Hore
Fórum » Pokec
 

Ostrenie pre slepych

kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 12:30:27+02
Ahoj, nenasiel som to v ziadnej teme ani clanku (mozno som zle hladal), ked tak, tuna to snad nebude vadit.

Zaujimalo by ma, ako zaostruju ludia s kratkozrakostou. Ja mam totiz kratkozrakost korigovanu sosovkami s mohutnostou -0,75, takze bezne okuliare nenosim. Pokial idem s analogom von a chcem fotit, prichadza dilema ci fotit iba s okuliarmi alebo aj bez nich to bude rovnako ostre.

Najskor som sa dal zmiast tym, ze bez okuliarov nezaostrim dobre, nakolko do dialky az tak ostro nevidim. Ked sa nad tym vsak hlbsie zamyslam, tak mi napada, ze by to predsa nemal byt ziadny problem. Ved ked sa pozeram do okularu fotoaparatu, tak obraz ktory cezen pozorujem nie je ten ktory vidim okom bez fotoaparatu, ale je sprostredkovany optickou sustavou fotoaparatu a vznika v blizkej vzdialenosti pred okom. Dalekozraky nie som a blizke predmety viem ostrit pomerne dobre. Z toho mi vyplyva, ze pri foteni cez kratke aj dlhe ohniska by som mohol ostrit manualne aj bez okuliarov bez toho aby vysledne fotky boli neostre. Zaujimave by bolo vyskusat to na niekom kto ma trocha horsiu akomodaciu a potrebuje korekcne sosovky s vyssou optickou mohutnostou (okuliare) ... samozrejme od urcitej optickej mohutnosti, kedy je kratkozrakost tak enormna, ze clovek nevie zaostrit okom ani na blizke predmety tu uz treba aj pri fotografovani zaostrovat s okuliarmi.

Co si myslite o tejto uvahe? Pokial sa mylim a treba naozaj zasotrovat s okuliarmi aj pri mensej poruche zraku, poprosil by som to aj s patricnym pochopitelnym vysvetlenim, lebo toto ma celkom zaujima ...

Chcem trocha viac fotit na analog a s okuliarmi sa dost zle foti a hlavne ich nechcem vlacit vsade so sebou, kym to nie je vylozene nutne.

dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-08-22 12:44:17+02
A co takto to skusit s a bez okuliarov? Naco nejake teoreticke podklady?

Okular fotoaparatov je standardne nastaveny na minusovu korekciu, pretoze okon normalen nedokaze zaostrit na tak kratku vzdialenost. Takze ide o to, ci vidis obraz ostro v hladaciku. Ak nie, mozes pouzit korekciu hladacika (ma len obmedzeny rozsah a nezohladnuje ostatne chyby oka). K niektorym fotoaparatom sa da dokupit diapotricka korekcia, ktora sa cjlada do okulara hladacika. Vsetky moderne zrkadlovky su s High Eye Point hladacikom. To neznamena nic ine, ako ze obraz je pozorovatelny z mierneho odstupu, ktory dovoluje bezproblemove pouzitie okuliarov.
 
kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 13:31:03+02
príspevok od: Karol Srnec
A co takto to skusit s a bez okuliarov? Naco nejake teoreticke podklady?

Okular fotoaparatov je standardne nastaveny na minusovu korekciu, pretoze okon normalen nedokaze zaostrit na tak kratku vzdialenost. Takze ide o to, ci vidis obraz ostro v hladaciku. Ak nie, mozes pouzit korekciu hladacika (ma len obmedzeny rozsah a nezohladnuje ostatne chyby oka). K niektorym fotoaparatom sa da dokupit diapotricka korekcia, ktora sa cjlada do okulara hladacika. Vsetky moderne zrkadlovky su s High Eye Point hladacikom. To neznamena nic ine, ako ze obraz je pozorovatelny z mierneho odstupu, ktory dovoluje bezproblemove pouzitie okuliarov.
no, mna to zaujimalo z praktickeho ale aj teoretickeho pohladu ako ked pouzijem autofokus na digitale, tak to vidim stale ostro, to nie je problem ... ked som fotil na analog, tak mnoho fotiek bolo neostrych, je vsak pravda ze som sa dost riadil aj udajmi o vzdialenosti, co je len orientacne ...

