Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nastavenia fotaku Nikon D5100

aesace
aesace 2012-04-16 08:17:45+02
Zdravim,
chcel by som poziadat o radu skusenych uzivatelov fotakov Nikon, najlepsie Nikon D5100, ako spravne nastavit tento fotak pre optimalnu ostrost a kontrast fotiek.
Asi pred mesiacom mi konecne dosiel novy Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR. Prechadzal som na tuto znacku zo starsieho Pentaxu K10D.
No ked dnes porovnavam fotky, ktore z Nikonu lezu-ako JPEG, tak aj RAW, tak ich ostrost a kontrast s tymto objektivom je asi o 2 triedy horsia ako na Pentaxe so zakladakom. Mozem clonit kolko chcem, nic nepomaha.Pozical som si teda akoze seriozny objektiv Nikon 50mm 1.4G, ale pri pouziti tohoto objektivu mi stale lezu z Nikonu o triedu horsie fotky ako z Pentaxu so zakladakom.Ako hovorim, hlavne ostrostou a kontrastom.
V com je problem? Na ktore nastavenia si dat treba pozor? Zaostrene mam dobre, ale ostrost tam nedostavam prakticky ziadnu naozajstnu.
Vdaka za rady.
 
KarolVarga
2013-02-28 11:37:43+01
presne tak ja mam iba 3100 +18-105 a tiez som riesil ze mi to zle ostri...a uz som dokonca bol predtym aj v menu picture control, ale som to neprestavoval....no dnes po precitani tejto diskusie som sa rozhodol zasiahnut...nastavil som v mneu doostrenie na 8 z 9 moznych a lala lezu ine fotky z neho...lepsie....len pre zaujimavost vsetky rezimy maju nastavene doostrovanie na cisle 2 z moznych 9 ...treba poprestavovat...
 
haffen
2013-02-28 12:04:05+01
Tak DSLR nie je v style zapnut a cvakat ako o zivot. Treba sa s tym hrat. Nie je to kompakt.
P.S. ak tej babe nejdu ostre fotky, nech si ho da do rezimu predsklopeneho zrkadla. V horsom svetle uz fotim len tak a udrzim dlhsie casy.
 
aesace
2013-02-28 15:50:28+01
Osobne by som cakal ze amaterske zrkadlovky by mali byt nastavene tak, ze chytim a cvakam...lebo ved inak tam nemusia davat tie rezimy sceny a automatiky, ked aj tak samotne nastavenie fotaku od vyrobcu je mizerne..A nikde som to este nevidel, ze by ine znacky mali take nepouzitelne nastavenia, ze clovek rozmysla, co je s tym fotakom zle, ked nemam nic ostre..Podla mna to nie je normalne,ze to od vyrobcu nefoti aspon ostro...ina vec je vyvazenie bielej, alebo hlbka ostrosti, ked amater este nevie, ako to funguje..ale ostrost by mala zodpovedat realite a byt minimalne nastavena na nejaky zlaty stred..ziadne makke blato.
 
haffen
2013-02-28 17:18:24+01
príspevok od: aesace
Osobne by som cakal ze amaterske zrkadlovky by mali byt nastavene tak, ze chytim a cvakam...lebo ved inak tam nemusia davat tie rezimy sceny a automatiky, ked aj tak samotne nastavenie fotaku od vyrobcu je mizerne..A nikde som to este nevidel, ze by ine znacky mali take nepouzitelne nastavenia, ze clovek rozmysla, co je s tym fotakom zle, ked nemam nic ostre..Podla mna to nie je normalne,ze to od vyrobcu nefoti aspon ostro...ina vec je vyvazenie bielej, alebo hlbka ostrosti, ked amater este nevie, ako to funguje..ale ostrost by mala zodpovedat realite a byt minimalne nastavena na nejaky zlaty stred..ziadne makke blato.
Stylom "chytim a cvakam" vacsinou fotia ti, co fotia na automatike, max na priorite clony. Predsa len, ked uz mam taky fotak a chcem robit dobre fotky, tak sa zaujimam co pre to urobit bez toho, aby som cakal, ze mi to vyrobca da ako na zlatom podnose. Aj televizor si nastavim podla svojich predstav a nebudem sa drzat na vyrobcu, ze prave takyto jas je cool.
A az chces viac ostre a prekreslene fotky, tak tiez potrebujes trocha iny objektiv ako zakladny setak. Pri krajinkach stativ atd atd...
 
