Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

nikon D5200 - začiatky fotenia!

jajaBublinka
jajaBublinka 2013-02-08 20:26:43+01
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
 
Neschopko
2013-02-10 11:40:35+01
príspevok od: Neschopko
myslím, že je úplne prirodzené, že nefotia len ľudia s talentom a nemôžeme fotenie zaškatulkovať, ako umenie. Ja si neviem predstaviť, že si na pamiatku z dovolenky prinesiem zloženú pieseň, alebo že si tam namaľujem obraz miesta, kde som bol, resp. vytesám sochu rodiny a priateľov s ktorými som tam bol. A je úplne normálne, že si človek fotí domácu oslavu sám a nevolá si na to profesionála. Je to presne tou cenou, že sa fototechnika stala dostupnou takmer pre každého a tak to ľudia využívajú. To je ako sa čudovať, prečo na uliciach vidíme za volantom niekoho, kto nevie poriadne zaparkovať, hoci niekedy bola jazda autom výsadou pre ľudí vo vyššom postavení a automobilových závodníkov. Aj počítače svojho času mali len firmy ktoré ich potrebovali k svojej činnosti a dnes ho má takmer každý a pritom možno 50% ich majiteľov nevie na ňom robiť nič, okrem písanie mailov a pridávania svojich "zážitkov" na facebook ... všetko je to technickým pokrokom a dostupnosťou techniky ... a bud,e za to vďačný
vďační
 
Fatty
2013-02-10 12:16:33+01
príspevok od: Neschopko
myslím, že je úplne prirodzené, že nefotia len ľudia s talentom a nemôžeme fotenie zaškatulkovať, ako umenie. Ja si neviem predstaviť, že si na pamiatku z dovolenky prinesiem zloženú pieseň, alebo že si tam namaľujem obraz miesta, kde som bol, resp. vytesám sochu rodiny a priateľov s ktorými som tam bol. A je úplne normálne, že si človek fotí domácu oslavu sám a nevolá si na to profesionála. Je to presne tou cenou, že sa fototechnika stala dostupnou takmer pre každého a tak to ľudia využívajú. To je ako sa čudovať, prečo na uliciach vidíme za volantom niekoho, kto nevie poriadne zaparkovať, hoci niekedy bola jazda autom výsadou pre ľudí vo vyššom postavení a automobilových závodníkov. Aj počítače svojho času mali len firmy ktoré ich potrebovali k svojej činnosti a dnes ho má takmer každý a pritom možno 50% ich majiteľov nevie na ňom robiť nič, okrem písanie mailov a pridávania svojich "zážitkov" na facebook ... všetko je to technickým pokrokom a dostupnosťou techniky ... a bud,e za to vďačný
prekrutil si to podla seba, ale nevadi...ja som nepisal o nejakych vysadach ale o tom ze ludia by mali vediet odhadnut svoje moznosti a zbytocne sa netrapit nasilu skusanim niecoho na co nemaju
ja napriklad viem ze nemam na to aby som naucil hrat na akykolvek hudobny nastroj lebo je to pre mna obrovska zahada napriek tomu nevypisujem do diskusii hudobnikov aby mi vysvetlili co znamena ktory klaves na klaviri a ako sa na nom naucim hrat do 2 tyzdnov...bolo by to proste zbytocne, a tak radsej ostavam konzumentom hudby a nevadi mi ze ju ja sam neviem tvorit a mam respekt k ludom ktori to vedia.

a ze si ludia fotia oslavy a dovolenky sami to je samozrejme v poriadku, to naozaj nikomu neodopieram je to zhruba to iste ako ked si ja jednym prstom zabrnkam kohutik jaraby na klaviri....
 
zdq
2013-02-10 12:47:04+01
príspevok od: Fatty
prekrutil si to podla seba, ale nevadi...ja som nepisal o nejakych vysadach ale o tom ze ludia by mali vediet odhadnut svoje moznosti a zbytocne sa netrapit nasilu skusanim niecoho na co nemaju
ja napriklad viem ze nemam na to aby som naucil hrat na akykolvek hudobny nastroj lebo je to pre mna obrovska zahada napriek tomu nevypisujem do diskusii hudobnikov aby mi vysvetlili co znamena ktory klaves na klaviri a ako sa na nom naucim hrat do 2 tyzdnov...bolo by to proste zbytocne, a tak radsej ostavam konzumentom hudby a nevadi mi ze ju ja sam neviem tvorit a mam respekt k ludom ktori to vedia.

