Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

graficka karta

Triton
2012-07-24 23:03:09+02
caute,
Po dakom case som sa rozhodol vratit k pc a skladam si pocitac. Vyhodne som zohnal monitor hp zr 2440w a teraz hladam k nemu graficku kartu. Priorita uprava fotiek(inak sa bude vyuzivat na bezne office veci), nic take ako hry nepotrebujem. Dakujem za akukolkvek radu
 
wlad
2012-07-24 23:06:36+02
na to ti staci aj akakolvek integrovana
 
Marek Janicko
2012-07-24 23:29:56+02
Bezproblemov hociktora karta. Ja som svoju nemenil uz od roku 2007 a ani ju nemienim zatial, kedze ide o bitmap a nie o vektorovu grafiku. A dokonca buduci novy Windows 8 je omnoho viac optimalizovany pre 2D grafiku, tak som zvedavy, ako to v reali skonci nakoniec. Skor nastrkaj eura do RAM (mne sa osvedcilo minimum 12GB - pre 12MPx), Processor a HDD.

S grafikou sa zahadzuj iba v pripade ak by si mal 2x monitor s vysokym rozlisenim a chcel by si sucastne obe zatazovat velkym datovym tokom.
 
Triton
2012-07-24 23:31:57+02
príspevok od: Marek Janicko
Bezproblemov hociktora karta. Ja som svoju nemenil uz od roku 2007 a ani ju nemienim zatial, kedze ide o bitmap a nie o vektorovu grafiku. A dokonca buduci novy Windows 8 je omnoho viac optimalizovany pre 2D grafiku, tak som zvedavy, ako to v reali skonci nakoniec. Skor nastrkaj eura do RAM (mne sa osvedcilo minimum 12GB - pre 12MPx), Processor a HDD.

S grafikou sa zahadzuj iba v pripade ak by si mal 2x monitor s vysokym rozlisenim a chcel by si sucastne obe zatazovat velkym datovym tokom.
Dakujem.
Cize pre pracu je dolezitejsi monitor ako karta?
 
PrakticaL
2012-07-24 23:36:14+02
no ja pracujem s fotkami tiež (Photoshop/Illustrator) , myslim že viac záleži na virtualnej pämati ako na grafike (napr. photoshop vyžaduje asi 200mb + - na grafike).
mam 4GB DDR3 a niekedy photoshop ajtak nestíha a grafiku 1GB

Napiš aj ake programy na úpravu by si chcel použivať.
 
Triton
2012-07-24 23:43:28+02
príspevok od: PrakticaL
no ja pracujem s fotkami tiež (Photoshop/Illustrator) , myslim že viac záleži na virtualnej pämati ako na grafike (napr. photoshop vyžaduje asi 200mb + - na grafike).
mam 4GB DDR3 a niekedy photoshop ajtak nestíha a grafiku 1GB

Napiš aj ake programy na úpravu by si chcel použivať.
Ja ficim na linuxe tak gimp a ako druhy system mam keby daco win xp 64 bit, cize sem tam photoshop. Mna moc post proces nebavi, len zakladne upravy rawka farby, kontrast krivky atd....
 
wlad
2012-07-24 23:45:13+02
príspevok od: PrakticaL
no ja pracujem s fotkami tiež (Photoshop/Illustrator) , myslim že viac záleži na virtualnej pämati ako na grafike (napr. photoshop vyžaduje asi 200mb + - na grafike).
mam 4GB DDR3 a niekedy photoshop ajtak nestíha a grafiku 1GB

Napiš aj ake programy na úpravu by si chcel použivať.
"virtualna pamet" je pevny disk, to coho treba vela je operacna pamet. 4GB bolo pramalo uz 5 rokov dozadu. Dnes to je tak na ten ofis a browser.
Pamet je zadarmo, pod 12GB nema zmysel ani uvazovat.
 
ummagama
2012-07-25 00:19:07+02
Ludia sucasne sa pise bez T. A teraz k teme. Kolki z vas maju 64bit windows. V inom pripade nema vyznam viac RAM ako 3GB. Co sa tyka GPU tak pre PS je dost dolezita nakolko niektore operacie akceleruje cez CUDA resp. STREAM procesory (HW OpenGL). Ale pokial nemate 10 bit monitor staci akakolvek GeForce alebo Radeon
 
