Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Šum v starburste

volodaaaa
volodaaaa 2021-11-30 18:55:56+01
Ahojte,

mám novy fotoaparát s objektívom, ktorý ste tu asi objektívne nazvali šmejdom (250D s tým 18-55 plasstovým seťákom) a teda chcem sa len uistiť. Fotil som pri vysokom clonovom čísle a celý starburst okolo svetiel vyzerá čudne a je zašumený (fotka je upravená v LR, pridaný kontrast, clarity a hrajkanie sa s krivkami). Neviete mi povedať kde je chyba? Či v type svetelného zdroju, či v technike fotenia, či v objektíve, či v posprodukcii? Neviete mi poradiť, akú koreciu spraviť, resp. ako tomu zabrániť v budúcnosti?
ISO 100, f/13, 6s, 26 mm, výrez

v podstate mi ani nevadí ten šum, ale tie "vlny".
 
Porubo
2021-12-01 11:39:22+01
príspevok od: gytheio
Ten objektiv ma velmi zlu optiku elektroniku aj mechaniku, na to aby fotoaparat spravne zaostril a ten sa snazi vzdy spravne zaostrit potrebuje informacie z objektivu. Fotoaparat sa pri tom objektive namaha, je to ako by si isiel na TdF na ruskom bicykli.
Ta 50 f1,8 je tiez plastova Nehovorim, ze ten objektiv znici kazdy fotoaparat ale mne sa to stalo.
Odporucil by som ti Tamron 24-70 f2,8, nemusis novy, uplne ti postaci aj 10 rocny ak sa da este zohnat v dobrom stave.
Ale ved ked robi nocne foto tak to ma na stative a tam si moze omnoho presnejsie zaostrit rucne! Cez displej si moze zvacsit obraz, a to je jedno ci ma alebo nema telo nejake informacie z objektivu...

Co to znaci ze sa "fotoaparat namaha"?
Vsak motorcek je vnutri objektivu, a tam posiela len signaly a napajanie...
Co je to to "fotoaparat namaha"?

P.S. To s tym znicenim mi pride ako velmi velka dezinformacia, ale to som pisal o prispevok vyssie.
 
gytheio
2021-12-01 12:11:51+01
príspevok od: Porubo
Cau,
prepac ale podla mna pises veliku hlupost:
Ako moze objektiv znicit cely fotoaparat?
Ak by to bola pravda, preco by ho vyrobca vyrabal?
Preco ma potom taku predajnost?

A k tomu vela svetla: Ved to ma na stative a chce mat co najdlhsiu expoziciu pret ISO 100 a cloni. A pri cloneni dosiahne aj hlbku ostrosti vacsiu.
Co to znaci ze normalne foto nespravi!?
Snad nie je problem najst pekne nocne fotky spravene prave tymto objektivom....
Ahoj, predajnost ma iba preto lebo ho predavaju v sete s fotakom. Kto foti a vyzna sa trocha v optike by si ho nekupil a kto nevie samozrejme, ze ho zoberie.
Fotit s tym objektivom je ako natankovat do auta 72 oktanovy benzin, auto samozrejme jazdi ale je mozne ze si znici motor. Ten objektiv je nekvalitny opticky elektronicky mechanicky aj spracovanim, ked fotoaparat nedostava info ktore potrebuje alebo vysle pokyny ktore ma problem ten objektiv vykonat zacne robit chyby aj fotoaparat. Nepisal som, ze sa to stane ale moze sa to stat, urcite neporovnatelne skor ako so spickovym objektivom, to som pisal
Iba som mu chcel poradit aby zacal fotit kvalitnejsie a miestny mantinel mu opat plastovy smejd poradil.
Mne je to osobne jedno, ked chce aj nadalej fotit tak ako fotil nech foti.
 
