Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Úprava fotiek pre Facebook

rk.
2016-12-16 10:19:22+01
Čaute foťáci, s akými nastaveniami exportujete fotky pre FB? Mám na mysli rozlíšenie, file format, veľkosť ... aby boli aspoň ako-tak pozerateľné a čo najmenej ich doku*vila kompresia pri uploade? Mám na mysli fotky, ktoré nahrávate z osobného profilu, nie na svoju FB fan page, lebo tie majú inú kompresiu. Díky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-12-16 10:35:59+01
X-krat preberane. FB podporuje JPG v troch velkostiach. Najvacsi rozmer 2048px dlhsia strana. Mozes sa snazit kolko chces, fotku aj tak vzdy riadne skomprimuju.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-12-16 11:18:57+01
Aktualne FB komprimuje na velkost, ktora zodpoveda nastaveniu Photoshopu na kompresiu na Quality cca 40. Jedine co funguje je mierne preostrenie fotky, to na fotke uvidis. Posterizacii ploch sa ale zabranit neda.
 
fatality
2016-12-16 11:36:24+01
príspevok od: rk.
Čaute foťáci, s akými nastaveniami exportujete fotky pre FB? Mám na mysli rozlíšenie, file format, veľkosť ... aby boli aspoň ako-tak pozerateľné a čo najmenej ich doku*vila kompresia pri uploade? Mám na mysli fotky, ktoré nahrávate z osobného profilu, nie na svoju FB fan page, lebo tie majú inú kompresiu. Díky
ja mam najlepsiu skusenost s uploadom vo full kvalite,to znamena niekolko MB fotky,nekomprimovane,nepreostrovane..odfajknut najvyssiu kvalitu..a fb skomprimuje,zmensi a doostri..samozrejme ak ti nevadi,ze fotky budu stiahnutelne v 2048px kvalite a asi 40% kompresii jpgu..
 
PeCh
2016-12-16 13:23:15+01
No koho zaujíma kvalita fotiek, ten ich nehádže na Facebook. Facebook je o šmírovaní, nie o fotkách. Ak chceš fotky predsa len dávať na Facebook, tak sa na kvalitu fotiek vykašli.
 
Roman Point
2016-12-16 13:47:23+01
príspevok od: PeCh
No koho zaujíma kvalita fotiek, ten ich nehádže na Facebook. Facebook je o šmírovaní, nie o fotkách. Ak chceš fotky predsa len dávať na Facebook, tak sa na kvalitu fotiek vykašli.
Takto hlúpu a chaotickú odpoveď by som odteba nečakal..
Skôr mi to príde že si si sem prišiel iba odpluť
 
rk.
2016-12-16 16:59:33+01
@Karol, @fatality - ďakujem za odpovede chlapi!
@PeCh - na kvalitu sa nechcem vykašľať, keď ma majú šmírovať, tak v najvyššej kvalite
 
jozef84
2016-12-16 22:12:38+01
Ukladaj do formátu png a rozlíšenie stačí na FCB 72 dpi a máš pokoj. FCB ho podporuje. PNG je oproti jpg mezstrátový a má rovnakú farebnú hľbku. PNG ale bohužiaľ nepodporuje e-photo.

 
jozef.timulak
2016-12-19 14:35:55+01
Mne sa neosvedčil ani PNG, hlavne keď sú na fotky jemné prechody (gradienty) farby (obloha, makro kvetu a pod), facebook to skomprimuje bez ohľadu na formát a jeho nastavenia a objavia sa veľmi škaredé ostré prechody.
 
Juraj Kuboš
2016-12-19 14:46:13+01
príspevok od: jozef.timulak
Mne sa neosvedčil ani PNG, hlavne keď sú na fotky jemné prechody (gradienty) farby (obloha, makro kvetu a pod), facebook to skomprimuje bez ohľadu na formát a jeho nastavenia a objavia sa veľmi škaredé ostré prechody.
Mne PNG celkom funguje ak uploadujem jednu fotografiu. Ak uploadujem (napr. do postu) viac fotiek v png formáte, FB ich aj tak skompimuje.
 
