Hore
Fórum » Ephoto - návrhy a pripomienky
 

Porovnanie: originál s finálnou foto na ephoto

kubofoto
kubofoto 2012-09-12 09:45:34+02
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
 
Jurij88
2012-09-12 16:18:10+02
príspevok od: duroslav
Totok je spoľahlivý recept na foto dňa na ephoto
podobných receptových tutorialov je na nete fúra, takže ak si to objavil iba teraz, teším sa na tvoje "fotá dňa"
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-09-12 16:26:13+02
príspevok od: rbr69
podla mna je to blbost, sorry za vyraz ... blbost z pohladu, ze sa to prakticky neda zrealizovat ... preco? priklad (ti co viac rozumeju rawom pochopia, ostatni sorry za toto moje konstatovanie):

- fotim do raw, ktory ignoruje akekolvek nastavenia fotoaparatu, okrem napr. LENR, ale tieto info nesie so sebou v tele suboru (aspon canon)
- to znamena, ze ak napr nebudem robit ziadne upravy s rawom, ale ho prevediem v original canon DPP do jpeg, tak DPP pouzije automaticky tieto hodnoty ako default a doostri, farebne upravi a odsumi mi foto podla tychto hodnot, dokonca pouzije prednastaveny picture style
- ak v canon DPP nastavim nulove hodnoty parametrov raw prevodu, nie su to tie iste nulove hodnoty raw prevodnika v Adobe Camera Raw, DxO Optics Pro, Apperture, Nicon Capture, ....
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/raw-konvertory/
kazdy z konvertorov pracuje na nim vyvinutom core, a tieto defaultne nulove hodnoty nie su rovnake, ani napriklad picture style od ACR a DPP
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/blog/picturestylevscameraprofilealebodppvsacr
- musela by byt bud zhoda pozit len jeden jediny raw convertor, co by bolo mozne riesit napriklad automatickym prevodom raw na strane ephoto.sk servra po uploadovani rawu ... neviem, kto by to vsak naprogramoval, kto by programoval aj to, ze dany raw uz nebol nejakym raw editorom uz raz sejvnuty (aj to sa pri niektorych da) a kto by uploadoval dnesne 25 aj viac MB rawy kvoli takemuto niecomu

... isto je este mnozstvo dalsich minusov na tento i ked v dobrej voli dobry napad
dobrý postreh ! cize ak niektorí fotia na film... odfotia "film" z fotaka na ktorom bude h... vidiet. resp. max negatív. Cize ak som, spravne pochopil na co narazas:
- museli by sme vsetci "rawisti " vyvolavat" cez rovnake nastavenia. resp. pracovat s 0-ovým hodnotami, bez jedineho posunutia páčky do oko lahodnejšiemu výrazu ?
 
total empty
2012-09-12 16:29:31+02
príspevok od: Jurij88
Občas tie "menej kvalitné fotky" ani nie sú menej kvalitné, ale iba trpia nedostatkom znalostí, schopností, alebo vytrvalosti autora s postprocesom. Tiež nie som extrémne zručný v PS, alebo inom podobnom softe, ale je to podľa mňa tiež zbytočnosť. Otázne je či sa to stretne s pochopením aj u širšieho osadenstva a bude sa každému chcieť nahrávať dve fotky. (ak sú jednotilvé fotky panorámy upravené ešte pred samotným spojením, budeme nahrávať aj tie? )
Čo panorama, ale super makro zložené zo sto fotiek.
Každá fotka si zaslúži postproces,niektorá minimalny, iná brutálny. Ide o vyjadrenie a potreby.
-Vprincípe ide o to spraviť niečo ako na photoextrct.com v pexe. mrkni tam a pochopíš že o čo vlastne ide.
 
rbr69
2012-09-12 16:35:28+02
príspevok od: DEVOTEE
dobrý postreh ! cize ak niektorí fotia na film... odfotia "film" z fotaka na ktorom bude h... vidiet. resp. max negatív. Cize ak som, spravne pochopil na co narazas:
- museli by sme vsetci "rawisti " vyvolavat" cez rovnake nastavenia. resp. pracovat s 0-ovým hodnotami, bez jedineho posunutia páčky do oko lahodnejšiemu výrazu ?
Islo mi len o porovnatelnost rawu a rawu, ze ak by sa mal prezentovat, tak nech je ovplyvnenie nastaveniami minimalne a porovnatelne...
 
