Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nastavenia fotaku Nikon D5100

aesace
aesace 2012-04-16 08:17:45+02
Zdravim,
chcel by som poziadat o radu skusenych uzivatelov fotakov Nikon, najlepsie Nikon D5100, ako spravne nastavit tento fotak pre optimalnu ostrost a kontrast fotiek.
Asi pred mesiacom mi konecne dosiel novy Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR. Prechadzal som na tuto znacku zo starsieho Pentaxu K10D.
No ked dnes porovnavam fotky, ktore z Nikonu lezu-ako JPEG, tak aj RAW, tak ich ostrost a kontrast s tymto objektivom je asi o 2 triedy horsia ako na Pentaxe so zakladakom. Mozem clonit kolko chcem, nic nepomaha.Pozical som si teda akoze seriozny objektiv Nikon 50mm 1.4G, ale pri pouziti tohoto objektivu mi stale lezu z Nikonu o triedu horsie fotky ako z Pentaxu so zakladakom.Ako hovorim, hlavne ostrostou a kontrastom.
V com je problem? Na ktore nastavenia si dat treba pozor? Zaostrene mam dobre, ale ostrost tam nedostavam prakticky ziadnu naozajstnu.
Vdaka za rady.
 
branislavP
2013-03-15 13:10:32+01
príspevok od: MartinMM
na krajinky je tazko povedat aky objektiv, pretoze tam vyuzijes skoro vsetky ohniska. Ja vyuzivam najcastejsie 18, 35, 50, 70 a 85, ktore mam pokryte objektivom 18-105, ale chce to mat aj sirokac ako Tokina 11-16 f2,8 alebo 12-24 f4 a nejaky tele do 300. Pri krajinkach vacsinou clonim okolo 8-11 a pouzivam stativ takze otazka aky svetelny na krajinky nie je na mieste. Ak vsak fotis aj v interiery (v mensich priestotoch do 5x5m) tak skor ta 35mm f1,8 ak fotis v salach tak aj 50 f1,8 je skvela volba.
vdaka za radu. skusim niečo pozhaňat a vyskušat, kym sa rozhodnem niečo kupit.
 
branislavP
2013-03-15 13:14:40+01
príspevok od: Luboss7
Ako už bolo napísané rozsah 18-105 je akurát a ten objektív kúpiš použitý už za cca 150 EUR. Ak chceš pevný objektív tak určite skôr 35 mm ako 50 mm, a aj tak ti to bude asi veľa (myslím mm
A nič ti nebráni zobrať jeden deň foťák von, nastaviť si objektív na 35 mm (a viac s ním nehýbať) a fotiť krajinu len s týmto ohniskom. No a potom tak isto 50 mm. Tak to najlepšie uvidíš sám, čo sa ti hodí.
s tym nemam problem, len sa mi zdaju fota krajiniek z mojho objektivu menej kvalitne, preto pomyšlam nad pevnym sklom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-15 13:19:17+01
príspevok od: branislavP
s tym nemam problem, len sa mi zdaju fota krajiniek z mojho objektivu menej kvalitne, preto pomyšlam nad pevnym sklom.
Esteby som popremyslal nad pevnym stativom a preciznym clonenim v optimalnom rozsahu pre objektiv.
 
branislavP
2013-03-15 13:56:17+01
príspevok od: Karol Srnec
Esteby som popremyslal nad pevnym stativom a preciznym clonenim v optimalnom rozsahu pre objektiv.
Stativ je samozrejmost, bez neho ani na krok aj ked je pritažou. vdaka za super članok o nastavovaniD5100vky. konečne to niekto napisal sposobom lachko pochopitelnym a pre menej zdatnych amaterov. v tychto diskusiach sa objavuju len članky "ako to robim ja" a nie ako sa to ma robit spravne. zdravi .B.
 
Goriot
2013-05-17 13:42:00+02
Dobrý deň.
Táto téma je rok stará, ale pre mňa je to novinka. Vymenil som Panasonic ZF 48 za Nikon D5100 a stalo sa mi presne to čo aesacemu. Fotky z neho vychádzali o niekoľko tried horšej kvality ako s FZ48. Po mnohých zmenách nastavenia fotoaparátu som nedosiahol požadovanú kvalitu. Nakoniec som sa venoval zaostreniu a prišiel som na zaujímavú vec. Namontoval som fotoaparát na statív a fotil. Ak urobím snímok so zapnutým automatickým zaostrením, motor zaostrí ( aj dva tri krát hore dole) a fotka je "rozmazaná", ale ak automatiku vypnem a zaostrím ručne fotka je krásne ostrá. Čo je ešte zaujímavejšie ak následne zapnem automatiku motor sa ani nepohne a fotka vyjde samozrejme pekne ostrá. Keďže je fotoaparát v záruke tak mám otázku je to normálne či mám to reklamovať ?
 
