Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Ostrenie na Canon 250D

fabke
fabke 2022-07-05 17:20:34+02
Dobrý deň, som začiatočník a natrafil som na vec ktorú si nedokážem vysvetliť. V prílohe sú dve fotky. Obidve sú odfotené na Canon 250D na rovnaké nastavenie (čas 1/1000, clona f8, iso 400). Ostrenie bolo nastavené na ONE SHOT a na stred. Prvá fotka je neostrá a druhá naopak správne zaostrená. Vie mi niekto vysvetliť kde môže byť chyba? Prikladám ešte aj odkazy na fotky aby ste si ich mohli stiahnuť a prezrieť 1:1. Ešte doplním, že používam setový objektív EF-S 18-55 f4-5.6 IS STM.

Prvá fotka https://pasteboard.co/Pt7Yg1NredCQ.jpg
Druhá fotka https://pasteboard.co/atbY1ptdRG9A.jpg

Ďakujem.
 
fabke
2022-07-09 09:49:17+02
Pri obidvoch fotkách som držal foťák rovnako. Nastavenia boli tiež rovnaké. Vietor nefúkal. Na objektíve som mal zapnutú optickú stabilizáciu. Čas bol nastavený na 1/1000. Nuž asi som dostal nejakú "triašku" a záber som rozhýbal?

Použitie statívu pri tomto type fotografie je absolútny nezmysel. Vlaky sa často fotia zo stromov tak aby bol pekný pohľad zhora na celý vlak. Ten statív si na strome asi len ťažko rozložím.
 
leguan
2022-07-09 11:23:44+02
príspevok od: fabke
Pri obidvoch fotkách som držal foťák rovnako. Nastavenia boli tiež rovnaké. Vietor nefúkal. Na objektíve som mal zapnutú optickú stabilizáciu. Čas bol nastavený na 1/1000. Nuž asi som dostal nejakú "triašku" a záber som rozhýbal?

Použitie statívu pri tomto type fotografie je absolútny nezmysel. Vlaky sa často fotia zo stromov tak aby bol pekný pohľad zhora na celý vlak. Ten statív si na strome asi len ťažko rozložím.
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/1501/zeleznicna-fotografia-i/ možno ti to dá odpoveď na tvoje otázky. Držím palec.
 
fabke
2022-07-09 14:16:48+02
Čítali ste vôbec ten článok čo posielate? Na nič z toho čo som sa pýtal som tam nenašiel odpoveď.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-07-09 15:30:06+02
Zo základným zoom objektívom sa dá normálne fotografovať. Možno, že je problém v stabilizácii. Nemyslím tým, že by bol pokazený objektív, ale niekedy nemusí správne vyhodnotiť zobrazený predmet. K tomu sa môžu pridať drobné otrasy, rôzne prírodné anomálie a pod. Stáva sa to aj u drahých skiel, kde jedna fotka môže byť ostrá a druhá už nie. Ja som fotografoval ešte s objektívom Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II a i ten podával pekné výsledky. Najskôr by som dôkladne otestoval Váš aktuálne používaný objektív v rôznych režimoch a za rôznych svetelných a poveternostných podmienok (zamračené, slnečno, ráno a ku večeru). Ak je možnosť, tak otestovať aj front focus a back focus.
 
fabke
2022-07-09 17:52:40+02
Rozhodol som sa použiť v praxi vaše rady. Prišiel som na rovnaké miesto a nastavil foťák na AI Servo režim. Následne som si vybral kompozíciu a nastavil expozíciu. Potom som vybral ostriaci bod, ktorý mieri na čelo rušňa. Kompozíciu a expozíciu som upravoval podľa dĺžky vlaku a svetelných podmienok. Okrem týchto som odfotil ešte aj ďalšie vlaky a všetky sa podarilo správne zaostriť.

Prvá fotka - pod mrakom (ohnisko 41mm, čas 1/1000, clona f/5.6, iso 200)
https://pasteboard.co/tpjW7LlYyHC1.jpg

Druhá fotka - slnečno (ohnisko 44mm, čas 1/1000, clona f/6.3, iso 200)
https://pasteboard.co/7q5mGMR0l9EJ.jpg

Chybou, ktorú som spravil predtým bolo pravdepodobne použitie ONESHOT režimu a foťák to na prvýkrát nesprávne zaostril a potom už len držal nesprávne zaostrené počas celého sériového snímania.