a ze si ludia fotia oslavy a dovolenky sami to je samozrejme v poriadku, to naozaj nikomu neodopieram je to zhruba to iste ako ked si ja jednym prstom zabrnkam kohutik jaraby na klaviri....
Ale ved sme na fotoportali, nad cim sa rozculujes. Tvoj problem ma jednoduche riesenie, nechod sem, ale navstevuj viac galerii.

 
rasto.tn
2013-02-10 13:00:26+01
Celá téma je úplný fail. Autorka je evidentne lenivá si aj 50x preštudovať manuál aby pochopila ako fungujú ISO, clona, čas...Aby človek pochopil tieto veci a vedel ich aplikovať, treba na to vynaložiť veľkú (!!!) námahu. Niekedy pár rokov dozadu sa fotografi učili ako funguje foťák (ISO, expozícia, kompozícia..) aj rok, dokým sa im to nedostalo takpovediac "do krvi". Dnes je pre ľudí ťažká robota si preštudovať viac krát manuál a chcú mať všetko bez vynaloženia úsilia a v krátkom čase.
 
Neschopko
2013-02-10 13:03:36+01
príspevok od: Fatty
prekrutil si to podla seba, ale nevadi...ja som nepisal o nejakych vysadach ale o tom ze ludia by mali vediet odhadnut svoje moznosti a zbytocne sa netrapit nasilu skusanim niecoho na co nemaju
ja napriklad viem ze nemam na to aby som naucil hrat na akykolvek hudobny nastroj lebo je to pre mna obrovska zahada napriek tomu nevypisujem do diskusii hudobnikov aby mi vysvetlili co znamena ktory klaves na klaviri a ako sa na nom naucim hrat do 2 tyzdnov...bolo by to proste zbytocne, a tak radsej ostavam konzumentom hudby a nevadi mi ze ju ja sam neviem tvorit a mam respekt k ludom ktori to vedia.

a ze si ludia fotia oslavy a dovolenky sami to je samozrejme v poriadku, to naozaj nikomu neodopieram je to zhruba to iste ako ked si ja jednym prstom zabrnkam kohutik jaraby na klaviri....
Ja som ťa pochopil No pri prečítaní tejto témy som nemal pocit, že dotyčná chce fotiť profesionálne, len sa chce naučiť používať nový foťák. Ja viem, mohla si najprv prečítať všetku možnú literatúru a skúsiť to najprv sama a až potom sa pýtať, keď mala nejaké nejasnosti, no zvolila si "lenivšiu" cestu. A kto vie, možno má talent a časom sa z nej stane rovnaký umelec vo fotení, ako si napríklad aj ty ... talent v sebe nenájdeme, kým to neskúsime ...
Píšeš, že "ludia by mali vediet odhadnut svoje moznosti a zbytocne sa netrapit nasilu skusanim niecoho na co nemaju" Veď aj v takom Vincentovi, čo maľoval svoje slnečnice a potom si odrezal ucho, objavili jeho talent až po smrti a obrazy, ktoré sa mu podarilo predať za života by spočítal na prstoch jednej ruky. Ak by on dal na vtedajších odborníkov, ktorí mu hovorili, že maľovať nevie, nech sa venuje niečomu inému, maliarske umenie by bolo ochudobnené o možno najkrajšie diela, aké kto kedy namaľoval
No dá sa na to pozrieť aj z inej strany. Mne sa napríklad páči golf, tak som ho začal hrať aj keď viem, že nikdy profesionálny hráč nebudem. Tak hrám ako viem a som vďačný za každú radu.
Možno skús aj ty napísať nejakému hudobníkovi, ako je to s tými klávesami, ak ťa to zaujíma
Veď toto nie je diskusia pre profesionálnych fotografov (teda, aspoň dúfam, ak je, tak sa ospravedlňujem a kľudne ma odtiaľto vyhoďte, lebo sem potom nepatrím) ale pre ľudí, čo sa im fotenie páči, chcú sa podeliť s ostatnými o to, čo nafotili, prípadne sa poradiť s ľuďmi, čo majú rovnakú záľubu ... toto je len môj skromný názor majiteľa foťáku, možno to vy odborníci beriete ako otravovanie, tak majte s nami nefotografmi trošku trpezlivosti
 
