Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Meranie expozície

X-Ray
2012-06-30 20:31:48+02
Zdravím všetkých ephoťákov

Viem, že podobná téma tu už je a čo to som si našiel aj na gúgľi, ale schválne...

Chcel by som mať ešte viac jasno a zase sa niečomu podučiť.
Chcel by som sa opýtať a zaujímalo by ma kedy využiť ten ktorý spôsom merania expozície. V mojom prípade D90ka a do rodnej reči preložené

Meranie na celej ploche obrazu
Meranie bodové
Meranie zo strednej oblasti.

A či sa oplatí resp. odporúča meniť v rpípade použitia ND filtrov?
Prípadne nejaké osobné skúsenosti ak niekto prispeje

(Ja osobne sa rozvíjam v krajinkárskej foto a neskôr v nejakom tom portréte (keď bude pevné sklo

Ďakujem za každú reakciu....
 
X-Ray
2012-06-30 20:34:53+02
Len tak dodám...

Tak napr. autor tohto článku tvrdí a odporúča toto

http://www.digi-foto.sk/ako-nastavit-fotoaparat/meranie-expozicie/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-30 20:42:00+02
Mam D90 a ine meranie ako Matrix prakticky nepuzivam. Raz za rok bodove. Tieto merania boli dolezite pri praci s filmom, kedy som vyskledok videl az po vyvolani filmu. Dnes mrknem na displej a korekciu opravim pouzitim korekcie expozicie. To je najcastejsie riesenie exppozicneho problemu. Samozrejme sa riadim aj dlhorocnou skusenostou a korekciu davam aj vopred. Dynamicky rozsah D90 je dost velky a tak v RAW umoznuje nepresnu korekciu velmi slusne korigovat v pocitaci.
 
X-Ray
2012-06-30 20:47:26+02
Opäť raz Ti ďakujem Karol za reakciu !

Len mi trošku upresni čo myslíš tým, že si korekciu dávaš vopred? Chápem tým správne to, že vzhľadom na skúsenosti vieš vopred, akú korekciu použiť (napr. pri spomínanej D90ke)?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-30 21:01:07+02
Meranie zrkadloviek je nastavene na tzv. strednu sedu. Nech zvolis akekolvek meranie a scena pred tebou sa vyraznejsie jasovo odlisuje od strednej sedej, meranie nebude fungovat spravne. Napr. ked fotis scenu s prevahou velmi svetlych alebo velmi tmavych tonov. Kedze viem, ze tu scenu namera zle (skusenosti), a viem aj o kolko (opat skusenosti), pouzijem korekciu vopred.

Meranie fotaku sa naviac snazi byt alibisticke a spravne naexponovat aj to, co vobec nie je dolezite. Napr. bude tahat krwsbu z tienov, ktoru vobec nepotrebujem a pritom to co je podstatne exponuje inak nez si predstavujem.

Nejestvuje presna expozicia, existuje len spravna expozicia. To je taka, aku JA chcem. Ked sa rozhodnem fotku naschval podexponovat, pretoze tym nieco dosiahnem, je to spravna expozicia, aj ked nie je presna.
 
transporti686
2012-06-30 21:11:44+02
príspevok od: X-Ray
Opäť raz Ti ďakujem Karol za reakciu !

Len mi trošku upresni čo myslíš tým, že si korekciu dávaš vopred? Chápem tým správne to, že vzhľadom na skúsenosti vieš vopred, akú korekciu použiť (napr. pri spomínanej D90ke)?
matricové meranie je dnes na vysokej úrovni a často nemýli, ale sú situácie, kedy môže zlyhať alebo exponuje podľa nejakej vlastnej logiky vo fotoaparáte, ktorá môže byť odlišná od tvojej, digitál, ale má dosť veľký rozsah a dá sa s ním pracovať v rawe, bodové alebo vážené meranie môžeš používať ak máš na fotenie scény a čas a chceš sa zdokonaliť v meraní, vo väčšine prípadov však matrica stačí a na digitálnej zrkadlovke vieš pozrieť histogram, naučiť sa dobre eponovať je ale určite prínos
 
