Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

nikon D5200 - začiatky fotenia!

jajaBublinka
jajaBublinka 2013-02-08 20:26:43+01
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
 
bokeh
2013-02-09 09:18:08+01
Nebál by som sa nastaviť to zelené "auto" s foťáčikom a cvakať, čo to spraví. Ostatné príde aj samo. Oveľa dôležitejšie, ak chceš z toho aj nejaké použiteľné fotografie, bude mať k tomu výkonné PC s nejakým softom, ktoré tých 24 megapixlov v pohode spracujú.
 
digimen
2013-02-09 09:25:48+01
príspevok od: jajaBublinka
A pre tých čo majú problém s tým že sa informujem len toľko, že keby to viem nepýtam sa! A to že som sa mala o to zaujímať ešte pred kúpou zrkadlovky, je asi jedno!!! Tak či tak by som sa pýtala! Moja otázka bola položená, že či sa nájde niekto kto mi poradí a nie taký ktorý tu hneď niekoho zhodia! Tak aj mi nemáš poradiť, radšej sa nepríhajaj! Aj ty si raz začínal! Ďakujem tým, ktorý mi odpísali a čo to vysvetlili. Ahoj!
Mozno pomoze aj video tutorial z you,sice po anglicky ale vizualne.

http://www.youtube.com/results?search_query=nikon+d5200+tutorial+&oq=d5200+tu&gs_l=youtube.1.1.0j0i5.5261.25600.0.29903.8.6.0.2.2.0.537.2938.4-5j1.6.0...0.0...1ac.1.qLM1QABw8Jo
 
RasťoS
2013-02-09 09:51:37+01
príspevok od: jajaBublinka
A pre tých čo majú problém s tým že sa informujem len toľko, že keby to viem nepýtam sa! A to že som sa mala o to zaujímať ešte pred kúpou zrkadlovky, je asi jedno!!! Tak či tak by som sa pýtala! Moja otázka bola položená, že či sa nájde niekto kto mi poradí a nie taký ktorý tu hneď niekoho zhodia! Tak aj mi nemáš poradiť, radšej sa nepríhajaj! Aj ty si raz začínal! Ďakujem tým, ktorý mi odpísali a čo to vysvetlili. Ahoj!
No neurážaj sa. Je to zle položená otázka. Chvíľku som rozmýšľal, ako popísať základy fotografovania v skratke, al začalo ma z toho nejak bolieť medzi ušami . Fakt je že aj o tých najzákladnejších základoch sú popísané celé knihy a väčšina sa do toho dostáva aj roky.
Ale dobrú radu ti dám... Nájdi si kamaráta-ku, čo vie fotiť. Žiaľ tu na nete sa bez nejakej zaujímavej profilovky asi veľkej ochoty nedočkáš. To je taký môj postreh...
 
Martin Školiak
2013-02-09 10:31:06+01
príspevok od: jajaBublinka
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
Nič sa nedá robiť ale budeš si musieť nájsť čas a prečítať si manuál k foťáku. Všetky tieto pojmy ako (čas, clona, iso, atď. ) sú tam vysvetlené.
 
fofoja
2013-02-09 11:10:43+01
príspevok od: jajaBublinka
A pre tých čo majú problém s tým že sa informujem len toľko, že keby to viem nepýtam sa! A to že som sa mala o to zaujímať ešte pred kúpou zrkadlovky, je asi jedno!!! Tak či tak by som sa pýtala! Moja otázka bola položená, že či sa nájde niekto kto mi poradí a nie taký ktorý tu hneď niekoho zhodia! Tak aj mi nemáš poradiť, radšej sa nepríhajaj! Aj ty si raz začínal! Ďakujem tým, ktorý mi odpísali a čo to vysvetlili. Ahoj!
http://www.fotoroman.cz/techniques3/expozice3_rezimy.htm
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-09 11:18:15+01
Pises, ze nevies, ci ti da workshop tolko, co zan zaplatis. Dobry WS ti da niekolkonasobne viac. Navyse je to skvela prilezitost zoznamit sa s ludmi rovnakej krvnej skupiny. Z mojich skusenosti, takmer na kazdom WS sa da dokopy nejaka partia, ktora foti spolu dalej. Ja sam som zivym prikladom. Vacsinu mojich kamaratov som stretol prave na WS.
 
