Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotenie policajtov v sluzbe

pizvizdik
pizvizdik 2011-06-15 15:39:06+02
Ahoj ephotaci, rad by som sa s vami podelil o moju dnesnu skusenost o foteni policajtov, zdravotnikov alebo hasicov v sluzbe.
Po ceste domov som si vsimol dvoch policajtov zastavovat na krizovatke auta. Vystupil som z autobusu, a par metrov pred nimi som si urobil snimku, nemal som ziadny umysel ju ani zverejnovat ani nic, proste len tak, nakolko sa mi to zdal byt dobry zaber.
Nasledne hned po mne vystartoval jeden z nich, ze chce obciansky, preco som to urobil a podobne. Ked som mu s peknym tonom vysvetlil, ze to bolo len tak, a ze ziadny zakon neporusujem, okamzite na mna vystekol, ze zakon som udajne porusil, ked ich fotim. Popri opisovani udajov z mojho OP mi hovoril, ze ak sa chcem s nim o tom bavit, tak mozem pri sude (opisal si udaje na nejaky zdrap papiera). Ked mi podal OP, poslal ma prec, ze toto si on velmi dobre zapamata. S usmevom som ho pozdravil a odisiel som. Teraz lutujem, ze ma nenapadlo si cely rozhovor natacat alebo aspon nahravat.
Neviem, ci mal pan zly den v praci, alebo jednoducho nikoho dnes nechytili a chcel mat aspon jednu rybu v sieti, ale pokial viem, s tymto na sude nepochodi.
odvolavam sa na tento clanok a na clanky, ktore su vsade inde:
http://aktualne.centrum.sk/domov/kauzy/clanek.phtml?id=1221898
poprosim aj vase nazory, rad si ich precitam
 
bubo23
2011-06-15 22:23:39+02
Podľa Občianskeho zákonníka sa smú obrazové záznamy osoby vyhotovovať len s jej súhlasom a bez súhlasu príklad na spravodajské účely. - čiže ak nemáš novinársky preukaz, je to v poho!?....

čiže bola to legitýmna otázka prečo si ich fotil. takže bezdovodné pýtanie OP to nebolo

rozdiel je v štatúte verejného činiteľa, kde OZ, stráca svoje postavenie vo vstabu k ver.činiteľovi.

No neviem mne by to nebolo tiež prijemné, kedy sa mi niekto postavil pred auto a cwakal....

Verejný činiteľ je už aj učiteĺ, neviem si predstaviť, že si začnú žiaci fotIť učitela cez hodinu, pretože budá uvažova´t ako ty.



 
8martin5
2011-06-15 22:36:38+02
príspevok od: bubo23
Podľa Občianskeho zákonníka sa smú obrazové záznamy osoby vyhotovovať len s jej súhlasom a bez súhlasu príklad na spravodajské účely. - čiže ak nemáš novinársky preukaz, je to v poho!?....

čiže bola to legitýmna otázka prečo si ich fotil. takže bezdovodné pýtanie OP to nebolo

rozdiel je v štatúte verejného činiteľa, kde OZ, stráca svoje postavenie vo vstabu k ver.činiteľovi.

No neviem mne by to nebolo tiež prijemné, kedy sa mi niekto postavil pred auto a cwakal....

Verejný činiteľ je už aj učiteĺ, neviem si predstaviť, že si začnú žiaci fotIť učitela cez hodinu, pretože budá uvažova´t ako ty.



Po riadnom vysvetleni to proste mohol prehltnut a nevytahovat nanho sudy... to je moc.
 
marish1
2011-06-15 22:40:17+02
príspevok od: bubo23
Podľa Občianskeho zákonníka sa smú obrazové záznamy osoby vyhotovovať len s jej súhlasom a bez súhlasu príklad na spravodajské účely. - čiže ak nemáš novinársky preukaz, je to v poho!?....

čiže bola to legitýmna otázka prečo si ich fotil. takže bezdovodné pýtanie OP to nebolo

rozdiel je v štatúte verejného činiteľa, kde OZ, stráca svoje postavenie vo vstabu k ver.činiteľovi.