transporti686
2012-06-30 21:15:41+02
a ešte jedna vec, korekcie ako také majú najväčší význam pri používaní bodového merania, pokiaľ používaš matricu tak si sám musíš odsledovať na tvojom foťáku kedy treba korekciu a matrica to už nedáva dobre

ak tam začneš báchať korekcie len tak a budeš merať matricou, tak môžeš prísť k horším výsledkom ako bez korekcii, lebo matrica tie korekcie už robí podľa nejakej vnútornej logiky foťáku a tá logika je dnes na značnej úrovni
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-30 21:22:18+02
Toto je samozrejme moj styl prace. Ini si to robia po svojom. Kazdopadne musis spoznat svoj fotak. Kazdy meria inak, aj ked mi bali merat rovnako
 
transporti686
2012-06-30 21:28:51+02
príspevok od: Karol Srnec
Toto je samozrejme moj styl prace. Ini si to robia po svojom. Kazdopadne musis spoznat svoj fotak. Kazdy meria inak, aj ked mi bali merat rovnako
Karol, práve pri tom matricovom merní to nemusí byť pravda, že merajú rovnako, lebo keď len vezmeš nikon alebo canon tak môžu mať inú logiku vyhodnocovania bodov na matrici, môžu porovnávať meranú scénu s nejakými uloženými scény v procesore atď, presná logika merania často nie je úplne známa, lebo je to know-how firmy, ale je pravda, že tieto systémy sú dnes veľmi kvalitné a pokiaľ scéna nie je veľmi neštandardná z hľadiska svetelných podmienok, tak dosahujú takmer výborné výsledky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-30 21:30:51+02
príspevok od: transporti686
Karol, práve pri tom matricovom merní to nemusí byť pravda, že merajú rovnako, lebo keď len vezmeš nikon alebo canon tak môžu mať inú logiku vyhodnocovania bodov na matrici, môžu porovnávať meranú scénu s nejakými uloženými scény v procesore atď, presná logika merania často nie je úplne známa, lebo je to know-how firmy, ale je pravda, že tieto systémy sú dnes veľmi kvalitné a pokiaľ scéna nie je veľmi neštandardná z hľadiska svetelných podmienok, tak dosahujú takmer výborné výsledky
Ved tam pisem ze meraju kazdy inak a nie rovnako.
 
transporti686
2012-06-30 21:32:51+02
príspevok od: Karol Srnec
Ved tam pisem ze meraju kazdy inak a nie rovnako.
viem, len aby pochopil, že to nie je tým, žeby to nešlo spraviť, aby merali rovnako, ale že je to kvôli logike matricového merania, ktorý určuje softvér v procese, ktorý meranie vyhodnocuje a ten tam samozrejme niekto musel nahrať a niekto ho musel vytvoriť a robil to zase len človek
 
Daniel.U
2012-06-30 21:35:33+02
ked fotim portret, zacal som pouzivat externy expozimeter a mam pokoj.
 
