Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Lightroom vs Capture one vs Affinity Photo vs Luminar, atd.

cinges
2019-06-10 13:01:23+02
Skusal niekto po rokoch prace v Lightroome pouzit iny nastroj na postprocessing? Zacina ma hnevat, ze napriek tomu, ze mam dost vykonny komp, tak je lightroom extremne neoptimalizovany a pomaly..
Rad by som vedel nejake vase skusenosti s inymi programmi, predtym, nez zacnem kazdy jeden testovat sam..
Ide hlavne o intuitivnost postprocessingu, RYCHLOST v priebehu upravovania, presety, atd.
Kedysi davno som skusal ON1 a vykaslal som sa na to, kedze do lightroomu som zazraty a je tazke presedlat na iny program.. tak ak by bolo nieco pouzitelnejsie nez je v tuto chvilu lightroom, tak by bol fajn, aby bol prechod co najmenej bolestivy..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-06-10 13:34:58+02
Myslim, ze ti nezostane nic ine, len otestovat najpopularnejsie programy. Z hladiska komfortu sa LR asi nic nevyrovna a prechod bude bolestivy. LR nie je najlepsi editor, ale robi sa s nim najinutivnejsie.
 
pridalamichal
2019-06-11 09:12:22+02
Veľmi nerád to píšem, ale Luminar skúšať ani nemusíš. Od verzie 3 neskutočne padá a je výrazne pomalší ako Lightroom. Za trial ale nič nedáš...
 
landov
2019-06-11 17:16:51+02
príspevok od: cinges
Skusal niekto po rokoch prace v Lightroome pouzit iny nastroj na postprocessing? Zacina ma hnevat, ze napriek tomu, ze mam dost vykonny komp, tak je lightroom extremne neoptimalizovany a pomaly..
Rad by som vedel nejake vase skusenosti s inymi programmi, predtym, nez zacnem kazdy jeden testovat sam..
Ide hlavne o intuitivnost postprocessingu, RYCHLOST v priebehu upravovania, presety, atd.
Kedysi davno som skusal ON1 a vykaslal som sa na to, kedze do lightroomu som zazraty a je tazke presedlat na iny program.. tak ak by bolo nieco pouzitelnejsie nez je v tuto chvilu lightroom, tak by bol fajn, aby bol prechod co najmenej bolestivy..
Aky mas comp a aku verziu LR pouzivas ? Bez toho su to len prazdne slova. Ja pouzivam LR classic v poslednej verzii 8.3.1. Comp mam s Win 10, i7, 32GB RAM, SSD disk, bez grafickej karty (iba nativna Intel). Vsetko mi v LR bezi ako blesk, takze preto sa pytam.
 
close
2019-06-11 20:05:28+02
príspevok od: pridalamichal
Veľmi nerád to píšem, ale Luminar skúšať ani nemusíš. Od verzie 3 neskutočne padá a je výrazne pomalší ako Lightroom. Za trial ale nič nedáš...
Nič z tohoto som na macu nepostrehol...
 
kwido
2019-06-12 09:46:15+02
príspevok od: close
Nič z tohoto som na macu nepostrehol...
Na Macu mozno nie , no Win wverzia je nepouzitelna - uplna karastrofa. pada to, niekedy sa to ani nespusti atd.... Luminar na Win urcite nie. ON1 photo raw je trosku lepsi , ten sa aspon spusti, ale je tiez pomaly (urcite pomalsi ako LR). A exportovat z neho par desiatok fotiek to si mozes zobrat par dni dovolenku na to . Capture One je super ale cena je niekde uuuuuplne inde.
ja som momentalne pouzivam DXO photolab2 + NIK - momentalne sa predava balicek za 99 dolarov.
Vyskusal som aj Alien exposure 4 - tiez super , velmi intuitivne (kto robil s LR tak ziaden problem) ten je myslim za 114dolarov. Takze u mna vyhral DXO PL2 + NIK - asi najlepsi pomer cena vykon momentalne.
Mam sice iba essential verziu ale ta mi uplne staci zatial.
 