No neviem mne by to nebolo tiež prijemné, kedy sa mi niekto postavil pred auto a cwakal....

Verejný činiteľ je už aj učiteĺ, neviem si predstaviť, že si začnú žiaci fotIť učitela cez hodinu, pretože budá uvažova´t ako ty.



povedal, ze si spravil jednu fotku. policajt by sa nad niecim takym nemal ani pozastavovat. moze maximalne poprosit dotycneho, aby ho nefotil. urcite nie ho obvinit, ze porusil zakon.

skola moze mat interne nariadenie o zakaze pouzivania mobilnych telefonov a fotoaparatov za ucelom foteni/filmovania pocas vyucovania. potom sa samozrejme tymto musia ziaci riadit a nikto si ucitelov fotit nebude.
 
wayne
2011-06-15 22:46:08+02
Mna by zaujimalo, co by urobil, ak by si OP nemal pri sebe. Musis ho sice vlastnit, ale nikde nie je napisane, ze ho musis mat stale so sebou
 
total empty
2011-06-15 23:02:20+02
Veď na tom linku v článku máš odpoveď.Mohol si ich kľudne cvakať ďalej.Verejných činiteľov pri práci môžeš fotiť koľko chceš.
 
total empty
2011-06-15 23:05:59+02
príspevok od: wayne
Mna by zaujimalo, co by urobil, ak by si OP nemal pri sebe. Musis ho sice vlastnit, ale nikde nie je napisane, ze ho musis mat stale so sebou
Po vzdialeni z domova-miesta trvalého bydliska na určitu vzdialenosť by si mal mať identifikačnú kartu pri sebe.Inak ťa čaká nútena návšteva oddelenia policie za účelom zistenia totožnosti a možno aj nejaká pokuta.Podľa mňa zbytočné problémy.
 
ErikDuris
2011-06-15 23:10:30+02
príspevok od: wayne
Mna by zaujimalo, co by urobil, ak by si OP nemal pri sebe. Musis ho sice vlastnit, ale nikde nie je napisane, ze ho musis mat stale so sebou
Presne ako vravis nemusis ho mat len ked ho nemas tak ta mozu zobrat na policajnu stanicu kde preveria tvoju totoznost a potom ta poslu domov. Takze treba si premysliet ci mas cas na vylet k policajtom
 
ErikDuris
2011-06-15 23:37:02+02
Ja mam taku skusenost ked som siel mestom videl som dvoch policajtov ako sa takej ulicke zasivali pri aute tak som si ich cvakol a pokracoval som dalej. Po dajakej hodinke som ich stretol znova ako sa prechadzaju v meste ale uz ich bolo o dvoch viac (asi potrebovali na hliadkovanie posilu ) sedel som na lavicke a pomalinky sa priblizovali zdvihol som sa a isiel som dalej.
V tom ale jeden po mne vybehol a ze preco som ich fotil a ze to nemozem ich fotit a poprosil si ociansky. Ako si ho prezeral pricom dalsi traja mu chranili chrbat ) stale opakoval ze to nemozem a preco som to fotil naco mi to je a pod. A pridali sa aj jeho kolegovia boli dost neprijemny a arogantny. To mi samozrejme uz nedalo a pustil som sa teda ja do nich ze aky maju problem a ze ci nepoznaju zakony kedze su v sluzbe tak si ich mozem fotit kolko chcem. Kedze som vlastnikom novinarskeho preukazu vytiahol som ho pricom si ho zobral a prezeral. Povedal som mu ze ak ma dajaky problem zajtra si najde v novinach zaujimavy clanok o spravani policajtov k ludom pricom som si vyziadal jeho meno. V tom momente ako som to spomenul ako zatocenim carovneho prutika zostali hrozne prijemny ze sak oni sa len opytali a ze ved mozem si ich fotit este sa opytali ze ci ich niekde uverejnim vratili mi OP aj NP a popriali pekny den a ze mozem ist To ma celkom dostalo som sa len pousmial a siel som prec
Osobne beriem ze policajsti su tiez len ludia a ked dajaky ku mne pride a slusne ma poprosi aby som ho nefotil nemam problem pretoze nemam dovod mu robit napriek ale vazne nenavidim ked si policajsti o sebe myslia ze su asi nadludia a spravaju sa arogantne pricom si vobec neuvedomuju ze vlastne my ich platime na to aby nam pomahali .
 