Hlavne ja mam pomerne slabu tu vadu takze to neviem az tak dobre posudit ako to v skutocnosti je, preto to teoretzovanie :d
 
tom-o
2016-08-22 14:29:26+02
z praktickeho hladiska by som odporucal okuliare, tiez som narazil na podobny problem (tiez mam -0,75, alebo -0,7?) a lepsie sa ostri s okuliarmi.
 
kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 14:58:56+02
príspevok od: tom-o
z praktickeho hladiska by som odporucal okuliare, tiez som narazil na podobny problem (tiez mam -0,75, alebo -0,7?) a lepsie sa ostri s okuliarmi.
a nie je to len subjektivny pocit? lebo z pohladu optiky mi to nejde do hlavy, ale mozno som nieco zanedbal
 
JohnNewton
2016-08-22 15:09:42+02
príspevok od: Karol Srnec
A co takto to skusit s a bez okuliarov? Naco nejake teoreticke podklady?

Okular fotoaparatov je standardne nastaveny na minusovu korekciu, pretoze okon normalen nedokaze zaostrit na tak kratku vzdialenost. Takze ide o to, ci vidis obraz ostro v hladaciku. Ak nie, mozes pouzit korekciu hladacika (ma len obmedzeny rozsah a nezohladnuje ostatne chyby oka). K niektorym fotoaparatom sa da dokupit diapotricka korekcia, ktora sa cjlada do okulara hladacika. Vsetky moderne zrkadlovky su s High Eye Point hladacikom. To neznamena nic ine, ako ze obraz je pozorovatelny z mierneho odstupu, ktory dovoluje bezproblemove pouzitie okuliarov.
No neviem, ak chcem zaostriť na krátku vzdialenosť potrebujem spojku čiže +
 
kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 15:22:56+02
príspevok od: JohnNewton
No neviem, ak chcem zaostriť na krátku vzdialenosť potrebujem spojku čiže +
toto bolo ako myslene?
 
JohnNewton
2016-08-22 15:27:04+02
príspevok od: kubizmus
toto bolo ako myslene?
No asi tak, že keď chcem vidieť obraz v hľadáčiku napr .EVF, ktorý sa nachádza v rovine pár mm (10-15) od roviny oka, musím pred oko umiestniť (okulár) veľmi silnú spojku, nie rozptylku.
To je totiž rovina zaostrenie, bez ohľadu na to kde je zaostrený objektív.
 
tom-o
2016-08-22 15:40:38+02
príspevok od: kubizmus
a nie je to len subjektivny pocit? lebo z pohladu optiky mi to nejde do hlavy, ale mozno som nieco zanedbal
no bez okuliarov velmi nevidim zaostrovaci kruzok, resp. foteny objekt ostro v tom kruzku... nemyslim ze by to bolo subjektivne aj ked ludska psychika je proste ludska psychika... ono zas asi to skor treba brat tak ze objektiv, hranol, hladacik premietne to iste na oko, co by mal na film, lenze ked oko ma nejaku vadu (kratkozrakost), tak proste nevidi to co "vidi" film, peeto potrebujem okuliare... samozrejme urcite (teda zrejme) ma na to vplyv aj vzdialenost ovjektu a ohniskova vzdialenist... nevyznam sa v tom, len tak dedukujem ale napr na 50mm objektive by som mal vidiet asi rovnako zle ako vidim aj nazivo, alebo nie?
 
kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 15:43:59+02
príspevok od: JohnNewton
No asi tak, že keď chcem vidieť obraz v hľadáčiku napr .EVF, ktorý sa nachádza v rovine pár mm (10-15) od roviny oka, musím pred oko umiestniť (okulár) veľmi silnú spojku, nie rozptylku.
To je totiž rovina zaostrenie, bez ohľadu na to kde je zaostrený objektív.
no ved samozrejme, ale o tom teraz diskusia nie je
 
kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 15:47:59+02
príspevok od: tom-o
no bez okuliarov velmi nevidim zaostrovaci kruzok, resp. foteny objekt ostro v tom kruzku... nemyslim ze by to bolo subjektivne aj ked ludska psychika je proste ludska psychika... ono zas asi to skor treba brat tak ze objektiv, hranol, hladacik premietne to iste na oko, co by mal na film, lenze ked oko ma nejaku vadu (kratkozrakost), tak proste nevidi to co "vidi" film, peeto potrebujem okuliare... samozrejme urcite (teda zrejme) ma na to vplyv aj vzdialenost ovjektu a ohniskova vzdialenist... nevyznam sa v tom, len tak dedukujem ale napr na 50mm objektive by som mal vidiet asi rovnako zle ako vidim aj nazivo, alebo nie?
praveze objektiv zobrazi obraz na film ... keby ale tento obraz isiel rovno do oka, tak to neuvidime tak ako to "vidi film, preto je tam este jedna sosovka co spomina i john newton ktora tento obraz este zvacsuje a interpretuje aby sme videli ako sa zobrazi na film... tym padom sa pozerame nie priamo na snimanu scenu ale len na obraz ktory vznikne v nejakej vhodnej vzdialenosti za okularovou sosovkou, ale tato vzdialenost je taka, ze by kratkozrakym nemala robit problem ... ak by bol clovek dalekozraky, tak by si mal doostrit okular na vlastne oko.
 
