Hore
Fórum » Právna poradňa
 

kedy ano a kedy netreba zivnost ?

thrash
thrash 2011-01-08 13:37:45+01
zdravim, na uvod dodam ze neplanujem sa zatial nejako zivit fotenim a pod. Som len zacatocnik, no ako kazdy kto zacina sa pohrava s myslienkou co ked budem raz dobry a budem sa chciet fotenim zivit. No nieje mi jasne kedy uz treba zivnost aby si clovek nenarobil problemy a kedy nie..
Nieco sa mi mari ze ked fotim umelecky a preddam nejake dielo v tedy netreba, ale co ked fotim umelecky (portrety) a aktivne zverejnujem reklamu a teda ja aktivne hladam zakaznika ?
To je jedna vec co by ma zaujimala a druha fotenie svadieb, stuzkove a podobne zalezitosti ? Tu uz asi ta zivnost je na mieste urcite, ze?
 
afkaa.i
2011-01-08 19:02:40+01
príspevok od: jimmy_rs
mna ti nejako politila netrapi, nerozsirujme tuto temu to ne na iny web
ja reagujem preto lebo sam som uvazoval o take sro (zivnost mam od 2004) no neurobil som tak koli pripravovanej zmene
drviva vacsina z kamaratov tychto politikov takto riesit svoje podnikanie, pripravovana novela ich nebude ohrozovat, stacilo si vsimnut navrh na zdanenie podielu zo zisku, ako rychlo bol zruseny
 
kecal
2011-01-08 19:06:08+01
príspevok od: afkaa.i
drviva vacsina z kamaratov tychto politikov takto riesit svoje podnikanie, pripravovana novela ich nebude ohrozovat, stacilo si vsimnut navrh na zdanenie podielu zo zisku, ako rychlo bol zruseny
bingo !!! Presne o tom je tá ich \"vláda\" ....
 
thrash
2011-01-08 19:30:10+01
príspevok od: kecal
- aj na to je riešenie .-) Lež s tým vláda ( zlodeji a odrb@vači ) príde už to budú mať SRO ONE MAN vyriešené.

apropo, veľa by chceli a hofno dosiahnu, tak neschopnú vládu ešte nemalo ani Albánsko
akoze druha sprava s ktorou plne suhlasim
 
conan7
2011-01-08 19:37:46+01
príspevok od: kecal
to je OK .. aj keď to okolo nás by malo zaujímať každého. Keby tak bolo tak nie sme po krk v sračkách ( korupcia, tunele, sľubotechna,.... ) ako sme teraz.. Iba som sa vyjadril a načrtol svoj názor. Iste to nejdem rozdebatovávať. Lebo na SVK je každý odborník na všetko .-)
a hovoríš že za to môže súčasná vláda a nie ficko s jankom však?
 
kecal
2011-01-08 22:17:50+01
príspevok od: conan7
a hovoríš že za to môže súčasná vláda a nie ficko s jankom však?
súčastná vláda tomu nasadzuje korunu. Niečo ako cukríček na vrchu torty.
 
Posterusak
2012-05-07 20:45:18+02
Nazdar chcem sa opytat od semptembra mam nejake stuzkove + svadby.
kedze tuto cinost nevykovanam stale ale len tvz. ako zalubu treba zakladat zivnost?
Staci spisat darovaciu listinu a peniaze budu ako darovane? Obidem takto zakon a bude to na poriadku? alebo mozem mat problem s danoveho uradu?

+ ked sa jedna o stuzkovu tam budu asi chciet aj fakturu da sa to niejako riesit.
S tohoto vlakna som sa nic moc nedozvedel.
dakujem za odpoved
 
Daniel.U
2012-05-07 22:14:46+02
ked aj budes mat tu zivnost aj tak budes brat peniaze na cierno. Kto ti kedy dokaze, ze kolko si od koho zobral a za co to bolo. Fotenie nieje predaj tovaru. Neni si pako aby si za svadbu vystavoval fakturu ked ti daju prachy do vrecka.
 
WoodyBA
2012-05-08 09:02:06+02
príspevok od: Daniel.U
ked aj budes mat tu zivnost aj tak budes brat peniaze na cierno. Kto ti kedy dokaze, ze kolko si od koho zobral a za co to bolo. Fotenie nieje predaj tovaru. Neni si pako aby si za svadbu vystavoval fakturu ked ti daju prachy do vrecka.
btw - ja som si bral dievča od výpalníkov (daňový úrad) .... riskol by si kešovku?
 
WoodyBA
2012-05-08 09:08:05+02
príspevok od: Posterusak
Nazdar chcem sa opytat od semptembra mam nejake stuzkove + svadby.
kedze tuto cinost nevykovanam stale ale len tvz. ako zalubu treba zakladat zivnost?
Staci spisat darovaciu listinu a peniaze budu ako darovane? Obidem takto zakon a bude to na poriadku? alebo mozem mat problem s danoveho uradu?

+ ked sa jedna o stuzkovu tam budu asi chciet aj fakturu da sa to niejako riesit.
S tohoto vlakna som sa nic moc nedozvedel.
dakujem za odpoved
Tá darovacia listina je zaujímavý nápad

Ak budú požadovať nejaký podklad, môžeš s nimi urobiť zmluvu o dielo, tam si dohodnete odmenu a nepotrebuješ živnosť. Myslím, že zmluva o dielo by mohla byť aj ústnou formou, treba pozrieť v zákone (Občiansky zák.).
Či si to potom dáš do priznania ako mimoriadny príjem a zdaníš si to, je na Tvojom ... svedomí?

Ak by sa takéto akcie opakovali, nie je problém si rozšíriť tvoju aktuálnu živnosť.
 
