Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Problém s farbami na D5300

martinsos
2016-09-13 09:05:15+02
Ahojte mám novú D5300 zrkadlovku a mám problém, že nech sa snažím akokoľvek sú fotky z D5300 farebne mimo oproti starej D40. Nevie niekto ako to nastaviť na štýl D40? Pre porovnanie dve fotky

D40 fotené na Ačku 22 clona iso 200. Hlaveň tanku je do červena ako má byť a aj zelená má odtieň ako v stane http://i.imgur.com/HaVzKdl.jpg

D5300 fotené na Ačku clona 22 iso 100 a picture control na neutral. Farby oproti D40 a real mimo hlavne zelená a červená. Ostrosť tiež slabšia http://i.imgur.com/ohMLRjj.jpg

Vie mi niekto prosím poradiť ako nastaviť tú D5300 aby to dávalo farby ako D40? Je tam plno prednastavení v tom picture control ale ani jedno nieje poriadne, okrem toho neutral je ostatné všetko ešte horšie.

Ďakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-09-13 09:23:48+02
Ja s farbami nevidim problem. Fotka z D5300 je trochu kontrastnejsia, treba len vytiahnut tiene. Ak fotis do JPG, robi to funkcia D-Lightning.
 
martinsos
2016-09-13 09:28:17+02
Ďakujem za odpoveď, viditeľné to je na hlavni tanku u D40 a pri D5300, pri D40 je to červené (základovka) pri D5300 sa to ukazuje ako hrdza. A aj zelená má rozdielny odtieň. Fotím do 14bit Raw, mám setový objektív ale to by na farby nemalo mať vplyv. Neviem ako to nastaviť aby boli farby totožné ako to čo je v stane, pre mňa sú tie picture control zbytočné nedá sa to nejako úplne vypnúť? asi nie :-/
 
martinsos
2016-09-13 09:38:24+02
To je moc drahé riešenie pre mňa ja len fotím modely čo spravím Hľadal som aj na nete či nieje nejaké popísané presné nastavenie niektorého režimu picture control aby sa to dalo ponastavovať presne na štýl D40 lebo každý ten režim sa dá ešte ponastavovať zvlášť. Lebo nový foťák dáva horšie odtiene ako starý 10 ročný :-/
 
martinsos
2016-09-13 09:42:48+02
Tu je to napríklad pokope hore je D40 tak to vypadá aj v stane dole D5300 a odtieň ide do hrdzava čo je zle a mimo realitu v stane. http://i.imgur.com/CPMjvXg.jpg
 
karolsch
2016-09-13 09:52:30+02
Mozno by som to skusil fotit do RAW a RAW editore vytvoril vlastny profil na vyvolavanie. V nom si odladit farby a potom ho uz len aplikovat na vsetky fotky...
 
martinsos
2016-09-13 10:07:07+02
A vo foťáku sa nedá nič nastaviť? Nedajú sa nejako vypnúť tie režimy picture control? (ja som takú možnosť nenašiel) S D40 som v pc upravoval fotku 20sekund a mal som to čo je v stane tu môžem upravovať všetko možné a je to aj tak mimo odtieňovo, proste už foťák dáva zlé odtiene.
 
Marek Janicko
2016-09-13 10:58:38+02
Farebny rozdiel dvoch fotakov je len jedna zalezitost na ktoru si prisiel. Je ich viacej.
Zladenie dvoch fotakov je mozne iba cez X-Rite Colorchecker. Ina cesta je ladenie iba podla oka.
Mimochodom i objektiv ma svoj farebny nadych a ak ich pouzivas viacej mozes mat rozne vysledky
Ty co fotia produktovky sa s tym najviac stretavaju.
 
martinsos
2016-09-13 11:39:21+02
Používam ten istý objektív setový z D40 a telo D40 mám doma keby sa tento pokazil. Mne by stačilo aj od oka len ako? Keby som mal možnosť niekde vo foťáku meniť odtiene ale tam sú len tie fabrikové režimy najlepšie by bolo keby sa dali vypnúť lebo to mení farby podla toho na čo si mysleli že človek bude fotiť aby to bolo pekné farebné.
 
Marek Janicko
2016-09-13 13:32:24+02
Ci ti dovoli rada D5xxx to spravit neviem, no standardne kde si vyberas farebny profil "set picture control" (SD, BW, sepia, ...) si vies dany profil dodatocne jemne upravovat.
Druha moznost je cez "White Balance"
Ak to nepojde, tak este viac pracne cez "Picture Control Utility" od Nikonu.

No pozor, ak fotis do RAW a upravujes cez Lightroom tieto nastavenia Lightroom nevie spracovat (s vynimkou White Balance) a ukaze ti fotku bez doladenia.

