Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotit v manuale

julo6531
2012-09-21 20:02:25+02
Zdravím všetkých prispievateľov a chcel by som sa informovať, že či by mi niekto z Vás neporadil ako začať fotiť v manuálnom režime alebo aspoň nejaký naozaj dobrý článok v ktorom je všetko vysvetlené a popísane o clone, čase uzavierky, expozície a všetkých tých číslach ktoré sa tam menia pri tom nastavovaní... Vrelé ďakujem všetkým
 
JanTchi
2012-09-21 20:10:20+02
Manuál k fotoapartu (prednostne odporúčam)
Mistrovství práce s DSLR (kniha)
učiť sa sám štýlom mnoho, mnoho cvaknutí
 
yves998
2012-09-21 20:22:58+02
nechod na to prilis zhurta,to co pises je ta prava zabava s fotakom .-
 
seifi
2012-09-21 20:30:54+02
toho chceš moc; ale základ je, aby pri zadanej/prestaviteľnej citlivosti príjmača /senzora ISO , nastavenom času a nastavenej clona, prešlo na senzor rozumné množstvo svetla, také, ktoré zachytí scénu v svetlách aj tieňoch; resp.také množstvo svetla, ktoré vytvorí obraz uložený / vysnívaný v tvojej hlave (t.j. obraz môže byť aj roztrasený, aj prepálený aj podexponovaný) ale zodpovedá tvojmu umeleckému cíteniu a myslíš si, že ten (obraz) osloví/aj neosloví určité množstvo (aj jedného) ľudí
(tá veta by sa dala celkom dobre rozvíjať )
 
misík
2012-09-21 21:11:28+02
Na to akú dal otázku,tak ho celkom šetríte Knižiek o fotografovaní je vela,stačí zajsť do kníhkupectva.Ja by som odporúčal,,naučte sa exponovať kreatívne"od Bryana Petersona-velmi dobrá knižka,ktorá ťa naučí veľa.Potom treba iba veľa skúšať v praxi.
 
seifi
2012-09-21 21:52:53+02
príspevok od: misík
Na to akú dal otázku,tak ho celkom šetríte Knižiek o fotografovaní je vela,stačí zajsť do kníhkupectva.Ja by som odporúčal,,naučte sa exponovať kreatívne"od Bryana Petersona-velmi dobrá knižka,ktorá ťa naučí veľa.Potom treba iba veľa skúšať v praxi.
on chce zatiaľ exponovať dobre, manuálne, nie kreatívne
 
Filip Bucher
2012-09-21 21:54:04+02
1, prepnem do manualneho rezimu.
2. skontrolujem expoziciu... ta stupnica ak mas palicku na lavo tak predlzim čas uzavierky alebo znížim clonu, alebo zvýšim iso
3. ak chcem zachytit pohyb, dynamiky tak predlzim cas uzavierky
4. ak chcem pekny bokeh(rozmazane pozadie) idem s clonou co najnizsie.
5. ak nechcem rozmazane pozadie a zároven chcem zmrazit pohyb(ziadnu dynamiku) a už mi to nedovolí posunúť čas ani clonu... tak zvyšujem iso.
6. v horšíchsvetelných podmienkach ked už nemôžem posunúť čas lebo by sa mi rozmazával obraz a clonu už nemôžem dať menšiu alebo nechcem tak znovu zvyšujem ISO.
7.fotim

tieto informácie mne osobne stačili ked som začínal fotit do dnes som neprečítal jednu jedinú knihu o fotení.
 
keko
2012-09-21 22:22:01+02
príspevok od: Filip Bucher
1, prepnem do manualneho rezimu.
2. skontrolujem expoziciu... ta stupnica ak mas palicku na lavo tak predlzim čas uzavierky alebo znížim clonu, alebo zvýšim iso
3. ak chcem zachytit pohyb, dynamiky tak predlzim cas uzavierky
4. ak chcem pekny bokeh(rozmazane pozadie) idem s clonou co najnizsie.
5. ak nechcem rozmazane pozadie a zároven chcem zmrazit pohyb(ziadnu dynamiku) a už mi to nedovolí posunúť čas ani clonu... tak zvyšujem iso.
6. v horšíchsvetelných podmienkach ked už nemôžem posunúť čas lebo by sa mi rozmazával obraz a clonu už nemôžem dať menšiu alebo nechcem tak znovu zvyšujem ISO.
7.fotim

tieto informácie mne osobne stačili ked som začínal fotit do dnes som neprečítal jednu jedinú knihu o fotení.
Body 3. az 7. uspesne robim na automatike.
Aky ma vyznam fotit manulane?
(Ja mam samozrejme aj fotoaparty, kde to inak (ako manualne) nejde a mam ich najradsej. Moja otazka je len otazkou recnickou.)
 
