Hore
Fórum » Pokec
 

Prosba pre členov E-photo, ktorí davajú fotky na kritiku

GHPArt-JurajHanakovič
GHPArt-JurajHanakovič 2012-09-12 17:14:40+02
Zdravím všetkých členov e-photo portálu. Mne bližšie známych aj tých, s ktorými som ešte nemal tú česť.

Píšem z jednoduchého dôvodu a tým je apel na vašu súdnosť pri pridávaní fotiek na kritiku.

Dávať fotky na kritiku ostatným užívateľom je skvelá vec a môže človeka posunúť ďalej za hranice svojej vlastnej mysle a súčasnej kreativity. Hovorí vám niečo pojem mozgový trust? To len tak mimochodom...

Avšak má to svoje úskalia a určité podmienky, ktoré treba splniť aby sa tento ideálny stav dosiahol. Pod pojmom ideálny stav pri dávaní fotky na kritiku chápem to, že niekoľko ľudí z oboru fotografie (aspoň ako zanietení amatéri) povie úprimne čo sa im páči a čo nepáči na fotografii. Čím presnejšia kritika, ideálne so spôsobom ako sa to dá v budúcnosti napraviť, tým lepšie. Autor si kritiku prečíta, posúdi a v ideálnom prípade sa ňou bude v budúcnosti aj riadiť ak vyložene nie je proti kritizovaným veciam postavený presne opačne a nezastáva úprimne opačný názor na vec.
Toľko k ideálnemu stavu.

Neraz som sa stretol na tomto portáli (aj na iných miestach), že ľudia žijú vo svojom malom svete a jediný zmysel pridávaní fotiek na "kritiku" vidia v tom, že sa pochvália akú peknú fotku odfotili a ako ich budú všetci známi aj neznámi ľudia chváliť akí sú úžasní fotografi a podobné tľapkanie po pleci sa bude opakovať pravidelne. Aj keď si to mnoho ľudí pred samým sebou nepriznajú tak pri prvom náznaku reálnej kritiky sa ohradia ako malé deti, ktorým niekto berie hračku. To o danom človeku niečo svedčí. Sám som bol dlho taký. A ani teraz sa mi niektoré tvrdé slová kritiky neľahko prehĺtajú a mám na čom pracovať avšak viem, že sú to práve tie najtvrdšie slová, ktoré človeka posúvajú najďalej.

Samotnou kapitolou sú vyjadrenia na fotografované osoby. Bol som neraz "napomenutý", že to nie je vhodné vyjadrovať sa o modelkách/modeloch na fotkách. V tomto kategoricky nesúhlasím. Raz je človek na fotke tak je jej súčasťou a ako taký podlieha kritike výsledného diela.
Častokrát sú ľudia takí zaslepení vzájomnými medziľudskými vzťahmi medzi fotografovanou osobou a fotografom, že nechcú vidieť očividné. Alebo nebodaj nechcú priznať pravdu o vzhľade modelku/modela aby ich ešte mohli niekedy v budúcnosti fotiť. Pričom dnes je zrejme taká doba, že úprimnosť sa nenosí a považuje sa priam za drzosť. Ďalšia vec, s ktorou kategoricky nesúhlasím.

Pozitívna kritika je tiež veľmi dôležitá a v kombinácii s tou negatívnou dokáže z priemerného fotografa s otvorenou mysľou spraviť časom profíka. Toľko môj názor ohľadom kritiky samotnej.

Jedno veľké PROSÍM všetkým členom na ephoto, ktorí pridávajú svoje fotky na kritiku. Buďte sami k sebe trošku kritickí a súdni a pridávajte fotky na kritiku len vtedy ak ste dostatočne zrelí zvládnuť keď vám niekto naloží. Nemusím to byť ja, môže to byť hocikto iný a keď sa to stane tak vám to môže pokaziť celý deň ak nie ste na to pripravení

Týmto chcem taktiež z úprimného srdca poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa kedy vyjadrili ku mojim fotkám. Či už pochvalne a dali mi energiu pokračovať ďalej. Ale aj tým, ktorí skritizovali čo sa dalo na fotke a tým som vďačnejší ešte o kúsok viac. To boli, sú, aj budú tie slová kritiky od ľudí, ktorí si neberú servítky pred ústa, ktoré mi najviac pomáhajú stať sa lepším fotografom.

Ďakujem.
Váš spolučlen na e-photo, Juraj.
 
haplo602
2012-09-13 07:39:38+02
príspevok od: Jozef Peniak
fajn názor na vec, ďakujeme, že si to napísal takto pekne, už to niekto musel urobiť
Jozef, tento nazor tu bol napisany us niekolko krat roznymi uzivatelmi (ci uz takto alebo viac agresivne).