Triton
2012-07-25 00:24:13+02
príspevok od: ummagama
Ludia sucasne sa pise bez T. A teraz k teme. Kolki z vas maju 64bit windows. V inom pripade nema vyznam viac RAM ako 3GB. Co sa tyka GPU tak pre PS je dost dolezita nakolko niektore operacie akceleruje cez CUDA resp. STREAM procesory (HW OpenGL). Ale pokial nemate 10 bit monitor staci akakolvek GeForce alebo Radeon
ja mam 64 bit xp a linux si poradi. Ale dakujem za rady, monitor moj tusim ma len 8 bit takze grafika ma trapit moc nebude, radsej poriadne buchnem do tej pamate.
 
ummagama
2012-07-25 00:32:06+02
Doporucil by som nieco v takomto duchu http://www.alza.sk/gigabyte-r657d3-2gi-experience-series-d328840.htm
 
pufko
2012-07-25 05:52:17+02
Kedykolvek ked má môj PC slabú chvílku a pozriem sa do správcu úloh , tak má brzdí CPU čo je dôvod asi skôr pomalého HDD , skrátka s SSD by to šlo inak, RAM mám maximálne na hodnote okolo 3GB - vačšinou 2,2-2,4GB, ja fakt neviem čo by som musel robiť aby som využil viac ako tie 4GB ktoré v nom mám, podla mna 8GB človeku stačí s velkou rezervou, radšej by som zainvestoval do SSD, lebo posledných pár rokov je vždy najväčšia brzda akehokolvek počítača vždy platnový HDD, vrátane MAC
 
viking81
2012-07-25 07:05:48+02
príspevok od: Marek Janicko
Bezproblemov hociktora karta. Ja som svoju nemenil uz od roku 2007 a ani ju nemienim zatial, kedze ide o bitmap a nie o vektorovu grafiku. A dokonca buduci novy Windows 8 je omnoho viac optimalizovany pre 2D grafiku, tak som zvedavy, ako to v reali skonci nakoniec. Skor nastrkaj eura do RAM (mne sa osvedcilo minimum 12GB - pre 12MPx), Processor a HDD.

S grafikou sa zahadzuj iba v pripade ak by si mal 2x monitor s vysokym rozlisenim a chcel by si sucastne obe zatazovat velkym datovym tokom.
12GB na 12Mpix ? uff....ja mam 4GB....naraz otvorenych 30 fotiek v rozliseni 18Mpix a stiha mi to v pohode...pracujem tam s jednou ci dvoma vrstvami pri aktualnej fotke a vsetko ide hladko....ked som ich tam mal uz viac ako 40....tak to slo trosku pomalsie...pretoze zacinal pouzivat aj HDD....takze 12Gb je podla mna prestrelenych....i ked suhlasim ze cim viac ramky tak tym lepsie a su naozaj za par korun tak netreba setrit...
 
viking81
2012-07-25 07:06:47+02
príspevok od: wlad
"virtualna pamet" je pevny disk, to coho treba vela je operacna pamet. 4GB bolo pramalo uz 5 rokov dozadu. Dnes to je tak na ten ofis a browser.
Pamet je zadarmo, pod 12GB nema zmysel ani uvazovat.
predstav si ze dokazem plnohodnotne fungovat aj so 4Gb....a nie je to len office ci browser...
 
Marek Janicko
2012-07-25 07:38:51+02
príspevok od: pufko
Kedykolvek ked má môj PC slabú chvílku a pozriem sa do správcu úloh , tak má brzdí CPU čo je dôvod asi skôr pomalého HDD , skrátka s SSD by to šlo inak, RAM mám maximálne na hodnote okolo 3GB - vačšinou 2,2-2,4GB, ja fakt neviem čo by som musel robiť aby som využil viac ako tie 4GB ktoré v nom mám, podla mna 8GB človeku stačí s velkou rezervou, radšej by som zainvestoval do SSD, lebo posledných pár rokov je vždy najväčšia brzda akehokolvek počítača vždy platnový HDD, vrátane MAC
Tak ty si pekne mimo. Ked som mal 2 jadrak, tak i u mna vytazenost procesoru bola 100%, zakupil som trojadrak a takisto 100%, predal po tyzdny trojadrak a kupil stvorjadrak a konecne to bezi tak ako ma. SSD tvoj problem nevyriesi. A apropo tvor si niektory graficky program na upravu fotiek a sekaj tam vrstvy pri retusi. Uvidis, ako ti pojde vytazenost RAM hore.
 