Martin Prievalsky
2013-02-09 11:35:03+01
príspevok od: jajaBublinka
A pre tých čo majú problém s tým že sa informujem len toľko, že keby to viem nepýtam sa! A to že som sa mala o to zaujímať ešte pred kúpou zrkadlovky, je asi jedno!!! Tak či tak by som sa pýtala! Moja otázka bola položená, že či sa nájde niekto kto mi poradí a nie taký ktorý tu hneď niekoho zhodia! Tak aj mi nemáš poradiť, radšej sa nepríhajaj! Aj ty si raz začínal! Ďakujem tým, ktorý mi odpísali a čo to vysvetlili. Ahoj!
sorry, ale osobne moc nechápem ľudí, ktorí si kúpia zrkadlovku a pritom nevedia čo od nej majú čakať. Ja som fotil s kompaktom 1,5 roka a osvojovanie času clony a iso prebiehalo asi tak "čo sa stane, keď zvýšim toto alebo toto, keď zmením iso..."čomu som až tak nerozumel, som si prečítal pár viet na nete alebo v manuáli. A takto som fotil na M-ku celý čas, hoci teraz idem 99% na priorite clony. Keď sa foto nevydarila, zmenil som hodnoty a takto som si to pomaly osvojoval. Síce som s foťákom nabehal 13000 snímkov, z ktorých 90% bol odpad, ale keď som išiel do DSLR, vedel som čo chcem a čo od nej čakám.
Položil by som ti takú otázku - čo očakávaš od zrkadlovky? lepšiu kvalitu? väčšina vecí závisí od fotografa...a pokiaľ so zrkadlovkou nevieš robiť, nerozlíšiš to od kompaktu. A to sa čudujem, že si kúpila mačku vo vreci za 800€. Takže odporúčam prečítať manuál, ísť na workshop, a hlavne CVAKAŤ, skúšať kompozície, netradičné perspektívy...proste výsť von a fotiť...nič ti nedá viac ako toto...
 
Janet
2013-02-09 12:43:00+01
príspevok od: jajaBublinka
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
jajaBublinka všímaj si Exif na vydarených záberoch, ktoré si fotila na Auto, a takéto hodnoty ISO, no hôlavne čas, clonu nastav na M. Základný vzťah clony a času je, že čím vyššia clona a kratší čas, tým je fotka tmavšia. Pre správnu ecxpozíciu potrebuješ nižšiu clonu a dlhší čas, t.j. v zlomku v menovateli nižšie číslo, bez statívu v ruke udržíš v pohode čas 1/100, pri dlhšom 1/60, 1/40.. používanom napr. pri večšernom fotení už potrebuješ statív, alebo ozaj pevnú ruku pri cvaknutí, prípadne fotiť na samospúsť. Vtedy je však najlepší svetelne dobrý objektív Ak chceš fotiť krajinky, tak clonu nastav min. 8, na poludnie aj viac a čas napr. 1/250 až 1/640, Proti slnku clonu aj 18 a viac a potom dlhší čas, aby bolo na zábere aj niečo vidieť ISO vyššie ako 400 používaj pri horších svetelných podmienkách. Ja som sa učila a skúšala exponovať snímky tak, že som si nastavila nejakú clonu a menila som čas, a potom nejaký konštatný čas a menila som clonu, aby si videla ako je svetlý, či tmavý snímok a potom vedele správne nastaviť hodnoty podľa potreby. Ak chceš fotiť nejaký detail, tak nastavuj nižšiu clonu - do 5 a kratší čas aj 1/1000, zaleží od svetelných podmienok. Zmenu clony a času ovládaš na foťaku gombíkmi pri hlavnom ON-OF a otáčaním kolieska.! Prečítaj si niečo o fotení napr. na www.fotoroman.cz . Hádam som Ti aspoň trochu pomohla..prajem veľa zdaru
 
jajaBublinka
2013-02-09 12:56:56+01
príspevok od: Janet
jajaBublinka všímaj si Exif na vydarených záberoch, ktoré si fotila na Auto, a takéto hodnoty ISO, no hôlavne čas, clonu nastav na M. Základný vzťah clony a času je, že čím vyššia clona a kratší čas, tým je fotka tmavšia. Pre správnu ecxpozíciu potrebuješ nižšiu clonu a dlhší čas, t.j. v zlomku v menovateli nižšie číslo, bez statívu v ruke udržíš v pohode čas 1/100, pri dlhšom 1/60, 1/40.. používanom napr. pri večšernom fotení už potrebuješ statív, alebo ozaj pevnú ruku pri cvaknutí, prípadne fotiť na samospúsť. Vtedy je však najlepší svetelne dobrý objektív Ak chceš fotiť krajinky, tak clonu nastav min. 8, na poludnie aj viac a čas napr. 1/250 až 1/640, Proti slnku clonu aj 18 a viac a potom dlhší čas, aby bolo na zábere aj niečo vidieť ISO vyššie ako 400 používaj pri horších svetelných podmienkách. Ja som sa učila a skúšala exponovať snímky tak, že som si nastavila nejakú clonu a menila som čas, a potom nejaký konštatný čas a menila som clonu, aby si videla ako je svetlý, či tmavý snímok a potom vedele správne nastaviť hodnoty podľa potreby. Ak chceš fotiť nejaký detail, tak nastavuj nižšiu clonu - do 5 a kratší čas aj 1/1000, zaleží od svetelných podmienok. Zmenu clony a času ovládaš na foťaku gombíkmi pri hlavnom ON-OF a otáčaním kolieska.! Prečítaj si niečo o fotení napr. na www.fotoroman.cz . Hádam som Ti aspoň trochu pomohla..prajem veľa zdaru
Ďakujem
 