Bobo2sk
2012-09-21 23:10:46+02
Kazdy foti v manuale... aspon to je zakladne zarekavadlo vetsiny na digiforach.
Na vetsinu pripadov staci rezim priority clony, kompenzacie expozicie a pripadne AEL. Netlac na pilu,aby si fotil v manuale. Zbytocne ta to zatazuje na ukor veci,ktore su na fotke dolezitejsie, ako kompozicia ci moment.
Pred zacatim vsak velmi doporucujem precitat si nieco o zakladoch fotenia, napriklad na
http://fotoroman.cz/techniques2.htm
A uz len cvakat, citat, pytat sa a cvakat...
 
zuzka1
2012-09-21 23:16:30+02
príspevok od: keko
Body 3. az 7. uspesne robim na automatike.
Aky ma vyznam fotit manulane?
(Ja mam samozrejme aj fotoaparty, kde to inak (ako manualne) nejde a mam ich najradsej. Moja otazka je len otazkou recnickou.)
Naco malujem rucne obrazy, kupujem drahe olejove farby a Copixy fixky a specificke platna a papiere, venujem tomu drahocenny cas ked existuje uz "ix" ilustracnych programov ktore to spravia za zlomok casu a nakladov.
Pretoce kazda moja ilustracia je clovecensky nedokonala, kazda nesie moj specificky rukopis a tym je zvlastna oproti dokonalym pocitacovym grafikam.
V kazdom jednom dielku je kus MNA.
Fotografie najznamejich fotografov rozozname podla ich "rukopisu" maju svoj vlastny styl, ktory sa nie vzdy zhoduje s technicky perfektne odfotenym zaberom.
NIekomu su prednejsie technicky bezchybne fotky, niekto uprednostnuje viac tu umelecku stranku.
V neposlednom rade ti je automatika prospesna len pri idealnych svetelnych podmienkach. Vo vsetkych ostatnych pripadoch musis dostavovat manualne na optimalny zaber.
 
total empty
2012-09-21 23:30:49+02
príspevok od: zuzka1
Naco malujem rucne obrazy, kupujem drahe olejove farby a Copixy fixky a specificke platna a papiere, venujem tomu drahocenny cas ked existuje uz "ix" ilustracnych programov ktore to spravia za zlomok casu a nakladov.
Pretoce kazda moja ilustracia je clovecensky nedokonala, kazda nesie moj specificky rukopis a tym je zvlastna oproti dokonalym pocitacovym grafikam.
V kazdom jednom dielku je kus MNA.
Fotografie najznamejich fotografov rozozname podla ich "rukopisu" maju svoj vlastny styl, ktory sa nie vzdy zhoduje s technicky perfektne odfotenym zaberom.
NIekomu su prednejsie technicky bezchybne fotky, niekto uprednostnuje viac tu umelecku stranku.
V neposlednom rade ti je automatika prospesna len pri idealnych svetelnych podmienkach. Vo vsetkych ostatnych pripadoch musis dostavovat manualne na optimalny zaber.
((V neposlednom rade ti je automatika prospesna len pri idealnych svetelnych podmienkach. Vo vsetkych ostatnych pripadoch musis dostavovat manualne na optimalny zaber.))
-Neni to úplne pravda,inteligentný automat ti nastavý optimálne parametre,ak takú kombináciu nenajde,tak ani necvakneš. Manuálne režimy sú skôr pre kreativitu,dostať do fotky to čo potrebujem,hoci aj viac expozíc (+-EV) , a zložiť to v softe.
 
Cyril
2012-09-21 23:49:33+02
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/expozicia/

http://www.digi-foto.sk/zaklady-fotenia/manualne-nastavenie-expozicie/

len tak na rychlo, su toho tony
 
Janet
2012-09-21 23:53:31+02
príspevok od: julo6531
Zdravím všetkých prispievateľov a chcel by som sa informovať, že či by mi niekto z Vás neporadil ako začať fotiť v manuálnom režime alebo aspoň nejaký naozaj dobrý článok v ktorom je všetko vysvetlené a popísane o clone, čase uzavierky, expozície a všetkých tých číslach ktoré sa tam menia pri tom nastavovaní... Vrelé ďakujem všetkým
http://www.fotoroman.cz/techniques3/expozice1_zaklad.htm. Základom je pochopiť vzťah času clony a iso, no nájdeš tam aj omnoho viac Skúšaj tu istú scénu pri ich rôznych nastaveniach a zistíš, čo to robí s expozíciou záberov. Prajem veselú zábavu !
 
Filip Bucher
2012-09-22 02:31:38+02
príspevok od: keko
Body 3. az 7. uspesne robim na automatike.
Aky ma vyznam fotit manulane?
(Ja mam samozrejme aj fotoaparty, kde to inak (ako manualne) nejde a mam ich najradsej. Moja otazka je len otazkou recnickou.)
tvoja otayka by mala smerovat skor na autora. Ja som odpovedal na jeho otazku.
S casti si si nanu ale inak odpovedal aj sam v tretom riadku
Inak si viem predstavit situacie, kedy je manualny rezim pri foteni vyhodny, napíklad ked potrebuješ určitú konzistentnost záberov. a clonu a čas potrebuješ mať plne pod kontrolov.
Na druhú stranu, ja som zvyknutý fotit plne na manual a na automatiku si neviem akosik zvyknut, a fotím na manuál všetko(prečo? tak to neviem vysvetliť ).
 