jozef84
2021-12-01 15:58:55+01
príspevok od: volodaaaa
Ahojte,

mám novy fotoaparát s objektívom, ktorý ste tu asi objektívne nazvali šmejdom (250D s tým 18-55 plasstovým seťákom) a teda chcem sa len uistiť. Fotil som pri vysokom clonovom čísle a celý starburst okolo svetiel vyzerá čudne a je zašumený (fotka je upravená v LR, pridaný kontrast, clarity a hrajkanie sa s krivkami). Neviete mi povedať kde je chyba? Či v type svetelného zdroju, či v technike fotenia, či v objektíve, či v posprodukcii? Neviete mi poradiť, akú koreciu spraviť, resp. ako tomu zabrániť v budúcnosti?
ISO 100, f/13, 6s, 26 mm, výrez

v podstate mi ani nevadí ten šum, ale tie "vlny".
Pozrel som si podrobnejšie tvoju fotku a porovnal s databázou na juzaphoto.com a vychádza mi to na to, že si mal založený filter. Došlo tam myslím k odrazu od zadnej strany filtra(bez antireflexnej vrstvy) a duplikovaniu odrazov na šošovkách, ktoré nemajú tiež antireflexné povlaky.Mal si založený starlight alebo UV filter?Nepíšeš o tom. Tu je porovnateľná fotka s tvojou a na tejto porovnateľnej fotke nebadám ten tvoj efekt. https://www.juzaphoto.com/galleria.php?l=en&t=3268786
 
volodaaaa
2021-12-01 16:30:02+01
príspevok od: jozef84
Pozrel som si podrobnejšie tvoju fotku a porovnal s databázou na juzaphoto.com a vychádza mi to na to, že si mal založený filter. Došlo tam myslím k odrazu od zadnej strany filtra(bez antireflexnej vrstvy) a duplikovaniu odrazov na šošovkách, ktoré nemajú tiež antireflexné povlaky.Mal si založený starlight alebo UV filter?Nepíšeš o tom. Tu je porovnateľná fotka s tvojou a na tejto porovnateľnej fotke nebadám ten tvoj efekt. https://www.juzaphoto.com/galleria.php?l=en&t=3268786
Práveže som nemal žiadny filter

Ešte ma napadlo, nemohol by problém so svetelným zdrojom? Napr. na Moste SNP svieti také modré svetlo, ktoré sa nedá pekne odfotiť.

Alebo ma napadla druhá vec: toto bola len testovacia fotografia, vyliezol som najbližšie ku vchodu a spravil foto a keďže som lenivec, statív som nevysúval ale fotil zo zeme a mieril nahor, nemohlo to byť tým?
 
volodaaaa
2021-12-01 16:33:07+01
príspevok od: Porubo
Ale ved ked robi nocne foto tak to ma na stative a tam si moze omnoho presnejsie zaostrit rucne! Cez displej si moze zvacsit obraz, a to je jedno ci ma alebo nema telo nejake informacie z objektivu...

Co to znaci ze sa "fotoaparat namaha"?
Vsak motorcek je vnutri objektivu, a tam posiela len signaly a napajanie...
Co je to to "fotoaparat namaha"?

P.S. To s tym znicenim mi pride ako velmi velka dezinformacia, ale to som pisal o prispevok vyssie.
Nočné fotky zo statívu nikdy nefotím cez AF, vždy MF, resp. občas používam mobilnú aplikáciu v Androide, ktorá umožňuje ovládať fotoaparát na diaľku a tam sa dá krokovo ostriť (vtedy musí byť nastavený režim AF), ale to malo zmysel pri starom foťáku, ktorý nemal funkcie a mobilná appka ho vyždímala. Pri tomto ju nepotrebujem.
 
jozef84
2021-12-01 17:09:03+01
príspevok od: volodaaaa
Práveže som nemal žiadny filter

Ešte ma napadlo, nemohol by problém so svetelným zdrojom? Napr. na Moste SNP svieti také modré svetlo, ktoré sa nedá pekne odfotiť.

Alebo ma napadla druhá vec: toto bola len testovacia fotografia, vyliezol som najbližšie ku vchodu a spravil foto a keďže som lenivec, statív som nevysúval ale fotil zo zeme a mieril nahor, nemohlo to byť tým?
Sú tam odrazy od jednotlivých povrchov šošoviek. Ak si nemal filter, tak vyčisti povrch prednej šošovky, či tam nie je mastnota a tiež maj založenú slnečnú clonu, aby nechytalo parazitné svetlo. Referenčné obrázky z juzaphoto(je ich tam viac) majú pekné hviezdičky už pri clone 11. Možno bolo viac druhov týchto objektívov a u tej tvojej vyslovene chýbajú antireflexné vrstvy. Daj vedieť, na čo si prišiel, keď vyskúšaš.
 
jozef84
2021-12-01 17:12:33+01
príspevok od: volodaaaa
Práveže som nemal žiadny filter

Ešte ma napadlo, nemohol by problém so svetelným zdrojom? Napr. na Moste SNP svieti také modré svetlo, ktoré sa nedá pekne odfotiť.