JanM
2019-06-12 09:55:17+02
príspevok od: pridalamichal
Veľmi nerád to píšem, ale Luminar skúšať ani nemusíš. Od verzie 3 neskutočne padá a je výrazne pomalší ako Lightroom. Za trial ale nič nedáš...
Niez ze by som chcel byt zastanca Luminaru, ale na mojej Windows masine bezi fajn. Za pokus urcite stoji najma ak ho pouzivas v spojitosti s inymi editormi. Ja ho mam ako plug in pre LR - ziadny problem.
 
kwido
2019-06-12 14:08:13+02
príspevok od: JanM
Niez ze by som chcel byt zastanca Luminaru, ale na mojej Windows masine bezi fajn. Za pokus urcite stoji najma ak ho pouzivas v spojitosti s inymi editormi. Ja ho mam ako plug in pre LR - ziadny problem.
Tak to mas stastie . Ja som sa ho snazil rozbehat na dvoch masinach s roznou konfiguraciou a roznymi procesormi (Intel aj AMD) na oboch par reinstalacii ale vzdy tomu nieco bolo. Proste to blbne a nemam na to nervy. ON1 som vratil posielaju mi peniaze lebo ako vravim tam vyexportovat par fotiek je na cely vecer. Teraz som kupil DXO PL2 +NIK za 99 dolacov a velka spokojnost. Zostanem pri tom. DAM mi moc nechyba a ak budem potrebovat aj nejake zlozitejsie upravy pouzijem Affinity.
Teraz mi prave skoncilo predplatne Adobe a myslim ze uz sa nevratim.
Novy fotak sa nechystam kupovat min. 3 roky takze ani DXO nebudem musiet upgradovat dalsie 3-4 roky a to je uz riadna uspora oproti Adobe....
 
kwido
2019-06-12 14:09:49+02
A este k Luminaru. Myslim ze pred par dnami vysiel nejaky update tak znova vyskusam. K Lr a PS som pouzival Flex ktory narozdiel od plnej verzie fungoval bez problemov.
 
pridalamichal
2019-06-13 00:37:02+02
príspevok od: JanM
Niez ze by som chcel byt zastanca Luminaru, ale na mojej Windows masine bezi fajn. Za pokus urcite stoji najma ak ho pouzivas v spojitosti s inymi editormi. Ja ho mam ako plug in pre LR - ziadny problem.
Idem to riešiť akurát. Na Skylum fóre je viacero príspevkov o mrznutí, padaní programu etc. Niekomu sa to podarilo vyriešiť, niekomu nie. Napíšem ako som dopadol potom. Ale je fajn počuť že to šlape. Ja mám samostatný luminar, nie ako plugin. Možno sa to správa inak. Idem preinštalovávať všetko čo sa dá a uvidím...konečne mám deň voľno + zásuvku + wifi (trošku cestujem...)
 
luboslav
2019-06-13 09:12:51+02
Luminar ma od začiatku problém s verziou na Win. Mne síce funguje 2018 aj Lum3 ale hnevalo ma že verzie Mac a PC nie sú rovnocenné. Veľa veci čo bolo na Macu nebolo pod Win a stále nie je, trvá to už dva roky. No a keď pridali modul knižnica spustilo sa úplné peklo. Snáď tretina ľudí mala problémy aby to vôbec rozbehli. Ja som to nikdy nevyužíval plnohodnotne (nie som beta tester), hlavne kvôli nevyladenosti a som na LR krabici. Možno to raz vyladia, ale ruku na srdce ak by bol LR lacnejší tak ho má každý a nerieši nič iné.
 
