Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ostrenie pri portretoch

norulakp
2012-01-22 12:57:33+01
Zdravim, som uplny zaciatocnik vo foteni so zrkadlovkami. Stava sa mi casto taka vec, ze fotim portret mierne z boku. Zaostrim na oko blizsie pri fotaku a ono to odfoti tak, ze zaostri na to oko, co je dalej odo mna. Vobec tomu nechapem. Ci je to nejaky fyzikalny jav, chyba objektivu, alebo neviem. Z 10 pokusov asi 8x zaostri na druhe oko a 2x na spravne. Posledne sa mi to stalo pri vcerajsom foteni: Nikon D300+Nikkor 50mm f1.4 AiS+SB-700+HOYA HMC ND8 filter. Blesk bol nasadeny na fotaku, pod 45 stupnovym uhlom. 1/500, F2. Viem, ze je to stary ovjektiv, nie moc vhodny na digital. Ale toto iste mi robi aj pri Nikkor 35mm 1.8 G. Takze asi ja robim niekde chybu. Len neviem kde. Vdaka za postrehy. Prikladam fotku.
 
Shooter
2012-01-22 13:15:12+01
príspevok od: norulakp
Zdravim, som uplny zaciatocnik vo foteni so zrkadlovkami. Stava sa mi casto taka vec, ze fotim portret mierne z boku. Zaostrim na oko blizsie pri fotaku a ono to odfoti tak, ze zaostri na to oko, co je dalej odo mna. Vobec tomu nechapem. Ci je to nejaky fyzikalny jav, chyba objektivu, alebo neviem. Z 10 pokusov asi 8x zaostri na druhe oko a 2x na spravne. Posledne sa mi to stalo pri vcerajsom foteni: Nikon D300+Nikkor 50mm f1.4 AiS+SB-700+HOYA HMC ND8 filter. Blesk bol nasadeny na fotaku, pod 45 stupnovym uhlom. 1/500, F2. Viem, ze je to stary ovjektiv, nie moc vhodny na digital. Ale toto iste mi robi aj pri Nikkor 35mm 1.8 G. Takze asi ja robim niekde chybu. Len neviem kde. Vdaka za postrehy. Prikladam fotku.
Možných chýb je viacero.

Najprv sa ťa opýtam: vyberáš si ostriaci bod sám alebo máš zapnuté všetky a ich výber nechávaš na automatiku? Ak ich vyberá automatika, tak ju vypni a vyberaj ich sám.

Ak to už tak robíš, otestuj svoj objektív na front/back focus (pozri odkaz). Ak nájdeš chybu, tak na D300 sa to dá ľahko napraviť.

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/doladenie-af-systemu-zrkadloviek/

A posledná chyba, ktorá je pri ostrení so svetelnými sklami veľmi čast, je to, že aj pri malom pohybe buď teba alebo foteného na objekt dostane mimo hlbku ostrosti.
 
norulakp
2012-01-22 13:25:10+01
príspevok od: Shooter
Možných chýb je viacero.

Najprv sa ťa opýtam: vyberáš si ostriaci bod sám alebo máš zapnuté všetky a ich výber nechávaš na automatiku? Ak ich vyberá automatika, tak ju vypni a vyberaj ich sám.

Ak to už tak robíš, otestuj svoj objektív na front/back focus (pozri odkaz). Ak nájdeš chybu, tak na D300 sa to dá ľahko napraviť.

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/doladenie-af-systemu-zrkadloviek/

A posledná chyba, ktorá je pri ostrení so svetelnými sklami veľmi čast, je to, že aj pri malom pohybe buď teba alebo foteného na objekt dostane mimo hlbku ostrosti.
Jo, bod si vyberam sam. V tom nie je problem. Vyberem si bod priamo na to oko, ktore je blizsie ku mne. Ano viem, ze pri F2 je mala hlbka ostrosti, ale je zaujimave, ze takmer vzdy to presne preostri na to druhe oko. Nie mimo neho, nie pred neho. Ale PRESNE na to druhe. Mne to pripada, ako nejaky zapnuty Face Detection alebo co. Sice D300 to asi ani nema. Ale proste akoby sa same snazilo preostrit na to nevhodne oko, mysliac si, ze to tak bude lepsie. Ten front a back focus to asi nebude. Kedze vsetko ostatne zaostruje perfektne. Inak som s tym objektivom spokojny az na toto. Nemoze to byt nieco so svetlom? Zle nastaveny blesk, alebo zle nasmerovany. Alebo je to nezmysel?
 
DropDead
2012-01-22 13:34:34+01
príspevok od: norulakp
Jo, bod si vyberam sam. V tom nie je problem. Vyberem si bod priamo na to oko, ktore je blizsie ku mne. Ano viem, ze pri F2 je mala hlbka ostrosti, ale je zaujimave, ze takmer vzdy to presne preostri na to druhe oko. Nie mimo neho, nie pred neho. Ale PRESNE na to druhe. Mne to pripada, ako nejaky zapnuty Face Detection alebo co. Sice D300 to asi ani nema. Ale proste akoby sa same snazilo preostrit na to nevhodne oko, mysliac si, ze to tak bude lepsie. Ten front a back focus to asi nebude. Kedze vsetko ostatne zaostruje perfektne. Inak som s tym objektivom spokojny az na toto. Nemoze to byt nieco so svetlom? Zle nastaveny blesk, alebo zle nasmerovany. Alebo je to nezmysel?
napadlo ma niečo...kedysi sa riešilo pri objektíve myslím že pri sigme 50/1.4 že bez blesku nebol žiadný BF/FF ale s nasadeným bleskom sa začal ukazovať FF
 
