Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotografovanie škôlky

jeniferka
2012-12-19 09:05:33+01
Ahojte kolegovci a ľudia čo milujú fotenie tak ako ja. Musím sa niekomu vykecať resp. vypísať tu a chcem vedieť akýkoľvek názor.
Kto z Vás fotil deti v škôlke? Nie len klasické koncoročné spoločné fotografie, ale i portrétové na tablo či vianočné. Som tak trošku v šoku, keď som sa dopočula kritiku na fotografie.
Rodičia nechcú fotky, lebo ich dieťa sa nakrivo usmieva. To je jedna vec. Ako ja môžem za to, ako sa ich dieťa tvári.
No a ďalšie. Vieme asi viacerí, že vianočné fotenie portrétové spočíva hlavne vo farbách bielej a červenej, teda i plátno sa zväčša používa biele no nie? Dievčatká mali tričká biele ktoré vraj úplne zanikli aj korunku anjelsku bielu ktorú vraj ani nie je vidieť.
A že zrezané nohy niektorím to vadilo, čomu vôbec nechápem. Či je pre nich tak dôležité aby dieťa malo na fotke práve nohy, pančušky atď....a podotýkam, že niektorí môžu byť aj radi že tam nemali nohy lebo by bolo vidieť total špinavé pančušky. Mne sa práve páčia fotografie, ktoré nevyzerajú ako pasové a sú sem tam i zošikma. No ťažké takéto veci asi niektorým vysvetlovať, však?
Ach jaj no čo vy na to?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-19 09:13:55+01
Tož ako sa vyjadriť k fotografiam, ktore sme nevideli?
 
jeniferka
2012-12-19 09:16:09+01
Nie na fotografie ale komenty niektorých rodičov
 
netmouse
2012-12-19 09:17:39+01
príspevok od: jeniferka
Ahojte kolegovci a ľudia čo milujú fotenie tak ako ja. Musím sa niekomu vykecať resp. vypísať tu a chcem vedieť akýkoľvek názor.
Kto z Vás fotil deti v škôlke? Nie len klasické koncoročné spoločné fotografie, ale i portrétové na tablo či vianočné. Som tak trošku v šoku, keď som sa dopočula kritiku na fotografie.
Rodičia nechcú fotky, lebo ich dieťa sa nakrivo usmieva. To je jedna vec. Ako ja môžem za to, ako sa ich dieťa tvári.
No a ďalšie. Vieme asi viacerí, že vianočné fotenie portrétové spočíva hlavne vo farbách bielej a červenej, teda i plátno sa zväčša používa biele no nie? Dievčatká mali tričká biele ktoré vraj úplne zanikli aj korunku anjelsku bielu ktorú vraj ani nie je vidieť.
A že zrezané nohy niektorím to vadilo, čomu vôbec nechápem. Či je pre nich tak dôležité aby dieťa malo na fotke práve nohy, pančušky atď....a podotýkam, že niektorí môžu byť aj radi že tam nemali nohy lebo by bolo vidieť total špinavé pančušky. Mne sa práve páčia fotografie, ktoré nevyzerajú ako pasové a sú sem tam i zošikma. No ťažké takéto veci asi niektorým vysvetlovať, však?
Ach jaj no čo vy na to?
no kazdemu sa paci nieco ine ... najpelsie je si asi nechat odsuhlasit podla vzoru.... ale ani to nemusi pomoct.

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-19 09:18:51+01
príspevok od: jeniferka
Nie na fotografie ale komenty niektorých rodičov
Čo ak sú oprávnené? Oni sú zákazníci. Nezaujíma ich, čo sa páči tebe. Čím rýchlejšie to pochopíš, tým budú spokojnenší.
 
jeniferka
2012-12-19 09:21:45+01
Ja chápem, že 100 ľudí 100 názorov. No máš pocit, že fotograf môže za to ako sa dieťa tvári?
 