Marek Janicko
2012-07-25 07:43:01+02
príspevok od: viking81
12GB na 12Mpix ? uff....ja mam 4GB....naraz otvorenych 30 fotiek v rozliseni 18Mpix a stiha mi to v pohode...pracujem tam s jednou ci dvoma vrstvami pri aktualnej fotke a vsetko ide hladko....ked som ich tam mal uz viac ako 40....tak to slo trosku pomalsie...pretoze zacinal pouzivat aj HDD....takze 12Gb je podla mna prestrelenych....i ked suhlasim ze cim viac ramky tak tym lepsie a su naozaj za par korun tak netreba setrit...
Tak to mas nejaku zazracnu masinu. Ja som 4GB okamzite vzdy zaplnil s 1fotkou ked som nasekal zopar vrstiev. 12GB mam do rezervy, pretoze 8GB som v retusi bezproblemov dosahoval. Momentalne sa drzim s vytazenostou ked pracujem medzi 6-10GB.
Inac v poslednej dobe ma ani nenapadlo pozriet, kolko vyuzivam RAM ked uz robim omnoho pokrocilejsie retuse. Asi si na to poniektory den posvietim ci netreba zvysit na 16GB-32GB
 
rbr69
2012-07-25 08:17:15+02
príspevok od: Marek Janicko
Tak to mas nejaku zazracnu masinu. Ja som 4GB okamzite vzdy zaplnil s 1fotkou ked som nasekal zopar vrstiev. 12GB mam do rezervy, pretoze 8GB som v retusi bezproblemov dosahoval. Momentalne sa drzim s vytazenostou ked pracujem medzi 6-10GB.
Inac v poslednej dobe ma ani nenapadlo pozriet, kolko vyuzivam RAM ked uz robim omnoho pokrocilejsie retuse. Asi si na to poniektory den posvietim ci netreba zvysit na 16GB-32GB
presne, treba sa pozriet na vyuzitie zdrojov pri spracovavani nejakeho viac megapixeoveho 16bitoveho tiffu pri praci s vrstvami + pri navolenom ukladani xy krokov do historie kvoli vrateniu sa nazad ... tam sa operacna pamat rychlo plni a nasledne zacne photoshop swapovat do virtualnej dostupnej pamati na hdd ...
 
Erazer
2012-07-25 08:41:55+02
Ja by som popozeral skor po nejakom SSD ako po grafike...rychlost zapisu / citania pri praci s RAW/TIFF fotkami bude celkom dolezita.
 
salves
2012-07-25 08:49:38+02
VGA netreba riešiť ak máš solídny stroj nie starší 1-2 roky ale do čoho sa oplatí pre prácu s fotografiami je jedine pamäť a CPU, neviem čo robíš ale ja používam 16GB a ver že z nej odkrojím v špičke až 11GB a minimálne 4 jadrá čiže i5-2500 a vyššie. Investícia do iného je problematická ale nepoznám celú tvoju zostavu. Samozrejme že typ MB a HDD je dôležitý ale nie tak ako tieto dva komponenty.
 
viking81
2012-07-25 08:52:24+02
príspevok od: Marek Janicko
Tak to mas nejaku zazracnu masinu. Ja som 4GB okamzite vzdy zaplnil s 1fotkou ked som nasekal zopar vrstiev. 12GB mam do rezervy, pretoze 8GB som v retusi bezproblemov dosahoval. Momentalne sa drzim s vytazenostou ked pracujem medzi 6-10GB.
Inac v poslednej dobe ma ani nenapadlo pozriet, kolko vyuzivam RAM ked uz robim omnoho pokrocilejsie retuse. Asi si na to poniektory den posvietim ci netreba zvysit na 16GB-32GB
mozno mam aj ja zasekanu ramku...ale v pohode na tom dokazem pracovat a nijako ma to nezdrzuje ale mozno to bude tym, ze ja spracovavam JPEG a nie TIFF...o ktorych pise nizsie RBR...
 
wlad
2012-07-25 09:03:17+02
príspevok od: Erazer
Ja by som popozeral skor po nejakom SSD ako po grafike...rychlost zapisu / citania pri praci s RAW/TIFF fotkami bude celkom dolezita.
nezmysel. SSD je kvoli cene vhodne len pre operacny system a programy, nie na ukladanie velkych objemov dat, ako su fotky.
Ked uz je raz OS nabootovany a graficky program spusteny, absolutne nepotrebuje rychle pristupove doby SSD diskov. Ak by mal dotycny na SSD disku drzat fotky, to si moze pripravit niekolko stoviek eur len na samotny disk.
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()