Hore
Fórum » Pokec
 

uvaha

stano170
2012-11-23 10:24:21+01
necakam nejaku konkretnu odpoved, vlastne to ani nieje otazka len taka uvaha. Ked pozeram na krasne fotky ktore su zhotovene ci uz z drahou technikou alebo len tou uplne beznou stale ma udivuje krasa vyslednych fotiek. Snazim sa snazim a stale to nieje ono. Ajked obcas sa nieco aj podari ajtak vecsina putuje do kosa. Potom hladam chybu v technike a pozeram ze by to chcelo ine sklo alebo nebodaj fotak ajked viem ze je to blbost. A tak vidim dokonalu fotku a mrzi ma ze nemozem vidiet original foto. Si kladiem otazku co z tej dokonalosti je vdaka technike a co vdaka postprocesu? Ale toto je tajomstvo kazdeho fotografa comu uplne rozumiem.
 
netmouse
2012-11-23 10:27:34+01
príspevok od: stano170
necakam nejaku konkretnu odpoved, vlastne to ani nieje otazka len taka uvaha. Ked pozeram na krasne fotky ktore su zhotovene ci uz z drahou technikou alebo len tou uplne beznou stale ma udivuje krasa vyslednych fotiek. Snazim sa snazim a stale to nieje ono. Ajked obcas sa nieco aj podari ajtak vecsina putuje do kosa. Potom hladam chybu v technike a pozeram ze by to chcelo ine sklo alebo nebodaj fotak ajked viem ze je to blbost. A tak vidim dokonalu fotku a mrzi ma ze nemozem vidiet original foto. Si kladiem otazku co z tej dokonalosti je vdaka technike a co vdaka postprocesu? Ale toto je tajomstvo kazdeho fotografa comu uplne rozumiem.
asi je na case zmenit konicek?
 
haplo602
2012-11-23 10:29:02+01
príspevok od: stano170
necakam nejaku konkretnu odpoved, vlastne to ani nieje otazka len taka uvaha. Ked pozeram na krasne fotky ktore su zhotovene ci uz z drahou technikou alebo len tou uplne beznou stale ma udivuje krasa vyslednych fotiek. Snazim sa snazim a stale to nieje ono. Ajked obcas sa nieco aj podari ajtak vecsina putuje do kosa. Potom hladam chybu v technike a pozeram ze by to chcelo ine sklo alebo nebodaj fotak ajked viem ze je to blbost. A tak vidim dokonalu fotku a mrzi ma ze nemozem vidiet original foto. Si kladiem otazku co z tej dokonalosti je vdaka technike a co vdaka postprocesu? Ale toto je tajomstvo kazdeho fotografa comu uplne rozumiem.
povedal by som ze rovnako je na tom 90% uzivatelov tohto portalu ... velmi sa s tym netrap.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-11-23 10:30:24+01
Nájdi ešte tretí prvok procesu a možno ťa to posunie ďalej.
 
tonlou
2012-11-23 10:54:30+01
Tak tento stav velmi dobre poznam. Kolko krat po klikani na 500px som mal chut sa na fotenie vykaslat. Potom si vsak poviem,ze to este skusim.Daka fotka sa zadari,tak ma to opat viac chyti a takto dookola. Co sa tyka tej techniky,mal som D40 a vymenil som ju za D90. Potom som nasiel uzasne fotky spravene D40 az mi sanka padla a razom som rozmyslal ci malo vyznam vymenit techniku. Vela spravi postproces no zase videl som fotky ktore uz po cvaknuti boli super(staci pouzit filtre,dobre to nasvietit, pri portretoch pouzit vizazistku a podobne). Trebalo by workshopy absolvovat a bude to lepsie
 