zlate.slnko
2016-12-19 17:59:32+01
celkom sa mi osvedčilo sa z FB definitívne odhlásiť - nezávisle na kvalite digitálnych súborov ma beztak stále blokovali, neskôr už aj len za obnažené konáre zimných stromov - a mám svätý pokoj
 
blahoslav J B Art
2016-12-19 19:26:15+01
ja davam na Fakebook doma vytlacene papierove fotky 15x10cm, tlacim priamo Jpegy z mojej Fujiny, alebo vyvolane Rawy z Olympusu ... samozrejme pod cudzim menom
 
fatality
2016-12-20 11:03:34+01
príspevok od: PeCh
No koho zaujíma kvalita fotiek, ten ich nehádže na Facebook. Facebook je o šmírovaní, nie o fotkách. Ak chceš fotky predsa len dávať na Facebook, tak sa na kvalitu fotiek vykašli.
nechapem tuto odpoved..najma nie od teba..
fotograf ma 2 moznosti..
bud nechce byt videny,foti pre suflik,nevystavuje a nepridava nic na web..
alebo chce byt videny a vtedy je(okrem inych) aj fb jednym zo serverov,kde
sa moze zviditelnit..
tak isto ako na instagrame,flickri,500px..atd..a tak isto ako vsade inde na webe,
moze byt "smirovany"..ale to uz je danou za samonu e-viditelnost a tyka sa vsetkeho
e-obsahu nielen na fb..
a pridu mi tu celkom vtipni vsetci pritakavaci tvojho postu,tu na "foto fejsbuku" s lajkami,e-priatelstvami,palcami hore,palcami dole a takou istou "smirovatelnostou" ako vsade inde na webe.. ..

 
jozef84
2016-12-20 11:18:10+01
príspevok od: jozef.timulak
Mne sa neosvedčil ani PNG, hlavne keď sú na fotky jemné prechody (gradienty) farby (obloha, makro kvetu a pod), facebook to skomprimuje bez ohľadu na formát a jeho nastavenia a objavia sa veľmi škaredé ostré prechody.
FCB musíš trochu pomôcť. Dávaš príliš veľkú fotku. Musíš ju zmenšiť na 72 dpi a tiež rozmer fotky(ten si vyskúšaj - myslím stačí väčší rozmer 1280-1920pixelov). Pri nahrávaní do FCB (máš tam dve voľby)zvoľ najvyššiu kvalitu. A nemáš problém s prechodmi na oblohe. Priveľa kvality u FCB veru škodí...
 
Marcel Rebro
2016-12-20 13:14:52+01
príspevok od: jozef84
FCB musíš trochu pomôcť. Dávaš príliš veľkú fotku. Musíš ju zmenšiť na 72 dpi a tiež rozmer fotky(ten si vyskúšaj - myslím stačí väčší rozmer 1280-1920pixelov). Pri nahrávaní do FCB (máš tam dve voľby)zvoľ najvyššiu kvalitu. A nemáš problém s prechodmi na oblohe. Priveľa kvality u FCB veru škodí...
Nastavenie DPI má zmysel pri tlači. Zvolím veľkosť v cm a kvalitu v DPI (podľa typu tlačiarne) a resamplujem. Pri webovej prezentácii nemá DPI žiadnu výpovednú hodnotu. Fotka s 1920px bude mať stále 1920px a je jedno či nastavíš DPI na 72 a alebo 720.
 
jozef.timulak
2016-12-20 14:13:58+01
príspevok od: jozef84
FCB musíš trochu pomôcť. Dávaš príliš veľkú fotku. Musíš ju zmenšiť na 72 dpi a tiež rozmer fotky(ten si vyskúšaj - myslím stačí väčší rozmer 1280-1920pixelov). Pri nahrávaní do FCB (máš tam dve voľby)zvoľ najvyššiu kvalitu. A nemáš problém s prechodmi na oblohe. Priveľa kvality u FCB veru škodí...
Na FB nikdy nedávam rozlíšenie väčšie ako 1620 x 1080 pixelov. Vysoká alebo normálna kvalita sa dá vybrať len keď pridávam fotku do albumu. Keď chcem pridať priamo na plochu, vtedy táto voľba nie je.
 