Posledna zmena hodnoteni sa podpisala na zmene kritiky. Myslim ze to aj vidno ze ubudlo prispevkov. Ludia len kliknu paci a hotovi.
 
seifi
2012-09-13 07:57:51+02
príspevok od: haplo602
Jozef, tento nazor tu bol napisany us niekolko krat roznymi uzivatelmi (ci uz takto alebo viac agresivne).

Posledna zmena hodnoteni sa podpisala na zmene kritiky. Myslim ze to aj vidno ze ubudlo prispevkov. Ludia len kliknu paci a hotovi.
Presnejšie, ľudia kliknú na hocičo páči.
 
Krtko fotografom
2012-09-13 08:12:46+02
príspevok od: meetU
Ja s tebou v podstate suhlasim. Ale nemozem suhlasit s tym, co s fotografiou ako takou a jej kritikou nema nic spolocne. Uvediem priklad. Hodnotil si moju fotografiu, kde si spomenul (ako plus na fotografii), ze "vystrih slecny, aj ked tam dokopy nic nema ". Ja som nikdy nemal problem kritiku prijat a vzdy som si ju vazil, ak bola konstruktivna. Tiez beriem na vedomie, ze si otvoreny clovek a rad si povies a napises co chces. Ja som sa ohradil, zdalo sa mi to nevhodne a pridalo sa ku mne zopar ludi s rovnakym nazorom. Nemyslim si, ze by sme boli zaslepeni alebo inak zrakovo postihnuty a tiez si nemyslim, ze sme partia ludi, ktori si navzajom pochlebuju a potlapkavaju po pleci pri kazdej fotke. Jednoducho mi to prislo od teba nevhodne. Neviem si predstavit, ze by som mal na nejaku fotografiu, kde by sa modelka nejako proporcialne vymykala priemeru vyzdvihovat prave takuto skutocnost. Teda tiez uvediem priklad, ze by som sa vyjadril: "ta ma ale velke prsia az to taha oci (z jedneho komentaru)" Je jedno, ze ty to beries ako poznamku bez vecneho vyznamu, ale niekto nie... A tak sa pripajam k nazoru, ze akokolvek sa Ti bude zdat tvoja kritika vecna a neskodna, mal by si prijat aj kritiku svojej kritiky. Nie vzdy je myslena utocne a ani ako vyhovorka. Mozno iba pooukazuje na dobre mravy, uctu a pozornost k neznemu pohlaviu. Verim, ze taketo strety nazorov inteligetnych ludi len poucia a mozno aj nieco naucia. Prajem dobre svetlo a vela kvalitnych fotografii
Diky, dufal som, ze sa ozves, pretoze tento krat riesil moju modelku, ale spomenul som si aj na teba. On, ako profesional je pravdepodobne zvyknuty pracovat len so "spickovymi" modelkami, obycajnu babu mozno by ani nefotil. A tento jeho clanok vznikol az po reakciach pri mojej fotke.
Cize, v podstate ma pravdu, kazdy s nim suhlasi, ale nikto nevie, ze preco to vlastne napisal.
 
FOSGATE
2012-09-13 08:15:37+02
no to zase bude diskusia...
suhlasim v názore, že uprimne slova, aj ked pichlavé, posúvajú každého smerom k lepšiemu (samozrejme ak si daný "fotograf" z týchto slov niečo zoberie k srdcu).
 
S3030150
2012-09-13 08:22:55+02
príspevok od: seifi
Presnejšie, ľudia kliknú na hocičo páči.
debilny zvyk z fejsbuku
 
admin
redakcia ephoto.sk 2012-09-13 08:46:09+02
príspevok od: seifi
Presnejšie, ľudia kliknú na hocičo páči.
Nie je to celkom pravda. Rozdiel je len v tom, ze ludia kliknu len raz. Ak niekto chce napisat koment, napise aj teraz. Ak nepisal komenty, tak ich nenapise ani pri akomkolvek sposobe hodnotenia. Pridanie bodov bez slovneho hodnotenia, aj ked k v troch kriteriach autorovi nic nepovie, a to sa stavalo dost casto.
Okrem toho velakrat si autori takymto sposobom vracali bodovanie atd. atd. Nakoniec vsetko je
o ludoch, problem nie je v systeme bodovania.
 