netmouse
2012-12-19 09:22:58+01
príspevok od: Karol Srnec
Tož ako sa vyjadriť k fotografiam, ktore sme nevideli?
to je lahke napisat a urcite mas pravdu ... ale podla mna ani jeden z rodicov nedal suhlas na zverejnenie fotky ich dietata na internete a portaly typu: ephoto, popripade FB, atd..... takze si stym asi neporadime a ani dotycnej fotografke
teda iba ak by poslala sukromnu spravu s pozbou na kritiku s predchadzajucou dohodout,ze fotky po nahliadnuti budu zmazane
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-12-19 09:28:15+01
príspevok od: netmouse
to je lahke napisat a urcite mas pravdu ... ale podla mna ani jeden z rodicov nedal suhlas na zverejnenie fotky ich dietata na internete a portaly typu: ephoto, popripade FB, atd..... takze si stym asi neporadime a ani dotycnej fotografke
teda iba ak by poslala sukromnu spravu s pozbou na kritiku s predchadzajucou dohodout,ze fotky po nahliadnuti budu zmazane
Potom je tato tema bezpredmetna a neprinesie ziaden vysledok. Je tu vyjadrenie fotografky o ktorej nic nevieme a nevieme ani ako fotografuje. Stazuje sa na komenty rodicov, ktore sa vztahuju ku konkretnym fotkam. Tie nevidime a tak nikto z nas nemoze posudit opravnenost, ci neopravnenost staznosti. Tema zalozena uplne zbytocne, pretoze sa neda urobit z nasej strany ziaden nazor.

Mila Jeniferka, pracou fotografa je dostat z fotografovaneho to, co potrebuje a to je aj ten spravyn vyraz tvare. S detmi je to tazke a prave tu sa ukazuje, aky je fotograf psycholog.
 
phototomas
2012-12-19 09:28:53+01
tak neviem kde boli orezávané nožičky , teda či to bolo v správnom mieste. V zásade pri fotení takýchto akcii traba podľa mňa fotiť všetky detičky rovnako, s rovnakým orezom a orientáciou. Tiež ak sa tým zaoberáš dlhšie, vieš že všetkým rodičom nevyhovieš. Najlepšie je pred takou akciou nechať v škôlke ukážky tvojej práce aby rodičia vedeli do čoho idú....
 
Wlady
2012-12-19 09:29:57+01
Par fotiek by si tu urcite mala dat, aby sme vedeli o com sa bavime...
 
NefroniK
2012-12-19 09:30:24+01
K farbe pozadia by som len napísal, že v závislosti od tejto témy sa dalo očakávať, že budú mať biele košieľky (aj keby za normálnych okolností chodili v nejakej uniforme), a každý bude mať niečo iné, to je úplne normálne. Keďže si tieto argumenty košieľka a biela korunka vieš vysvetliť teraz, trebalo sa zamyslieť aj pred fotením. A zobrať napríklad aspoň dve.
 
morseee1
2012-12-19 09:31:11+01
príspevok od: jeniferka
Ja chápem, že 100 ľudí 100 názorov. No máš pocit, že fotograf môže za to ako sa dieťa tvári?
samozrejme ze moze .. dieta reaguje na fotografa, na ucitelov, na ostatne deti .. ak nebude spravna nalada a fotograf/ka nevytvori spravnu atmosferu, nezabava deti, tak potom sa na tych fotkach budu tak tvarit .. treba ich niecim zaujat a budu sa usmievat prirodzenejsie, pretoze ich to bude bavit .. Ak budu mat pocit ze su tam z donutenia, tak budu kysle jak kvasaky ... A ze ci je vidiet nohy a podobne, na to len jedna rada .. treba urobit viacero fotiek, resp z jedneho cvaku urobit celu postavu a potom vystrihnut iba portret tvare a pliec .. tym rodicia budu mat oboje a budu vsetci spokony
 
Marcel Rebro
2012-12-19 09:31:34+01
príspevok od: jeniferka
Ja chápem, že 100 ľudí 100 názorov. No máš pocit, že fotograf môže za to ako sa dieťa tvári?
Ano, samozrejme ze za to moze .... je to o komuniacii ... samozrejme z detmi je to narocnejsie, ale ulohou fotografa (v tomto zanri) je nafotit "pekne" fotky ... Nikto neocakava nejaku formu subjektivnej autorskej reportaze. Resp ako uz bolo povedane, mala si si nechat schvalit koncept pred fotenim.

