Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

adobe lightroom alebo zoner 14?

Hanigal
2011-10-11 21:15:36+02
Rád by som sa opýtal na váš názor na výber z týchto dvoch programov. Fotím hlavne do RAW. Zatiaľ som mal možnosť vyskúšať lightroom 3 - a jeto veľmi zaujímavý program. So Zonerom nemám skúsenosti, ale z toho, čo všade píšu o ňom tak jedna z 2 nevýhod - pomalosť spracovanie fotiek je v najnovšej verzii odstránená. Problém s tým, že zoner nepodporuje vrstvy však ostal. Ale to ani lightroom. Predpokladám však, že Zoner 15 už bude pracovať aj s vrstvami . Veľkou výhodou Zoneru je cena v porovnaní s lightroomom. Ako ste spokojný s úpravou najmä RAWu? Vopred ďakujem za Váš názor...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-11 21:21:19+02
Obidva su v trial verzii. Mesiac skusaj jeden, mesiac druhy a vyber si.
 
lu_boss
2011-10-11 21:33:59+02
...ani 15, ani 16, ba ani ZPS 57 nebude mat vrstvy - stavim cele vedro najlepsich jablk, ze to bude tak
ZPS 14 - ono, uz aj pri ZPS 13 bolo tvrdene, ze to bude rychlik - nie je. Teda pri raw urcite nie.
ZPS je za tie prachy super program - pouzivam ho roky, ale na spracovanie raw by som Ti ho rozhodne neodporucil.
 
Hanigal
2011-10-11 21:36:40+02
príspevok od: Karol Srnec
Obidva su v trial verzii. Mesiac skusaj jeden, mesiac druhy a vyber si.
Vďaka. Napadlo mi to. Idem to zrealizovať. No napriek tomu si rád vypočujem názory na túto vec.
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-10-11 21:46:46+02
príspevok od: Hanigal
Vďaka. Napadlo mi to. Idem to zrealizovať. No napriek tomu si rád vypočujem názory na túto vec.
..zacni lightroomom (nauc sa v nom robit, je na nete vela clankov aj tutorialov) a usetris si mesiac dalsieho skusania, lebo uz nebudes chciet nic ine..
 
garyfisher
2011-10-11 22:26:27+02
Mam Zoner 13, kupil. som ho lebo to stalo babku.
Ale nemam pozitivne skusenosti, trosku pomale, je to taky kompromis.
Vyskusal som pracu v Lightroome, je to o inom , rychlost aj rozhranie programu. Omnoho lahsie na ovladanie.
Spekuloval som teda nad tym a koli vrstvam kupim Photoshop CS5, je to polozka ale oplati sa . Zoner si necham na spravu fotie, archivacia, databaza, klucove slova uz som si na to zvykol.

Takze urcite nesetri a kup Lightroom.
 
Hanigal
2011-10-11 23:54:28+02
príspevok od: garyfisher
Mam Zoner 13, kupil. som ho lebo to stalo babku.
Ale nemam pozitivne skusenosti, trosku pomale, je to taky kompromis.
Vyskusal som pracu v Lightroome, je to o inom , rychlost aj rozhranie programu. Omnoho lahsie na ovladanie.
Spekuloval som teda nad tym a koli vrstvam kupim Photoshop CS5, je to polozka ale oplati sa . Zoner si necham na spravu fotie, archivacia, databaza, klucove slova uz som si na to zvykol.

Takze urcite nesetri a kup Lightroom.
Veľmi pekne ďakujem za názory. Vyskúšal som obidva. Záver: I keď Zoner sa zdá byť veľmi sympatický, ale na lightroom sa nechytá-najmä v rýchlosti a možnosti úprav. Vďaka za názory.
 
inkubbus
2011-10-12 00:03:40+02
v lightroome robim 99% vsetkych fotiek (katalog, klucove slova, hodnotenie, filtrovanie, upravy, exporty...) . zoner iba ako prehliadac obrazkov. na serioznu pracu mi pride neskutocne pomaly.
 
landov
2011-10-12 08:23:27+02
Lightroom som neskusal, pouzivam roky Zoner, ale zaujima ma jedna vec. Pokial je fotka exponovana +- spravne, tak uprava RAW v ZPS13 je celkom v pohode (rychlost je momentalne nepodstatna). Ale ked treba v RAW eliminovat prepaly/podpaly tak je ZPS na tom dost biedne a musim upravovat v VNX2 (mam Nikon). Takze sa chcem opytat: je praca v Lightroome3 v tomto smere lepsia resp. taka, ze netreba siahat po firemnych (podla typu fotaku) RAW konvertoroch ?
 
lu_boss
2011-10-12 09:09:05+02
príspevok od: landov
Lightroom som neskusal, pouzivam roky Zoner, ale zaujima ma jedna vec. Pokial je fotka exponovana +- spravne, tak uprava RAW v ZPS13 je celkom v pohode (rychlost je momentalne nepodstatna). Ale ked treba v RAW eliminovat prepaly/podpaly tak je ZPS na tom dost biedne a musim upravovat v VNX2 (mam Nikon). Takze sa chcem opytat: je praca v Lightroome3 v tomto smere lepsia resp. taka, ze netreba siahat po firemnych (podla typu fotaku) RAW konvertoroch ?
Ja to robim presne tak isto - raw upravujem cez DPP (Canon) a ostatne drobnosti v Zoneri.
 
