Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

adobe lightroom alebo zoner 14?

Hanigal
Hanigal 2011-10-11 21:15:36+02
Rád by som sa opýtal na váš názor na výber z týchto dvoch programov. Fotím hlavne do RAW. Zatiaľ som mal možnosť vyskúšať lightroom 3 - a jeto veľmi zaujímavý program. So Zonerom nemám skúsenosti, ale z toho, čo všade píšu o ňom tak jedna z 2 nevýhod - pomalosť spracovanie fotiek je v najnovšej verzii odstránená. Problém s tým, že zoner nepodporuje vrstvy však ostal. Ale to ani lightroom. Predpokladám však, že Zoner 15 už bude pracovať aj s vrstvami . Veľkou výhodou Zoneru je cena v porovnaní s lightroomom. Ako ste spokojný s úpravou najmä RAWu? Vopred ďakujem za Váš názor...
 
JOK3R
2011-10-12 15:43:14+02
príspevok od: Miro-F
Dakujem za info. Od LR ma vzdy odradzala predstava, ze by som prisiel o original CR2 subory. Som sice spokojny s CPP, ale uz by som bol ochotny dat sancu aj tomu lahkemu romovi .
svetlému
 
calven
2011-10-12 16:44:52+02
príspevok od: Hanigal
Si to predstav . Napísal som, že s lightroomom už nejaké skúsenosti mám. A za dve hodiny som vedel posúdiť Zoner pri práci s RAW súborom. Možnosti úprav - editovanie, rýchlosť úprav, a pod. Takže z tohto pohľadu to ani tak veľa odvahy nevyžaduje... alebo žeby?
Nič v zlom. V pohode. Ak to dokážeš zvládnuť za dve hoďky - klobúk dole.
Ja keď som si vyberal RAW konvertor, tak to bolo asi mesiac rozhodovania a skúšania dvoch produktov. Ale len som možno pomalší a v hodnotení som išiel hlbšie apod povrch ako Ty.
Nech si dobre vyberieš a nech Ti program slúži k spokojnosti.
 
calven
2011-10-12 16:46:50+02
príspevok od: JOK3R
Áno, default je nastavený katalóg, je to asi prvá vec ktorú je potrebné po inštalácii LR zmeniť
Problém je ak človek vytvorí virtuálnu kópiu (prípadne viac virtuálnych kópií) a upravuje, tá už sa ukladá iba do katalógu (aspoň ja neviem o tom že by sa to dalo zmeniť). Každopádne sa dá nastaviť automatické zálohovanie katalógu vždy pri vychádzaní z LR, je to otázka
Bez podrývačného tónu alebo niečoho podobného sa chcem opýtať: prečo si sa rozhodol nepoužívať katalóg?
 
JOK3R
2011-10-12 17:05:05+02
príspevok od: calven
Bez podrývačného tónu alebo niečoho podobného sa chcem opýtať: prečo si sa rozhodol nepoužívať katalóg?
Mám rád vo veciach poriadok a kým v LR katalógu nemám šajnu čo je kde a ako uložené, tak pri XMP súboroch viem že vždy pri RAW súbore mám malý súbor zmien ktoré som robil. Veľa užitočných informácií o LR sa dá čerpať tu - http://lightroomkillertips.com/
 
calven
2011-10-12 17:13:06+02
príspevok od: JOK3R
Mám rád vo veciach poriadok a kým v LR katalógu nemám šajnu čo je kde a ako uložené, tak pri XMP súboroch viem že vždy pri RAW súbore mám malý súbor zmien ktoré som robil. Veľa užitočných informácií o LR sa dá čerpať tu - http://lightroomkillertips.com/
Jasné. Len som sa pýtal. Používam niečo podobné ako LR a tiež som si nevedel predstaviť, že stratím kontrolu nad umiestnením súborov. Ale svete div sa - po takmer dvoch rokoch používania katalógu si neviem predstaviť cestu späť. Hlavne luxus zálohy fotiek v jednom súbore je pre mňa neoceniteľná. Samozrejme, inkrementálna záloha sa rieši na pozadí sama, teraz hovorím o občasnej zálohe celej knižnice.
 
8martin5
2011-10-12 18:57:26+02
príspevok od: garyfisher
z uzivatela 8martin5 si nic nerob, tych par komentov co tu postol sama hviezdna rota, vsade bol a vsetko videl....
 
8martin5
2011-10-12 19:12:38+02
príspevok od: garyfisher
z uzivatela 8martin5 si nic nerob, tych par komentov co tu postol sama hviezdna rota, vsade bol a vsetko videl....
Co by si mal zo mna robit? Videl som toho pramalo a nebol som takmer nikde. Ale ty ma akosi dobre poznas.
 
inkubbus
2011-10-12 20:24:41+02
príspevok od: landov
nepochopil si ma...mna zaujima, ci konkretne uprava RAW v LR3 je taka, ze zodpoveda upravam vo firemnych RAW kovertoroch? T.z. ci napr. pri uprave prepalov/podpalov su vysledky porovnatelne napr. s Nikon VNX2?
tak to ti neviem povedat. prepaly nejak neriesim ...ale ked sa nejaky podari, tak sa da odstranit. ale porovnat h o s firemnym konvertorom neviem.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()