Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Pokazenie farieb Photoshopom

xxx9955
2012-12-29 21:44:14+01
Ahojte.
Mám problém s "photoshopom".
Postupujem takto: otvorím *.raw v PS, nastavím ako chcem, dám otvoriť obrázok, upravím čo chcem a keď uložím do jpeg bez zaháčknutia možnosti: "ICC Profile: Adobe RGB (1998)" tak ostanú farby zašednuté. Keď to zaháčnem, tak sú síce farby pekné, ale ak si to priateľka chce orezať v programe Photo Filtre Studio, alebo si to nahrá na niektoré stránky, tak sa farby tiež pokazia tak, ako by tá možnosť v PS nebola zaháčnutá(chápem prečo).
Ako to teda uložiť s peknými farbami tak aby sa to nemenilo. Ďakujem
 
keko
2012-12-29 22:05:20+01
Konvertuj do sRGB, uloz so zahacknutym profilom (teda opat sRGB). Priatelka nema ponastavovane prehliadace, ktorym vacsinou ide o rychlost zobrazenia, ako o vernost. Takze sRGB je potom taka univerzalna (velmi slusna) platforma.
Skus si pozriet, ako velmi sa zmenia farby pri konverzii obrazku s AdobeRGB do sRGB a budes mozno prekvapeny, ze nejde o brutalne zmeny.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-29 23:32:31+01
Ako pise Keko, programy, ktore nepodporuju spravu farieb (tradicne internetove prehliadace), zobrazuju fotky s profilom Adobe RGB nekorektne (sedivo), aj ked tomu tak v skutocnosti nieje. Pre publikovanie na internete sa odporuca profil sRGB.
 
xxx9955
2012-12-30 11:54:01+01
Ďakujem za vysvetlenie a článok tiež pomohol. Už dávnejšie som ho čítal a ani ma nenapadlo tú info pohľadať v nejakom článku.
 
Snowkill
2012-12-30 12:22:49+01
Ahoj, hmm rad bych se zeptal jak nastavit Photoshop mám nový monitor Dell U2713HM a když dam v photohopu natavení barev tak barevný prostor mam nechat na RGB monitoru ? nebo tam mám dát to Adobe RGB ? img src="https://img.ephoto.sk/images/theme_default/emoticons/smile.png" alt="" /> dík
 
keko
2012-12-30 12:42:26+01
príspevok od: Snowkill
Ahoj, hmm rad bych se zeptal jak nastavit Photoshop mám nový monitor Dell U2713HM a když dam v photohopu natavení barev tak barevný prostor mam nechat na RGB monitoru ? nebo tam mám dát to Adobe RGB ? img src="https://img.ephoto.sk/images/theme_default/emoticons/smile.png" alt="" /> dík
Profil monitora sa riesi v operacnom systeme. Vo vinodvs kliknes pravym tlacitkom na ploche a pohladas spravu farieb. Pridas profil monitra a je to. V PS zadavas do RGB - sRGB, AdobeRGB alebo ine. Da sa tam dat aj profil monitra za predpokladu, ze to ma zmysel. Ale to su skor unikatne pripady pocitacov ako sucasti nejakych vacsich celkov pre spracovanie a tlac fotografii.
Nezabudni ze do GrayScale treba dat Gama 2,2
 
lacikam
2012-12-30 12:42:46+01
Snowe, Ty jseš dost umíněnej a zá se, že nedáváš pozor.. Když jsme se bavili o DELL U2713HM (v samostatným threadu), tak tam několikrát padlo, že TENTO UMÍ 100% sRGB a NEÚPLNEJ Adobe RGB. Tak proč tam chceš rvát AdobeRGB? Taky barevnej profil (ICC), jestli máš ku konkrétnímu monitoru si ohlídej, aby byl nastavenej stejně. Tedy ICC profil, (buď odněkud z recenzí staženej, nebo vytvořenej sondou) - jinak to bude mít za následek to, co tay mnozí popisují jako "šedavé barvy, rozházené a pod..) Jinak - je lepší (subjektivně) jako ten SAMSUNG, co jsi měl dotěd?
 