jajaBublinka
2013-02-09 12:58:50+01
príspevok od: Martin Prievalsky
sorry, ale osobne moc nechápem ľudí, ktorí si kúpia zrkadlovku a pritom nevedia čo od nej majú čakať. Ja som fotil s kompaktom 1,5 roka a osvojovanie času clony a iso prebiehalo asi tak "čo sa stane, keď zvýšim toto alebo toto, keď zmením iso..."čomu som až tak nerozumel, som si prečítal pár viet na nete alebo v manuáli. A takto som fotil na M-ku celý čas, hoci teraz idem 99% na priorite clony. Keď sa foto nevydarila, zmenil som hodnoty a takto som si to pomaly osvojoval. Síce som s foťákom nabehal 13000 snímkov, z ktorých 90% bol odpad, ale keď som išiel do DSLR, vedel som čo chcem a čo od nej čakám.
Položil by som ti takú otázku - čo očakávaš od zrkadlovky? lepšiu kvalitu? väčšina vecí závisí od fotografa...a pokiaľ so zrkadlovkou nevieš robiť, nerozlíšiš to od kompaktu. A to sa čudujem, že si kúpila mačku vo vreci za 800€. Takže odporúčam prečítať manuál, ísť na workshop, a hlavne CVAKAŤ, skúšať kompozície, netradičné perspektívy...proste výsť von a fotiť...nič ti nedá viac ako toto...
Nekúpila som mačku vo vreci ja som ju dostala a preto ju chcem využiť naplno. Idem teda von a idem cvakat hadam na niečo prídem
Ďakujem
 
DenisBede
2013-02-09 14:52:03+01
Odporučil by som ti knihu od Romana Pihana Mistrovství práce s DSLR, naučí ťa všetko čo potrebuješ o technike, o tom ako funguje a o tom ako fotiť.... ušetríš závierku od zbytočného cvakania
 
hood
2013-02-09 15:50:24+01
prípadne pozri toto, ENG snáď nebude problém

Introduction To Photography - Karl Taylor

http://www.youtube.com/watch?v=bEehZkc-wnw

a jeho oficiálny kanál: http://www.youtube.com/user/greatphotographytips
 
fair_play
2013-02-09 16:33:44+01
Ja som kupil vo vypredaji v decembri predchodcu D5000 + 18-55 DX VR. Zacal som fotit hned po vybaleni a nabiti baterie, navod som dal nabok. Nemal som ani sajnu co je "clona", "cas", "uzavierka", "bokeh" a dokonca som si mylil kompoziciu s expoziciou... Len som cvakal co prislo do rany na roznych rezimoch. V rezimoch P S A M som mal vsetky fotky naprd, tak som sa vratil k scenickym rezimom a automatu a pochopil som ze to take jednoduche nebude ako s kompaktom. Az neskor som si precital manual k fotaku. Ale vysledky neboli o nic lepsie aj ked som sa co-to dozvedel. Kupil som si preto knihu "Nikon D5000" od Jeffa Revella a tiez Scota Kebyho " Digitalni fotografie 1". Je to v nich pekne vysvetlene po lopate a presne to som ako zaciatocnik potreboval. (nenasiel som na nete knihu na tvoj d5200, ale ak nie je urcite coskoro pride do predaja. Nasiel som len "Rob Sylvan - Nikon D5100" , ale ta ti asi nepomoze). Urcite odporucam Skota kelbyho... Teraz fotim (resp. skusam) len na rezimoch P S A a k automatu sa nevraciam. Na M to ale stale nie je. Zhruba s 5 fotiek zo 100 sa mi podari tak, ze som s nimi spokojny. Zatial som sa nerozhodol aky zaner budem fotit najviac, hadam na to pridem neskor. Kym si kupim kvalitnejsi objektiv (alebo inac povedane "sklo"), chcem naplno vyuzit ten setovy a ist na nejaky workshop ako radia niektori tu na webe. Skus tu knihu a WS, pripadne ak poznas nejakeho profi fotografa z tvojho okolia, ktory sa ti trochu povenuje, tak ti urcite da rady na nezaplatenie. Prajem ti vela trpezlivosti a dobre svetlo.
 
fair_play
2013-02-09 17:20:14+01
Este by som v MENU na tvojom fotaku (image size) znizil kvalitu snimok cca na 10 - 12 mpx (medium), format JPEG ak ich nebudes upravovat v PC. Na SD kartu sa ti zmesti viac snimkov, rychlejsie sa na nu zapisu a pri nacitavani do PC to nebude trvat tak dlho. 24 mpx je podla mna v zaciatkoch zbytocne vela. Neskor, ked sa zlepsis, budes robit s RAW subormi a kupis si rychlejsiu SD kartu, si to zasa mozes prehodit nazad.
 