Fatty
2013-02-10 15:49:45+01
príspevok od: rasto.tn
Celá téma je úplný fail. Autorka je evidentne lenivá si aj 50x preštudovať manuál aby pochopila ako fungujú ISO, clona, čas...Aby človek pochopil tieto veci a vedel ich aplikovať, treba na to vynaložiť veľkú (!!!) námahu. Niekedy pár rokov dozadu sa fotografi učili ako funguje foťák (ISO, expozícia, kompozícia..) aj rok, dokým sa im to nedostalo takpovediac "do krvi". Dnes je pre ľudí ťažká robota si preštudovať viac krát manuál a chcú mať všetko bez vynaloženia úsilia a v krátkom čase.
tiez som toho nazoru...
ak ju to zaujima iba povrchne, problem ma jednoduche riesenie: nech foti na automatiku a nic studovat nemusi (myslim ze to nie je ziadna hanba, od toho tam ten auto rezim je)
a koho nieco bavi ten je tomu ochotny obetovat cas na preniknutie do hlbky

mozno je to krute a hnusne ale takym ludom sa hrozne smejem lebo s vyhladavacom je dnes az primitivne jednoduche najst akukolvek informaciu a predsa to ludia nevedia, ja neviem co by robili v dobe pred googlom keby informacie museli hladat napriklad v kniznici....
 
lubomirzvolensky
2013-02-10 16:07:46+01
co trva roky na tom aby si sa naucil ako pracuje apertura ? Ako sa prejavi vysoke ISO ? Aky prejav na zmrazenie pohybu alebo rozmazanie pohybu ma expozicny cas, aky je rozdiel medzi 1/2s a 1/2000s, preco zakladne fotaky idu len do 1/4000s a preco profitrieda ma 1/8000s, aky cas potrebujes na zmrazenie driftujuceho auta pripadne beziaceho slimaka ? Co je take sialene zlozite na manzelskom trojuholniku time/iso/aperture ?

Ved to su veci na jeden jediny den a maximalne stovku skusobnych fotografii ktore spravis zadarmo. Kartu mas, fotak mas, objektivy mas, pocitac mas, takze zadarmo. Tieto veci by si musela mat pre akekolvek fotenie takze ich cenovka na "ucenie" je proste nulova. Clovek co trosicku chce fotit ich musi vediet intuitivne z krvi, ved toto nie je kardiochirurgia. A dajte mi negativnych cisel kolko chcete ale je to tak ako hovorim. Prepana to su tri veci, nie tisic.

Ja viem a plne uznavam ze pytat sa treba. To je v poriadku, ale zase sa nebudem pytat kravinu v zmysle "ako sa zapne photoshop". Na internete sa povaluje nespocetne a nepreberne mnoztvo videi, kniziek a clankov ktore zaujemcu o fotografovanie zorientuju od uplnych prvopociatkov az po uplne profesionalnu robotu ktora sa neda "naucit" ale musi sa castokrat "vydriet" a hlavne mat aj na nu trosku talentu a rokov fotenia za sebou. Aj na tejto stranke je fotoskola s vynikajucimi prispevkami...