rbr69
2012-12-30 12:51:17+01
príspevok od: lacikam
Snowe, Ty jseš dost umíněnej a zá se, že nedáváš pozor.. Když jsme se bavili o DELL U2713HM (v samostatným threadu), tak tam několikrát padlo, že TENTO UMÍ 100% sRGB a NEÚPLNEJ Adobe RGB. Tak proč tam chceš rvát AdobeRGB? Taky barevnej profil (ICC), jestli máš ku konkrétnímu monitoru si ohlídej, aby byl nastavenej stejně. Tedy ICC profil, (buď odněkud z recenzí staženej, nebo vytvořenej sondou) - jinak to bude mít za následek to, co tay mnozí popisují jako "šedavé barvy, rozházené a pod..) Jinak - je lepší (subjektivně) jako ten SAMSUNG, co jsi měl dotěd?
suhlasim, snazis sa, vysvetlujes a nic to nie je platne...
 
rbr69
2012-12-30 12:51:49+01
príspevok od: Snowkill
Ahoj, hmm rad bych se zeptal jak nastavit Photoshop mám nový monitor Dell U2713HM a když dam v photohopu natavení barev tak barevný prostor mam nechat na RGB monitoru ? nebo tam mám dát to Adobe RGB ? img src="https://img.ephoto.sk/images/theme_default/emoticons/smile.png" alt="" /> dík
treba najskor nastudovat CMS, inak nenastaveny sebalepsi monitor v kombinacii so zle nastavenym PS, vdaka nepochopeniu zakladov CMS vedie k chaosu ...
 
lacikam
2012-12-30 13:03:33+01
Snowkill - ten DELL je "full" sRGB, full 8bit - a je skalibrovaný. ICC profil by se měl nalézat na CD s ovladači - jestli bylo dodáno. Jestli né, tak na webu výrobce..Nainstaluješ ICC profil, když nebudeš vědět jak, zeptáš se - vyjma WIN8 Ti to tu rád napíšu. Instalaci PS, LR a pod. - vše ponecháš v sRGB prostoru. Podstatou nerozházených barev v prohlížečích a editorech - i u tvých "followers" - je SHODNÉ nastavení prostoru. Shodné = obrázek - monitor - editor/prohlížeč.
 
Snowkill
2012-12-30 16:43:34+01
príspevok od: lacikam
Snowkill - ten DELL je "full" sRGB, full 8bit - a je skalibrovaný. ICC profil by se měl nalézat na CD s ovladači - jestli bylo dodáno. Jestli né, tak na webu výrobce..Nainstaluješ ICC profil, když nebudeš vědět jak, zeptáš se - vyjma WIN8 Ti to tu rád napíšu. Instalaci PS, LR a pod. - vše ponecháš v sRGB prostoru. Podstatou nerozházených barev v prohlížečích a editorech - i u tvých "followers" - je SHODNÉ nastavení prostoru. Shodné = obrázek - monitor - editor/prohlížeč.
hodim jsem screeny mam to nechat na tom ICC DELL profilu v PS ? a ve windowsu mam dat sRGB ? ne adobe ? JInak Laci nic moc monitor čekal jsem vetší zázraky rozlišení je super a pozorovací uhel taky, jian kse mi to zdá stejné, zde davam ty screeny

http://ulozto.cz/xSgqdKK/snimek-obrazovky-2-png
http://ulozto.cz/xSnN1KW/snimek-obrazovky-3-png
 
keko
2012-12-30 18:28:59+01
príspevok od: Snowkill
hodim jsem screeny mam to nechat na tom ICC DELL profilu v PS ? a ve windowsu mam dat sRGB ? ne adobe ? JInak Laci nic moc monitor čekal jsem vetší zázraky rozlišení je super a pozorovací uhel taky, jian kse mi to zdá stejné, zde davam ty screeny

http://ulozto.cz/xSgqdKK/snimek-obrazovky-2-png
http://ulozto.cz/xSnN1KW/snimek-obrazovky-3-png
NIE pre boha! Urob to naopak. v PS sRGB/AdobeRGB a vo windows profil monitora.
 