No ale tazko sa mudruje ked fotky nevidime. Mozno su komenty rodicov uplne na mieste. Napr take "orezane nohy" ... ak nie su kompozicnym zamerom, vyjadrovacim prvkom, tak je to jedna z najzakladnesich zaciatocnickych chyb ...
 
jeniferka
2012-12-19 09:42:07+01
príspevok od: Karol Srnec
Potom je tato tema bezpredmetna a neprinesie ziaden vysledok. Je tu vyjadrenie fotografky o ktorej nic nevieme a nevieme ani ako fotografuje. Stazuje sa na komenty rodicov, ktore sa vztahuju ku konkretnym fotkam. Tie nevidime a tak nikto z nas nemoze posudit opravnenost, ci neopravnenost staznosti. Tema zalozena uplne zbytocne, pretoze sa neda urobit z nasej strany ziaden nazor.

Mila Jeniferka, pracou fotografa je dostat z fotografovaneho to, co potrebuje a to je aj ten spravyn vyraz tvare. S detmi je to tazke a prave tu sa ukazuje, aky je fotograf psycholog.
Hm psycholog. Mám doma dieťa, robím s deťmi. Boli deti ktoré plakali pred plátnom, lebo chceli maminku, niektoré sa podarilo ukľudniť niektorí žiaľ nie, preto boli i vykrivené ústa
Verte mi, fotila som už x krát detičky a pri tomto vianočnom fotení to bolo extra, že veľa detí nemalo na to náladu. Ako by ste to riešili? Prišli fotiť ešte na x x krát a čakali vhodný moment. Je iné fotiť vo svojom ateliéri, jedno dve dieťa, kde máme čas na fotenie a urobí sa xx záberov a vtedy sa dá určite vybrať krásna fotka. A to sa netýka len detí. I my dospelí sa niekedy zaksychtíme a samozrejme také fotky sa nevyberajú.
Áno súhlas, ťažko súdiť keďže nevidíte fotky.
Fórum je fórum a pokiaľ tu nepíšem úplne nezmysli tak sem snáď môže prispieť takou témou.
 
jeniferka
2012-12-19 09:43:07+01
ale ten koncept pred fotením, ako by to malo vyzerať je fajn nápad
nafotiť v ateliéry svoje dieťa na ukážku a nech rodičia odsúhlasia či sa im také bude páčiť alebo nie
 
morseee1
2012-12-19 09:53:18+01
príspevok od: jeniferka
ale ten koncept pred fotením, ako by to malo vyzerať je fajn nápad
nafotiť v ateliéry svoje dieťa na ukážku a nech rodičia odsúhlasia či sa im také bude páčiť alebo nie
len tak pre tvoju informaciu .. neviem ci aj ty tak fungujes, ale z mojes kusenosti mi dieta votili v skolke 6x (kazdy polrok) a teraz v skole raz.. Kazdy jeden fotograf na dvere vyvesil co bude fotit, ako to bude vyzerat (pozadie, ozdobne ramiky, srandovne ramiky vo fotografii, kalendariky, magnetky a podobne). Zo ziadneho fotenia nemame iba jednu fotku, z kazdeho vzniklo minimalne 6 ks roznych velkosti, Kazdy jeden tvrdil, ze ak sa nam fotky nebudu pacit, nemusime ich kupovat (aj ked sme podpisovali suhlas s fotenim).. Ano fotit deti je risk, ale zatial sme nemali problem ani s jednym fotenim.
 
jeniferka
2012-12-19 09:56:40+01
príspevok od: morseee1
len tak pre tvoju informaciu .. neviem ci aj ty tak fungujes, ale z mojes kusenosti mi dieta votili v skolke 6x (kazdy polrok) a teraz v skole raz.. Kazdy jeden fotograf na dvere vyvesil co bude fotit, ako to bude vyzerat (pozadie, ozdobne ramiky, srandovne ramiky vo fotografii, kalendariky, magnetky a podobne). Zo ziadneho fotenia nemame iba jednu fotku, z kazdeho vzniklo minimalne 6 ks roznych velkosti, Kazdy jeden tvrdil, ze ak sa nam fotky nebudu pacit, nemusime ich kupovat (aj ked sme podpisovali suhlas s fotenim).. Ano fotit deti je risk, ale zatial sme nemali problem ani s jednym fotenim.
moc pekne ďakujem za túto radu,,,určite to budem už i ja tak realizovať
fotila som tie isté deti i minulý rok na tablo, neboli žiadne problémy až teraz
čo už, mám i ja ponaučenie
no ja u niektorých detí robím i 10 záberov a bol problém vybrať i z toho
niektoré detičky prišli, usadili sa, cvak cvak a krásna foto, krásny úsmev
každý sme iný
 