kwido
2019-06-13 10:11:42+02
príspevok od: luboslav
Luminar ma od začiatku problém s verziou na Win. Mne síce funguje 2018 aj Lum3 ale hnevalo ma že verzie Mac a PC nie sú rovnocenné. Veľa veci čo bolo na Macu nebolo pod Win a stále nie je, trvá to už dva roky. No a keď pridali modul knižnica spustilo sa úplné peklo. Snáď tretina ľudí mala problémy aby to vôbec rozbehli. Ja som to nikdy nevyužíval plnohodnotne (nie som beta tester), hlavne kvôli nevyladenosti a som na LR krabici. Možno to raz vyladia, ale ruku na srdce ak by bol LR lacnejší tak ho má každý a nerieši nič iné.
suhlasim, ak by davali LR povedzme za 4-5 eur mesacne bez PS malo by ho urcite omnoho viac ludi.
Lebo drviva vacsina aj tak PS nepouziva.To je len taky biznis model, k niecomu ziadanemu ti pribalime nieco co by sme len tazko predavali samostatne ale zaplat dvojnasobok aj ked to nebudes pouzivat lebo inak nedostanes to co chces. Ale asi to maju dobre spocitane. Urcite maju teraz vacsi zisk aj ked maju menej uzivatelov ako keby davali LR samostatne lacnejsie.
 
marianr
2019-06-13 12:23:14+02
LR nie je nie je najlepsi editor, ale robi sa s nim najinutivnejsie

No neviem, prechádzal som zo Zoner 7 a stále si neviem zvyknúť.

Nerozumiem prečo riešite 130,- Eur za krabicu LR 6. To sa v nákladoch stratí, nehovoriac o tom že je to dobrá investícia.

Viac mi vadí CPL za 199,- k objektívu za necelých 500,- .
 
IO-NR
2019-06-13 14:15:29+02
Ako písal vyššie Landov, tiež nám podobný počítač. LR Classic ide veľmi rýchlo - a to spracovávam relatívne veľké fotky zo Sony A7R3.

Ten LR6 by som za 130€ už nebral, lebo je v porovnaní s Classic veľmi pomalý, niektoré úlohy mu trvajú aj 3x dlhšie a pri väčšom množstve fotiek sa "sám" spomaľuje... To je už lepšie počkať na nejaké Black Friday akcie a mať Classic + PS za 90€ na ten rok.

Raz som chcel skúsiť ako alternatívu Capture One, no v ňom je ťažšie spracovanie veľkého množstva fotiek, čo je pre mňa dôležité.
 
pridalamichal
2019-06-14 01:10:48+02
príspevok od: kwido
A este k Luminaru. Myslim ze pred par dnami vysiel nejaky update tak znova vyskusam. K Lr a PS som pouzival Flex ktory narozdiel od plnej verzie fungoval bez problemov.
natiahol som najnovšie drivery na grafiku a od základu dal najnovší luminar 3.1.1.3300 . Ide to rýchlejšie, ale aj tak mi to padlo už zo dva-tri krát...
flex s LR ževraj ide bez problémov.ale už nemám LR tak nevyskúšam
 
cinges
2019-06-14 11:00:07+02
Mam Macbook Pro 15 2015 s dedikovanou grafikou.. Nie je to sice 8 jadro, ako posledne macbooky, ale vykonu to ma stale dost..
Ja nejak nepotrebujem mat program s milion moznostami, plugin pre LR asi tiez nie.. Ked mam za vikend spracovat 8000 tisic fotiek, tak by som rad mal nieco sviznejsie.. Hlavne co som kukal jeden test, tak rozdiel v rychlosti LR medzi macbookom a super extra drahou pretaktovanou masinou prakticky ziaden, okrem rychlosti exportu.
co sa tyka toho LR, tak kupovat staru 6tku verziu je uz teraz nezmysel.. ta je fakt strasne pomala.. Ale cital som, ze Adobe skusa novy model predplatneho, ze to nebude stat 10$ ale 20$.
 
cinges
2019-06-14 11:04:10+02
príspevok od: IO-NR
Ako písal vyššie Landov, tiež nám podobný počítač. LR Classic ide veľmi rýchlo - a to spracovávam relatívne veľké fotky zo Sony A7R3.

Ten LR6 by som za 130€ už nebral, lebo je v porovnaní s Classic veľmi pomalý, niektoré úlohy mu trvajú aj 3x dlhšie a pri väčšom množstve fotiek sa "sám" spomaľuje... To je už lepšie počkať na nejaké Black Friday akcie a mať Classic + PS za 90€ na ten rok.