Alebo ma napadla druhá vec: toto bola len testovacia fotografia, vyliezol som najbližšie ku vchodu a spravil foto a keďže som lenivec, statív som nevysúval ale fotil zo zeme a mieril nahor, nemohlo to byť tým?
Myslím, že viem čo to bolo... neprečítal som si pozorne tvoju poslednú vetu...Tvoj tep. 6 sekúnd - roztriasol si jemne foťák - nemal si statív.
 
Porubo
2021-12-01 23:15:53+01
Ja toto velmi nechcem riesit, lebo z jednej fotky sa to asi urcit neda. Nieco podobne ako urcit priemernu vysku trpaslika pozorovanim len jedneho trpaslika... treba nejaku vacsiu vzorku
Moze to suvisiet s teplotou, pri nizkej teplote je iny rosny bod ako pri vyssej:
- opar okolo lamp
- opar/ kondenzat na objektive (aj ked to by bolo asi vidno na inych castiach fotky)
Moze to suvisiet s necistotou ako bolo spomenute
A preco to ma taky obrazec/strukturu to moze suvisiet s tym ako sa koduje jpeg alebo ako sa odraza svetlo na vnutornych clenoch - proste neviem.

Pride mi to ako strata casu skumat na jednej fotke, hlavne ked teraz je bezne mat vonku opary. Ak by sa nieco stavalo konzistentne nehladiac na meteorologicke podmienky a to ci je objektiv aklimatizovany na teplotu (kondenzacia vody), potom mozno to ma zmysel skumat.
Aj ked zasa otazka znie naco, ci ako daky fyzikalny hlavolam!?
 
gytheio
2021-12-02 08:32:27+01
príspevok od: Porubo
Ja toto velmi nechcem riesit, lebo z jednej fotky sa to asi urcit neda. Nieco podobne ako urcit priemernu vysku trpaslika pozorovanim len jedneho trpaslika... treba nejaku vacsiu vzorku
Moze to suvisiet s teplotou, pri nizkej teplote je iny rosny bod ako pri vyssej:
- opar okolo lamp
- opar/ kondenzat na objektive (aj ked to by bolo asi vidno na inych castiach fotky)
Moze to suvisiet s necistotou ako bolo spomenute
A preco to ma taky obrazec/strukturu to moze suvisiet s tym ako sa koduje jpeg alebo ako sa odraza svetlo na vnutornych clenoch - proste neviem.

Pride mi to ako strata casu skumat na jednej fotke, hlavne ked teraz je bezne mat vonku opary. Ak by sa nieco stavalo konzistentne nehladiac na meteorologicke podmienky a to ci je objektiv aklimatizovany na teplotu (kondenzacia vody), potom mozno to ma zmysel skumat.
Aj ked zasa otazka znie naco, ci ako daky fyzikalny hlavolam!?
Kondenzat na objektive... vidno, ze si videl velmi malo fotografii, neuveritelne co dokaze kondenzat v hlavach🤭
 
gianmarco1
2021-12-02 09:16:55+01
navrhujem, aby si urobil ďalšie fotky a podelil sa s nami.
 
jozef84
2021-12-02 09:19:30+01
príspevok od: gytheio
Kondenzat na objektive... vidno, ze si videl velmi malo fotografii, neuveritelne co dokaze kondenzat v hlavach🤭
Vidno, že chodíš len do kurína sliepky fotiť. Zájdi do Slovenského raja, alebo do jaskyne Mažarná a budeš mať kondenzát nielen na prednej šošovke, ale aj v hľadáčiku a možno aj tam, kde si to spomínal...
 
gytheio
2021-12-02 10:18:49+01
príspevok od: jozef84
Vidno, že chodíš len do kurína sliepky fotiť. Zájdi do Slovenského raja, alebo do jaskyne Mažarná a budeš mať kondenzát nielen na prednej šošovke, ale aj v hľadáčiku a možno aj tam, kde si to spomínal...
Tie fotografie co som sem dal su z Londyna fotene v mesiaci januar kedy tam je vacsia vlhkost ako v Slovenskom raji. Fotil som aj v anglickych lesoch kde je 100 precentna vlhkost a nikdy ziadny kondenzat. To co tu pisete iba dokazuje co viete o technike.
 
