Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

PC pre úpravu foto, príp. videa

pacho
2011-02-20 11:52:29+01
Ak by som teraz kupoval nové PC, akú konfiguráciu by malo mať? Poradíte?
 
pe3k
2011-02-20 12:05:26+01
procesor i7 ostatne je na tebe
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-02-20 12:23:15+01
Tak isto ako pri ostatných otázkach na fóre, potrebujeme vedieť:

1. Koľko peňazí máš vyčlenených?
2. Či chceš operovať pod Windowsom (PC platformou), alebo môže byť aj Mac OS?
3. Chceš iba PC, alebo aj monitor a príslušenstvo?
4. Čo budeš okrem úpravy fotografii na tom PC ešte robiť?
5. Koľko diskového priestoru chceš, prípadne nejaké ďalšie požiadavky ako BluRay mechanika (ja ju považujem dnes za zbytočnú) a podobne.

A procesor Intel Core i7 nie je nutný a povedal by som, že ani nie kľúčový.
 
pacho
2011-02-20 14:54:23+01
príspevok od: Michal Matloň
Tak isto ako pri ostatných otázkach na fóre, potrebujeme vedieť:

1. Koľko peňazí máš vyčlenených?
2. Či chceš operovať pod Windowsom (PC platformou), alebo môže byť aj Mac OS?
3. Chceš iba PC, alebo aj monitor a príslušenstvo?
4. Čo budeš okrem úpravy fotografii na tom PC ešte robiť?
5. Koľko diskového priestoru chceš, prípadne nejaké ďalšie požiadavky ako BluRay mechanika (ja ju považujem dnes za zbytočnú) a podobne.

A procesor Intel Core i7 nie je nutný a povedal by som, že ani nie kľúčový.
Čo sa týka peňazí, tak samozrejme by som nerád zbytočne vyhadzoval, ale ani nechcem robiť kompromisy, ktoré by ma neskôr mrzeli. Osobne zatiaľ nemám žiadnu skúsenosť s Macom, preto sa prikláňam k PC. Monitor ešte neriešim, príde na rad následne (a rád si dám poradiť). A počítač by mal byť prioritne určený na tento účel, ostatné nie je dôležité. Ď.
 
Cyril
2011-02-20 15:16:38+01
Tak tu si rad pockam na doporucenia. Tiez zacinam poskulovat po niecom novom.
PC antitalent, ktoremu sa vyhodi vyrazka pri vyskocenej hlaske. Takze nieco stabilne na pracu s fotografiami, velkymi subormi zo skenera. Vela muziky za malo penazi Monitor potom, podla zostavy.
Cena? Co mi vydrzi aspon 5 rokov?
Mac som nemal, ale syn si ho nevie vynachvalit, ale to je syn
 
Daniel.U
2011-02-20 15:21:37+01
ked niekto chce pocitac na spracovanie fotiek a videa, tak si sam aj zaroven odpoveda. Potrebna konfiguracia sa vola Mac. Ale chvali autora temy, ze nevymysla s notebookom, ktory je okrem jeho mobility vo svojej podstate nezmysel. Argumety typu, ze zavrem a supnem pod postel neberem
 
Python
2011-02-20 15:30:38+01
Ak ti prioritne ide o úpravu fotografií Core i7 vôbec netreba nevyužiješ jeho potenciál. Stačí napr. CPU: Intel Core i5 760 2.8GHz
MB: ASUS P7P55D E
RAM: DDR3 2x2048MB
HDD: 1TB napr. Western Digital Black 3 alebo 6Gb/s
GPU: stačí nejaké lacná
Kvalitný zdroj
Cena niekde okolo 600€
Táto konfigurácia postačí na multikamerový strih Full HD videa tak si urob záver sám.
PC aj za nižšiu cenu by ti bol postačujúci na úpravu fotiek nezáleží ako veľkých RAW a TIFF.
 
matata
2011-02-20 15:53:12+01
príspevok od: Python
Ak ti prioritne ide o úpravu fotografií Core i7 vôbec netreba nevyužiješ jeho potenciál. Stačí napr. CPU: Intel Core i5 760 2.8GHz
MB: ASUS P7P55D E
RAM: DDR3 2x2048MB
HDD: 1TB napr. Western Digital Black 3 alebo 6Gb/s
GPU: stačí nejaké lacná
Kvalitný zdroj
Cena niekde okolo 600€
Táto konfigurácia postačí na multikamerový strih Full HD videa tak si urob záver sám.
PC aj za nižšiu cenu by ti bol postačujúci na úpravu fotiek nezáleží ako veľkých RAW a TIFF.
naozaj stačí lacná grafika?
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-02-20 15:55:04+01
neoboj sa mac osx, na tvojom mieste kupim macbook pro ( nove víjdu ževraj v marci ) a casom kvalitnejsí monitorik a mozes smelo robit aj ked ti apple nezaruci to najnovsie a najvýkonnnejsie na trhu ale zato ti usetrí kopec nervov a úsilia
 
matata
2011-02-20 16:10:05+01
akurát že mac začína s cenou tam, kde iní končia, a pomer cena-výkon je tým pádom niekde úplne inde, je to skôr imidžovka. A o kompatibilite s väščinou PC ani nehovorím. Existujú konvertory pre použitie windows aplikácie, ale ...
 