LastHit
2012-09-13 10:40:40+02
Je tu par ludi (nech do 20) ktorych vidim pravidelne komentovat fotky, zvacsa zanre ktore fotia. Cest im. Mal som aj ja iste obdobie, ked som sa snazil pravidelne vyjadrovat. A islo mi prave o tie priemerne. Nie z TOP, tie maju zvacsa "pochvalnych kritik" dost. Tam podporim radsej lajkom. Ale neda sa komentovat kazdy den 50-70 fotiek. Preto mi napadaju 3 moznosti.
1. Nech pribuda denne menej fotiek a bude mozne ich aj v klude prejst a vyjadrit sa ku nim. V klude by som prijal len jednu foto za 48 hodin. Mozno aj 72.
2. Alebo rozdelenie do viac kategorii. Ci podla urovne fotografa alebo zanru. Neviem, moznosti je vela. Ved niekedy "prva deviatka" novych fotiek prejde za par minut. Za 2 hodiny sa otoci aj cela 27-ka a cely zmysel pridania fotky na kritiku sa strati.
3. Popr. nech je pridavanie fotiek podmienene komentarmi. Co das, to sa ti vrati.
 
seifi
2012-09-13 12:22:01+02
príspevok od: LastHit
Je tu par ludi (nech do 20) ktorych vidim pravidelne komentovat fotky, zvacsa zanre ktore fotia. Cest im. Mal som aj ja iste obdobie, ked som sa snazil pravidelne vyjadrovat. A islo mi prave o tie priemerne. Nie z TOP, tie maju zvacsa "pochvalnych kritik" dost. Tam podporim radsej lajkom. Ale neda sa komentovat kazdy den 50-70 fotiek. Preto mi napadaju 3 moznosti.
1. Nech pribuda denne menej fotiek a bude mozne ich aj v klude prejst a vyjadrit sa ku nim. V klude by som prijal len jednu foto za 48 hodin. Mozno aj 72.
2. Alebo rozdelenie do viac kategorii. Ci podla urovne fotografa alebo zanru. Neviem, moznosti je vela. Ved niekedy "prva deviatka" novych fotiek prejde za par minut. Za 2 hodiny sa otoci aj cela 27-ka a cely zmysel pridania fotky na kritiku sa strati.
3. Popr. nech je pridavanie fotiek podmienene komentarmi. Co das, to sa ti vrati.
Súhlas, na inom serveri, kam chodím, je možnosť pridať na kritiku od pondelka do nedele 3 fotky. Kedy chceš. Ak máš sériu, môžeš dať v 1 deň 3 za sebou, do pondelka máš ale vystrielané. Mazať môžeš po týždni, ak si tam niečo dal, tak si vytrp niečo.
Poznám dobrých fotografov, ktorí sem chodia na technické veci a o foto ani nezavadia ani nepridajú. Niekto tu v diskusii na fóre už spomenul, že Ephoto nie je čisto server o fotografii, možno to tak treba brať.
 
Dano Leitman
2012-09-13 12:52:20+02
príspevok od: Jurij88
že si zmazal fotky, len si utvrdil tých, ktorí ti písali takéto komentáre a "sklonil pred nimi hlavu".
je ine pisat kritiku a ine ked sa niekto vyslovene ide odpalatit ... za kritiku povazujem aj "je to cele zle" predsa ked je fotka cela na houby nic ine by som ani necakal ale nie urazky a osocovanie to je ine kafe
 
Jurij88
2012-09-13 12:56:35+02
príspevok od: Dano Leitman
je ine pisat kritiku a ine ked sa niekto vyslovene ide odpalatit ... za kritiku povazujem aj "je to cele zle" predsa ked je fotka cela na houby nic ine by som ani necakal ale nie urazky a osocovanie to je ine kafe
u mňa to bolo tiež občas, napriek tomu som vytrval a z takýchto primitívov som si hlavu nerobil. Riadim sa heslom - Z pol sveta vyžiješ, na pol sveta sa môžeš vys*ať
 
erikaa
2012-09-13 12:56:38+02
Súhlasím s tým, aby bolo obmedzené pridávanie fotiek, veď nie dávno, ako sme boli zahataní fotkami z nejakej nepálskej svadby, ktoré boli v podstate nepozerateľné. Užívateľ je na ephote pár mesiacov a už má na konte takmer 500 fotiek. Takýmto spôsobom stránka stráca na obľúbenosti a neplní svoj účel ...
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-09-13 13:01:00+02
príspevok od: erikaa
Súhlasím s tým, aby bolo obmedzené pridávanie fotiek, veď nie dávno, ako sme boli zahataní fotkami z nejakej nepálskej svadby, ktoré boli v podstate nepozerateľné. Užívateľ je na ephote pár mesiacov a už má na konte takmer 500 fotiek. Takýmto spôsobom stránka stráca na obľúbenosti a neplní svoj účel ...
no pockaj,ale pridavanie fotiek do albumov a pridavanie fotiek na kritiku su dve odlisne veci..
 
pridalamichal
2012-09-13 13:16:48+02
ja by som bol tiež za obmedzenie pridávania fotiek na kritiku..tak jedna foto za deň, či dva, by úplne stačila... potom by si zrejme ľudia rozmysleli , čo dajú na kritiku a čo nie...
 
