Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

portrety

radoadamek
2012-08-14 14:28:26+02
Ahojte rad by som sa spytal na Vase skusenosti ohladom fotenie portretov, resp. osob ( zaujima ma hlavne fotenie zien)
Ako sa dohadujete pred fotenim? Poviete zene co si ma doniest, ako sa ma namalovat a tak?
Pytam sa preto lebo ma oslovilo par kamaratok ci by som im nespravil fotky.
Co samozrejme rad, sak sa len ucim fotit a budem mat skusenost. Ale na nase stretnutie dojdu vacsinou bez makeupu, ledva namalovane, vlasy neupravene a ze sprav mi peknu fotku.
OK zenu som odfotil ale mala tak vyhadzanu tvar, ze som to musel velmi retusovat ( v retusi sa tiez len ucim a nie som profik) az to vyzeralo neprirodzene
Verim ze ti co zacinaju fotit tiez retusuju "od buka do buka" ( teda myslim ze vacsinou)
Aj ja som si uvedomil ze bohuzial vacsinu foto co som spravil je prilis zretusovanych ( samozrejme aj zle nasvietenych atd atd)
Co by ste robili keby ste mali pekny detail tvare, ostry, kde vidiet kazdy detail: akne, mastnu pokozku, ryhy, jazvy?
Predpokladam ze by Vas tato osoba asi nepochvalila kedby videla ze na foto ma mastnu tvar a akne, cervene flaky a podobne.
Cize riesite to ako? Nech sa "modelka" riadne namaluje a ked nieco " vyskoci" tak to zretusujete?
Niektori z Vas tu mate take prirodzene retuse ze mi padne sanka dole (napr Martin.b)

A prosim niektore "individua" co su tu nech radsej nic nepisu ako by mali pisat blbosti


Rado
 
inkubbus
2012-08-14 14:44:34+02
Dohodnite sa na nejakom stylingu a celkovom outfie. Aby odev spolu ladil. Minimum sperkov a ak ano tak len nieco decentne. Makeup potom doladit k tomu vsetkemu. Pozor na zlepene riasy po maskare, nedobre naneseny puder ci ruz... Vyberte spolocne miesto a cas fotenia, prejdite si pred tym par fotiek ktore sa pacia modelke, tebe, prekonzultujte to ako by sa chcela baba na fotke vidiet. Nechaj potom napad kludne par dni vyzriet, doplnis rozne drobne detaily a podobne. Nefot potom pri prudkom poludnajsom svetle, skor si vyber pololblacny den, ked je svetlo maksie. Retusovanie - zieden gaussian blur! Healing brush a pekne kusok po kusku pokozku zretusovat. Nenechaj sa odradit, ze to bude trvat cely vecer. ....skor este ako pojdes retusovat tak popozeraj nejake tutorialy kvoli pouzitej technike pri retusovani. No a samozrejme musis byt potom na fotky velmi sebakriticky. Nespracovavaj zbytocne fotky, kde je zle zaostrene, su prepaly, .... Radsej priznaj chybu povedz, ze to prefotite akoby si mal stracat cas pri uprave nepodarku. Si zaciatocnik, tak predpokladam ze aj kamoska co sa bude fotit to pochopi.
 
KoCi
2012-08-14 14:46:57+02
Posli ju domov so slovami " z hovna bic neupleties"
Ty si fotograf a nie maliar, takze tak ako sa chce nechat odfotit, tak nech dojde. Ked chce byt na fotke nenamalovana, strapata, s karpinami v ociach, tak ju odfot nenamalovanu, strapatu s karpinami v ociach. Nema zmysel fotografii venovat cas jej skraslovanim, ked jej samotnej pred fotenim na tom nezalezalo.
 
ivalko
2012-08-14 14:56:04+02
inkubbus ti dal dobre rady. Ohladom toho retusu uplne suhlasim, ja pouzivam len lokalne upravy docasnych vad pleti healig brushom. Ziadne omalovanky a voskove babiky netreba produkovat. Radsej 3 pekne fotky po vsetkych strankach ako 30 kadejakych, ktore si aj tak nikto nepozrie...
Mas tam pisanu 50/1.8 - pouzi ju odclonenu, dostanes pekne rozmazane pozadie a maksiu kresbu, co je pri portrete vitane... je to milosrdnejsie k vadam pleti a portret nemusi byt vzdy o tom, aby si pocital jazvy a mihalnice...
 