keko
2012-06-30 22:10:50+02
Ja pouzivam externy expozimeter tiez, meram dopadajuce svetlo. Jednoduche a rychle.
Potom pouzivam Nikon F3 a jeho meranie ma este nesklamalo.
Na Nikon F100 mam nastavene integralne meranie. Jeho zvyhodneny stred uplne postacuje pre riesenie 90% svetelnych situacii. Cierna mucha na bielej stene - plusujem (teda korigujem ) +2, bielu perlu na ciernom zmate minusujem -2, otvorene plaze, plane, luky plusujem aspon o jedno EV.
Bodove svetlo som este nikdy nepouzil. Myslim uspesne nepouzil. O zonovom systeme si myslim svoje. Ide principialne pouzit iba na jednotlive policka - mam dva aparaty na plochy film a teda idealnu prilezitost vyuzit zonovy system. Pri zonovom merani sa totiz musi zvolit zona, k nej strmost na ktoru sa cb film vyvola a k tomu teda z nejakej empiricky stanovenej tabulky vypadne EI, na ktory treba film exponovat.
To ale so sebou nesie jednu velku vec a to je kurvenie strmosti v mene detailov v bielej a ciernej. Teda v mene ciernych a bielych detailov skurvim inak oku lahodiacu strmost v pre oko najdolezitejsich strednych tonoch.
Videl som tolko ovencenych plochych vytvorov, pri ktorych radoby odbornici uznanlivo pokyvkavali hlavami. A pekne uhadnuty kontrast ostal vysmiaty, lebo v tunely nebolo vidiet strukturu stien. Zaujimave, ako sa vplyvom casu meni vkus, mne to pride nevkusne.
Ak si pozrie clovek Martincekovych Horalov, Kallayov New York, ale vsak prikladov v ciernobielej fotografii, tak v ciernej ziadne detaily nehlada. A neboji sa, v slnku nebude vidiet skvrny ...
Digitalny fotoaparat je stale iba prerobeny filmovy aparat. Stale tie iste problemy pri merani svetla, stale to ignorovane koliesko +/- korekcie expozicie a vecne vadenie sa, ktore meranie svetla je lepsie. Vyjmuc inverzne filmy, sucasne sposoby merania svetla su absolutne postacujuce pre film. Nie vsak pre CCD - svedci o tom paranoicke fotenie do RAWu.
Alan H dost casto neveri ani tomu mearniu a spolieha na skusenosti a pruznosti filmu. On ma napadol ako jeden zastupca tych, co poznam. A Ivan K chodi fotit na Island. MA tam jednu taku nepokorenu metu. Nikdy ten jeden vodopad nevyjde A ked sa ho pytam, ze preco do pekla, ked tam je, tak na ten vodopad neminie aspon tri filmy pri vsetkych teoreticky moznych expoziciach, tak sa usmeje a povie: A aky dovod by som si musel vymysliet na to, aby som na Island siel znova?
Toto je moj pohlad na meranie expozicie. Cloveka, co vzdal predstavy, ze digitalna fotografia je na nieco uzitocna a ze digitalny fotoaparat ulahci nejaku robotu. Cloveka, co v zivote nenastukal tolko stukov, co dokaze tazatel na ephote nastukat na svojej novej D3200-ke, kym nezisti, ze fuj aky hnusny je objektiv 18-55.
Neberte ma v zlom
 
X-Ray
2012-06-30 22:17:13+02
Teda ak sa zameriavam na krajinu malo by mi ísť (vo väčšine prípadov) o rovnomerné vyváženie scény, tak matricou nič nepokazím. Pokiaľ by som ale chcel mať určitý objekt (napr. v tej krajine) správne exponovaný a nepustí ma príliš veľký kontrast je lepšie zmeniť meranie expozície?

Napríklad dá sa vychádzať aj z týchto článkov?

http://www.darian.sk/bodove-meranie-expozicie

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=sk&langpair=en%7Csk&rurl=translate.google.sk&u=http://www.examiner.com/article/photography-tutorial-spot-metering-matrix-metering&usg=ALkJrhgFETr5GspgsmhOzSHdI_FhySzeIg

Samozrejmä je mi jasné, že sa tu bavíme o teórii a nič sa nevyrovná tomu zobrať sa fotiť a skúšať !!!
 
keko
2012-06-30 22:21:42+02
Prilis velky kontrast - nevhodny objekt na fotenie. Skus inokedy.
 