Snowkill
2012-12-30 20:16:12+01
príspevok od: keko
NIE pre boha! Urob to naopak. v PS sRGB/AdobeRGB a vo windows profil monitora.
ok mám a v tom nastaveni PS to gray gamma 2:2 a Dot Gayn 20 % mám nechat jo ?CMYK je na U.S web Coated
 
rbr69
2012-12-30 20:26:25+01
príspevok od: Snowkill
hodim jsem screeny mam to nechat na tom ICC DELL profilu v PS ? a ve windowsu mam dat sRGB ? ne adobe ? JInak Laci nic moc monitor čekal jsem vetší zázraky rozlišení je super a pozorovací uhel taky, jian kse mi to zdá stejné, zde davam ty screeny

http://ulozto.cz/xSgqdKK/snimek-obrazovky-2-png
http://ulozto.cz/xSnN1KW/snimek-obrazovky-3-png
pisal som to minule pod blogom, takze pouzijem ctrl+c / ctrl+v :

Operacny system by mal pouzivat taky profil, aby vedel monitor zobrazovat spravne normovane farebne priestory. Priklad:
- ak mas monitor, ktory zobrazuje bielu ako ruzovu a nevies ho nijako nastavit, potrebujes mu posielat taky upraveny signal z grafickej karty, teda operacneho systemu, ktory na takomto rozstelovanom monitore zobrazi bielu
- o to sa postara kalibracia, kedy zaverom kalibracneho procesu je profil monitora
- tento profil monitora natiahnes do operacneho systemu, bud cez nastavenia windowsu, alebo nejakym loadrom, ktore sa dodavaju ku kalibracnym softverom so sondou a tie sa staraju, aby po starte operacneho systemu sa hned natahoval profil monitora a teda aby monitor zobrazoval spravne farby
- ked mas takto skalibrovany monitor a vies, ze zobrazuje spravne farby v Tvojom systeme pocitac-graf.karta-monitor, potom mozes prepinat farebne priestory
- tieto ale nikdy nepouzivas pre operacny system,, tam pouzivas profil monitoru
- rovnako profil monitoru nikdy nepouzivas v pracovnom priestore Photoshopu alebo ineho foto editora, v nich pouzivas na nastavenie pracovneho priesoru profily, ktore su normovane, aby si videl, ako bude foto vyzerat v sRGB, pripadne AdobeRGB ak to Tvoj monitor dokaze
- sucasne si mozes vo foto editore napr. Photoshope v pracovnom priestore prepnut profil napr. tlaciarne, aby si upravoval fotku s takymi farbami, ako ich vytlaci dana tlaciaren

Takze pozor na to, aj ked vidis normovane profily niekde spolu s profilom zariadenia a ci monitora alebo tlaciarne, treba si uvedomit, ktory na co sluzi. Inak z toho bude gulas
 
keko
2012-12-30 20:48:51+01
príspevok od: Snowkill
ok mám a v tom nastaveni PS to gray gamma 2:2 a Dot Gayn 20 % mám nechat jo ?CMYK je na U.S web Coated
Pokila s CMYK nerobis a nerobis ani s CB offsetovou tlacou, tak nechaj tak.
ESte stale neznamena, ze je vsetko spravne.
Stiahni si
http://www.eci.org/_media/downloads/monitor/eci_monitortest_pc.zip
rozbal a na pozadie pracovnej plochy nainstaluj obrazok vhodneho rozmeru (podla rozlisenia).
Dalsi krok je napred podla gombikov naladit farbu monitora tak, aby vyzerala seda co najneutralnejsie. Pomocou gombikov kontrast a svietivost nastav monitor tak, aby si v riadku, ktory je rozdeleny na tri stlpce tak, aby prava cast bola tak tmava, ze napis "ECI" bolo len-tak.tak viditelne a lava cast toho riadku bola tak svetla, aby bolo v bielej ploche le-tak-tak viditelny bieluy napis "ECI". Cely spodny riadok - seda stupnica by mala byt kompletne neutralna
Dalej potom, co sa ti to podari
 