Luboss7
2013-02-28 21:42:48+01
príspevok od: aesace
Osobne by som cakal ze amaterske zrkadlovky by mali byt nastavene tak, ze chytim a cvakam...lebo ved inak tam nemusia davat tie rezimy sceny a automatiky, ked aj tak samotne nastavenie fotaku od vyrobcu je mizerne..A nikde som to este nevidel, ze by ine znacky mali take nepouzitelne nastavenia, ze clovek rozmysla, co je s tym fotakom zle, ked nemam nic ostre..Podla mna to nie je normalne,ze to od vyrobcu nefoti aspon ostro...ina vec je vyvazenie bielej, alebo hlbka ostrosti, ked amater este nevie, ako to funguje..ale ostrost by mala zodpovedat realite a byt minimalne nastavena na nejaky zlaty stred..ziadne makke blato.
Neviem o čom to píšeš, veď nie je problém si v návode prečítať ako sa dá nastaviť spracovanie fotky vo foťáku, máš v ňom prednastavených zopár štýlov, kde niektoré doostrujú viac, iné menej a tiež si môžeš vytvoriť vlastné a vyrábať ostré a krásne farebné fotky.
Zmena týchto štýlov je otázkou pár sekúnd, mne stačí stlačiť 2x tlačidlo pri displeji, vybrať nastavenie obrazu a potvrdiť ho, celé to trvá cca 5-10 sekúnd, podľa toho ako často to meníš. Ja mám Nikon d90 a objektív tiež 18-105 a robí pekné ostré fotky,.
Jediné čo treba je prečítať si cca 3-4 strany v manuáli, to snáď nie je až tak veľa?
 
calven
2013-02-28 21:47:09+01
príspevok od: aesace
Osobne by som cakal ze amaterske zrkadlovky by mali byt nastavene tak, ze chytim a cvakam...lebo ved inak tam nemusia davat tie rezimy sceny a automatiky, ked aj tak samotne nastavenie fotaku od vyrobcu je mizerne..A nikde som to este nevidel, ze by ine znacky mali take nepouzitelne nastavenia, ze clovek rozmysla, co je s tym fotakom zle, ked nemam nic ostre..Podla mna to nie je normalne,ze to od vyrobcu nefoti aspon ostro...ina vec je vyvazenie bielej, alebo hlbka ostrosti, ked amater este nevie, ako to funguje..ale ostrost by mala zodpovedat realite a byt minimalne nastavena na nejaky zlaty stred..ziadne makke blato.
Len aby problém nebol v medzikuse medzi foťákom a zemou...
 
aesace
2013-03-01 09:13:05+01
príspevok od: calven
Len aby problém nebol v medzikuse medzi foťákom a zemou...
Zaujimave, ze s PX a Sony sa da fotit, vyhrat sa, zabavit, mat z fotenia radost...Nikon ee.Niekde urobili sudruhovia chybu..No ved preto som rad, ze je Nikon prec. Nesadol mi, nepredviedol ani to, co ostatne znacky, nepresvedcil ma o ziadnych svojich kvalitach...u ostanych som ich nemusel hladat mikroskopom, takze o to viac mozem fotit.
 
calven
2013-03-01 09:23:22+01
príspevok od: aesace
Zaujimave, ze s PX a Sony sa da fotit, vyhrat sa, zabavit, mat z fotenia radost...Nikon ee.Niekde urobili sudruhovia chybu..No ved preto som rad, ze je Nikon prec. Nesadol mi, nepredviedol ani to, co ostatne znacky, nepresvedcil ma o ziadnych svojich kvalitach...u ostanych som ich nemusel hladat mikroskopom, takze o to viac mozem fotit.
Prečo sa neúspechy vždy zvaľujú na techniku? Ona za to naozaj nemôže. To že si teraz pri Sony a si spokojný je výborne. Ale taktiež je spústa ľudí, čo majú to či si mal od Nikonu Ty a vedia sa vyhrať, zabaviť a dokonca mať z fotenia radosť. Je to naozaj také ťažké povedať - nedokážem alebo nechcem zvládnuť ovládanie pokročilejšej zrkadlovky a preto som si vybral inú cestu? Nikon je v tomto naozaj nevinne. Nebudem predsa obviňovať výrobcu písacieho stroja, že nedokážem napísať báseň...
 