Jurij88
2012-09-12 16:37:42+02
príspevok od: total empty
Čo panorama, ale super makro zložené zo sto fotiek.
Každá fotka si zaslúži postproces,niektorá minimalny, iná brutálny. Ide o vyjadrenie a potreby.
-Vprincípe ide o to spraviť niečo ako na photoextrct.com v pexe. mrkni tam a pochopíš že o čo vlastne ide.
Ja chápem o čo ide, s tou pano som len podpichol tento pexlab asi nesplňa prioritne prvotný zámer, keďže pár fotiek, ktoré som rozklikol boli fotografie - pôvodna (už upravená, kontrast, farby, ostrosť) a upravená (čiernobiela verzia) alebo bol pridaný iba rámček Ktovie či by niečo také nenastalo aj tu. Keď by autor nahrával už mierne upravenú fotografiu ako vôbec neupravovanú so zámerom prezentovať ako dokonale využil podmienky Možno sú to iba konšpirácie, ale iste vieš, že sa tu dejú kadejaké javy
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-09-12 16:41:43+02
príspevok od: rbr69
Islo mi len o porovnatelnost rawu a rawu, ze ak by sa mal prezentovat, tak nech je ovplyvnenie nastaveniami minimalne a porovnatelne...
jo chapem
 
total empty
2012-09-12 16:48:38+02
príspevok od: rbr69
Islo mi len o porovnatelnost rawu a rawu, ze ak by sa mal prezentovat, tak nech je ovplyvnenie nastaveniami minimalne a porovnatelne...
Davať na web rawi je blbosť, raw ani nani obrázok.
-Ale keď fotiš do raw+jpeg, tak ten jpeg by asi mal byť najbližšie k rálnemu zosnímaniu, a to by malo stačiť na prezentáciu ako vyzeral original a upravené foto.
-Nie však tak,že si otvorím raw a hneď ho uložím ako jpeg,lebo tam si už soft svoje spravý sám na pozadí.
 
total empty
2012-09-12 16:58:48+02
príspevok od: Jurij88
Ja chápem o čo ide, s tou pano som len podpichol tento pexlab asi nesplňa prioritne prvotný zámer, keďže pár fotiek, ktoré som rozklikol boli fotografie - pôvodna (už upravená, kontrast, farby, ostrosť) a upravená (čiernobiela verzia) alebo bol pridaný iba rámček Ktovie či by niečo také nenastalo aj tu. Keď by autor nahrával už mierne upravenú fotografiu ako vôbec neupravovanú so zámerom prezentovať ako dokonale využil podmienky Možno sú to iba konšpirácie, ale iste vieš, že sa tu dejú kadejaké javy
To je už o ľudskej povahe, ako to kto využije.
Tí čo fotia dlhšie a rozumeju tomu, vedia čo sa dá reálne vyfotiť a čo je softené.
Ďalšia vec sú kreatívne programy v novších foťakoch, ako HDR ,3D,BW a ostatné blbosti bez ktorých sa pri fotení zaobídem. Mne ide pri fotení dostať čo najsurovšie data a až potom doma softiť, ak je zapotreby.
 
rbr69
2012-09-12 17:01:40+02
príspevok od: total empty
Davať na web rawi je blbosť, raw ani nani obrázok.
-Ale keď fotiš do raw+jpeg, tak ten jpeg by asi mal byť najbližšie k rálnemu zosnímaniu, a to by malo stačiť na prezentáciu ako vyzeral original a upravené foto.
-Nie však tak,že si otvorím raw a hneď ho uložím ako jpeg,lebo tam si už soft svoje spravý sám na pozadí.
ja nefotim raw+jpeg, povazujem to za zbytocnost, len raw ... v canon dpp, ked otvoris raw, tak ulozi presne tak, ako v tele canonu, lebo raw canon nesie so sebou aj info, ako bol v danom momente nastaveny canon fotak pre ukladanie do jpeg vo fotaku ...
 