Dano Leitman
2012-09-13 13:21:14+02
príspevok od: Jurij88
u mňa to bolo tiež občas, napriek tomu som vytrval a z takýchto primitívov som si hlavu nerobil. Riadim sa heslom - Z pol sveta vyžiješ, na pol sveta sa môžeš vys*ať
ano istu dobu som to tak bral ale pisem bol to jeden z dvovodov ten uplne najhlavnejsi na stiahnutie foto bol lajkovanie ale to je ina tema. Ja mam kritiku rad a rad ju citam aj u ostatnych fotiek ci uz je pozitivna alebo negativna je to vec z ktorej cerpam najviac informacii ako docielit svoj zamer ...
 
Dano Leitman
2012-09-13 13:22:28+02
K teme XYZ pozreti ale iba par komentov by som napisal ja tolko ze obcas otvorim fotku vidim ze to nie je 100% ale ked neviem poradit tak nenapisem predsa kravinu. zavriem a idem dalej
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-09-13 13:26:20+02
príspevok od: pridalamichal
ja by som bol tiež za obmedzenie pridávania fotiek na kritiku..tak jedna foto za deň, či dva, by úplne stačila... potom by si zrejme ľudia rozmysleli , čo dajú na kritiku a čo nie...
dlho sa mi nepodarilo pridat dve fotky na kritiku pocas jedneho dna..ale skusim zase
 
dynnamic
2012-09-13 13:59:12+02
Pridam len fotku ktoru chcem skritizovat , pre mna nepodarky nepridavam , mozno pre niekoho su ale to je uz ina vec ... podarena foto ma 50 a viac komentarov a ta ktora by mala byt kritozovana ma mozno 5
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-13 14:19:47+02
príspevok od: LastHit
Je tu par ludi (nech do 20) ktorych vidim pravidelne komentovat fotky, zvacsa zanre ktore fotia. Cest im. Mal som aj ja iste obdobie, ked som sa snazil pravidelne vyjadrovat. A islo mi prave o tie priemerne. Nie z TOP, tie maju zvacsa "pochvalnych kritik" dost. Tam podporim radsej lajkom. Ale neda sa komentovat kazdy den 50-70 fotiek. Preto mi napadaju 3 moznosti.
1. Nech pribuda denne menej fotiek a bude mozne ich aj v klude prejst a vyjadrit sa ku nim. V klude by som prijal len jednu foto za 48 hodin. Mozno aj 72.
2. Alebo rozdelenie do viac kategorii. Ci podla urovne fotografa alebo zanru. Neviem, moznosti je vela. Ved niekedy "prva deviatka" novych fotiek prejde za par minut. Za 2 hodiny sa otoci aj cela 27-ka a cely zmysel pridania fotky na kritiku sa strati.
3. Popr. nech je pridavanie fotiek podmienene komentarmi. Co das, to sa ti vrati.
Ako som už kedysi napísal - tento portál už nie je o fotografii, je o počte prihlásených užívateľov, je o množstve klikaní, je o tom, koľko reklám sa otvorí...
Smejem sa z toho, i keď chápem, prečo to tak je... Možno keby pán premiér pustil niečo zo svojej finančnej rezervy, tak by to bolo o inom...
Mal som podobné nápady ako ty, no pochopil som, že absolútne nemá význam sa tým zaoberať...
 
bubu1687
2012-09-13 14:27:18+02
príspevok od: erikaa
Súhlasím s tým, aby bolo obmedzené pridávanie fotiek, veď nie dávno, ako sme boli zahataní fotkami z nejakej nepálskej svadby, ktoré boli v podstate nepozerateľné. Užívateľ je na ephote pár mesiacov a už má na konte takmer 500 fotiek. Takýmto spôsobom stránka stráca na obľúbenosti a neplní svoj účel ...
ja som mu pisala ze nie je potrebne sto vycvakov ale par dobrych-odpoved bola ze tento portal ma nato aby znamym ukazal co nafotil.....vravim mu ak to kazdy urobi tak toto uz nie je fotoportal....
 
wlad
2012-09-13 14:42:26+02
jedine skutocne riesenie je moderacia pridavanych fotiek. To ale vyzaduje fulltime job a na to urcite nebudu peniaze.
 
Strana 3 z 13
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()