jozef84
2016-12-20 16:52:50+01
príspevok od: Marcel Rebro
Nastavenie DPI má zmysel pri tlači. Zvolím veľkosť v cm a kvalitu v DPI (podľa typu tlačiarne) a resamplujem. Pri webovej prezentácii nemá DPI žiadnu výpovednú hodnotu. Fotka s 1920px bude mať stále 1920px a je jedno či nastavíš DPI na 72 a alebo 720.
No a o to práve ide. Má to dosah na veľkosť súboru a kompresiu dát, ktorú FCB používa. Monitor ti zobrazí medzi 72 až 96 pixelov na palec. Ak dáš 300 dpi na fcb v jpeg, tak ti dá FCB vlastnú kompresiu a hlavne na oblohe to je vidieť. Veď stačilo pozrieť tu na e-photo na krásne fotky kvetiniek Jarmily V, kde sa doslova borila so začiatku s farebnými prechodmi. Stačilo zmeniť dpi, ktoré používa monitor, zvoliť veľkosť obrázku, čo najmenšiu kompresiu jpeg a na výsledok sa dá pozerať. Nie je na monitore obrovská fotka s mapami...No a opravím ťa že dpi nemá žiadnu výpovednú hodnotu pre webovú prezentáciu. Veru má. Ak robíš www stránky, tak aj v tejto dobe je dôležité, aby ti načítavalo stránky rýchlo. Ak tam zavesíš obrázky s dpi 300(ktoré ti monitor nevie ani pretransformovať - ten vie tak do 96dpi/palec), tak ti bude rovnaký obrázok načítavať 3x dlhšie, ale kvalita na monitore bude opticky rovnaká, pri rovnakej veľkosti obrázku). Preto radšej treba ubrať dpi na 72-96 dpi/palec , zvoliť správnu veľkosť v cm a čo najmenšiu kompresiu obrázku. Pre FCB ideálne vo formáte PNG,ktorý je bezstrátový, ale v pohode aj JPEG ak sa dodrží optimálny postup. Treba vyskúšať a záver si porovnaním urobíte aj sami. A súhlasím s Marcelom - mám tam preklep - rozmer má byť správne v cm nie v pixeloch. Logická chybička se vloudila.Pixel nemá rozmer. Ale dpi na palec na obrazovke x šírka v cm x kompresia to platí a má radikálny vplyv na obrázku na FCB.
 
jozef84
2016-12-20 16:56:33+01
príspevok od: jozef.timulak
Na FB nikdy nedávam rozlíšenie väčšie ako 1620 x 1080 pixelov. Vysoká alebo normálna kvalita sa dá vybrať len keď pridávam fotku do albumu. Keď chcem pridať priamo na plochu, vtedy táto voľba nie je.
Skús zadať šírku obrázku 250mm(300mm) a rozlíšenie 72 dpi, ulož si obrázok s čo najmenšou kompresiou a až potom daj na FCB a porovnaj - hlavne oblohu. Daj vedieť.
 
Robson65
2016-12-20 17:49:03+01
príspevok od: Marcel Rebro
Nastavenie DPI má zmysel pri tlači. Zvolím veľkosť v cm a kvalitu v DPI (podľa typu tlačiarne) a resamplujem. Pri webovej prezentácii nemá DPI žiadnu výpovednú hodnotu. Fotka s 1920px bude mať stále 1920px a je jedno či nastavíš DPI na 72 a alebo 720.
pokial sa nemýlim tak ono je jedno či sa fotka tlačí alebo len kuká na monitore...fotka so stranou 1920 pixelov bude mať vždy 1920 pixelov, či nastavím dpi na 72 alebo 300, či je to v printovej forme alebo na monitore...zmenou DPI sa mení len veľkosť pixelu a tým velkosť fotky...či sa mýlim?
 
Marcel Rebro
2016-12-20 19:01:38+01
príspevok od: Robson65
pokial sa nemýlim tak ono je jedno či sa fotka tlačí alebo len kuká na monitore...fotka so stranou 1920 pixelov bude mať vždy 1920 pixelov, či nastavím dpi na 72 alebo 300, či je to v printovej forme alebo na monitore...zmenou DPI sa mení len veľkosť pixelu a tým velkosť fotky...či sa mýlim?
Nemýliš sa.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()