transporti686
2012-09-12 17:08:15+02
príspevok od: rbr69
Islo mi len o porovnatelnost rawu a rawu, ze ak by sa mal prezentovat, tak nech je ovplyvnenie nastaveniami minimalne a porovnatelne...
s tvojím názorom plne súhlasím, ale zakladateľ tohto vlákna podľa mňa chcel niečo iné, keď sa v hĺbke nad tým zamyslíme, je jasné, že raw je iba nejaký surový formát, ale dokážeš ho vyexportovať do jpg v nejakých základných nastaveniach, je jasné, že nebudú zhodné v jednom alebo v druhom konvertore, ale bude sa to o moc viac blížiť akože tomu, čo nasnímal čip ako tomu, keď niekto začne hodne posúvať šúpatkami a potom vrstvy, krivky atď, atď..... nevravím, že či je táto jeho myšlienka dobrá alebo zlá, ale z určitého pohľadu pre niekoho môže mať čosi do seba

ja narp. nemám problém ukázať svoje skeny povedzme nočných fotografii, keby niekto videl, čo vylezie ako surový sken, tak by neuveril, ale to je dané aj tým, že ich tak vyvolávam, aby som čo najväčší dynamický rozsah stlačil resp. namapoval na negatív a potom s ním treba robiť..........

aj tak si myslím, že obsah je dôležitejší.....
 
total empty
2012-09-12 17:09:39+02
príspevok od: rbr69
ja nefotim raw+jpeg, povazujem to za zbytocnost, len raw ... v canon dpp, ked otvoris raw, tak ulozi presne tak, ako v tele canonu, lebo raw canon nesie so sebou aj info, ako bol v danom momente nastaveny canon fotak pre ukladanie do jpeg vo fotaku ...
Neviem, neporovnával som to. Je možné, že záleží aký developer na raw používaš.Aj keď spracúvam raw, tak ukladám ako tiff, pre ďalšie spracovanie,doladenie v PS. A to info raw nesie asi aj Nikon aj Lumix atď.
 
transporti686
2012-09-12 17:16:00+02
príspevok od: Martin Školiak
No ja sa snažím v teréne spraviť pre danú fotografiu maximum aby bolo s rawom nutné manipulovať čo najmenej. Čiže stále používam filtre, či už polarizačné alebo prechodové. Snažím sa ovplyvniť svetlo ešte v jeho analógovej podobe pred vstupom na čip, tak aby bol raw súbor čo najkvalitnejší. Nejaké zázraky zo zle nafoteného rawu by som nečakal. Treba sa naučiť skôr vyhľadávať správne svetelné podmienky ako to potom doháňať vo Photoshope. Následná úprava rawu v konvertore je už len doladenie kontrastu saturácie na svoj obraz. Keďže výsledná fotografia je mojou prezentáciou neupravený polotovar by som neuverejňoval.
takto sa dosahujú tie najkvalitnejšie výsledky, s ktorými je možné robiť menej v PC alebo sa s nimi hrať podľa potrieb a zámerov fotografa a finálnej podoby
 
jozkovicz
2012-09-12 17:16:56+02
príspevok od: kubofoto
Zdravím, určite sme si všetci dobre vedomí toho, že väčšina fotografií prezentovaných na ephote prechádza nejkou úpravou. Preto by som chcel načrtnúť otázku porovnávania fotografií pred a po.
A ako asi by som si to predstavoval? Nahrať pôvodnú, teda neupravenú (iba ak, tak veľkostne), fotografiu spolu s výsledným dielom a následne pri zobrazovaní fotografií, po jej otvorení z galérie by mohlo byt niekde pod fotografiou tlačidlo original/final verzia. Pri najazde na toto tlačidlo by sa v jednom okne vystriedala, prekryla fotografia buď originálna alebo upravená. Koho by to nezaujímalo, tak by to nevyužíval, koho by zaujímalo akým postprocesom fotografia prešla a ako sa dá fotografii napomôcť by to určite odcenil. Viem že by to vyžadovalo ďalšie miesto na serveroch, ale na druhej strane by to mohlo pomôct a posunut ľudí dopredu.
Za zamyslenie a prípadne rozputanie diskusie na tuto tému vopred ďakujem. Jakub
a mozno by stacilo len toto vlakno, nazov je dobry, tak preco nie .. kto by chcel, moze nahrat svoje orig a potom upravene foto, ako to spravil jozef micic ..
 