Snowkill
2012-12-30 22:47:30+01
príspevok od: keko
Pokila s CMYK nerobis a nerobis ani s CB offsetovou tlacou, tak nechaj tak.
ESte stale neznamena, ze je vsetko spravne.
Stiahni si
http://www.eci.org/_media/downloads/monitor/eci_monitortest_pc.zip
rozbal a na pozadie pracovnej plochy nainstaluj obrazok vhodneho rozmeru (podla rozlisenia).
Dalsi krok je napred podla gombikov naladit farbu monitora tak, aby vyzerala seda co najneutralnejsie. Pomocou gombikov kontrast a svietivost nastav monitor tak, aby si v riadku, ktory je rozdeleny na tri stlpce tak, aby prava cast bola tak tmava, ze napis "ECI" bolo len-tak.tak viditelne a lava cast toho riadku bola tak svetla, aby bolo v bielej ploche le-tak-tak viditelny bieluy napis "ECI". Cely spodny riadok - seda stupnica by mala byt kompletne neutralna
Dalej potom, co sa ti to podari
to je ta kalibrace na oko ? jako že každý vníma světlo jinak takže tohle je subjektviní né ? jink na co je teda když nastavim v PS barevný profil sRGB a u fotky s rawu dam 15 bit ?misto 8 zmení se neco ? myslím žýe ne že ?
 
Snowkill
2012-12-30 22:53:00+01
jo a v RW ediotu mam mit nastavený to PRophoto RGB 16 bitu ?? nebo sRGB 8 nebo 16 bitu???
 
keko
2012-12-30 23:46:27+01
príspevok od: Snowkill
to je ta kalibrace na oko ? jako že každý vníma světlo jinak takže tohle je subjektviní né ? jink na co je teda když nastavim v PS barevný profil sRGB a u fotky s rawu dam 15 bit ?misto 8 zmení se neco ? myslím žýe ne že ?
Nie, to nie je kalibracia na oko, ale sposob, ako slusne nastavit monitor, ked som lakomy si kupit sondu
Pocet bitov nezvacsuje ani nezmensuje profil, s 8-mimi bitmi sa z jednej farby do druhej dostanes rovnako, ako s 16 timi btmi. Akurat pocet skokov bude mensi ako u 16 bitov a tym aj skoky budu vacsie. 16 bitov je vsak povacsine hardwareovo nekompatibilne, nedaju sa zobrazit, nedaju sa vytlacit. Ale su fajn pocas spracovania. Ak nieco zosvetlujes, zvysujes kontrast, rychlo zistis, ze 16-bit dava skoro neobmedzene moznosti, kym 8-bitov (hlavne ak je zdroj digitalny aparat) velmi rychlo pri upravach narazi na svoje limity.
 
keko
2012-12-30 23:52:29+01
príspevok od: Snowkill
jo a v RW ediotu mam mit nastavený to PRophoto RGB 16 bitu ?? nebo sRGB 8 nebo 16 bitu???
ProFotoRGB je tak trosku nezmysel, AdobeRGB je fajn. A sRGB si nechaj na zaver po uplnom spracovani ako vysledok, ktory chces zobrazit na internete, alebo chces dat vytlacit ako fotografie vo FUJI minilabe. Pocas spracovania je vyhodne pouzivat 16 bitov. Subor je ale extremne velky a naroky na skladovanie a procesor su naozaj mimoriadne.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()