58:31+02
príspevok od: dmedia
Ked to bolo v A-cku tak v takych tmavych priestorch, na tej 5,3 clone by to aj mohlo byt ok, ale musis plusnut EV, standardne vyskusane, +0,3 az +0,7. Ten celofan to moze znacne ovplyvnit, ale na odraz to nevyzera, pri matrixe by to tie tmave plochy vyrovnali. Do buducna ked clovek uz nevie co ako a chce to mat dobre tak si to nartychlo prepni do P a bolo by top ako svetlajsie, mozno az velmi, a tam by si musel podla mna to dat do minusu. V terene sa dost tazko foti, velke plochy ovplyvnuju matrix a niekedy je lepsie skusit zvyrazneny stred a bod, ale chec to kusok cviku a skusenosti.
Nie som si istý, ale ak pri A-čku zapnem blesk, tak čas dá automaticky na 1/60sek a potom kompenzácia expozície nemá žiaden vplyv, či sa mýlim. Ak by bol totiž čas napr. 1/30 nevznikali by potom tzv. duchovia?
 
Shooter
2010-09-29 12:01:38+02
príspevok od: viking81
nooo ja by som ti odporucil si aparat prepnut do rezimu M...neviem ako to ma nikon ale canon foti stylom ze dorata potrebny cas podla svetla..nezaratava do toho blesk....takze si tam slahni rezim M...nastav co najmensiu clonu...cas 1/60 lepsie 1/80 a iso 800...respektive podla moznosti aparatu a potom pusti blesk...problem moze byt este aj v tom ze aparat meria expoziciu podla zvoleneho zaostrovacieho bodu...cize ked v jeho oblasti namera spravnu expoziciu tak zastavi zablesk....to moze byt problem ked to mas namierene na nieco cierne....fotka bude prepalena....respektive na nieco biele ci leskle tak fotka bude podexponovana....takze nie je to vobec jednoduche fotit v takychto pivniciach...a k otazke....ideal by bolo vazne aj svetelne sklo + blesk...ale najprv kup asi sklo a potom dokup blesk...btw..este taka pomimo poznamka...toto je presne situacia kde si narazil na hranice techniky a tistil si ze by to chcelo nieco dokupit :D ted uz len setrit :D
Tiež som uvažoval nad niečim vyšším ako je D40. Zaujala ma kombinácia bazárovej D300-vky a pevnej 50/1,8. Ešte počkám, kým sa začne predávať D7000 a ceny pojdu trocha dolu :)
 
dmedia
2010-09-29 12:07:34+02
Uff, musis si najprv prestudovat ako funguje blesk, pokial nevies, ze pri foteni bleskom, expozicny cas uzavierky fotoaparatu skoro nic neovplyvnuje-pokial neides do extremov pod 1/25, ale podstatna je doba zablesku tak ja tu koncim, sorry.
 
Matúš Koprda
2010-09-29 12:12:55+02
príspevok od: slavmiro
aj tu je problem s odrazom, ta doska urcite silne odrazila merwci predblesk a aparat sa snazi dat expoziciu na 18% sedu. (Vstavany )blesk prinasa vyrazne problemy v tak dominantnych plochach zblizka, kedze nevie regulovat jeho smer..
pokiaľ viem tak d40 nemeria predbleskom.
a i tak nerozumiem tomuto problému. Veď Shooter napísal ´Aj keď som zvýšil výkon blesku na maximum tak účinok bol len minimálny´. Tak keď nastavil manualne vykon blesku na 1/1 tak kde môže byť chyba?
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()