RoboK
2013-03-01 09:29:53+01
príspevok od: calven
Prečo sa neúspechy vždy zvaľujú na techniku? Ona za to naozaj nemôže. To že si teraz pri Sony a si spokojný je výborne. Ale taktiež je spústa ľudí, čo majú to či si mal od Nikonu Ty a vedia sa vyhrať, zabaviť a dokonca mať z fotenia radosť. Je to naozaj také ťažké povedať - nedokážem alebo nechcem zvládnuť ovládanie pokročilejšej zrkadlovky a preto som si vybral inú cestu? Nikon je v tomto naozaj nevinne. Nebudem predsa obviňovať výrobcu písacieho stroja, že nedokážem napísať báseň...
Múdro píšeš.
 
Wlady
2013-03-01 09:50:46+01
príspevok od: calven
Prečo sa neúspechy vždy zvaľujú na techniku? Ona za to naozaj nemôže. To že si teraz pri Sony a si spokojný je výborne. Ale taktiež je spústa ľudí, čo majú to či si mal od Nikonu Ty a vedia sa vyhrať, zabaviť a dokonca mať z fotenia radosť. Je to naozaj také ťažké povedať - nedokážem alebo nechcem zvládnuť ovládanie pokročilejšej zrkadlovky a preto som si vybral inú cestu? Nikon je v tomto naozaj nevinne. Nebudem predsa obviňovať výrobcu písacieho stroja, že nedokážem napísať báseň...
Dobre si to vystihol. Radost je prave z toho ako dokazes ovladat svoj fotak. Teraz su medzi znackami a ich triedami minimalne rozdiely a je to skor o tom, komu co viac sadne do ruky, s cim mal skusenost v minulosti, prip. s cim foti okolie koli objektivom atd.....
 
dilong77
2013-03-01 09:52:27+01
príspevok od: aesace
Zaujimave, ze s PX a Sony sa da fotit, vyhrat sa, zabavit, mat z fotenia radost...Nikon ee.Niekde urobili sudruhovia chybu..No ved preto som rad, ze je Nikon prec. Nesadol mi, nepredviedol ani to, co ostatne znacky, nepresvedcil ma o ziadnych svojich kvalitach...u ostanych som ich nemusel hladat mikroskopom, takze o to viac mozem fotit.
Zahod zrkadlovku, kupi si kompakt a prepni na AUTO
Zrkadlovky nie su pre každeho. Ich pouzivanie je narocnejsie. Maju totiz viac tlacidiel.
Ale mas pravdu Sony A57 (ako pozeram) ostalo rozhranim tlacidiel v kategorii kompaktov, jeden kriz a zopar tlacitok, kde nemas co pokazit.
 
haffen
2013-03-01 11:20:29+01
Hlada na fotket chyby lupou. Este ze je fotenie prave o tom....
 
aesace
2013-03-01 14:12:39+01
príspevok od: dilong77
Zahod zrkadlovku, kupi si kompakt a prepni na AUTO
Zrkadlovky nie su pre každeho. Ich pouzivanie je narocnejsie. Maju totiz viac tlacidiel.
Ale mas pravdu Sony A57 (ako pozeram) ostalo rozhranim tlacidiel v kategorii kompaktov, jeden kriz a zopar tlacitok, kde nemas co pokazit.
Tak sa na fotak radsej zostan pozerat dalej. Pretoze ak by si ho nebodaj zacal pouzivat a stlacat aj ine nez len spust, pochopil by si, ako moze byt ovladanie ergonomicke a nie hrackarske ako na D5100. To,ze sa zmensi pocet cudlikov na fotaku a moznosti nastavenia sa zakopu hlboko do menu, nespravi z fotaku 'profesionalnejsiu masinu' Ale tebe to staci, drz sa toho. Z viacej moznosti pouzitia fotaku by ta mohla boliet hlava
 
haffen
2013-03-01 15:19:42+01
A čo tak záložka "moje menu" kde si dáš všetky potrebné a najčastejšie používané nastavenia pekne pod jednu, aby si sa nemusel hrabať a hľadať to? To ako argument ani z ďaleka neuspeje. Opäť to je len tým, že keď si to človek nastaví podľa seba ako to preferuje, tak tie Nikony sú pekne prehľadné. Ale to je všetko o hľadaní chýb kde nie sú. Proste hejtovanie...
 