JohnNewton
2016-08-22 15:50:10+02
príspevok od: tom-o
no bez okuliarov velmi nevidim zaostrovaci kruzok, resp. foteny objekt ostro v tom kruzku... nemyslim ze by to bolo subjektivne aj ked ludska psychika je proste ludska psychika... ono zas asi to skor treba brat tak ze objektiv, hranol, hladacik premietne to iste na oko, co by mal na film, lenze ked oko ma nejaku vadu (kratkozrakost), tak proste nevidi to co "vidi" film, peeto potrebujem okuliare... samozrejme urcite (teda zrejme) ma na to vplyv aj vzdialenost ovjektu a ohniskova vzdialenist... nevyznam sa v tom, len tak dedukujem ale napr na 50mm objektive by som mal vidiet asi rovnako zle ako vidim aj nazivo, alebo nie?
Na film sa premieta skutočná rovina zaostrenia objektívu, (na priamo). Ale rovina zaostrenia pre oko v zrkadlovke je v rovine násobkov vzdialeností jednotlivých zrkadiel. Fyzicky oko zaostruje na obraz v zrkadle (ten je dva krát tak ďaleko ako vzdialenosť oka od zrkadla) Celkove sa obraz v zrkadlovke odráža tri krát. Buď použi optickú korekciu, alebo okuliare, ak to očný reliéf okuláru dovoľuje. Tak ako to spomínal Srnec. Najjednoduchšie to je vyskúšať, čo Ti vyhovuje.
Nemám vzdelanie v optike, môj názor nemusí byť úplne správny, kľudne ma opravte.
 
tom-o
2016-08-22 15:56:02+02
nehovorim ze nie, nevyznam sa v tom, mne z toho len vychafza jednoducha rovnica a teda ta jedna (alebo kolko ich tam je) sosovka v hladaciku upravuje obraz aby sme ho videli ako film... ale je urcena na zdrave oko, akonahle je oko vadne, ak to tak mozem nauvat, potrebuje korekciu v podobe okuliarov. Ak by si dal so komory vadny film, akoze kratkozraky (samozrejme to myslim len metaforicky), tiez by sa musel pouzit este asi nejaku korekciu v podobe nejakeho optickeho clena, akoze okuliarov pre film... chapem ze si to zjednodusujem a toto je len taky nerealny vymsel s kratkozrakym filmom, to len take prirovnanie, samozrejme, vobec to tak nemusi byt, rozhodne sa mi vsak horsie ostri bez okuliarov
 
JohnNewton
2016-08-22 15:57:22+02
príspevok od: kubizmus
no ved samozrejme, ale o tom teraz diskusia nie je
Ja som sa vyjadroval k tomuto "Okular fotoaparatov je standardne nastaveny na minusovu korekciu, pretoze okon normalen nedokaze zaostrit na tak kratku vzdialenost"
 
tom-o
2016-08-22 16:02:53+02
príspevok od: JohnNewton
Na film sa premieta skutočná rovina zaostrenia objektívu, (na priamo). Ale rovina zaostrenia pre oko v zrkadlovke je v rovine násobkov vzdialeností jednotlivých zrkadiel. Fyzicky oko zaostruje na obraz v zrkadle (ten je dva krát tak ďaleko ako vzdialenosť oka od zrkadla) Celkove sa obraz v zrkadlovke odráža tri krát. Buď použi optickú korekciu, alebo okuliare, ak to očný reliéf okuláru dovoľuje. Tak ako to spomínal Srnec. Najjednoduchšie to je vyskúšať, čo Ti vyhovuje.
Nemám vzdelanie v optike, môj názor nemusí byť úplne správny, kľudne ma opravte.
vsak hovorim, urcite okuliare, ono celkovo mi pride nemozne, aby rovnaka opticka sustava zdravemu aj kratkozrakemu/dalekozrakemu oku zobrazovala objekty rovnako
 
