Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Upgrade na Lightroom 6

Valenta
2018-01-21 21:52:23+01
Mám Lightroom 5 používam ho na 3 počítačoch mám oficiálne kúpený inštalačný kľúč a program nainštalovaný a v pohode na všetkých počítačoch beží offline. Ked upgradujem na Lightroom 6 budem ho môcť nadalej používať offline na všetkých počítačoch, alebo ma bude ADOBE sledovať, vypínať, blokovať, prípadne nútiť upgradovať na CC cloud, alebo ho nadalej budem môcť používať OFFline na všetkých mojich počítačoch?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-01-21 23:17:03+01
Lightroom 6 je na tom rovnako ako 5-ka. Je v krabicovej verzii a aj ako CC. Funguje offline a sluzby cloudu nemusis nikdy pouzit (u verzie CC). Tento program ale skoncil. Je tu novy Lightroom, pod nazvom Classic CC. Krabicova verzia uz nebude, len CC. Opat ale plati, ze sluzby cloudu nemusis pouzivat.
 
Lubo.Karch
2018-01-22 07:06:09+01
Ale táto nová verzia sa už nedá kúpiť jednorázovo, len mesačne platiť poplatok.
Alebo sa mýlim?
 
lennyl
2018-01-22 07:41:41+01
https://www.alza.sk/adobe-photoshop-lightroom-6-0-win-mac-eng-d2427519.htm?o=2

ako je to s aktualizaciami netusim. minimalne vsak adobe camera raw sa da ked tak aj rucne nainstalovat, nech sa daju pouzit v LR pripadne aj novsie fotaky/skla, nie ?
https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-in-installer.html
 
landov
2018-01-22 07:59:16+01
príspevok od: lennyl
https://www.alza.sk/adobe-photoshop-lightroom-6-0-win-mac-eng-d2427519.htm?o=2

ako je to s aktualizaciami netusim. minimalne vsak adobe camera raw sa da ked tak aj rucne nainstalovat, nech sa daju pouzit v LR pripadne aj novsie fotaky/skla, nie ?
https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-in-installer.html
No to pochybujem s tou instalaciou Camera RAW do LR...ale rad by som sa mylil.
 
lennyl
2018-01-22 08:01:45+01
google nasiel toto:

upgrade z LR 5 na LR 6 za 79$, ci to ide kupit aj pre SK ale neviem
https://commerce.adobe.com/anyware/checkout/?clientId=creative&countryCode=US&languageCode=en&marketSegment=COM&items%5B0%5D%5BofferId%5D=0A5E0F7A7E9963C2C96ACDB90C734A3F&items%5B0%5D%5Bquantity%5D=1&returnUrl=undefined&promoid=5S7K88VB&mv=other

a posledna verzia aktualizacie bola v decembri 2017 na verziu 6.14 (napr.berie fotaky Fuji E-X3, Nikon D850, Oly EM-10 Mark III atd.)
https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/lightroom-downloads.html
 
lennyl
2018-01-22 08:17:22+01
napr. pre zoner 18pro, ktory som kupil ako poslednu nie cloudovu verziu, som stiahol Adobe DNG Converter 10.1 a mozem v zoneri nacitat vsetky rawy z novych fotakov a upravovat.
http://supportdownloads.adobe.com/detail.jsp?ftpID=6285

tak ze ci to tak nefunguje aj s adobe camera raw. inak adobe pise, ze je ACR 10.1 je aj pre Lightroom CC2015, to je Lightroom 6 (aspon tak si to pamatam, ked som robieval upgrady)
https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-in-installer.html
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-01-22 08:38:59+01
Aktualizacia LR 6 skoncila koncom roka 2017 a uz ziadna nebude. Ziaden ACR sa doinstalovat neda a nikdy sa ani nedal. Pri fotoaparate, ktory nie je podporovany, treba pouzit Adobe DNG converter, previest ho na univerzalny DNG format, ktory sa da otvorit aj v starsich verziach LR a PS.
Pouzivat DNG je krok naviac, znizujuci komfort. Niekomu to vadi, inemu nie.