majsterko
2012-07-01 00:42:19+02
Prispejem aj ja svojou skusenostou. Ked som prechadzal zo zenitu so zabudovanym "primitivnym" expozimetrom na EOS zrkadlovku s moznostou priemeroveho, integralneho bodoveho merania bolo pre mna prekvapenim, ze to co som nafotil na zenite bolo SPRAVNEJSIE exponovane ako to na EOSe (priemerove meranie). Zacal som preto merat bodovo a vedome posuvat EV hore alebo dole podla potreby zameru snimky alebo jasovej nevyvazenosti sceny. Nieviem preco, ale zrazu sa expozicne hodnoty zacali podobat na tie Zenitacke. Nakoniec ten nepresnostou spriemerovany Zenitovy expozimeter vedel byt lepsim "radcom" ako priemery priemerov presnych nameranych hodnot v EOSe. To ma utvrdilo, ze niet presnejsej, komfortnejsej metody ako externy expozimeter s dopadajum svetlom. Bohuzial som ho mal vzdy len pozicany lebo lebo svoj som chcel mat nejaky poriadny aj pre blesky. Ked uz som kupil blesky tak uz som sa naucil scenu odhadovat a pripadne upravit podla nahladov. Digital to umoznuje. Neviem si to, ale predstavit mimo "domacej pody". Moj vysneny bol Minolta Auto Meter IV F, len stal ako objektiv, ktoremu som dal vzdy prednost 8-). Teraz ani neviem aka je ponuka.
 
landov
2012-07-01 06:19:47+02
Mam D90 a pouzivam iba meranie so zvyraznenym stredom...no problem
 
transporti686
2012-07-01 08:52:53+02
príspevok od: landov
Mam D90 a pouzivam iba meranie so zvyraznenym stredom...no problem
pri fotografovaní napr. bežnej krajiny nevidím dôvod použiť zvýraznenie stredu namiesto matrice, samozrejme stredové zvýhodnenie pri niektorých snímkoch, kde stred je dôležitejší má veľké opodstatnenie
 
transporti686
2012-07-01 08:58:00+02
príspevok od: majsterko
Prispejem aj ja svojou skusenostou. Ked som prechadzal zo zenitu so zabudovanym "primitivnym" expozimetrom na EOS zrkadlovku s moznostou priemeroveho, integralneho bodoveho merania bolo pre mna prekvapenim, ze to co som nafotil na zenite bolo SPRAVNEJSIE exponovane ako to na EOSe (priemerove meranie). Zacal som preto merat bodovo a vedome posuvat EV hore alebo dole podla potreby zameru snimky alebo jasovej nevyvazenosti sceny. Nieviem preco, ale zrazu sa expozicne hodnoty zacali podobat na tie Zenitacke. Nakoniec ten nepresnostou spriemerovany Zenitovy expozimeter vedel byt lepsim "radcom" ako priemery priemerov presnych nameranych hodnot v EOSe. To ma utvrdilo, ze niet presnejsej, komfortnejsej metody ako externy expozimeter s dopadajum svetlom. Bohuzial som ho mal vzdy len pozicany lebo lebo svoj som chcel mat nejaky poriadny aj pre blesky. Ked uz som kupil blesky tak uz som sa naucil scenu odhadovat a pripadne upravit podla nahladov. Digital to umoznuje. Neviem si to, ale predstavit mimo "domacej pody". Moj vysneny bol Minolta Auto Meter IV F, len stal ako objektiv, ktoremu som dal vzdy prednost 8-). Teraz ani neviem aka je ponuka.
bodové meranie má veľký význam, pokiaľ sa s ním správne pracuje a človek ho má zažité, ako som už písal hore, bodové merania je spôsob merania, kedy korekcie fotografa začnú mať veľmi reálne opodstatnenie, lebo akákoľvek logika matricového merania je vylúčená a všetko je v rukách fotografa, on vnáša logiku do merania, či to čo sníma je stredne šedá alebo úplne biela, čierna atď, čiže softvér na vyhodnotenie scény je sám fotograf....
 
trnavsky
2012-07-01 09:15:42+02
príspevok od: Daniel.U
ked fotim portret, zacal som pouzivat externy expozimeter a mam pokoj.
nezaistí rovnaký výsledok interný expozimeter v zrkadlovke- keď s ňou expozíciu zmeriaš napr. z 40 cm od tváre ?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()