LukiK
2012-11-23 10:55:52+01
ja by som skor povedal, ze prvoradu ulohu zohrava oko fotografa. Postproces, lepsi objektiv, fotak... su az za tym. Je pravda, ze niekomu to ide lahsie - ma talent, iny musi na sebe viacej pracovat. Pracovat na sebe v praxi znamena, ze pozeram si fotografie skusenych fotografov a snazim sa porozumiet ako to fotili (kompozicia, svetlo...), prip. citam komentare skusenejsich fotografov pod fotkami, ktore sa tu davaju na kritiku. Po nejakom case sam zistis, ze tvoje "fotograficke oko" sa meni.
PS: nikto uceny z neba nespadol
 
alank0
2012-11-23 11:04:42+01
tiez poznam tento stav... u mna som prisiel na to ze som podcenil PP... najpr. pozri dnesnu foto dna.. je tam aj original...
 
markus
2012-11-23 11:12:30+01
príspevok od: LukiK
ja by som skor povedal, ze prvoradu ulohu zohrava oko fotografa. Postproces, lepsi objektiv, fotak... su az za tym. Je pravda, ze niekomu to ide lahsie - ma talent, iny musi na sebe viacej pracovat. Pracovat na sebe v praxi znamena, ze pozeram si fotografie skusenych fotografov a snazim sa porozumiet ako to fotili (kompozicia, svetlo...), prip. citam komentare skusenejsich fotografov pod fotkami, ktore sa tu davaju na kritiku. Po nejakom case sam zistis, ze tvoje "fotograficke oko" sa meni.
PS: nikto uceny z neba nespadol
OKO a vnimanie na dobry vysledok je samozrejmostou ale okrem tychto atributov napr. ak fotis krajinu tak to musis mat aj vychodene v topankach poznat prostredie a nebit lenivy skoro vstavat. Ak fotis portrety mat aj schopnost pracovat s modelom a zaroven najist vhodne prostredie na fotenie plus napad co chces vyjadrit fotkou. Dokumentarna fotka najist zaujimavu temu pre divaka a byt velmi trpezlivy lebo tento zaner je na dlhe trate.
 
Bambulka
2012-11-23 11:15:35+01
1 - talent, 2 - skúsenosti, 3 - post proces, 4 - technika
 
netmouse
2012-11-23 11:15:42+01
aj sa sam som si dal palec dole ... chcem palce dole ... hura ... Karol aj pre mna kamene!!!

Kolko je ludi takych ktory sa nespravne rozhodli ... mozno z nemo bude dobry chirurg ... ale na plasticku chirurgiu radsej nech zabudne ... umelecka tvorba mu asi moc nejde a to tie kozenky / lifting by nemuseli dopadnut dobre.
 
stano170
2012-11-23 11:25:19+01
príspevok od: alank0
tiez poznam tento stav... u mna som prisiel na to ze som podcenil PP... najpr. pozri dnesnu foto dna.. je tam aj original...
presne foto dna bola podnet na tuto temu. Ajked velakrat som si v duchu hovoril ze jak by som chcel vediet skutocne surove fotky ale ziadat to od niekoho (cudzieho) je nerealne.
 
Bambulka
2012-11-23 11:26:09+01
vysvetlenie

1 - talent - musis to v hladaciku vidiet
2 - skúsenosti - cim viac fotis, tym sa zdokolnalujes po vsetkych strankach
3 - post proces - opravis chybicky krasy
4 - technika - posledny krok k dokonalosti, tu byva ten najväčši chtic
 
@photomaro
2012-11-23 11:32:08+01
príspevok od: netmouse
aj sa sam som si dal palec dole ... chcem palce dole ... hura ... Karol aj pre mna kamene!!!