mgeo
2012-09-22 07:57:44+02
Ako ti tu uz poradili, netreba hned zacat fotit v manualnom rezime. JA 90 % fotiek nafotim v rezime s prioritou clony, kde si clonove cislo nastavujem podla zameru a hodnotu ISO mam tiez pevne nastavenu. Pred exponovanim si len odkontrolujem co mi ukazuje expozimeter. Zvysne zabery robim s prioritou casu, napriklad panning a len obcas fotim v plne manualnom rezime
 
seifi
2012-09-22 08:12:31+02
Ja si myslím, že fotiť manuálne je aj fotiť v priorite clony xy a vniesť tam korekciu expozície. Keko sa pýta dobre, k čomu to? aký to má význam alebo kedy to má význam. Ak sa manuálnym nastavením dostanem tam, kde by ma hodila aj automatika, tak je to strata času, v lepšom prípade som si to precvičil a až príde čas, som pripravený fotiť manuálne, t.j. vniesť tam také usporiadanie nastavovaných veličín, ktoré dá obraz podľa mojich predstáv.
 
egresisko
2012-09-22 08:35:01+02
príspevok od: julo6531
Zdravím všetkých prispievateľov a chcel by som sa informovať, že či by mi niekto z Vás neporadil ako začať fotiť v manuálnom režime alebo aspoň nejaký naozaj dobrý článok v ktorom je všetko vysvetlené a popísane o clone, čase uzavierky, expozície a všetkých tých číslach ktoré sa tam menia pri tom nastavovaní... Vrelé ďakujem všetkým
Ahoj no poviem Ti to v jednoduchosti, vela zavisi aj od skla ktore tam mas namontovane, ale dajme tomu ze ak fotis bez stabilizatora napr. ja u 17-50 f2,8

Tak u Vacsiny portretov, panoram, zatisi Ti staci priorita clony, clonov si nastavujes jak vela veci chces mat ostrich na fotke- cim vyzsia clona tym mas viacej veci ostrych v pozdi za zaostrenym objektom, cim mas clonu nizsiu tak bude zaostreny objekt- portret ostry a vsetko za nim rozmajzle.

Vysoka clona je super na prirodu, nizka napriklad u akt, ci portretu.

Druhe cislo je tam cas uzavierky- tam ide iba o to aky cas udrzis- da sa pouzit napriklad rezim priority casu kde ty nastavis cas a fotak dopocita clonu- vyuziva sa hlavne u akcnych fotiek bude ked chcem zachytit pohyb ako sa deti brutalne rychlo tocia na kolotoci, alebo ak chcem zmrazit pohyb- vysoke cislo.
U normalneho poobedneho svetla by Ti na stojacu osobu ak sa Ti netrasu ruky malo stacit nastavit cas 1/60s.

Dalsi udaj je ISO cim vyzsie tym vo vacsej tme mozes foti/ zvysi sa Ti ale zrnitost- ta sa ale da v PP v PC zredukovat.

No a nazaver manual priklad ak chcem odfotit rozblaznenu dcerku doma a nechcem tlacit hore ISO, tak nastavim ISO 100, clonu v klude neham 2,8 - minimalnu, a cas nastavim 1/60s + zapnem blesk ( aj sila blesku sa da nastavit ale to uz musis vyskusat -idealny je externy blesk- ale na ucenie a bezne aj ked nemam ext, staci aj zabudovany)

S manualom sa najlepsie uci ked vydes na ulicu a skusi zachytavat rychlo iduce auta ( raz budes mat fotku prepalenu, tak pridas clonu, alebo skratis cas, na ISO sa na zaciatok vykasli a skus pouzivat co najnizsie)

http://www.facebook.com/pages/Profesionalny-umeleck%C3%BD-fotograf-Bratislava/255923621142210

Pre rypalov prosim nechytajte ma za slovicka napisal som to sem po lopate a nie odborne( tiez urcite s gram. chybami ano neviem pisat), tak si odpustite sproste poznamky !
 
Pentaxfan
2012-09-22 09:55:24+02
príspevok od: misík
Na to akú dal otázku,tak ho celkom šetríte Knižiek o fotografovaní je vela,stačí zajsť do kníhkupectva.Ja by som odporúčal,,naučte sa exponovať kreatívne"od Bryana Petersona-velmi dobrá knižka,ktorá ťa naučí veľa.Potom treba iba veľa skúšať v praxi.
Bez ohľadu na to, akú otázku dal, prečo by sa doňho niekto mal "obuť" a nešetriť ho? Zabudol vôl, že teľaťom bol? To, že tu niekto položí aj úplne jednoduchú, základnú otázku, znamená len toľko, že je teraz tam, kde si ty bol možno pred pár rokmi, nič viac. A že má možnosť pýtať sa tam, kde si ty možnosť nemal.
 
velecky
2012-09-22 09:58:07+02
priznám sa, že je M používam, len keď fotím s bleskom. Inak sa mi osvedčila poloautomatika, priorita clony, podľa toho, akú veľkú hĺbku ostrosti potrebujem. Samozrejme, hovorím o štandardných svetelných podmienkach.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()