Mne osobne predplatne vyhovuje perfektne. Za dostupnu cenu mam LR+PS vzdy aktualne. Nestaram sa o upgrady. Cloud vobec nepouzivam.
 
lennyl
2018-01-22 08:47:54+01
ano, tak to je, za 10euro mesacne je najlacnejsi adobe program.

inak teraz som stiahol najnovsiu verziu adobe camera raw 10.1 aj mi to islo nainstalovat do windows10. tak ze ci keby clovek mal desktopovy lightroom 6.14 a nacital by normalne vsetky aktualne rawy?
https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-in-installer.html
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-01-22 09:24:41+01
príspevok od: lennyl
ano, tak to je, za 10euro mesacne je najlacnejsi adobe program.

inak teraz som stiahol najnovsiu verziu adobe camera raw 10.1 aj mi to islo nainstalovat do windows10. tak ze ci keby clovek mal desktopovy lightroom 6.14 a nacital by normalne vsetky aktualne rawy?
https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-in-installer.html
ACR je plugin pre Photoshop. LR ma v sebe zabudovanu vlastnu podporu. Nainstalovany ACR ti pomoze v programoch, ktore ho podporuju, nie v LR.
 
lennyl
2018-01-22 13:36:33+01
aha, diky Karol. uz mam v tom jasno. takze uzivatel dostane podporu novych zariadeni (plus samozrejme fixy bugov) jedine v update samotneho LR, ktory teda bol posledny vo verzii pre LR 6.14 v decembri 2017 a tato verzia LR uz nie je viac podporovana (nebudu dalsie updaty).
 
Valenta
2018-01-22 22:59:50+01
Enter your email: ....If you already have an Adobe ID, we’ll recognize it from your email. New users will set a password after purchase.

Pýta email pre pridelenie Adobe ID. Niekde som sa dočítal, že raz za mesiac sa treba prihlásiť cez net pre overenie licencie. S mojím LR5 sa nikde prihlasovať nemusím. Keď sa neprihlásim na net raz za mesiac pre kontrolu sa mi LR6 zabolokuje či čo...? To sa mi moc nepáči, keby to tak bolo.
 
JanM
2018-01-23 18:52:57+01
príspevok od: Valenta
Enter your email: ....If you already have an Adobe ID, we’ll recognize it from your email. New users will set a password after purchase.

Pýta email pre pridelenie Adobe ID. Niekde som sa dočítal, že raz za mesiac sa treba prihlásiť cez net pre overenie licencie. S mojím LR5 sa nikde prihlasovať nemusím. Keď sa neprihlásim na net raz za mesiac pre kontrolu sa mi LR6 zabolokuje či čo...? To sa mi moc nepáči, keby to tak bolo.
Vidim, ze Adobe s tymi verziami a prechodom na predplatny model riadne doplietli. Karol ma pravdu, ked hovori, ze Camera Raw je len plug-in pre Photoshop a ze Lightroom ma raw converor zabudovany priamo do programu (cize nie ako plug-in). Posledna na verzia Lightroom je 6.14, ziadna dalsia uz nebude. Sucastou LR 6.14 je ekvivalent Camera Raw 10.1 (vid moj pripojeny screen shot).

Ja LR ako krabicovu verziu pouzivam uz ani neviem ako dlho. Vsetky updaty az po 6.14/10.1 funguju bez problemov. Off line, bez nejakych pravidelnych mesacnych obnovovani licencie apod. Faktom ale je, ze ziadny dalsi update uz nebude

Mimochodom, ak nechces predplatnu verziu LR, krabicove sa stale daju kupit a po instalovani si program mozes updatnut na poslednu verziu. Nie je mi jasne v ktorom kroku sa ta pyta na email/ID a preco ta to trapi. Ja sa uz nepamatam, ako presne instalacia prebiehala, ale nemyslim, ze tato otazka je nieco ine ako standardny postup pri registrovani pruktu (licencie). Budes sice dostavat ponuky na aktualizaciu na CC, ale tie mozes vzdy odmietnut. Krabicova verzia ostane krabicovou.
 
seifi
2018-01-23 20:19:45+01
príspevok od: JanM
Vidim, ze Adobe s tymi verziami a prechodom na predplatny model riadne doplietli. Karol ma pravdu, ked hovori, ze Camera Raw je len plug-in pre Photoshop a ze Lightroom ma raw converor zabudovany priamo do programu (cize nie ako plug-in). Posledna na verzia Lightroom je 6.14, ziadna dalsia uz nebude. Sucastou LR 6.14 je ekvivalent Camera Raw 10.1 (vid moj pripojeny screen shot).