Posterusak
2012-05-08 12:17:00+02
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/

Tak ktore zmluvy musim mat aby som mal pravne veci na poriadku ? + bolo by dobre aj take nieco ako faktura ale kedze nemam ICO a peciatku a nemam zivnost tak co mam spravit ?
 
inkubbus
2012-05-08 12:26:10+02
príspevok od: Posterusak
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/

Tak ktore zmluvy musim mat aby som mal pravne veci na poriadku ? + bolo by dobre aj take nieco ako faktura ale kedze nemam ICO a peciatku a nemam zivnost tak co mam spravit ?
najprv sa nauč fotiť
 
Posterusak
2012-05-08 13:26:38+02
príspevok od: inkubbus
najprv sa nauč fotiť
Pytal sa ta niekto na tvoj primitivny nazor?
 
keko
2012-05-08 13:30:16+02
príspevok od: Posterusak
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/

Tak ktore zmluvy musim mat aby som mal pravne veci na poriadku ? + bolo by dobre aj take nieco ako faktura ale kedze nemam ICO a peciatku a nemam zivnost tak co mam spravit ?
Na tej stranke je viacej zmluv. Ale ak si myslis, ze darovacou zmluvou to budes mat pravne vporiadku, tak si na omyle. Nemoze niekto darovat peniaze za vykonanu cinnost - to nie je dar.
Jediny sposob, ako legalne vziat peniaze a nebyt zivnostnikom, je asi kupno-predajna zmluva. Ale ani to nie je uplne koser.
Druha vec je, ze ak je nieco na papieri, bude treba odviezt dan. Kedze si uz asi zamestnany a nejaky danovy zaklad mas uz nastradany, potom bude dobre zbehnut za uctovnickou a opytat sa jej, akou formou je vstave zuctovat vsetky tvoje prijmy a potom do nejakeho 15. januara (?) nasledujuceho roku poziadat pisomne svojho zamestnavatela o zuctovanie dane za vsetky tvoje prijmy.
Ak si nezamestnany, tak dane neries, pravdepodobne nedosiahnes minimalny prijem ...
 
inkubbus
2012-05-08 13:45:28+02
príspevok od: Posterusak
Pytal sa ta niekto na tvoj primitivny nazor?
ja viem, primitívny ale pravdivý
 
denySK
2012-05-08 14:12:33+02
príspevok od: inkubbus
ja viem, primitívny ale pravdivý
like.. kam sme to dospeli, clovek takmer neznaly v oblasti podnikania a fotenia ide podnikat a fotit
 
Posterusak
2012-05-08 14:13:02+02
príspevok od: keko
Na tej stranke je viacej zmluv. Ale ak si myslis, ze darovacou zmluvou to budes mat pravne vporiadku, tak si na omyle. Nemoze niekto darovat peniaze za vykonanu cinnost - to nie je dar.
Jediny sposob, ako legalne vziat peniaze a nebyt zivnostnikom, je asi kupno-predajna zmluva. Ale ani to nie je uplne koser.
Druha vec je, ze ak je nieco na papieri, bude treba odviezt dan. Kedze si uz asi zamestnany a nejaky danovy zaklad mas uz nastradany, potom bude dobre zbehnut za uctovnickou a opytat sa jej, akou formou je vstave zuctovat vsetky tvoje prijmy a potom do nejakeho 15. januara (?) nasledujuceho roku poziadat pisomne svojho zamestnavatela o zuctovanie dane za vsetky tvoje prijmy.
Ak si nezamestnany, tak dane neries, pravdepodobne nedosiahnes minimalny prijem ...
nie nie som student. som cital ak je to len obcastna akcia ze sa neopakuje pravidelne tak nemusim podavat danove priznanie asi to tak vidim ze zajdem za nejakou uctovnickou lebo ked spravim 2 akcie do roka tak sa mi neoplati zivnsot zakladat
 
denySK
2012-05-08 14:42:59+02
príspevok od: Posterusak
nie nie som student. som cital ak je to len obcastna akcia ze sa neopakuje pravidelne tak nemusim podavat danove priznanie asi to tak vidim ze zajdem za nejakou uctovnickou lebo ked spravim 2 akcie do roka tak sa mi neoplati zivnsot zakladat
na co by si za nou chodil? dve akcie normalne nafot do vacku, z toho nemusis nic odvadzat
 
Posterusak
2012-05-08 14:54:56+02
príspevok od: denySK
na co by si za nou chodil? dve akcie normalne nafot do vacku, z toho nemusis nic odvadzat
ano a ked mi pride kontrola z danoveho tak co im poviem ?
 
denySK
2012-05-08 15:08:34+02
príspevok od: Posterusak
ano a ked mi pride kontrola z danoveho tak co im poviem ?
preco by mala prist? Nebudes vedeny zivnostnik, nebudes mat ziaden doklad od toho ze ti niekto zaplatil, naviac, si student a podla zakona do nejakej urcitej sumy zarobenej rocne nemusis odvadzat nic (neviem presne kolko to je, ale s dvoma akciami sa do tej sumy zmestis)
 
Posterusak
2012-05-08 15:29:07+02
príspevok od: denySK
preco by mala prist? Nebudes vedeny zivnostnik, nebudes mat ziaden doklad od toho ze ti niekto zaplatil, naviac, si student a podla zakona do nejakej urcitej sumy zarobenej rocne nemusis odvadzat nic (neviem presne kolko to je, ale s dvoma akciami sa do tej sumy zmestis)
to viem cca do 950€ co je zivotne minimum ci ako sa to vola, ale nepotrebujem vobec ziadny doklad ziaden papier ku tomu ? ze som vykonal tuto cinnost lebo ludia su svine
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()