markus
2012-12-19 10:01:33+01
fotenie deti nie je narocne ale je to babracka najma ked deticky neobsedia a nespolupracuju ked idez take nieco fotit mala by si mat par ukážkových fotiek aby rodicia vedeli aku pracu mozu od teba ocakavat. To plati na kazde komercne fotenie. Co sa tyka tvojho pripadu s bielym pozadim tak je to otazka svietenia alebo spravna manipulacia zo svetlom. To je to preco to nebudem robit ja osobne za 10 eur aj z vyvolanou a vyretusovanou fotkou aj ked deti nie je problem oni su pekne take ake su a nepotrebuju velky postproces. Komercna fotografia ako je svadba, deti, stuzkove, tabla a ja neviem co este je otazka kompromisu medzi cenou ktoru je zakaznik ochotny zaplatit a vykonom aky si zase za tie peniaze ochotny poskytnut. Posledna vec kazdemu proste nevyhovies ved kazdy chce may vykon a najlepsie zadarmo.
 
morseee1
2012-12-19 10:03:49+01
príspevok od: jeniferka
moc pekne ďakujem za túto radu,,,určite to budem už i ja tak realizovať
fotila som tie isté deti i minulý rok na tablo, neboli žiadne problémy až teraz
čo už, mám i ja ponaučenie
no ja u niektorých detí robím i 10 záberov a bol problém vybrať i z toho
niektoré detičky prišli, usadili sa, cvak cvak a krásna foto, krásny úsmev
každý sme iný
holt . z mojej dcery bude asi modelka ta sa len na mna skery, ked ju chcem odfotit .. Ale teraz vazne ..

Zabavat deti pri foteni je asi to najtazsie .. Najlepsie ak clovek nefoti sam, pretoze mat na starosti svetla, pozadie, fotak, upravene dieta je na jedneho vela, a este ked sa k tomu prida este zabavanie a obveselovanie detskej populacie je toho fakt vela.. A ked je fotograf nervozny, deti to nejako citia a podvedome su strnulejsie, davaju pozor na kazdy pohyb a to skodi foteniu .. Urcitou mierou k tomu prispievaju aj ucitelia, tesne pred fotenim a samozrejme aj rodicia ak doma hucia do dietata, ze jeeeeeeeeeeeeeezis, zasa vas idu fotit, tak opat je dieta demotivovane, ale s tym nic nespravis ..
v kazdom pripade, musi to ist rychlo a bezbolestne, aby si to deti ani nestihli uvedomit
 
netmouse
2012-12-19 10:26:17+01
príspevok od: Karol Srnec
Potom je tato tema bezpredmetna a neprinesie ziaden vysledok. Je tu vyjadrenie fotografky o ktorej nic nevieme a nevieme ani ako fotografuje. Stazuje sa na komenty rodicov, ktore sa vztahuju ku konkretnym fotkam. Tie nevidime a tak nikto z nas nemoze posudit opravnenost, ci neopravnenost staznosti. Tema zalozena uplne zbytocne, pretoze sa neda urobit z nasej strany ziaden nazor.

Mila Jeniferka, pracou fotografa je dostat z fotografovaneho to, co potrebuje a to je aj ten spravyn vyraz tvare. S detmi je to tazke a prave tu sa ukazuje, aky je fotograf psycholog.
to by som az negativisticky nevidel .... ano bolo by dobre sa pozriet na par fotiek a nastastie (alebo bohuzial) zijeme na slovensku, kde tato cast zverejnovania sukromia nie je az tak kontrolovana a postihovana ... ja by som dal k nahladnutiu zopar kritizovanych fotiek na stranke kde ich budem moct po vypocuti kritiky zmazat (nie som si isty ci zverejnene fotky vo fore na ephoto je mozne zmazat).
Urcite tato tema navrhla problematiku fotenia deti a naslednu kritiku rodicov a ludia si uvedomia, ze sa jedna o pracu ktora je posudzovana subjektivne a podlieha reklamacii ... a je hlavne velmi narocna a vyzaduje sa nie len odborna znalost problematiky fotenia ale aj psychologicky pristup k detom / ludom.

a ze nestaci si kupit fotoaprat a hup ideme fotit deti, stuskove, svadby, rozne ine akcie ....
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()