Napster050
2013-02-09 21:10:51+01
slečna si už sem dala aj fotku pozadia aby ste jej to niekto konečne vysvetil a vy nič...
 
brnco
2013-02-09 21:55:11+01
keby si bola z Bratislavy tak by určite nebol problém sa stretnúť a čo to poukazovať, staršia generácia má trošku výhodu že sme mohli fotiť iba manuálne, sledovať slnko a modliť sa aby sa tie fotky vyvolali


 
Fatty
2013-02-10 11:03:16+01
preco sa fotografia nasilu vyclenila z oblasti umeni kam vzdy patrila a len sirokou dostupnostou digitalnej fototechniky ju takito ludia ako zakladaju podobne temy doslova vytrhli z tejto sfery a natlacili ju do sfery tzv. spotrebneho tovaru ?
preco sa to nestalo s hudbou, vytvarnym umenim, socharstvom, rezbarstvom a podobne ???
v tychto zaujmovych sferach je uplne prirodzene ze ludia chapu ze na zvladnutie treba okrem potrebneho studia danej problematiky okrem technickych veci aj trochu toho talentu...
u digitalnej fotografie to tak nie je, preco ??? lebo je digitalna a dava pocit ze na nu moze dosiahnut kazdy ??? fakt neviem.
 
Erick
2013-02-10 11:20:53+01
príspevok od: jajaBublinka
A pre tých čo majú problém s tým že sa informujem len toľko, že keby to viem nepýtam sa! A to že som sa mala o to zaujímať ešte pred kúpou zrkadlovky, je asi jedno!!! Tak či tak by som sa pýtala! Moja otázka bola položená, že či sa nájde niekto kto mi poradí a nie taký ktorý tu hneď niekoho zhodia! Tak aj mi nemáš poradiť, radšej sa nepríhajaj! Aj ty si raz začínal! Ďakujem tým, ktorý mi odpísali a čo to vysvetlili. Ahoj!
Ale zase až toľko výkričníkov hádam potrebných nie je!
 
Neschopko
2013-02-10 11:34:32+01
príspevok od: Fatty
preco sa fotografia nasilu vyclenila z oblasti umeni kam vzdy patrila a len sirokou dostupnostou digitalnej fototechniky ju takito ludia ako zakladaju podobne temy doslova vytrhli z tejto sfery a natlacili ju do sfery tzv. spotrebneho tovaru ?
preco sa to nestalo s hudbou, vytvarnym umenim, socharstvom, rezbarstvom a podobne ???
v tychto zaujmovych sferach je uplne prirodzene ze ludia chapu ze na zvladnutie treba okrem potrebneho studia danej problematiky okrem technickych veci aj trochu toho talentu...
u digitalnej fotografie to tak nie je, preco ??? lebo je digitalna a dava pocit ze na nu moze dosiahnut kazdy ??? fakt neviem.
myslím, že je úplne prirodzené, že nefotia len ľudia s talentom a nemôžeme fotenie zaškatulkovať, ako umenie. Ja si neviem predstaviť, že si na pamiatku z dovolenky prinesiem zloženú pieseň, alebo že si tam namaľujem obraz miesta, kde som bol, resp. vytesám sochu rodiny a priateľov s ktorými som tam bol. A je úplne normálne, že si človek fotí domácu oslavu sám a nevolá si na to profesionála. Je to presne tou cenou, že sa fototechnika stala dostupnou takmer pre každého a tak to ľudia využívajú. To je ako sa čudovať, prečo na uliciach vidíme za volantom niekoho, kto nevie poriadne zaparkovať, hoci niekedy bola jazda autom výsadou pre ľudí vo vyššom postavení a automobilových závodníkov. Aj počítače svojho času mali len firmy ktoré ich potrebovali k svojej činnosti a dnes ho má takmer každý a pritom možno 50% ich majiteľov nevie na ňom robiť nič, okrem písanie mailov a pridávania svojich "zážitkov" na facebook ... všetko je to technickým pokrokom a dostupnosťou techniky ... a bud,e za to vďačný
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()