Raz som chcel skúsiť ako alternatívu Capture One, no v ňom je ťažšie spracovanie veľkého množstva fotiek, čo je pre mňa dôležité.
ake mas nastavenie v LR?
ked vsetky moznosti znizenia vykonu povypinam, tak to ide relativne rychlo - teda, pri uprave to upravuje nahlad a nie celu foto, nahlad presetu sa nezobrazuje na celej foto, ale na nahlade, atd. Akonahle dam pri importe velke preview generovat, tak v katalogu sa pohybovat je dost zle, a pri upravach uz to je mrte pomale.. aspon mi to tak pride, ze by to mohlo byt ovela ovela rychlejsie..
 
IO-NR
2019-06-14 17:13:21+02
Fotky naimportujem, spravím náhľady 1:1 (na Sony ich treba, na Canon stačia rozšírené náhľady ktoré pracujú s jpegom z fotoaparátu) a vytriedim.
Následne urobím hromadné úpravy (korekcie objektívov, redukciu šumu, presety), urobím "Smart Previews" a pracujem...
Na PC ide LR Classic fakt rýchlo, mám pocit že rýchlejšie, než kedysi LR2 na starom počítači (pomerne slabom) s 10Mpx fotkami.
 
drivecentrum
2019-06-19 20:55:21+02
príspevok od: marianr
LR nie je nie je najlepsi editor, ale robi sa s nim najinutivnejsie

No neviem, prechádzal som zo Zoner 7 a stále si neviem zvyknúť.

Nerozumiem prečo riešite 130,- Eur za krabicu LR 6. To sa v nákladoch stratí, nehovoriac o tom že je to dobrá investícia.

Viac mi vadí CPL za 199,- k objektívu za necelých 500,- .
Mam doma poslednu krabicovu verziu. Kupil som ju na PC, presiel som na MAC, fungovalo to chvilku kym sa neobjavila prva chyba.

Aplikacia neustale pada a neda sa uz ani nastartovat (aj preinstalovane a X moznosti). Nepouzitelne, mozem zahodit.

Riesenie? Adobe to nebude fixovat, lebo ma ine produkty ktore su pravidelne aktualizovane - rozumej mesacny poplatok.

Kupil som Affinity na macbook aj tablet.
Som laik, mne to zatial staci, velmi mi chyba DAM - pouzivam Apple Photos
 
gigapixel
2019-06-21 23:05:57+02
príspevok od: IO-NR
Ako písal vyššie Landov, tiež nám podobný počítač. LR Classic ide veľmi rýchlo - a to spracovávam relatívne veľké fotky zo Sony A7R3.

Ten LR6 by som za 130€ už nebral, lebo je v porovnaní s Classic veľmi pomalý, niektoré úlohy mu trvajú aj 3x dlhšie a pri väčšom množstve fotiek sa "sám" spomaľuje... To je už lepšie počkať na nejaké Black Friday akcie a mať Classic + PS za 90€ na ten rok.

Raz som chcel skúsiť ako alternatívu Capture One, no v ňom je ťažšie spracovanie veľkého množstva fotiek, čo je pre mňa dôležité.
"Raz som chcel skúsiť ako alternatívu Capture One, no v ňom je ťažšie spracovanie veľkého množstva fotiek, čo je pre mňa dôležité."
Kedysi bolo Capture One na tom so stabilitou a rýchlosťou podstatne horšie ako v súčasnosti. Aktuálnu verziu si neviem vynachváliť. Spracovanie veľkého množstva fotiek je super a veľmi rýchle. Navyše k Sony je zadarmo (verzia Express), PRO verzia je teraz za 124 EUR (rovnako aj pre Fujifilm). Majú aj verziu predplatného ako Adobe za 24 EUR/mesiac. Lightroom som raz chcel vyskúšať ako trial, ale stačilo mi, ako dlho sa inštaloval a potom odinštaloval. Zatiaľ čo som videl profíkov v štúdiách, tak dominuje Capture One, pri Hasselblade samozrejme Phocus. Inak Phocus je zadarmo, ale iba na Mac-och pracuje s RAW, na Win iba tiff a jpg (hoci už dávno avizovali, že aj na Win bude pracovať s RAW).
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()