Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Dá sa naučiť fotiť?

drivesk
drivesk 2012-09-10 19:13:00+02
Bežne inteligentný smrteľník je schopný sa naučiť ovládať akýkoľvek "foťák" v relatívne krátkom čase, ale je každý schopný sa naučiť vidieť okom fotografa? Žasnem totiž nad zábermi, ktoré doslova berú dych aj napriek tomu, že je na nich napríklad len starec sediaci pod stromom, alebo zrnko piesku, ruch ulice, tieň budovy, proste bežné veci, ktoré máme denne pred očami, ale nevidíme ich krásu, pretože sa na ne nevieme pozrieť v správnom svetle a pod správnym uhlom. Dá sa toto naučiť? Dá sa naučiť vidieť "svetlo v tme"?
 
misík
2012-09-10 21:46:58+02
príspevok od: Daniel.U
ja si nemyslim, ze sa to nauci kazdy. Dany clovek musi jednoducho disponovat urcitymi vlohmi ci uz je to technicka zdanost alebo zmysel pre esteticnost a mnoho ineho. Keby sa to dalo naucit, tak je tu milion samozvanych dobrych fotografov. Milion nas je len nie dobrych.
Myslím,že naučiť sa dá všetko,no nie každý má na to trpezlivosť.
 
vladisko
2012-09-10 21:49:40+02
príspevok od: andrejgrznar
dá sa. 90% drina 10% talent. Sú výnimky, ale vo všeobecnosti to vidím ja takto...
ja to vidim opačne.. v prvom rade to talentované očko a potom ta drina tak 50 na 50
 
misík
2012-09-10 21:56:35+02
príspevok od: Daniel.U
ja si nemyslim, ze sa to nauci kazdy. Dany clovek musi jednoducho disponovat urcitymi vlohmi ci uz je to technicka zdanost alebo zmysel pre esteticnost a mnoho ineho. Keby sa to dalo naucit, tak je tu milion samozvanych dobrych fotografov. Milion nas je len nie dobrych.
Myslím,že každý sa dokáže naučiť fotiť,samozrejme nie na profesionálnej úrovni a zarábať na tom,ale naučiť sa fotiť tak,aby mal z fotiek radosť.Milion ludí chce byť dobrý fotograf,no len malé percento z nich má trpezlivosť a chuť sa učiť a zlepšovať.
 
seifi
2012-09-10 22:02:40+02
príspevok od: misík
Myslím,že naučiť sa dá všetko,no nie každý má na to trpezlivosť.
naučiť sa dá, po určitú uroveň, ďalej je to vecou talentu
 
Daniel.U
2012-09-10 22:06:20+02
príspevok od: misík
Myslím,že každý sa dokáže naučiť fotiť,samozrejme nie na profesionálnej úrovni a zarábať na tom,ale naučiť sa fotiť tak,aby mal z fotiek radosť.Milion ludí chce byť dobrý fotograf,no len malé percento z nich má trpezlivosť a chuť sa učiť a zlepšovať.
niekto ma radost aj z machule. Preto ma vacsinou kazdy take schopnosti tvorit ako ma schopnosti vnimat. Ked si spokojny s tym co si vytvoril (myslim vseobecne) tak to neznamena, ze je to dobre.
 
total empty
2012-09-10 22:11:43+02
Bože, to sú otázky. Pokiaľ máš určité IQ a talent, a cheš sa učiť, neni problém.
Ale ! Psa nenaučíš čítať a písať, ani dementného cigána z osady slušne žiť.
Dúfam, že som to jasne vysvetlil.
 
Rasty Gibel
2012-09-10 23:17:54+02
naucit sa fotografickemu videniu sa da urcite naucit, ale povisit to na umenie, to uz treba asi talent, aspon ja to vidim tak. A kedze tu padla otazka, ze preco sme zacali fotografovat a stale pokracujeme, tak ja by som odpovedal asi tak. Vzdy sa mi pacila fotografia ako taka, je to moc zastavit cas, ulozit si spomienky na danu situaciu a vediet sa s tym podelit . Vyrozpravat nejaky pribeh a neposlednom rade tiez je to pre mna uzastny relax. Nemyslim na nic len na to co prave robim alebo skor fotim a ako to spravit lepsie. To ci sa mi to dari je ina vec, ale snazim sa. Vzdy ma popozenie dopredu ak niekomu sa moje foto paci.
 
tomas.sikula
2012-09-11 07:53:00+02
i cesta může být cíl.
 
drivesk
2012-09-11 22:38:15+02
Vďaka za vaše reakcie a rady. Dúfam, že čoskoro sem budem môcť pridať aspoň zopár dobrých záberov na ohodnotenie a zatiaľ vám všetkým prajem čo najviac tých fotografických "orgazmov"
 
PetulaSz
2012-09-11 23:01:23+02
s fotením je tak ako so spevom podľa mňa...človek sa vie naučiť triafať do tónov,ale farba hlasu sa mu tým nezmení...a nebude síce spievať falošne,ale hlas nebude ničím výnimočný...zatiaľ je ku mne spev bližšie ako fotenie,no pomaly sa to začína prelínať
 
werdza
2012-09-12 01:45:27+02
Treba skúšať rôzne cvičenia na rozvoj kreativity, niečo som o tom písala aj v tomto článku www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nebojte-sa-abstraktov/
Veľa fotografov v sebe objavilo skrytý talent, fotografické oko až neskôr a prešli si tiež obdobím začiatočníckeho všetkocvakania...
 
Bobo2sk
2012-09-12 06:35:19+02
príspevok od: Domino
Čo si predstavuješ pod takým pojmom podpísať?Alebo čo chceš podpísať?
Tak,ze suhlasim s tym co si napisal. Az tak,ze by som sa pod to podpisal aj ja
 
beholder
2012-09-12 17:23:15+02
...začni si všímať to, čo si si dotertaz nevšímal...........začni premýšľať nad tým, nad čím si doteraz nepremýšľal........no a popritom to skús dostať do záberu...
 
Artpraktik
2012-09-12 19:00:00+02
Niekedy som si bol istý, že ak sa chce, naučiť sa dá všetko. Ale presvedčil som sa o opaku. Áno, ak je zanietenie, trpezlivosť - ide to možno ľahšie. Ale mal som v rukách "materiál" kde bolo obrovské úsilie aj neuveriteľná túžba - a nešlo to. Tiež som sa snažil vysvetľovať aj tak, aj tak, láskyplne aj tvrdšie aj svojím príkladom aj inými príkladmi a bez výsledku... Ako keby som hrach na stenu hádzal. Je to síce v inom smere - ale určite to platí aj o fotení. Ale poznám aj prípady, keď všetci tvrdili že to nepôjde, a ono to proti všetkým predpokladom jednoducho išlo.
 
total empty
2012-09-12 19:07:22+02
príspevok od: total empty
Bože, to sú otázky. Pokiaľ máš určité IQ a talent, a cheš sa učiť, neni problém.
Ale ! Psa nenaučíš čítať a písať, ani dementného cigána z osady slušne žiť.
Dúfam, že som to jasne vysvetlil.
-Same dislajky, vďaka. A to preto,že som povedal surovú čistú pravdu bez emócií.
- Na slovensku je to tak: pretvarka a lož sa bere ako samozrejmosť, úprimnosť a pravda ako urážka.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()