Neskôr otestujem ešte aj FF a BF a pridám sem výsledok z môjho pozorovania.
 
leguan
2022-07-09 18:03:29+02
príspevok od: fabke
Čítali ste vôbec ten článok čo posielate? Na nič z toho čo som sa pýtal som tam nenašiel odpoveď.
Čítal a predpokladal, že bude, ako bolo avízované, pokračovať. Žiaľ, nepokračovalo Ale som rád, že z celej debaty pre teba vzišiel nejaký poznatok a našiel si riešenie tvojho problému. Ešte otázka: To si fotil pri koňoch, pred tou nechvalne známou zákrutou?
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-07-09 18:20:04+02
príspevok od: fabke
Rozhodol som sa použiť v praxi vaše rady. Prišiel som na rovnaké miesto a nastavil foťák na AI Servo režim. Následne som si vybral kompozíciu a nastavil expozíciu. Potom som vybral ostriaci bod, ktorý mieri na čelo rušňa. Kompozíciu a expozíciu som upravoval podľa dĺžky vlaku a svetelných podmienok. Okrem týchto som odfotil ešte aj ďalšie vlaky a všetky sa podarilo správne zaostriť.

Prvá fotka - pod mrakom (ohnisko 41mm, čas 1/1000, clona f/5.6, iso 200)
https://pasteboard.co/tpjW7LlYyHC1.jpg

Druhá fotka - slnečno (ohnisko 44mm, čas 1/1000, clona f/6.3, iso 200)
https://pasteboard.co/7q5mGMR0l9EJ.jpg

Chybou, ktorú som spravil predtým bolo pravdepodobne použitie ONESHOT režimu a foťák to na prvýkrát nesprávne zaostril a potom už len držal nesprávne zaostrené počas celého sériového snímania.

Neskôr otestujem ešte aj FF a BF a pridám sem výsledok z môjho pozorovania.
Fotky vyzerajú dobre. Myslím, že aj vy ste s fotografiami spokojný.
 
fabke
2022-07-09 20:58:16+02
príspevok od: leguan
Čítal a predpokladal, že bude, ako bolo avízované, pokračovať. Žiaľ, nepokračovalo Ale som rád, že z celej debaty pre teba vzišiel nejaký poznatok a našiel si riešenie tvojho problému. Ešte otázka: To si fotil pri koňoch, pred tou nechvalne známou zákrutou?
Áno presne tam, je to vhodné miesto na fotenie medzi 15:00 až 16:00.

A áno s dnešnými fotografiami som spokojný
 
MaxGamut
2022-07-11 22:18:04+02
Ano, tieto poslene fotky su vyrazne ostrejsie a uz asi su na hranici moznosti tvojho hardware.
Netreba ich pozerat zoomovane 1:1 a je to.


Ale aj tak Ti chcem este na povodnom rozmazanom zabere ukazat nejake detaily, ktore co-to napovedaju. Pozri si tieto vyrezy:

1) rebrovanie na tych izolatoroch - v jednom smere zostalo ako-tak viditelne, v druhom smere skoro zanika. Lahko uhandes, v ktorom smere si pohol zaber - ano, v horizontalnom. Preto vertikalne otocene rebrovanie je ovela viac rozmazane, nez horizontalne. Vertikalne medzery medzi tymi clankami tam skoro nie je vidno.

2) lanove zavesy- uplne zretelne vidis, ze nie su len rozmazane, ale aj rozdvojene.

Howhg.
 
fabke
2022-07-13 07:34:04+02
príspevok od: MaxGamut
Ano, tieto poslene fotky su vyrazne ostrejsie a uz asi su na hranici moznosti tvojho hardware.
Netreba ich pozerat zoomovane 1:1 a je to.


Ale aj tak Ti chcem este na povodnom rozmazanom zabere ukazat nejake detaily, ktore co-to napovedaju. Pozri si tieto vyrezy:

1) rebrovanie na tych izolatoroch - v jednom smere zostalo ako-tak viditelne, v druhom smere skoro zanika. Lahko uhandes, v ktorom smere si pohol zaber - ano, v horizontalnom. Preto vertikalne otocene rebrovanie je ovela viac rozmazane, nez horizontalne. Vertikalne medzery medzi tymi clankami tam skoro nie je vidno.

2) lanove zavesy- uplne zretelne vidis, ze nie su len rozmazane, ale aj rozdvojene.

Howhg.
Ďakujem za vysvetlenie na príkladoch, teraz tomu už chápem
 
Hextall
2022-07-15 12:56:43+02
Na ktorý AF bod si ostril ? Pri 250D je iba stredový cross-type, ostatných osem nie, ostrenie je menej spoľahlivé, hlavne pri pohybujúcich sa objektoch.
 
fabke
2022-07-15 17:24:43+02
príspevok od: Hextall
Na ktorý AF bod si ostril ? Pri 250D je iba stredový cross-type, ostatných osem nie, ostrenie je menej spoľahlivé, hlavne pri pohybujúcich sa objektoch.
Vždy som až doteraz ostril na stredový. Keď som sa začal riadiť radou ostriť na čelo rušňa tak už to nie je možné a používam ten vľavo alebo vpravo dole. Keď sa nad tým tam zamýšľam asi ten foťák nie je úplne vhodný na tento typ fotografie s jeho 9 ostriacimi bodmi a 5 sn/s.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()