radoadamek
2012-08-14 15:17:45+02
príspevok od: inkubbus
Dohodnite sa na nejakom stylingu a celkovom outfie. Aby odev spolu ladil. Minimum sperkov a ak ano tak len nieco decentne. Makeup potom doladit k tomu vsetkemu. Pozor na zlepene riasy po maskare, nedobre naneseny puder ci ruz... Vyberte spolocne miesto a cas fotenia, prejdite si pred tym par fotiek ktore sa pacia modelke, tebe, prekonzultujte to ako by sa chcela baba na fotke vidiet. Nechaj potom napad kludne par dni vyzriet, doplnis rozne drobne detaily a podobne. Nefot potom pri prudkom poludnajsom svetle, skor si vyber pololblacny den, ked je svetlo maksie. Retusovanie - zieden gaussian blur! Healing brush a pekne kusok po kusku pokozku zretusovat. Nenechaj sa odradit, ze to bude trvat cely vecer. ....skor este ako pojdes retusovat tak popozeraj nejake tutorialy kvoli pouzitej technike pri retusovani. No a samozrejme musis byt potom na fotky velmi sebakriticky. Nespracovavaj zbytocne fotky, kde je zle zaostrene, su prepaly, .... Radsej priznaj chybu povedz, ze to prefotite akoby si mal stracat cas pri uprave nepodarku. Si zaciatocnik, tak predpokladam ze aj kamoska co sa bude fotit to pochopi.
dik si sa pekne rozpisal, dakujem
no plne s tebou suhlasim vo vsetkom co pises.......
radsej sa s babou dohodnem co a ako, zatial to bolo "pripravene" ze stretneme sa o xy hodine tam a tam, co bolo myslim si dost neprofesionalne
co sa tyka fotenia, uz som sa naucil pouzivat "zlatu hodinku" cize fotim zasadne podvecer alebo skoro rano.
Inak rano sa mi zda svetlo lepsie ako vecer, neviem preco.
co sa tyka gausian blur....presne pouzivam tuto techniku, cez masky a so stiahnutim opacity
tutorialov na retus sa bohuzial pouziva na 90% prave tato technika
co sa tyka retuse tvare pod ocami ( co mi najviac vycitali) spravit to cez klonovacie razitko ( zosvetlit) a potom kruhy pod ocami spravit cez zaplatu?

a sebakriticky som 80% fotiek sa mi stale nepaci
stale to nie je ono
a samozrejme pozy tiez pozeram cez google, aj som si stiahol do mobilu possing app, co je celkom dobra zalezitost ked clovek uz nevie co
 
radoadamek
2012-08-14 15:19:03+02
príspevok od: KoCi
Posli ju domov so slovami " z hovna bic neupleties"
Ty si fotograf a nie maliar, takze tak ako sa chce nechat odfotit, tak nech dojde. Ked chce byt na fotke nenamalovana, strapata, s karpinami v ociach, tak ju odfot nenamalovanu, strapatu s karpinami v ociach. Nema zmysel fotografii venovat cas jej skraslovanim, ked jej samotnej pred fotenim na tom nezalezalo.
no niekedy mam aj chut
minule jedna dosla rovno po nejakej party
som si myslel ze si srandu robi
ale to bolo moje nejake tretie fotenie tak som ju nechcel poslat domov ale na tych foto videt kruhy pod ocami a mastne vlasy
 
radoadamek
2012-08-14 15:22:28+02
príspevok od: ivalko
inkubbus ti dal dobre rady. Ohladom toho retusu uplne suhlasim, ja pouzivam len lokalne upravy docasnych vad pleti healig brushom. Ziadne omalovanky a voskove babiky netreba produkovat. Radsej 3 pekne fotky po vsetkych strankach ako 30 kadejakych, ktore si aj tak nikto nepozrie...
Mas tam pisanu 50/1.8 - pouzi ju odclonenu, dostanes pekne rozmazane pozadie a maksiu kresbu, co je pri portrete vitane... je to milosrdnejsie k vadam pleti a portret nemusi byt vzdy o tom, aby si pocital jazvy a mihalnice...
dik za odkaz, suhlasim aj s tebou
tu 50 1,8 mam zatial uplne novu a je na tu cenu velmi dobra.
Ale ako sa pise ostra je az od clony 2,2
Myslis odclonit ze dam plnu dieru 1,8?
AOk bude maksia kresba ale ak budem fotit celu postavu, pripadne pol postavy a budem pri clone 1,8 ostrit na oci nebudu malo doostrene?
 
simonross
2012-08-14 15:33:39+02
Ked si vyberiem dievca na fotografovanie alebo ona si vyberie mna (to je jedno), dohodneme si pred fotenim osobne stretnutie. Na stretnuti sa jej hned spytam, ci ma nejaku predstavu o foteni, o obleceni, vlasoch, liceni, mieste fotenia a podobne. Ak nie, tak je to na mne a nieco vymyslim, kreativite sa medze nekladu. V kazdom pripade jej dam niekolko odporucani.