Python
2011-02-20 16:15:45+01
príspevok od: matata
naozaj stačí lacná grafika?
Určite stačí, všetky dokážu zobraziť fotky v požadovanej kvalite. Tým lacná myslím niečo okolo 70€+-.
Pokiaľ sa nehrajú hry výkonnú grafiku netreba. Prípadne ak sa nepracuje v CAD aplikáciách alebo sa nepoužíva grafika na akceleráciu videa pri strihu, ale to zadávateľ otázky nespomínal. Inak v 2D prostredí OS grafika v podstate spí
 
Daniel.U
2011-02-20 16:30:15+01
príspevok od: matata
akurát že mac začína s cenou tam, kde iní končia, a pomer cena-výkon je tým pádom niekde úplne inde, je to skôr imidžovka. A o kompatibilite s väščinou PC ani nehovorím. Existujú konvertory pre použitie windows aplikácie, ale ...
dalsi co videl Mac vo vyklade cez spinave sklo. A fakt by ma zaujimalo co je ta kompatibilita s PC. Mas pravdu, uctovnictvo co mas doma na tom nespustis, ale tu sa riesi foto a video postproces
 
wayne
2011-02-20 16:50:52+01
príspevok od: matata
akurát že mac začína s cenou tam, kde iní končia, a pomer cena-výkon je tým pádom niekde úplne inde, je to skôr imidžovka. A o kompatibilite s väščinou PC ani nehovorím. Existujú konvertory pre použitie windows aplikácie, ale ...
praveze nie, u developerov a grafikov je ako pracovny nastroj ovela viac nasadzovany Mac. PC s WIndows je popularny, pretoze Windows ide zohnat zadarmo a daju sa na nom hrat hry, ktore sa tiez daju zohnat zadarmo.

Ak uz chces na Macu mat windowsovske aplikacie, da sa pouzit aplikacia crossover, alebo parallels desktop, v krajnom pripade, sa da Windows nainstalovat cez bootcamp s moznostou vyberu Mac/Win pri starte.

pokial pachovi nevadi vyssia cena, Mac sa javi ako lepsia alternativa, aj ked si treba na jeho pouzivanie nejaky cas zvykat.
 
Strhak
2011-02-20 16:57:29+01
ja mám Dell XPS a viem že je to dobrá voľba. Cena s porovnateľným Macom je nižšia no servis na slovensku podstatne lepší. Rada XPS nepatrí k tým najlacnejším a pokiaľ je taká akú mám ja s dvoma grafikami, 8Gb Ram a 2Tb HDD viem že mám PC na pár rokou vybavené. S predchodcom od Fujitsu Siemens sa to nedá zrovnávať. Pracujem s Corelom a tam ten výkon cítim. Momentálne je pre mňa jednotkou v PC Dell a preto ho aj odporúčam. Nemusí to byť zrovna XPS
PS. k tomu XPS, je to hlučné výkonné zariadenie. Keď ho zapnem ako by štartovala stíhačka, potom sa trochu utíši no stále ho hodne počuť. To je tak keď chcem výkon musím ho aj riadne chladiť a chladiť aktívne. Druhá nevýhoda je spotreba, kde sú časy keď mi stačil 200W zdroj ( XPS = 800 a viac Wattov ) Všetko má pre a proti. Výkon treba zaplatiť a brutálny výkon treba potom ešte stále preplácať elektrárňam. Ak chceš PC choď sa poradiť k odborníkom, no povedz im cenový limit, lebo to čo tebe sa zdá už dosť silné oni berú možno za podpriemer. Toto platí hlavne pri grafike kde nieje problém sa dostať s cenou za jedno PC bez softvéru nad 2000€ a nemusí to byť ani Mac
 