Ja LR ako krabicovu verziu pouzivam uz ani neviem ako dlho. Vsetky updaty az po 6.14/10.1 funguju bez problemov. Off line, bez nejakych pravidelnych mesacnych obnovovani licencie apod. Faktom ale je, ze ziadny dalsi update uz nebude

Mimochodom, ak nechces predplatnu verziu LR, krabicove sa stale daju kupit a po instalovani si program mozes updatnut na poslednu verziu. Nie je mi jasne v ktorom kroku sa ta pyta na email/ID a preco ta to trapi. Ja sa uz nepamatam, ako presne instalacia prebiehala, ale nemyslim, ze tato otazka je nieco ine ako standardny postup pri registrovani pruktu (licencie). Budes sice dostavat ponuky na aktualizaciu na CC, ale tie mozes vzdy odmietnut. Krabicova verzia ostane krabicovou.
koncom decembra som kúpil krabicovú Lr 6, pretože na jednej verzii a mojom fotení vydržím zo zo 5 rokov dodnes som ju ale nenainštaloval; tak vďaka za info, že je upgrade čo aj na poslednú variantu 14 bude možný; a ešte otázka, ak môžem, nikto mi zatiaľ nedal jednoznačnú odpoveď, čo so starými inštaláciami, môžem ich odinštalovať ?
 
JanM
2018-01-23 21:18:11+01
príspevok od: seifi
koncom decembra som kúpil krabicovú Lr 6, pretože na jednej verzii a mojom fotení vydržím zo zo 5 rokov dodnes som ju ale nenainštaloval; tak vďaka za info, že je upgrade čo aj na poslednú variantu 14 bude možný; a ešte otázka, ak môžem, nikto mi zatiaľ nedal jednoznačnú odpoveď, čo so starými inštaláciami, môžem ich odinštalovať ?
Presne moja filozofia. Este vela casu prejde kym budem donuteny ist na predplatnu verziu. Ak vobec niekedy. Konkurencia Adobe nespi. Krabicove verzie su pre mna lepsia hodnota za peniaze.

Co sa tyka procesu instalacie mozes aj tak aj tak cize odinstalovat predchadzajucu najskor a potom zakat 'of nuly' alebo zacat rovno s instalaciou sestky. Ta pri instalovani rozpozna ci mas na masine predchadzajuce verzie a urobi vsetko za teba tak, ze skoncis s tou verziou LR6, ktoru si kupil v krabici. Potom ju nastartujes, kliknes Help-Update a upgradnes na 6.14. Nainstaluje sa ti aj Adobe Creative Cloud, tak daj pozor aby si neupdatol na Lightroom Classic CC, ale upgradol na Lightroom CC (2015). Lightroom Classic CC budes musiet kupit. CC (2015) je free update na 6.14. Vela stastia.
 
seifi
2018-01-23 21:21:04+01
príspevok od: JanM
Presne moja filozofia. Este vela casu prejde kym budem donuteny ist na predplatnu verziu. Ak vobec niekedy. Konkurencia Adobe nespi. Krabicove verzie su pre mna lepsia hodnota za peniaze.

Co sa tyka procesu instalacie mozes aj tak aj tak cize odinstalovat predchadzajucu najskor a potom zakat 'of nuly' alebo zacat rovno s instalaciou sestky. Ta pri instalovani rozpozna ci mas na masine predchadzajuce verzie a urobi vsetko za teba tak, ze skoncis s tou verziou LR6, ktoru si kupil v krabici. Potom ju nastartujes, kliknes Help-Update a upgradnes na 6.14. Nainstaluje sa ti aj Adobe Creative Cloud, tak daj pozor aby si neupdatol na Lightroom Classic CC, ale upgradol na Lightroom CC (2015). Lightroom Classic CC budes musiet kupit. CC (2015) je free update na 6.14. Vela stastia.
to sú rady na nezaplatenie vďaka, Janko
 
Valenta
2018-01-24 09:14:51+01
Ešte som sa chcel niečo spýtať teraz som zabudol čo, jáj, že píšu, že môžem mať krabicovú verziu LR6 nainštalovanú, alebo naraz spustenú na 2 počítačoch. To ako vedia v ADOBE koľko počítačov mám spustených to nechápem ja môžem mať LR5 nainštalovaný aj na 4 počítačoch a naraz spustené veď pracujem OFF LINE.
 