Shooter
2012-01-22 13:39:39+01
príspevok od: norulakp
Jo, bod si vyberam sam. V tom nie je problem. Vyberem si bod priamo na to oko, ktore je blizsie ku mne. Ano viem, ze pri F2 je mala hlbka ostrosti, ale je zaujimave, ze takmer vzdy to presne preostri na to druhe oko. Nie mimo neho, nie pred neho. Ale PRESNE na to druhe. Mne to pripada, ako nejaky zapnuty Face Detection alebo co. Sice D300 to asi ani nema. Ale proste akoby sa same snazilo preostrit na to nevhodne oko, mysliac si, ze to tak bude lepsie. Ten front a back focus to asi nebude. Kedze vsetko ostatne zaostruje perfektne. Inak som s tym objektivom spokojny az na toto. Nemoze to byt nieco so svetlom? Zle nastaveny blesk, alebo zle nasmerovany. Alebo je to nezmysel?
Faca detection asi má, ale iba LiveView mode. A nemáš náhodou zapnuté kontinuálne zaostrovanie AF-C, a ak prekomponuješ tak ti preostí? A ešte ma napadá jedna vec s bleskom, raz sa tu rozoberalo, že zapnutý AF assist na blesku spôsoboval front focus, bolo to ale na D700 + SB-900. Možno je to aj tvoj prípad.
 
norulakp
2012-01-22 13:44:03+01
príspevok od: Shooter
Faca detection asi má, ale iba LiveView mode. A nemáš náhodou zapnuté kontinuálne zaostrovanie AF-C, a ak prekomponuješ tak ti preostí? A ešte ma napadá jedna vec s bleskom, raz sa tu rozoberalo, že zapnutý AF assist na blesku spôsoboval front focus, bolo to ale na D700 + SB-900. Možno je to aj tvoj prípad.
no fotim na S nie na C. Ale AF assist myslim mam zapnuty na blesku. Toto znie najrealnejsie. Pretoze sa mi to stava myslim len pri foteni s bleskom. Aj pri SB-700 aj pri SB-900. A stava sa mi to aj pri tom druhom spominanom objektive. Cize zrejme to bude tym assistom. Skusim to vypnut a napisem neskor, ci v tom bol zakopany pes. Vdaka moc zatial chalani
 
Marek Vančo
2012-01-22 15:14:50+01
Ja pri clonách F1.8-F2.8 na 50mm zásadne používam AF-C. Totiž hĺbka ostrosti je okolo 2cm pri vzdialenosti 1m (pozri tabuľku k objektívu). Takže oko sa veľmi ľahko dostane mimo HO ak sa objekt alebo ja pohnem. Zatiaľ nemám statív, takže fotoaparát, alebo fotografovaná osoba sa veľmi ľahko posunie.

To že to zaostrí na ďalšie oko je podľa mňa náhoda, lebo buď je celá fotka rozmazaná, a tú zahodiš,alebo sa je rozmazana opačne, teda že druhé oko je ostré... čo už považuješ za dobrú fotografiu, ale nie tak ako si chcel.
 
buble
2012-02-03 20:55:03+01
Nechcem do toho rypat, skusal som najst fotky toho objektivu na nete, lebo osobne ho nemam, ale podla toho co som nasiel, ma napada: Ma to vobec autofokus ?
 
Crazy41
2012-02-03 22:22:37+01
aparat moze osierat v potvrdeni zaostrenia, myslim tu zelenu bodku, aj ken rockwell o tom pisal,aj ked mne to na D40 nerobi,alebo pri F2 sa kludne stane ze sa nadychnes a mas rovinu zaostrenia niekde inde,ale podla oka to nema clovek ako skontrolovat kedze dnesne matnice zobrazuju DOF az od f3.5. Alebo by pomohla vymena matnice za nieco lepsie na manualne ostrenie.
 
attilaSK
2012-02-03 22:42:58+01
Kedze ais objektiv nema autofocus tak sam inde preostrit nemoze, problem moze byt zmena roviny ostrosti pri pricloneni objektivu pocas exponovania, teda ak to funguje tak ako s plne kompatibilnym objektivom...
 
keko
2012-02-03 22:45:04+01
Poznaj svoj fotoapart. To je heslo dna. Poznat jeho nedostatky je dobry zaklad dosahovania dobrych vysledkov. Ale osobne by som portret nikdy nefotil zo vzdialenosti mensej ako 1,5 m s objektivom pod 80mm a pri clone nizsej ako F4. To by tak mohlo stacit na technicky doknaly portret. Klasicky portret este predpoklada male zneostrenie od usi do zadu, ale priznam sa, ze aj ked sa mi DaVinici paci, asi by som uz jeho techniky nepouzival (aspon nie vsetky).
Nieco ine je ale take to emotivne foto, kde nostre oko nemusi nevyhnutne vadit. Na druhej strane chapem posadnutnost ostrostou statickych objektov, zaroven sa vam niektorym cudujem, preco velkou hlbkou ostrosti najprv nezabezpecit ostrost od A do Z a potom v Photoshope neblurnut tu cast, ktoru ostru mat nechcem. Takze sa vraciam k myslienke, ze poznat svoj fotoaparat treba pre konzistene dobre vysledky.
Pre tych ostatnych hadam iba to, ze D3X stoji niekolko desiato krat viac, ako D3100 so setakom.
Co tu riesit?
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()