Kolko je ludi takych ktory sa nespravne rozhodli ... mozno z nemo bude dobry chirurg ... ale na plasticku chirurgiu radsej nech zabudne ... umelecka tvorba mu asi moc nejde a to tie kozenky / lifting by nemuseli dopadnut dobre.
on pisal o konicku, nie o svojom povolani...
 
jozefmicic
2012-11-23 11:53:15+01
príspevok od: stano170
presne foto dna bola podnet na tuto temu. Ajked velakrat som si v duchu hovoril ze jak by som chcel vediet skutocne surove fotky ale ziadat to od niekoho (cudzieho) je nerealne.
Odkedy sa spustila funkcia vkladania fotografií do komentárov, dávam do komentára aj originál fotografie pre porovnanie. Nie je to tajné
Presne túto dilemu som mal kedysi aj ja, ako je možné, že s rovnakou technikou dosahujú ostatní také super fotky. Základ je samozrejme dobrá kompozícia a významým faktorom svetlo a znalosť miesta, ako to už niektorí v tejto diskusii spomenuli. Nie vždy (väčšinou ) však ale svetelné podmienky vyjdu alebo nie sú ideálne a tak nastupuje postprocess. Prvoradá je však kompozícia (keď sa bavíme o klasickom fotení krajiny), bez toho to nejde. Komponovanie sa ale dá natrénovať, len to chce veľa fotiť. Postprocess potom už len slúži na dokončenie celého tvorivého procesu fotenia a prevencia frustrácie, ak sa fotky priamo z foťáku nevydaria
Technika je takmer nepodstatná, ja fotím skoro tri roky starým amatérskym foťákon Nikon D5000 a ide to v pohode. Iné by bolo, keby som to chcel tlačiť vo veľkých formátoch, tam mi mojich 12Mpx už bude málo.
Inak ešte k postprocesu - na mojich stránkach mám aj Návody k tomu, ako sa dá krajinárska fotka upravovať - v dokumentoch na stiahnutie sú aj fotky na porovnanie.
 
netmouse
2012-11-23 11:55:48+01
príspevok od: Bambulka
vysvetlenie

1 - talent - musis to v hladaciku vidiet
2 - skúsenosti - cim viac fotis, tym sa zdokolnalujes po vsetkych strankach
3 - post proces - opravis chybicky krasy
4 - technika - posledny krok k dokonalosti, tu byva ten najväčši chtic
este by som doplnil alebo rozsiril pod bod 3 postproces, sice to zacina upravou malej chybicky ale pravda je uplne niekde inde. Postproces je podcenovanou castou vacsiny amaterou ... v skutocnosti nahradza tmavu komoru ... v ktorej autor stravil velmi vela casu aby fotky dostavali naboj. rozne firmy na vyvolavanie filmov a robenie fotografiii nas doviedlo k poholnemu zivotu a podcenenie tejto casti. konzumny spotrebitel sa dostal k fotoapartu a na rodinne fotky stacil post proces vykonany firmou. Itak vela fotografov stravilo za tymito strojmy vela casu aby fotografie doladili podla potreby. pri ostatnych ludi to nebolo mozne (jednoducho nebolo na to cas), clovek chcel fotky do hodiny aby ich mohol ukazat svojim karatom, kolegom a pochvalit sa, co vsetko zazil.

V dnesnej dobe dostava amatersky, rodinny fotograf silny nastroj a to postproces si urobit podla svojho napadu a fotku dotiahnut do dokonalosti. len bohuzial nemaju dane zrucnosti s pracou v poloprofesionalnom alebo profesionalnom software.
3a - talent
3b - skusenosti
3c - ovladanie postprocesov
3d -technika na postproces

snad som si napravil reputaciu u vsetkych, ktori reagovali na moje komentare ... zobudte sa je piatok a trocha recesie a uvolnenie itak dost depresivnej temy, s ktorou sa tu trapi 95% uzivatelov vratane mna ... vsetkym dobre svetlo a vela dobrych a dobre zrealizovanych napadov!
 
tonlou
2012-11-23 11:58:22+01
Stano, pozeral som si fotky na linku z tvojho profilu. Preco nepridas niektore z nich sem na kritiku? Ludia ti poradia co upravit a mozno aj ako. Velmi to pomaha pri zdokonalovani.
 