branislavP
2013-03-04 11:50:00+01
príspevok od: aesace
Tak sa na fotak radsej zostan pozerat dalej. Pretoze ak by si ho nebodaj zacal pouzivat a stlacat aj ine nez len spust, pochopil by si, ako moze byt ovladanie ergonomicke a nie hrackarske ako na D5100. To,ze sa zmensi pocet cudlikov na fotaku a moznosti nastavenia sa zakopu hlboko do menu, nespravi z fotaku 'profesionalnejsiu masinu' Ale tebe to staci, drz sa toho. Z viacej moznosti pouzitia fotaku by ta mohla boliet hlava
aesace. vieš prečo je tolko druhov značiek a typov? preto aby si každy vybral stroj ktory mu najviac vyhovuje. tvoje nazory su zvrazene. odpisat D5100 len preto,že si ju nevieš nastavit. Aj ja som mal v začiatkoch problem s ostrenim a modrym nadychom zimnych zaberov. Stači si prečitat manual. O tom tu bolo napisane vela, mohol si sa poučit , nielen kritizovat, a zatracat dobry fotak. To si ten nikon kupoval bez toho , aby si sa presvedčil o jeho kvalite a nastavovani? mam D5100 už dva roky a nedam na neho dopustit. včetko je o nastaveni. ako tu už niekto povedal chyba je niekde medzi fotakom a zemou.
 
nariecnik
2013-03-04 12:48:18+01
príspevok od: aesace
Zdravim,
chcel by som poziadat o radu skusenych uzivatelov fotakov Nikon, najlepsie Nikon D5100, ako spravne nastavit tento fotak pre optimalnu ostrost a kontrast fotiek.
Asi pred mesiacom mi konecne dosiel novy Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR. Prechadzal som na tuto znacku zo starsieho Pentaxu K10D.
No ked dnes porovnavam fotky, ktore z Nikonu lezu-ako JPEG, tak aj RAW, tak ich ostrost a kontrast s tymto objektivom je asi o 2 triedy horsia ako na Pentaxe so zakladakom. Mozem clonit kolko chcem, nic nepomaha.Pozical som si teda akoze seriozny objektiv Nikon 50mm 1.4G, ale pri pouziti tohoto objektivu mi stale lezu z Nikonu o triedu horsie fotky ako z Pentaxu so zakladakom.Ako hovorim, hlavne ostrostou a kontrastom.
V com je problem? Na ktore nastavenia si dat treba pozor? Zaostrene mam dobre, ale ostrost tam nedostavam prakticky ziadnu naozajstnu.
Vdaka za rady.
Kolega fotograf neda mi trocha zareagovat na tuto temu a sice hlavne poukazat nato ze clovek by mal zacat najprv do seba skusit najst chyby a v com ich robis!Troska si vsak mysim ze vzdy ked sa najde niekto kto ti dobre poradi hladas milion vyhovoriek a obracas sa na techniku.Nevravim ze chyba nemoze byt v technike ale ked ti povie niekto skuseny ze je chyba v tebe mal by si sa nad tym aspon zamysliet.Pokora je zaklad.Iba tak sa posunies niekam dalej.No ale ked si si 100% isty ze chyba bola v masinke naco to dalej rozoberas kupil si si nove DELO ale podstatne je aby si bol s nim spokojny.Nestracaj tu teda cas hasterenim a bez fotit.vela stastia
 
branislavP
2013-03-15 06:55:40+01
príspevok od: haffen
Stylom "chytim a cvakam" vacsinou fotia ti, co fotia na automatike, max na priorite clony. Predsa len, ked uz mam taky fotak a chcem robit dobre fotky, tak sa zaujimam co pre to urobit bez toho, aby som cakal, ze mi to vyrobca da ako na zlatom podnose. Aj televizor si nastavim podla svojich predstav a nebudem sa drzat na vyrobcu, ze prave takyto jas je cool.
A az chces viac ostre a prekreslene fotky, tak tiez potrebujes trocha iny objektiv ako zakladny setak. Pri krajinkach stativ atd atd...
Zdravim všetkych. 4asto sledujem tie debata o aparatoch a nastaneniach. Mam nikon D5100 už c ez rok a po prechode z kompaktu nikon P5OO som bol dost sklamany z vysledkov fotiek. Zvyk z kompaktu namierit a cvaknut tu neolati. časom som došiel skušanim nastaveni k vysledkom s ktorymi som spokojny.Od začiatku mam objektiv tamron 18-270. Nie je špatny, ale pri krajinkach hoci aj so stativom to nie je vždy to ONO. Chodim na akcie na ktorych urobim aj stovku zaberov pre kamaratov, preto len JPG.mTento rozsah mi vyhovuje , pretože pri športovych akciach/lyžovanie ,Skialpy či bike/ fotim aj na dialku. skor mi ide o obsah ako kvalitu. Niekedy ale su scenerie, na ktory tento objektiv proste nema. Dodatočne upravy ma nebavia a nie som až taky zbehly /72 rokov/ na upravy v PC. moja otazka: aky objektiv s pevnym ohniskom na krajinky je pre d5100 vhodny. 35mmalebo 5Omm s dobrou svetelnostou?
 