 
Neschopko
2013-02-10 16:31:36+01
... načo sa tu niekto pýta kravinu, ktorú ja viem? Asi preto, že on to nevie (možno je menej chápavý, alebo lenivý, alebo sa s tým v živote len nestretol) Súhlasím, že všetko sa dá nájsť na nete. No načo je tu potom celá táto diskusia? Nech sa tu nikto nič nepýta, veď všetko je na nete a nemyslím, že niekto je tu taký génius, že by tu zverejnil niečo, doteraz nepublikované (samozrejme okrem vlastných fotiek)
Ja vážne nerozumiem, prečo niekomu vadí, že sa tu niekto pýta na čokoľvek (ak vytvoril duplicitné vlákno, tak mu to admin oznámi a blokne ho). Nikde som si nevšimol, že sa nikto pýta konkrétnej osoby, tak ak niekoho obťažuje poradiť niekomu s triviálnou vecou, stačí danú otázku odignorovať.
... to je ako keď niekto z vás potrebuje pomôcť vysvetliť napr. matiku, mne nerobí problém a moja odpoveď by bola ... to je triviálny príklad pre mňa, tak si pozri tabuľky, nájdi na nete a prepočítaj 100 príkladov ... aj nelenivý šimpanz sa to naučí sám, no nemáte jednoduchšie sa to opýtať niekoho, kto to vie?
x-krát sa mi stalo, že som sa pýtal skúsenejšieho fotografa na pre neho triviálne veci ... vždy som dostal radu a niekoľko krát sa ochotne ponúkli, aby som išiel s nimi fotiť ... a verím, že aj tu sú takí
 
M4ndrag0ra
2013-02-10 17:09:23+01
ak si na profilovej foke ty osobne..ja ti rad poradim..samozrejme ze osobne
 
Fatty
2013-02-10 17:28:56+01
príspevok od: Neschopko
... načo sa tu niekto pýta kravinu, ktorú ja viem? Asi preto, že on to nevie (možno je menej chápavý, alebo lenivý, alebo sa s tým v živote len nestretol) Súhlasím, že všetko sa dá nájsť na nete. No načo je tu potom celá táto diskusia? Nech sa tu nikto nič nepýta, veď všetko je na nete a nemyslím, že niekto je tu taký génius, že by tu zverejnil niečo, doteraz nepublikované (samozrejme okrem vlastných fotiek)
Ja vážne nerozumiem, prečo niekomu vadí, že sa tu niekto pýta na čokoľvek (ak vytvoril duplicitné vlákno, tak mu to admin oznámi a blokne ho). Nikde som si nevšimol, že sa nikto pýta konkrétnej osoby, tak ak niekoho obťažuje poradiť niekomu s triviálnou vecou, stačí danú otázku odignorovať.
... to je ako keď niekto z vás potrebuje pomôcť vysvetliť napr. matiku, mne nerobí problém a moja odpoveď by bola ... to je triviálny príklad pre mňa, tak si pozri tabuľky, nájdi na nete a prepočítaj 100 príkladov ... aj nelenivý šimpanz sa to naučí sám, no nemáte jednoduchšie sa to opýtať niekoho, kto to vie?
x-krát sa mi stalo, že som sa pýtal skúsenejšieho fotografa na pre neho triviálne veci ... vždy som dostal radu a niekoľko krát sa ochotne ponúkli, aby som išiel s nimi fotiť ... a verím, že aj tu sú takí
mne to sice moze byt ukradnute, ale polozim ti otazku: nie je ti trocha luto ludi co obetovali cas a napisali sem clanky pre zaciatocnikov prave na to aby sa oni NEMUSELI pytat zakladne otazky tu vo fore...proste im chceli ulahcit zivot a vstup do fotosveta...a potom pride cloviecik, zaregistruje sa a prva tema ktoru zalozi je takato...
 
JohnNewton
2013-02-10 17:31:31+01
príspevok od: jajaBublinka
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
Aký milý pokus o zoznamku , a to foto
 
M4ndrag0ra
2013-02-10 17:40:51+01
príspevok od: JohnNewton
Aký milý pokus o zoznamku , a to foto
na mna pokus zabral toto ani nehovorim
 
JohnNewton
2013-02-10 17:45:02+01
príspevok od: M4ndrag0ra
na mna pokus zabral toto ani nehovorim
No jo, kde sú tie časy, keď sa baby balili na zbierku motýlov ? , dnes na iso, clonu a čas - doba pokročila
 
fatality
2013-02-10 17:51:06+01
príspevok od: M4ndrag0ra
ak si na profilovej foke ty osobne..ja ti rad poradim..samozrejme ze osobne
mozno vyzera spredu takto
http://www.planetdamage.com/wp-content/uploads/2010/08/aphex-twin-windowlicker.jpg
 