1. Na fotenie nech si vezme co najviac roznorodeho oblecenia, urcite pride autom.
2. K obleceniu nech si vezme doplnky, ktore bezne nenosi alebo sa nosia v inu rocnu dobu, nejake predmety (kabelky, gitara, husle atd.) podla toho co doma najde a co sa jej bude chciet vziat.
3. Nech si den pred fotenim neumyva vlasy... lietaju potom vo vetre ako dive.
4. Nech si urobi uces podla vlastnej predstavy (spolocenske saty - spolocensky uces a pod.).
5. Make-up podla jej potreby alebo moze oslovit nejaku kamosku, ktora by chcela tiez fotografie ak fotim na TFP a takto sa mozme dohodnut traja.
6. Vyberiem miesto alebo viacej miest a dohodneme sa na nejakom.
7. Odporucim nech si vezme kamosku alebo sestru, viac hlav, viac napadov ak nemam konkretnu predstavu napr. o obleceni.
8. Ak je modelka novacik (co je stale) vyberiem na nete alebo v casopisoch nejake pozy a tie si vytlacim, ked clovek zacina fotit a modelka je neskusena, tak nevie ako sa ma postavit a ak ma fotografia nejako vyzerat, musi byt aj nejaka oku lahodiaca poza.
9. Upozornim ju, ze jej dam podpisat zmluvu o fotografovani a naslednom pouzivani fotografii a vysvetlim jej co a ako.

Pred fotenim podpise papiere, vyberieme spolu oblecenie, obuv, doplnky a kym sa v aute oblieka pripravim si svetla a ide sa na to. Niekedy menim miesta, niekedy menim svetlo jednoducho skusam a pri takom foteni sa clovek vela novych veci aj nauci. Ak mam nieco (pozy alebo typ osvetlenia) co chcem na foteni vyskusat, pred fotenim doma si to rozanalyzujem aby som nezdrziaval a potom to skusam.

Po foteni:
- import fotografii
- zaloha importu
- oznacenie zle zaostrenych, urezanych foto a pod. - hned ich vymazem
- vyber najlepsich
- farebne upravy v LR
- retus v PS (toto je kapitola alebo aj kniha sama o sebe, musis si sam najst postupy, ktore ti budu vyhovovat)
- export
- odoslanie

Tak asi v skratke tolko. Riadne fotenie a nie parkove cvakanie vyzaduje riadnu pripravu. Najvacsi doraz poloz na vyber miesta a pozy. Aby si to dostal do ruk potrebujes absolvovat niekolko takych foteni a hlavne skusat.

 
ivalko
2012-08-14 16:03:25+02
príspevok od: radoadamek
dik za odkaz, suhlasim aj s tebou
tu 50 1,8 mam zatial uplne novu a je na tu cenu velmi dobra.
Ale ako sa pise ostra je az od clony 2,2
Myslis odclonit ze dam plnu dieru 1,8?
AOk bude maksia kresba ale ak budem fotit celu postavu, pripadne pol postavy a budem pri clone 1,8 ostrit na oci nebudu malo doostrene?
neviem ako canon, ale nikon 501.8 ktoru pouzivam ja je aj na clone 1.8 v strede pomerne akceptovatelne ostra. tam komponuj oci (potom orez ako potrebujes), ktore budu ostre a zvsok prijemne makky. obcas som to tak pouzival pri blizkom portrete, iba tvar. Vyskusaj tak par foto, ak to bude prilis neostre, priclon, spoznaj svoj objektiv...
Postavu by som urcite nefotil na odclonenom objektive, lebo tam sa ti tvar dostava na kraj. Ale cela postava sa aj tak typicky foti dlhsim sklom aby si mal prirodzenejsiu perspektivu, ja pouzivam 85 a najnovsie aj 135 na celu postavu...
 