Prijemne hranie sa.
 
fatality
2016-09-13 13:34:39+02
príspevok od: martinsos
Používam ten istý objektív setový z D40 a telo D40 mám doma keby sa tento pokazil. Mne by stačilo aj od oka len ako? Keby som mal možnosť niekde vo foťáku meniť odtiene ale tam sú len tie fabrikové režimy najlepšie by bolo keby sa dali vypnúť lebo to mení farby podla toho na čo si mysleli že človek bude fotiť aby to bolo pekné farebné.
d40 ma CCD snimac,d5300 CMOS..takze je normalne,ze rozdiel tam bude..
v menu D5300 je nastavenie v picture control - odtien..+white balance ma tiez moznost
posunu v nastaveniach..da sa to takto cez pokus omyl,alebo cez spominany color checker..
 
martinsos
2016-09-13 14:20:36+02
A ktorý režim v tom picture control je najlepší na produktové fotky? Ja používam zatiaľ ten neutral. Vyskúšam sa s tým pohrať snáď to pôjde aj takto ponastavovať bez tých tabuliek. Pozriem aj ten nikon program.
 
fatality
2016-09-13 14:31:25+02
príspevok od: martinsos
A ktorý režim v tom picture control je najlepší na produktové fotky? Ja používam zatiaľ ten neutral. Vyskúšam sa s tým pohrať snáď to pôjde aj takto ponastavovať bez tých tabuliek. Pozriem aj ten nikon program.
ja fotim makro..profil standard..auto wb..raw..
raw vyvolavam v ViewNX alebo CaptureNX2 (Nikon raw editory)..podla zlozitosti uprav..
nasledne export do tiff a upravy v PS..
co s produktovkou,netusim.. ..resp.fotim nieco pre frajerku,rucne malovane
nausnice,nahrdelniky atd. a je to +- verne..staci vyvolat vo ViewNX s drobnymi korekciami
expozicie,kontrastu a saturacie..mam D5100..+ Nikkor 105mm Micro..
 
martinsos
2016-09-13 14:36:45+02
Aha ok skúsim aj ten standard režim, poskúšam všetko čo ste tu radili ďakujem
 
jozef84
2016-09-14 16:09:16+02
1. Foť do RAW a bielu si nastav v Konvertore RAW ako chceš
2. Objektív dostačujúci pre D40 - stačí mu spracovať 6MP u tvojho nového 24MP.
Mám tiež ešte D40, tiež som bol z toho rozladený, keď som kúpil D5100, kým som sa nenaučil vytiahnuť detaily z fotiek, farbu atď.
Moja rada - nauč sa čo najviac o postprocese a úprave fotiek z RAW a toto nebudeš riešiť...
Zbytočne sa vybíjaš smerom, ktorý je podľa mňa plýtvaním energiou a časom.
 
martinsos
2016-09-15 10:56:42+02
Jozef myslíš že v raw editore sa dá zmeniť napríklad odtieň hlavne tak aby sa nezmenili ostatné farby na fotke alebo iba zelená ale ostatné nie? Vieš odporúčiť nejaký návod/knihu z čoho si sa ty učil? Ďakujem.
 
fatality
2016-09-15 11:35:47+02
príspevok od: martinsos
Jozef myslíš že v raw editore sa dá zmeniť napríklad odtieň hlavne tak aby sa nezmenili ostatné farby na fotke alebo iba zelená ale ostatné nie? Vieš odporúčiť nejaký návod/knihu z čoho si sa ty učil? Ďakujem.
si si isty,ze to co vidis ako nie verne farby nieje chyba nenakalibrovaneho monitoru? selektivna zmena farby sa da robit v Photoshope a myslim ze aj v Zoneri..
 
martinsos
2016-09-15 14:33:04+02
Fatality rozdiel medzi fotkou D40 a D5300 na mojom monitore je v červenej a zelenej ako to vidíš ty u seba?
 
duroslav
2016-09-15 15:15:51+02
príspevok od: martinsos
Jozef myslíš že v raw editore sa dá zmeniť napríklad odtieň hlavne tak aby sa nezmenili ostatné farby na fotke alebo iba zelená ale ostatné nie? Vieš odporúčiť nejaký návod/knihu z čoho si sa ty učil? Ďakujem.
V ACR resp. Lightroome si môžeš odtiene dolaďovať buď v paneli HSL, prípadne sa to dá aj slidermi tam kde si nastavuješ profil foťáku. Ale myslím, že v tom HSL paneli sa veľmi rýchlo dopracuješ ku želanému výsledku.

Keď si v paneli napr. doladíš odtiene červenej, tak zelená, modrá atď ostanú bezo zmeny.
 
fatality
2016-09-15 15:26:21+02
príspevok od: martinsos
Fatality rozdiel medzi fotkou D40 a D5300 na mojom monitore je v červenej a zelenej ako to vidíš ty u seba?
tak ono tam z farieb,ked neratam bielu,ciernu,je len cervena a zelena
a samozrejme je tam jemny farebny posun,s najvacsou pravdepodobnostou
vyplyvajuci z rozdielnej technolgie vyroby snimaca..len..ten posun sa tyka podla mna
vsetkych farieb,ktore na zaberoch budu..
pri tej D40ke si mal stastie,ze ti sadla jej interpretacia farieb s monitorom tak,ze to vyzeralo verne..na inom monitore by mozno vernejsie vyzerala d5300..
+ urcite budes potrebovat novy objektiv,z lacnych to je nova 18-55/VRII,s dobrym zvacsenim a usposobena na 24 mpix snimace..a neclon na 22, to uz je difrakcia jak svina..do tych 11-13 by to mohlo byt ok..
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()