Python
2011-02-20 17:02:45+01
Určite záleží na pachovi akú sumu je za to ochotný dať, ale ak nie je profík a nerobí denno denne s fotkami a videom Mac sa mu neoplatí aj keď je určite v tejto oblasti TOP.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-02-20 17:07:10+01
príspevok od: Python
Určite záleží na pachovi akú sumu je za to ochotný dať, ale ak nie je profík a nerobí denno denne s fotkami a videom Mac sa mu neoplatí aj keď je určite v tejto oblasti TOP.
presne tak, ludia si musia vybrat a prehodnotit do coho ist a do coho neist.... ale vždy to bude tak že mac bude ten top, nielen koli svojmu image ktorý si dáfajme nadalej udrži aj ked je naš Steve momenatlne natom zle../
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-02-20 17:27:49+01
príspevok od: pacho
Čo sa týka peňazí, tak samozrejme by som nerád zbytočne vyhadzoval, ale ani nechcem robiť kompromisy, ktoré by ma neskôr mrzeli. Osobne zatiaľ nemám žiadnu skúsenosť s Macom, preto sa prikláňam k PC. Monitor ešte neriešim, príde na rad následne (a rád si dám poradiť). A počítač by mal byť prioritne určený na tento účel, ostatné nie je dôležité. Ď.
V tom prípade odporúčam nasledovnú konfiguráciu:

Skrinka CoolerMaster Elite 330 (alebo 331/2/3/4, podľa toho ktorá sa ti najviac páči) - je to kvalitná skrinka za málo peňazí, neoplatí sa kupovať roztrasené Eurocase a podobné

Zdroj Seasonic SS-500ET-F3, kvalitný zdroj je veľmi dôležitý a tento je za výhodnú cenu.

Základná doska GIGABYTE P67A-UD3 stepping B2 - síce Intel vypustil chipsety s maličkou chybou, tá by sa ale u bežného používateľa nemala prejaviť. Alternatívou je nejaký starší Intel procesor s inou doskou. Nové Sandy Bridge sa ale dosť oplatia.

Procesor Intel Core i7-2600 - 3.4 GHz štvorjadro novej architektúry Intelu, malo by ti vydržať dosť dlho

Pamäte Corsair 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 XMS3 - konkrétne tieto som vybral preto, že idem podľa cien na alze a akurát je to najlacnejší 1600 MHz set, samozrejme kvalitný

Grafika Gainward GTX460 768MB DDR5 - ak chceš ušetriť, bude ti stačiť aj lacnejšia, ALE nvidia ti pomôže napr. v Photoshope hardvérovou akceleráciou. Pokiaľ by si chcel displayport, tak môžeš zobrať ZOTAC GeForce GTX460 SE 1GB DDR5. Ak by si chcel lacnejšiu, tak napr. SAPPHIRE HD 5670 (s displayportom)

Pevný disk WD Caviar Black 1000GB - rýchly disk (ako na obyčajné disky) s dnes štandardnou kapacitou

Mechanika SAMSUNG SH-S223C - klasika

Chladič na procesor ARCTIC Freezer 7 Rev.2

Do skrinky buď jeden AIREN Red Wings 120 Deluxe dopredu, alebo nahradiť aj vetráčik vzadu druhým týmto.




 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2011-02-20 17:29:47+01
príspevok od: pacho
Čo sa týka peňazí, tak samozrejme by som nerád zbytočne vyhadzoval, ale ani nechcem robiť kompromisy, ktoré by ma neskôr mrzeli. Osobne zatiaľ nemám žiadnu skúsenosť s Macom, preto sa prikláňam k PC. Monitor ešte neriešim, príde na rad následne (a rád si dám poradiť). A počítač by mal byť prioritne určený na tento účel, ostatné nie je dôležité. Ď.
Neuviedol si ale cenový strop, mohol som ti preto odporučiť odhadom vhodné komponenty. Je ale niečo iné, pokiaľ povieš presný limit, do ktorého treba zmestiť konfiguráciu vhodnú pre tvoje požiadavky. Tak isto môžeš zvážiť nákup značkovej zostavy, čo je ale cenovo veľmi nevýhodné.
 
maraou
2011-02-20 17:36:50+01
príspevok od: pacho
Ak by som teraz kupoval nové PC, akú konfiguráciu by malo mať? Poradíte?
Ciste na fotky? Stolni PC

i5 super procik, za rozumny peniz.

min. 4GB RAM... pokud mas v oblibe velke panoramka a HDRka a podobne zveriny ber alespon 8GB

Zakladni desku s RAID, eSATA, USB 3.0

Grafiku... neco od NVidie s CUDA znatelne urychluje praci v CS4 a 5

Disky 7200RPM, treba Samsung F3... alespon 2 (system+ data). lip 3 (1-system + 2 disky v RAID 1)
+Poradny externi disk na archivaci a zalohy (eSATA), nebo resit suplikem
solidni zdroj... seasonic, enermax, nexus

Poradnou rychlou ctecku na karty

Vypalovacku na DVD-RAM na kvalitni zalohu.

Ventilace, chlazeni, odhlucneni podle v kusu, treba Noctua, nebo Nexus jsou zarokou ticha

Bednu s odhlucnenim a dobrym pristupem k HDD a antivibracnim uchycenim... treba Antec mini p180, nebo fractal design R3


Toz tak
 
titinius
2011-02-20 17:39:24+01
iMac
 
Strana 1 z 10
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()