JohnNewton
2016-08-22 16:09:59+02
príspevok od: tom-o
vsak hovorim, urcite okuliare, ono celkovo mi pride nemozne, aby rovnaka opticka sustava zdravemu aj kratkozrakemu/dalekozrakemu oku zobrazovala objekty rovnako
No celkove ostrenie na matnicu bez zaostrovacieho klinu, fresnelovej čočky a iných pomôcok, ktoré kvôli tomu vznikli nie ja práve komfortné, Samotná matnica uberá zo svetla a to ešte niektoré fotoaparáty vyžadujú manuálne odclonenie. (nie je zaskakovacia clona)
 
kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 18:13:21+02
príspevok od: tom-o
nehovorim ze nie, nevyznam sa v tom, mne z toho len vychafza jednoducha rovnica a teda ta jedna (alebo kolko ich tam je) sosovka v hladaciku upravuje obraz aby sme ho videli ako film... ale je urcena na zdrave oko, akonahle je oko vadne, ak to tak mozem nauvat, potrebuje korekciu v podobe okuliarov. Ak by si dal so komory vadny film, akoze kratkozraky (samozrejme to myslim len metaforicky), tiez by sa musel pouzit este asi nejaku korekciu v podobe nejakeho optickeho clena, akoze okuliarov pre film... chapem ze si to zjednodusujem a toto je len taky nerealny vymsel s kratkozrakym filmom, to len take prirovnanie, samozrejme, vobec to tak nemusi byt, rozhodne sa mi vsak horsie ostri bez okuliarov
no ano, len si zober, ze by tam nebol okular ale iba display, ktory prenasa obraz, ktory sa premietol na snimac ... tiez nepotrebujes dalsi korekcny clen aby si ho videl ak netrpis silnou dalekozrakostou ... o toto mne ide, podobne to funguje aj s tym okularom ... vdaka systemu zrkadiel ako pise newton je dostatocne a nie prilis daleko aby nan zaostrilo aj vadne oko, ak netrpi dalekozrakostou a nie velmi silnou kratkozrakostou
 
kubizmus
externý redaktor 2016-08-22 18:15:11+02
príspevok od: tom-o
vsak hovorim, urcite okuliare, ono celkovo mi pride nemozne, aby rovnaka opticka sustava zdravemu aj kratkozrakemu/dalekozrakemu oku zobrazovala objekty rovnako
medzi dalekozrakym a kratkozrakym clovekom je dost podstatny rozdiel ... no nic, mam pocit ze kazdy si tu pise o svojom ... kaslite na to.
 
tom-o
2016-08-22 18:36:59+02
príspevok od: kubizmus
no ano, len si zober, ze by tam nebol okular ale iba display, ktory prenasa obraz, ktory sa premietol na snimac ... tiez nepotrebujes dalsi korekcny clen aby si ho videl ak netrpis silnou dalekozrakostou ... o toto mne ide, podobne to funguje aj s tym okularom ... vdaka systemu zrkadiel ako pise newton je dostatocne a nie prilis daleko aby nan zaostrilo aj vadne oko, ak netrpi dalekozrakostou a nie velmi silnou kratkozrakostou
no povodne bola rec o analogovom a nie o elektronickom hladaciku, v elektronickom to je ako tvrdis (stale ber, ze to je len moj laicky pohlad)... no a v dalsej casti tvojho prispevku je velmi otazne, co je nie prilis daleko... co je to vadne oko (ako velmi) a podobne... preto teraz celkom nechapem a stale mi to vychadza rovnako... cez hladacik (nie elektricky) proste potrebujes korekciu... ci uz okuliare alebo cosi ine... ale zdrave a vadne oko to neuvidi rovnako (samozrejme v zavislosti ako vadne to oko je... kratkozraky ktory nema problem s 10 metrami vidiet "cokolvek" jasne ze bude ostrit inak bez korekcie ako silnejsie kratkozraky
 
tom-o
2016-08-22 18:38:58+02
príspevok od: kubizmus
medzi dalekozrakym a kratkozrakym clovekom je dost podstatny rozdiel ... no nic, mam pocit ze kazdy si tu pise o svojom ... kaslite na to.
rozdiel moze byt, nic to ale nemeni na tom, ze v niektoych situaciach, samozrejme rozdielnych, obaja budu asi potrebovat okuliare... sam pises vyssie o oku, ktore netrpi dalekozrakostou a nie velmi silnou kratkozrakostou
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()