gytheio
2021-12-02 10:25:06+01
príspevok od: jozef84
Vidno, že chodíš len do kurína sliepky fotiť. Zájdi do Slovenského raja, alebo do jaskyne Mažarná a budeš mať kondenzát nielen na prednej šošovke, ale aj v hľadáčiku a možno aj tam, kde si to spomínal...
Okrem toho mantinel to foto co sem dal nie je zo Slovenskeho raja.
 
jozef84
2021-12-02 10:25:37+01
príspevok od: gytheio
Tie fotografie co som sem dal su z Londyna fotene v mesiaci januar kedy tam je vacsia vlhkost ako v Slovenskom raji. Fotil som aj v anglickych lesoch kde je 100 precentna vlhkost a nikdy ziadny kondenzat. To co tu pisete iba dokazuje co viete o technike.
Trepeš dve na tri. Málo fotíš. V Brightone pri útesoch Sedem sestier, Edinburghu v botanickej záhrade a v Lutone v parkoch sa mi to tiež stalo. A nemusíš mi vykať.
 
jozef84
2021-12-02 10:28:39+01
príspevok od: gytheio
Okrem toho mantinel to foto co sem dal nie je zo Slovenskeho raja.
Gypsinko, no a čo? Veď vidím, že to nie je zo Slovenského raja.
 
gytheio
2021-12-02 10:49:02+01
príspevok od: jozef84
Trepeš dve na tri. Málo fotíš. V Brightone pri útesoch Sedem sestier, Edinburghu v botanickej záhrade a v Lutone v parkoch sa mi to tiež stalo. A nemusíš mi vykať.
Ty vzdy zakontrujes kde si vsade bol a stalo sa ti ale niky nemas ziadne foto. A to tu nikto iny nedava tak casto zarucene rady a navody ako ty.
 
Otecadams
2021-12-02 11:04:01+01
To, ako vyzerajú hviezdičky závisí aj od plochy svetelného zdroja. Čím menší a jasnejší svetelný zdroj, tým krajšia hviezdička. Ďalšia vec je správna expozícia, lebo pri vyťahovaní expozície v postprocese sa môže ukázať aj to, čo tam bežne nevidno.
 
gytheio
2021-12-02 11:24:06+01
príspevok od: Otecadams
To, ako vyzerajú hviezdičky závisí aj od plochy svetelného zdroja. Čím menší a jasnejší svetelný zdroj, tým krajšia hviezdička. Ďalšia vec je správna expozícia, lebo pri vyťahovaní expozície v postprocese sa môže ukázať aj to, čo tam bežne nevidno.
Ale vzdy je zaklad cim a ako fotis.
 
volodaaaa
2021-12-02 11:45:25+01
príspevok od: jozef84
Myslím, že viem čo to bolo... neprečítal som si pozorne tvoju poslednú vetu...Tvoj tep. 6 sekúnd - roztriasol si jemne foťák - nemal si statív.
zle som sa vyjadril. Ja som statív mal, len som ho nechal nerozložený. Teda fotoaparát bol umiestnený pevne. Každopádne, preverím to dnes viacerými sklami a prípadne zavesím sem
 
Porubo
2021-12-02 11:50:23+01
príspevok od: gytheio
Kondenzat na objektive... vidno, ze si videl velmi malo fotografii, neuveritelne co dokaze kondenzat v hlavach🤭
Nie je problem mat zarosene cleny na objektive. Napriklad sa mi to stalo ked som vysiel z jaskyne kde som bol viacero hodin, sice fotak som mal v batozku pri vchode do jaskyne, tak som myslel ze az tak nepodchladol. Ale stalo sa, ked som vonku kde bolo horuco vytiahol, spravil snimok tak bol taky zahmleny.
Snazim sa na to davat pozor a fotak nechavam zapuzdreny ked sa vratim dnu celu noc alebo cely den a az potom vyberam - aspon zo 5 hodin sa snazim nechat aklimatizovat. Len vtedy som to podcenil.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()