LukiK
2012-11-23 12:03:32+01
príspevok od: markus
OKO a vnimanie na dobry vysledok je samozrejmostou ale okrem tychto atributov napr. ak fotis krajinu tak to musis mat aj vychodene v topankach poznat prostredie a nebit lenivy skoro vstavat. Ak fotis portrety mat aj schopnost pracovat s modelom a zaroven najist vhodne prostredie na fotenie plus napad co chces vyjadrit fotkou. Dokumentarna fotka najist zaujimavu temu pre divaka a byt velmi trpezlivy lebo tento zaner je na dlhe trate.
suhlas. Dakujem za doplnenie.
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2012-11-23 12:10:24+01
Tak, tak...

Moja odpoveď na pôvodnú otázku: to určujúce nie je ani fototechnika, ani postproces. To sú len prostriedky. Ide o tvorivosť, schopnosti a skúsenosti. To sú najpodstatnejšie veci - teda ak ide o naozaj dobrú fotografiu (lebo fotiť sa dá všelijako, aj technicky dobre, ale trebars bez duše, čiže nezaujímavo). Prístup, už spomínané. "fotografické oko", tvorivosť využívame pri samotnom fotografovaní (teda pri použití fototechniky), ale to isté by malo pokračovať aj pri postprocese - čiže najdôležitejšie zase nie je dokonalé ovládanie úplne všetkých klikátok a posuvníkov, ale tvorivosť, to isté "fotografické oko" a estetické hľadiská pre dobrý výsledok.

Takže hlavne treba popracovať na sebe - je to náročná, dlhá, ale krásna a hodnotná cesta. Dnes už je veľa pomerne ľahko dostupných možností, ako si na tejto ceste pomôcť: kurzy, wokrshopy, literatúra, internet, výstavy, diskusie so skúsenejšími a hlavne prax... čiže veľa fotiť, pozerať sa na svoje výtvory kriticky (... a stále dokola a dokolečka... sa posúvať dopredu).
 
jozefmicic
2012-11-23 12:28:06+01
príspevok od: markus
OKO a vnimanie na dobry vysledok je samozrejmostou ale okrem tychto atributov napr. ak fotis krajinu tak to musis mat aj vychodene v topankach poznat prostredie a nebit lenivy skoro vstavat. Ak fotis portrety mat aj schopnost pracovat s modelom a zaroven najist vhodne prostredie na fotenie plus napad co chces vyjadrit fotkou. Dokumentarna fotka najist zaujimavu temu pre divaka a byt velmi trpezlivy lebo tento zaner je na dlhe trate.
Súhlas najmä s tým chodením a vstávaním. Veľakrát som bol na mieste o 5 ráno, čiže o pol 4 vstávať a vyraziť. Ale stále je to nič oproti fotografiám hôr, kde je bežné vstávanie o 2-3 ráno aby boli na ideálnom mieste za ideálneho svetla. Neskoré príchody po západe slnka a uhýbanie sa srnkám na cestách medzi poliami sú taktiež samozrejmosťou a príčinou dlhých vysvetľovaní v domácnosti
 
stano170
2012-11-23 12:56:10+01
príspevok od: jozefmicic
Súhlas najmä s tým chodením a vstávaním. Veľakrát som bol na mieste o 5 ráno, čiže o pol 4 vstávať a vyraziť. Ale stále je to nič oproti fotografiám hôr, kde je bežné vstávanie o 2-3 ráno aby boli na ideálnom mieste za ideálneho svetla. Neskoré príchody po západe slnka a uhýbanie sa srnkám na cestách medzi poliami sú taktiež samozrejmosťou a príčinou dlhých vysvetľovaní v domácnosti
no a oto to je horsie ze rano vstanes a ked vide slnko tak si sklamany ze vo vzduchu je nejaky smog a viditelnost je otrasna.. ajked je krasne pocasie a na oblohe ani mracika
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()