planco
2011-06-15 23:57:57+02
príspevok od: total empty
Po vzdialeni z domova-miesta trvalého bydliska na určitu vzdialenosť by si mal mať identifikačnú kartu pri sebe.Inak ťa čaká nútena návšteva oddelenia policie za účelom zistenia totožnosti a možno aj nejaká pokuta.Podľa mňa zbytočné problémy.
150m to je..
 
planco
2011-06-15 23:57:57+02
príspevok od: total empty
Po vzdialeni z domova-miesta trvalého bydliska na určitu vzdialenosť by si mal mať identifikačnú kartu pri sebe.Inak ťa čaká nútena návšteva oddelenia policie za účelom zistenia totožnosti a možno aj nejaká pokuta.Podľa mňa zbytočné problémy.
150m to je..
 
ErikDuris
2011-06-16 00:12:53+02
príspevok od: total empty
Po vzdialeni z domova-miesta trvalého bydliska na určitu vzdialenosť by si mal mať identifikačnú kartu pri sebe.Inak ťa čaká nútena návšteva oddelenia policie za účelom zistenia totožnosti a možno aj nejaká pokuta.Podľa mňa zbytočné problémy.
Nemozu ti nic nikde neni napisane ze ho musis mat nie sme uz v komunizme. Ale ako vravis zoberu ta na policajnu stanicu na overene ale pokutu ti nemozu dat.
 
piggee
2011-06-16 00:19:55+02
príspevok od: Filip Bucher
Konanie policajta nebolo proti zakonne, ale konfrontovalo minimalne dobre mravy ktorych by sa mal prislusnik bezpecnostnych zloziek drzat, a kedze si to urcite aj ten policajt uvedomoval hned pri vypitani OP by som si vypital jeho osobne cislo a chcel si ho aspon na oko zapisat.

minimalne na 50% vam to pomoze. Policajt navas nahuci a rychle ide prec bez dalsieho pozadoania obcianskeho. Samozrejme len v pripadoch kedy ste nic nespravili a je si toho vedomy aj policajt.

Ak aj dalej pozaduje OP vadsinom si vytiahnem telefon a zacnem nahravat v tom pripade na oko skontroluje OP a bez zbytocnych reci ide prec...
Policajt pri tom porusim aj pravomoci verejneho cinitela, nakolko ziaden policajt nemoze legitimovat len tak jak sa mu zachce. Radi pouzivaju pojem "bezna kontrola", ale toto bolo v roku 94 vynechane zo zakona, takze ak ta chce legitimovat, tak musi mat dovod a preto je dobre sa na to vzdy pytat. ak ti ho nepovie, tak ty mu nemusis dat doklady, nakolko to nesplna podmienky, na zaklade ktorych ta moze legitimovat.
 
Marcel Rebro
2011-06-16 00:22:56+02
príspevok od: planco
150m to je..
Ked nemam OP ako identifikuju ze so 150m od miesta trvaleho bydliska?
 
Matúš Koprda
2011-06-16 01:25:40+02
príspevok od: piggee
Policajt pri tom porusim aj pravomoci verejneho cinitela, nakolko ziaden policajt nemoze legitimovat len tak jak sa mu zachce. Radi pouzivaju pojem "bezna kontrola", ale toto bolo v roku 94 vynechane zo zakona, takze ak ta chce legitimovat, tak musi mat dovod a preto je dobre sa na to vzdy pytat. ak ti ho nepovie, tak ty mu nemusis dat doklady, nakolko to nesplna podmienky, na zaklade ktorych ta moze legitimovat.
toto niečo aj reálne znamená? Dôvod si vymyslí veľmi rýchlo, hocičo banálne. Napr. že statív Ti zaberá príliš veľkú časť chodníka na ktorom fotíš a tým si podozrivý z obmedzovanie premávky (: Proste môže si vymyslieť hocičo, nie? Potom aký reálny význam má to, že na legitimáciu musí mať dôvod?
 