rbr69
2012-09-12 17:17:56+02
príspevok od: transporti686
s tvojím názorom plne súhlasím, ale zakladateľ tohto vlákna podľa mňa chcel niečo iné, keď sa v hĺbke nad tým zamyslíme, je jasné, že raw je iba nejaký surový formát, ale dokážeš ho vyexportovať do jpg v nejakých základných nastaveniach, je jasné, že nebudú zhodné v jednom alebo v druhom konvertore, ale bude sa to o moc viac blížiť akože tomu, čo nasnímal čip ako tomu, keď niekto začne hodne posúvať šúpatkami a potom vrstvy, krivky atď, atď..... nevravím, že či je táto jeho myšlienka dobrá alebo zlá, ale z určitého pohľadu pre niekoho môže mať čosi do seba

ja narp. nemám problém ukázať svoje skeny povedzme nočných fotografii, keby niekto videl, čo vylezie ako surový sken, tak by neuveril, ale to je dané aj tým, že ich tak vyvolávam, aby som čo najväčší dynamický rozsah stlačil resp. namapoval na negatív a potom s ním treba robiť..........

aj tak si myslím, že obsah je dôležitejší.....
samozrejme, bavime sa tu teraz cisto v technokratickej rovine, kedy obsahovo fotografiu nerozoberame a nehodnotime ... v reale je vsak prioritou obsah, ostatok je uzko vnemovo previazana, ale sekundarna zalezitost ...
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-09-12 17:43:53+02
http://www.flozya.com/retouch/
 
total empty
2012-09-12 17:55:44+02
príspevok od: tomatito
http://www.flozya.com/retouch/
Nóóó, on už tam z tuctových dievčat vyrába herečky,normále ich klonoje, genetický modifikuje.
 
Martin Školiak
2012-09-12 18:11:44+02
príspevok od: jozefmicic
Ja som tiež z tých viac upravovacích, ale nevidím v tom nejaký problém, keď tu tá možnosť je, prečo to neskúsiť Keby sme neskúšali nové veci, ešte stále by sme čmárali po stenách jaskýň. Každý môže prestať s úpravami v nejakom bode, niekto nemusí vôbec začať.
Je jasné, že je oveľa väčšie umenie dosiahnuť rovnako dobrú fotku bez úprav až vyšperkovania do "dokonalosti", ale niekedy to proste nejde. Veľakrát sa mi stalo, že som prešiel 150-200km na kvôli foteniu a nevyšlo počasie, svetlo bolo zlé a pod. Fotky v origináli za moc nestáli, tak som si zlepšil náladu aspoň úpravou, viď môj príklad extrémnej úpravy. Ale opakujem, prečo to neskúsiť. Radšej to doma potom takto upravím ako by som mal byť frustrovaný zo skorého ranného vstávania a dlhého cestovania
Ono sa to takto v malom môže zdať že tá fotografia je technicky úžasná, ale tá úprava je neuveriteľne deštruktívna. Ak by si to zväčšil na papier trebárs na rozmer 30x40cm zistíš že tam máš len jeden odtieň zelenej. Rovnaká scéna fotená pri priaznivých podmienkach by hrala viacerými odtieňmi a to ani nehovorím čo by stým spravila Velvia 50 + dobré svetlo.
 
quintes
2012-09-12 18:12:08+02
a to co tote rawi bo ja neviem furt.... nejaky novy program???
 
total empty
2012-09-12 18:16:46+02
príspevok od: quintes
a to co tote rawi bo ja neviem furt.... nejaky novy program???
nerob trapoša.
 
quintes
2012-09-12 18:55:10+02
príspevok od: total empty
nerob trapoša.
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()