radoadamek
2012-08-14 16:21:42+02
príspevok od: ivalko
neviem ako canon, ale nikon 501.8 ktoru pouzivam ja je aj na clone 1.8 v strede pomerne akceptovatelne ostra. tam komponuj oci (potom orez ako potrebujes), ktore budu ostre a zvsok prijemne makky. obcas som to tak pouzival pri blizkom portrete, iba tvar. Vyskusaj tak par foto, ak to bude prilis neostre, priclon, spoznaj svoj objektiv...
Postavu by som urcite nefotil na odclonenom objektive, lebo tam sa ti tvar dostava na kraj. Ale cela postava sa aj tak typicky foti dlhsim sklom aby si mal prirodzenejsiu perspektivu, ja pouzivam 85 a najnovsie aj 135 na celu postavu...
No fotil som s tou 50 1,8 aj celu postavu ( ovsem pri clone aspon 5,6 a fotky vyzeraju relativne v pohode)
Pri foto tvare som fotil min 2,2 ale ako pises, vyskusam aj tych 1,8 ( moc som to nedaval lebo ako sa pise v recenziach je tam makka kresba)
Ale zase tou makkou kresbou, pokial by po ostreni na oci boli tie oci dostatocne ostre, tak by som teda teoreticky mohol potlacit chyby pokozky ( bez nasledneho prilisneho retusu)
Celu postavu som fotil druhym objektivom canon 70 – 300 mm 3,5 – 6,5 ale tie farby sa mi zdali horsie ( ale co cakat od objektivu za nejakych 150€ ci kolko)
No nic do buducna len postupne prikupovat
asamozrejme ucit sa fotit
 
tomis.ales
2012-08-14 23:20:08+02
Nenamalovanu, mastnu ropuchu s jebakmi a kruhami pod ocami ani nefot, len ti to zacne zle meno. Ako tu bolo spomenute, z hovna bic neupleties.
 
b0baz
2012-08-14 23:30:06+02
Nafoť ich tak ako ti prídu, zapupakowane, s očami ako Derrick, popýtaj si 20 Evri, hoď ich na Fasbuuk a už ti neprídu.
 
LastHit
2012-08-15 08:12:41+02
Radsej 3 hodiny priprav a 1/2 hodina fotenia ako naopak. Vysledok bude na 100% lepsi. Takze ako bolo pisane, nech si babeny uvedomia, ze ide primarne o ne. Najma ak zacinas fotit, menej retuse. Ano, v tutorialoch sa pouziva dost casto gaussian blur, skus si najst nejaky tutorial na high pass. Ale fakt radsej menej ako viac ... nesnaz sa robit obalkove sleciny. Sustred sa na svetlo a pletovku.
Pri feteni sa neponahlaj a nestresuj. V klude si popozeraj fotky aj s modelkou. Aj sam si prekontroluj ostrost a hlbku ostrosti ci nepotrebujes priclonit, popr. ci ti pozadie dava pekny bokeh.
Bud detailista uz pri foteni, vsimaj si odstavajuce oblecenie, neprirodzene pozy ruk a pod.
Chce to len prax. Nic sa nenauci samo
 
combat113
2012-08-15 08:50:43+02
príspevok od: LastHit
Radsej 3 hodiny priprav a 1/2 hodina fotenia ako naopak. Vysledok bude na 100% lepsi. Takze ako bolo pisane, nech si babeny uvedomia, ze ide primarne o ne. Najma ak zacinas fotit, menej retuse. Ano, v tutorialoch sa pouziva dost casto gaussian blur, skus si najst nejaky tutorial na high pass. Ale fakt radsej menej ako viac ... nesnaz sa robit obalkove sleciny. Sustred sa na svetlo a pletovku.
Pri feteni sa neponahlaj a nestresuj. V klude si popozeraj fotky aj s modelkou. Aj sam si prekontroluj ostrost a hlbku ostrosti ci nepotrebujes priclonit, popr. ci ti pozadie dava pekny bokeh.
Bud detailista uz pri foteni, vsimaj si odstavajuce oblecenie, neprirodzene pozy ruk a pod.
Chce to len prax. Nic sa nenauci samo
Mohol by byť správny postup popísaný na tejto stránke, ja to používam lebo nemám nič lepšie...