marish1
2011-06-16 01:58:15+02
príspevok od: Matúš Koprda
toto niečo aj reálne znamená? Dôvod si vymyslí veľmi rýchlo, hocičo banálne. Napr. že statív Ti zaberá príliš veľkú časť chodníka na ktorom fotíš a tým si podozrivý z obmedzovanie premávky (: Proste môže si vymyslieť hocičo, nie? Potom aký reálny význam má to, že na legitimáciu musí mať dôvod?
aspon ho donutis trochu prevetrat mozgove zavity.
 
JT.
2011-06-16 07:57:17+02
fotit poclicajtov pocas sluzby je mozne. Ak policajt moc vyskakuje, idealne je spravit si zaznam (mobil, video vo fotaku..) a odvolat sa na Nalez ustavneho sudu US44/00-133 z roku 2000, kde je uvdene, ze policajti musia respektovat, ak niekto ich vykon sluzby zaznamenava, ci uz na kameru alebo fotakom. Tiez nema pravo dozadovat sa zmazania fotiek, vytiahnutia filmu z fotaku a podobne. Ziadat OP samozrejme moze, ale mal by mat na to dovod. Takze by som sa na dovod urcite pytal.
 
kecal
2011-06-16 08:35:26+02
už viac ( veľa ) krát som fotil policajtov, aj rýchlu rotu, aj iné zložky a už viac krát na mňa niekto vyštartoval že čo robím... Vždy stačilo povedať ( pokojne ) že "reportáž".

Jeden krát som sa stretol ( asi mu ráno žena nedala ) so zurvalcom čo mi chcel zabrániť. Pomohlo jediné - pýtal som si kontakt na nadriadeného, aby som si mohol uplatniť škodu za nepredané fotky tlačovej agentúre ( ono tlačovke môžeme predať fotky aj bez preukazu novinára, ak sú dobré ) ..

Ale mám na to jeden overený spôsob.V taške nosím reflexnú vestu s nápisom "foto" ( mám vlastnú ktorú používam aj v Corgoňlige a tak ), tú si najskôr navlečiem - 2 až 3 sekundy ( inak som fotol viac krát nehodu na ceste a pozor, tam je to povinnosť ) a "vyštartujem" prvý na šéfa akcie ( vždy je na mieste ten kto velí ) - to už viem vždy po mrknutí oka ktorý to je , pozdravím a oznámim mu " že idem spraviť zopár záberov pre server" .... nikdy nebolo viac treba. Akurát upozorňujem že ak niektorá osoba zúčastnená ( nie divák!!! ) povie že nechce fotiť tak ju nefoťím - rešpekt a právo je na jej strane !

Zo zákona nesmie policajt brániť fotiť ( natáčať ), ale môže vás "vymedziť" tak aby ste nemarili vyšetrovanie, neohrozovali seba či iných a podobne. To odporúčam rešpektovať!
 
Filip Bucher
2011-06-16 12:10:58+02
príspevok od: piggee
Policajt pri tom porusim aj pravomoci verejneho cinitela, nakolko ziaden policajt nemoze legitimovat len tak jak sa mu zachce. Radi pouzivaju pojem "bezna kontrola", ale toto bolo v roku 94 vynechane zo zakona, takze ak ta chce legitimovat, tak musi mat dovod a preto je dobre sa na to vzdy pytat. ak ti ho nepovie, tak ty mu nemusis dat doklady, nakolko to nesplna podmienky, na zaklade ktorych ta moze legitimovat.
suhlasim stebov, realita je vsak ina
 
pizvizdik
2011-06-16 16:25:55+02
inak dnes boli u nas v dedine znova, tak som mu zamaval
 
planco
2011-06-16 21:05:34+02
príspevok od: Marcel Rebro
Ked nemam OP ako identifikuju ze so 150m od miesta trvaleho bydliska?
mozeta vyzvat k tomu aby si ho doniesol..
Inak dovod na kontrolu OP a prehladania osobnych veci je najcastejsie: podozrenie z prechovavania a predavania drog.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()