IvanDado
2011-10-12 09:15:04+02
príspevok od: garyfisher
Mam Zoner 13, kupil. som ho lebo to stalo babku.
Ale nemam pozitivne skusenosti, trosku pomale, je to taky kompromis.
Vyskusal som pracu v Lightroome, je to o inom , rychlost aj rozhranie programu. Omnoho lahsie na ovladanie.
Spekuloval som teda nad tym a koli vrstvam kupim Photoshop CS5, je to polozka ale oplati sa . Zoner si necham na spravu fotie, archivacia, databaza, klucove slova uz som si na to zvykol.

Takze urcite nesetri a kup Lightroom.
aka je vyhoda oproti tomu ked si to stiahnem ?
 
garyfisher
2011-10-12 09:20:56+02
príspevok od: IvanDado
aka je vyhoda oproti tomu ked si to stiahnem ?
sorry ja som poctivec.... ale zas kto nekradne, okrada vlastnu rodinu
 
JOK3R
2011-10-12 09:45:59+02
príspevok od: IvanDado
aka je vyhoda oproti tomu ked si to stiahnem ?
Keď už kradneš, nechaj si to pre seba. Neviem prečo niektorí jedinci majú v sebe potrebu chváliť sa tým že niečo ukradnú. Ver že anonymita na internete je iba zdanlivá a pri tvojich silných rečiach sa nečuduj ak ti raz na dvere zaklope polícia spolu s BSA.
 
lm84sk
2011-10-12 09:57:33+02
Tiež som si najprv kúpil Zoner, používal, ale po čase som stratil chuť v ňom tie RAWy vôbec upravovať, lebo všetko trvalo pridlho. Neviem ako je na tom nová verzia. Vykúšal som Lightroom a potom aj následne zainvestoval tých 250 či kolko eur to bolo. Vrelo odporúčam, výborná investícia. Úprava jednoduchá, intuitívna, rýchla. Môj subjektívny dojem je aj, že tie fotky z toho lezú kvalitnejšie spracované, vyzerajú proste lepšie ako zo Zoneru. Ale to len tak subjektívne . Keď už človek zainvestuje kopu peňazí do techniky, tak by bola blbosť aby to zapadlo nekvalitnou finálnou úpravou fotky.
 
landov
2011-10-12 10:04:06+02
Je ten Lightroom aj v CZ/SK verzii ?
 
calven
2011-10-12 10:36:32+02
príspevok od: Hanigal
Veľmi pekne ďakujem za názory. Vyskúšal som obidva. Záver: I keď Zoner sa zdá byť veľmi sympatický, ale na lightroom sa nechytá-najmä v rýchlosti a možnosti úprav. Vďaka za názory.
Povedať po dvoch hodinách, že vyskúšal som oba programy - tak to chce odvahu...
 
Marek Janicko
2011-10-12 10:40:26+02
príspevok od: landov
Je ten Lightroom aj v CZ/SK verzii ?
Pokial viem, tak oficialne nie. No na nete som uz videl dodatocne balicky. No moc si pracu neulahcis s tym, kedze ak mas pisane clanky, navody, knihy, odvolavaju sa vzdy na anglicke nazvy.
 
inkubbus
2011-10-12 12:57:10+02
príspevok od: landov
Lightroom som neskusal, pouzivam roky Zoner, ale zaujima ma jedna vec. Pokial je fotka exponovana +- spravne, tak uprava RAW v ZPS13 je celkom v pohode (rychlost je momentalne nepodstatna). Ale ked treba v RAW eliminovat prepaly/podpaly tak je ZPS na tom dost biedne a musim upravovat v VNX2 (mam Nikon). Takze sa chcem opytat: je praca v Lightroome3 v tomto smere lepsia resp. taka, ze netreba siahat po firemnych (podla typu fotaku) RAW konvertoroch ?
akekolvek upravy robim, vidim ich v realnom case (lightroom). nemusim na nic cakat. pomocou lightroomu viem spravit finalny vyber z koncertu za cca dve hodiny od importu fotiek az po export na web. preco si komplikovat zivot kadejakymi dalsimi programami?
 
landov
2011-10-12 13:02:02+02
príspevok od: inkubbus
akekolvek upravy robim, vidim ich v realnom case (lightroom). nemusim na nic cakat. pomocou lightroomu viem spravit finalny vyber z koncertu za cca dve hodiny od importu fotiek az po export na web. preco si komplikovat zivot kadejakymi dalsimi programami?
nepochopil si ma...mna zaujima, ci konkretne uprava RAW v LR3 je taka, ze zodpoveda upravam vo firemnych RAW kovertoroch? T.z. ci napr. pri uprave prepalov/podpalov su vysledky porovnatelne napr. s Nikon VNX2?
 
8martin5
2011-10-12 13:02:55+02
príspevok od: JOK3R
Keď už kradneš, nechaj si to pre seba. Neviem prečo niektorí jedinci majú v sebe potrebu chváliť sa tým že niečo ukradnú. Ver že anonymita na internete je iba zdanlivá a pri tvojich silných rečiach sa nečuduj ak ti raz na dvere zaklope polícia spolu s BSA.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()