Vopred dík za radu...

http://www.fotoradce.cz/retusujeme-portret-retus-se-zachovanim-textury-clanekid1021
 
meetU
2012-08-15 09:01:14+02
Mozno urobis najlepsie, ak absolvujes nejaky workshop. Bud tu na slovensku cez ephoto, alebo aj v cechach sa toho robi hodne. Pripadne si skus najst nejakeho skusenejsieho fotografa v tvojom okoli a poprosit ho pomoc. Mohol by Ti ukazat rozne postupy a hlavne je dobre vidiet ho pri praci. Mal by to byt portretista

Ale vo vseobecnosti urobis najlepsie, ak sa spojis s nejakou dobrou a nie velmi drahou vizazistkou a dievcata po prvej konzultacii budes posielat za nou, nech Ti ich pripravi na fotetenie. Bolo by fajn, ak by zvladala foto-makeup.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-08-15 09:02:56+02
príspevok od: radoadamek
Ahojte rad by som sa spytal na Vase skusenosti ohladom fotenie portretov, resp. osob ( zaujima ma hlavne fotenie zien)
Ako sa dohadujete pred fotenim? Poviete zene co si ma doniest, ako sa ma namalovat a tak?
Pytam sa preto lebo ma oslovilo par kamaratok ci by som im nespravil fotky.
Co samozrejme rad, sak sa len ucim fotit a budem mat skusenost. Ale na nase stretnutie dojdu vacsinou bez makeupu, ledva namalovane, vlasy neupravene a ze sprav mi peknu fotku.
OK zenu som odfotil ale mala tak vyhadzanu tvar, ze som to musel velmi retusovat ( v retusi sa tiez len ucim a nie som profik) az to vyzeralo neprirodzene
Verim ze ti co zacinaju fotit tiez retusuju "od buka do buka" ( teda myslim ze vacsinou)
Aj ja som si uvedomil ze bohuzial vacsinu foto co som spravil je prilis zretusovanych ( samozrejme aj zle nasvietenych atd atd)
Co by ste robili keby ste mali pekny detail tvare, ostry, kde vidiet kazdy detail: akne, mastnu pokozku, ryhy, jazvy?
Predpokladam ze by Vas tato osoba asi nepochvalila kedby videla ze na foto ma mastnu tvar a akne, cervene flaky a podobne.
Cize riesite to ako? Nech sa "modelka" riadne namaluje a ked nieco " vyskoci" tak to zretusujete?
Niektori z Vas tu mate take prirodzene retuse ze mi padne sanka dole (napr Martin.b)

A prosim niektore "individua" co su tu nech radsej nic nepisu ako by mali pisat blbosti


Rado
Odkiaľ si? Ak máš chuť, kľudne príď na nejaké fotenie a uvidíš sám čo a ako.
 
radoadamek
2012-08-15 09:19:37+02
príspevok od: Martin Brojo
Odkiaľ si? Ak máš chuť, kľudne príď na nejaké fotenie a uvidíš sám čo a ako.
pisem ti do spravy
 
combat113
2012-08-15 09:46:18+02
príspevok od: Martin Brojo
Odkiaľ si? Ak máš chuť, kľudne príď na nejaké fotenie a uvidíš sám čo a ako.
Ja mám v podstate podobný problém to portrétovanie sa mi moc nedarí, viem že ak fotím postavu alebo polo postavu tak je lepšie viac zacloniť , ale pri fotení tváre je asi nevhodné fotiť na plnú dieru kvôli kresbe, takže akú clonu by si doporučoval pri takomto type objektívu používam ho s APS-C zrkadlovkou. Za radu vopred ďakujem...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-08-15 09:49:18+02
príspevok od: combat113
Ja mám v podstate podobný problém to portrétovanie sa mi moc nedarí, viem že ak fotím postavu alebo polo postavu tak je lepšie viac zacloniť , ale pri fotení tváre je asi nevhodné fotiť na plnú dieru kvôli kresbe, takže akú clonu by si doporučoval pri takomto type objektívu používam ho s APS-C zrkadlovkou. Za radu vopred ďakujem...
väčšinu portrétov fotím na f/4 až f/8, myslím, že to platí pre každý objektív. ale samozrejme kreativite a nápadu sa medze nekladú.
 
conan7
2012-08-15 11:36:33+02
príspevok od: Martin Brojo
väčšinu portrétov fotím na f/4 až f/8, myslím, že to platí pre každý objektív. ale samozrejme kreativite a nápadu sa medze nekladú.
na to by ti stačilo niečo ako 70-200/4 a budem taký dobrý a 85/1,2 odkúpim od teba aby si nebol moc stratový.....
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()