MartinMM
2013-03-15 07:49:47+01
príspevok od: branislavP
Zdravim všetkych. 4asto sledujem tie debata o aparatoch a nastaneniach. Mam nikon D5100 už c ez rok a po prechode z kompaktu nikon P5OO som bol dost sklamany z vysledkov fotiek. Zvyk z kompaktu namierit a cvaknut tu neolati. časom som došiel skušanim nastaveni k vysledkom s ktorymi som spokojny.Od začiatku mam objektiv tamron 18-270. Nie je špatny, ale pri krajinkach hoci aj so stativom to nie je vždy to ONO. Chodim na akcie na ktorych urobim aj stovku zaberov pre kamaratov, preto len JPG.mTento rozsah mi vyhovuje , pretože pri športovych akciach/lyžovanie ,Skialpy či bike/ fotim aj na dialku. skor mi ide o obsah ako kvalitu. Niekedy ale su scenerie, na ktory tento objektiv proste nema. Dodatočne upravy ma nebavia a nie som až taky zbehly /72 rokov/ na upravy v PC. moja otazka: aky objektiv s pevnym ohniskom na krajinky je pre d5100 vhodny. 35mmalebo 5Omm s dobrou svetelnostou?
na krajinky je tazko povedat aky objektiv, pretoze tam vyuzijes skoro vsetky ohniska. Ja vyuzivam najcastejsie 18, 35, 50, 70 a 85, ktore mam pokryte objektivom 18-105, ale chce to mat aj sirokac ako Tokina 11-16 f2,8 alebo 12-24 f4 a nejaky tele do 300. Pri krajinkach vacsinou clonim okolo 8-11 a pouzivam stativ takze otazka aky svetelny na krajinky nie je na mieste. Ak vsak fotis aj v interiery (v mensich priestotoch do 5x5m) tak skor ta 35mm f1,8 ak fotis v salach tak aj 50 f1,8 je skvela volba.
 
JohnNewton
2013-03-15 07:53:18+01
príspevok od: aesace
Zdravim,
chcel by som poziadat o radu skusenych uzivatelov fotakov Nikon, najlepsie Nikon D5100, ako spravne nastavit tento fotak pre optimalnu ostrost a kontrast fotiek.
Asi pred mesiacom mi konecne dosiel novy Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR. Prechadzal som na tuto znacku zo starsieho Pentaxu K10D.
No ked dnes porovnavam fotky, ktore z Nikonu lezu-ako JPEG, tak aj RAW, tak ich ostrost a kontrast s tymto objektivom je asi o 2 triedy horsia ako na Pentaxe so zakladakom. Mozem clonit kolko chcem, nic nepomaha.Pozical som si teda akoze seriozny objektiv Nikon 50mm 1.4G, ale pri pouziti tohoto objektivu mi stale lezu z Nikonu o triedu horsie fotky ako z Pentaxu so zakladakom.Ako hovorim, hlavne ostrostou a kontrastom.
V com je problem? Na ktore nastavenia si dat treba pozor? Zaostrene mam dobre, ale ostrost tam nedostavam prakticky ziadnu naozajstnu.
Vdaka za rady.
Vypni NR, a d-lighting, kontrast,saturáciu a doostrenie si nastav podľa vlastnej predstavy a ulož.
Je možné že Pentax používa menej silný AA filter, preto sa Ti výstupy z neho javia ako ostrejšie.
Maximum ale z Nikonu získaš z NEFu a následným spracovaním napr. v Capture NX.
Sklo 18-105 dáva veľmi dobré výsledky, tam chyba asi nie je.
 
Luboss7
2013-03-15 09:39:55+01
Ako už bolo napísané rozsah 18-105 je akurát a ten objektív kúpiš použitý už za cca 150 EUR. Ak chceš pevný objektív tak určite skôr 35 mm ako 50 mm, a aj tak ti to bude asi veľa (myslím mm
A nič ti nebráni zobrať jeden deň foťák von, nastaviť si objektív na 35 mm (a viac s ním nehýbať) a fotiť krajinu len s týmto ohniskom. No a potom tak isto 50 mm. Tak to najlepšie uvidíš sám, čo sa ti hodí.
 
Strana 6 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()