JanM
2018-01-24 13:58:31+01
príspevok od: Valenta
Ešte som sa chcel niečo spýtať teraz som zabudol čo, jáj, že píšu, že môžem mať krabicovú verziu LR6 nainštalovanú, alebo naraz spustenú na 2 počítačoch. To ako vedia v ADOBE koľko počítačov mám spustených to nechápem ja môžem mať LR5 nainštalovaný aj na 4 počítačoch a naraz spustené veď pracujem OFF LINE.
Asi zalezi na tom ako (na akom mediu) si kupil krabicovu verziu. V mojom pripade (kupa a instalacia v Anglicku, ci to rovnako funguje na Slovensku, neviem) LR6 bola na tzv Software Download Card. (SDC). SDC ma 24 znakovy kod, ktory pouzijes na Adobe stranke a dostanes seriove cislo, ktore pouzijes pri instalacii. Potom downloadnes cely LR6, instalujes ho, vlozis seriove cislo, ktore si dostal a hotovo.

LR6 nebude fungovat bez povinnej aktivacie a registracie cez Internet a bez toho aby si akceptoval licencne podmienky (ktore aj tak nikto necita )

Pokial ide o pocet masin, na ktorych LR mozes sucasne instalovat, ten Adobe moze kontrolovat prave tym, ze po kazdej instalacii musis product aktivovat a registrovat on line. Faktom je, ze pri pouzivani LR6 si stale Signed-in. Mozes sa sice sign-out (pozri prilozeny screen shot), to deaktivuje LR6 a vytvori moznost instalovat a aktivovat LR6 na dalsej masine. Kolko ich moze bezat paralelne neviem, licenciu som necital dost podrobne, lebo ma to momentalne netrapi. Na nejakych forach som cital, ze dve. Ci je to pravda a ci vsetko takto isto funguje na Slovensku neviem. Ked hovoris, ze LR5 ti ide aj na styroch masinach sucasne, moze to byt preto lebo LR5 si nevyzadovala online aktivaciu a registraciu.(?). Neviem, nikdy som LR5 nemal.

Dufam, ze tieto informacie ti trochu pomohli. Ak mas dalsie otazky spytaj sa. Ak viem odpoviem .


 
Valenta
2018-01-26 21:46:49+01
Dík za odpoveď. Aj ja mám kúpenú krabicovú verziu LR5 24 miestny znakový kód. Už si nepamätám ako som to presne inštaloval, ale sa mi zdá že som zadal do okienok 24 miestny znakový kód a LR5 sa mi nainštaloval. Počermojich PC Adobe neriešil mám LR5 nainštalované tuším na 3och ani žiadne prihlasovanie ON LINE. Ide mi len o to že ked upgradujem na LR6 či neprídem o nejaké výhody nezávislosti LR5. Či tiež budem môcť LR6 aplikovať na moje 3 PC a nezačnú nejako blokovať, alebo vynucvať si prihlasovanie ON LINE. Dík.
 
JanM
2018-01-27 16:51:42+01
príspevok od: Valenta
Dík za odpoveď. Aj ja mám kúpenú krabicovú verziu LR5 24 miestny znakový kód. Už si nepamätám ako som to presne inštaloval, ale sa mi zdá že som zadal do okienok 24 miestny znakový kód a LR5 sa mi nainštaloval. Počermojich PC Adobe neriešil mám LR5 nainštalované tuším na 3och ani žiadne prihlasovanie ON LINE. Ide mi len o to že ked upgradujem na LR6 či neprídem o nejaké výhody nezávislosti LR5. Či tiež budem môcť LR6 aplikovať na moje 3 PC a nezačnú nejako blokovať, alebo vynucvať si prihlasovanie ON LINE. Dík.
On line registracia a aktivacia LR6 je jedorazova zalezitost pocas instalacie. Dalsie otvorenia programu nevyzaduju ziadne prihlasovanie. Vyskusal som aj vypnut internet a otvorit LR (cize off line) - ziadny problem. Aky je rozdiel medzi 'nezavislostou' LR5 a LR6 neviem posudit, lebo LR5 som nepouzival. Neviem aky je tvoj workflow a preco potrebujes tolko paralelnych instalacii. Za normalnych okolnosti by som predpokladal tak jednu desktop a jednu mobile (laptop) instalaciu. To by hadam malo stacit. Nanajvys ak este LR mobile na tablete alebo mobile, ale to je iny program. Ak potrebujes viac, musis si podrobne prestudovat podmienky licencie. Ci je tam nejaky priestor na manevrovanie a ci ich striktne dodrzis je na Tebe.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()