Neschopko
2013-02-10 18:09:02+01
príspevok od: Fatty
mne to sice moze byt ukradnute, ale polozim ti otazku: nie je ti trocha luto ludi co obetovali cas a napisali sem clanky pre zaciatocnikov prave na to aby sa oni NEMUSELI pytat zakladne otazky tu vo fore...proste im chceli ulahcit zivot a vstup do fotosveta...a potom pride cloviecik, zaregistruje sa a prva tema ktoru zalozi je takato...
Samozrejme ti to neberiem, tie články sú výborné a aj mne moc pomohli. No nikdy neviem, kedy sa budem ja pýtať niekoho na pre neho triviálnu vec a bol by som sklamaný, keby ma poslal tam, kde slnko nesvieti len pre to, že sa mu to zdá moc jednoduché
A možno ma práve odkáže práve na jeden z tých článkov, ktorý som prehliadol, alebo len zle som niečo pochopil ... čo sa mi stáva dosť často
 
M4ndrag0ra
2013-02-10 20:35:42+01
príspevok od: fatality
mozno vyzera spredu takto
http://www.planetdamage.com/wp-content/uploads/2010/08/aphex-twin-windowlicker.jpg
tvl...to co je...ale tak...mozno ano..vypytam od nej foto aj spedu
 
fatality
2013-02-10 23:15:16+01
príspevok od: M4ndrag0ra
tvl...to co je...ale tak...mozno ano..vypytam od nej foto aj spedu
to je aphex twin..ma vzdy napadne jeho klip,ked chlapi hodnotia zenu odzadu ..
http://www.youtube.com/watch?v=uP_3goBZj1Y&feature=youtu.be&t=4m56s
 
Jozi Mačutek
2013-02-11 06:05:59+01
príspevok od: jajaBublinka
Ahoj! Potrebujem poradiť! Pomôcť!
Mám prvý krát zrkadlovku nikon 5200 a zatiaľ som fotila len automatom. Je tu niekto kto by mi údel poradiť ako prejsť na manual? Problém je že potrebujem vysvetliť základy (iso, clona, atď)
Dufam že si nájde na mňa niekto čas.
Vopred ďakujem!
Trošku sa snaž si niečo vysvetliť sama , ja som sa na manualnom režime učil sam robiť a to som fotil ešte par mesiacov .... čítal som sem tam fotoškolu (fotoškôlku) a dosť som sa aj tam naučil ... Netreba naraz písať novú tému do fora . Iba trošku pohladať pogugliť a čítať članky na ephoto .... Od Karola Srnca maš tu skvele članky o expozičných režimoch , kompozícii a nastaveniach ....
 
jajaBublinka
2013-02-11 07:12:54+01
príspevok od: Napster050
slečna si už sem dala aj fotku pozadia aby ste jej to niekto konečne vysvetil a vy nič...
hlavne ze ty vies reagovat predstav si ze slecne odpisali ...ale nie na forum - asi vedia preco... a uz to viem aj ja
 
Ejo
2013-02-11 10:39:40+01
Osobne som momentálne bez foťáka. Jeho kúpa sa ešte len plánuje, ale už teraz hltám každý jeden článok o začiatkoch fotografovania. Všetky tie pojmy, nastavenia a neviem čo ešte je na nováčika zprvu ako guláš, ale len ten koho fotenie naozaj baví, či už chce sa tým živiť, alebo len robiť radosť sám sebe, nesmie brať učenie teorie, čítanie článkov a podobne ako starosť, ale rovnakú radosť ako samotné fotenie. Učenie poháňa človeka do predu, a malo by ho to baviť.

Fatty - nikdy nevieš v kom sa ten talent ukáže, ale viac uznávam ľudí, ktorý sa snažia robiť činnosť aj bez talentu ale z radosti, ako ľudia s talentom ktorý ho premárňujú.

A k slečne len dve porekadlá:
"Ak nevieš, opýtaj sa",
"Na debilnú otázku, debilná odpoveď"
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()