Harvy
2014-09-03 21:28:22+02
ahojte nechcem zbytocne zakladat temu tak to "supnem" sem. Mam D5100 a naozaj sa neda spravit uzavierka dlhsia ako 30 s ? Skusal som vsetko ,ale nikde som nenasiel moznost predlzit uzavierku na viac ako 30 s :/ Mam tento fotak uz cez 2 roky a teraz by som chcel fotit aj dlhsie uzavierky ,ale netusim ako nato. Ci je nacase zmenit telo ? :/ Dakujem vopred za rady
 
Radoceno
2014-09-03 21:45:06+02
príspevok od: Harvy
ahojte nechcem zbytocne zakladat temu tak to "supnem" sem. Mam D5100 a naozaj sa neda spravit uzavierka dlhsia ako 30 s ? Skusal som vsetko ,ale nikde som nenasiel moznost predlzit uzavierku na viac ako 30 s :/ Mam tento fotak uz cez 2 roky a teraz by som chcel fotit aj dlhsie uzavierky ,ale netusim ako nato. Ci je nacase zmenit telo ? :/ Dakujem vopred za rady
rezim bulb + kablova spust
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-03 21:48:10+02
príspevok od: Harvy
ahojte nechcem zbytocne zakladat temu tak to "supnem" sem. Mam D5100 a naozaj sa neda spravit uzavierka dlhsia ako 30 s ? Skusal som vsetko ,ale nikde som nenasiel moznost predlzit uzavierku na viac ako 30 s :/ Mam tento fotak uz cez 2 roky a teraz by som chcel fotit aj dlhsie uzavierky ,ale netusim ako nato. Ci je nacase zmenit telo ? :/ Dakujem vopred za rady
Pouzi rezim Bulb, tam bude expozicia dlha tolko, kolko bude stlacena spust (maximum je niekolko desiatok minut). Ale jednoduchsie je pouzit kablovu spust MC-DC2 s aretaciou.
 
Harvy
2014-09-03 22:36:47+02
príspevok od: Karol Srnec
Pouzi rezim Bulb, tam bude expozicia dlha tolko, kolko bude stlacena spust (maximum je niekolko desiatok minut). Ale jednoduchsie je pouzit kablovu spust MC-DC2 s aretaciou.
uf uz som nato dosiel teda na funkciu bulb a troska mi odlahlo Pouzivam dialkove ML-L 3 ci treba kupit MC-DC2 aby to fungovalo ? Zajtra to musim vyskusat ci to funguje aj na mojom sucasnom dialkovom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-03 22:42:00+02
príspevok od: Harvy
uf uz som nato dosiel teda na funkciu bulb a troska mi odlahlo Pouzivam dialkove ML-L 3 ci treba kupit MC-DC2 aby to fungovalo ? Zajtra to musim vyskusat ci to funguje aj na mojom sucasnom dialkovom.
Skus zaaretovat dialkove....
 
Harvy
2014-09-03 22:49:23+02
príspevok od: Karol Srnec
Skus zaaretovat dialkove....
obavam sa ,ze to asi nepojde a drzat prst natom sa mi tiez nechce ,ale skusim daco vyspekulovat kazdopadne dakujem za pomoc a uz mam aspon obraz ako to funguje
Este raz dakujem za pomoc
 
z80
2014-09-06 21:24:23+02
príspevok od: Harvy
obavam sa ,ze to asi nepojde a drzat prst natom sa mi tiez nechce ,ale skusim daco vyspekulovat kazdopadne dakujem za pomoc a uz mam aspon obraz ako to funguje
Este raz dakujem za pomoc
Ak mas nastavenu D5100 na ovladanie dialkovym ML-3 tak by mal miesto rezimu "Bulb" fungovat rezim "Time" (objavi sa namiesto "Bulb", ked prepnes fotak na ovladanie dialkovym) , kde prvym stlacenim otvoris uzavierku a druhym zasa zavries (nemusis teda celu dobu dialkove drzat stlacene). Mam momentalne vybitu baterku v dialkovom, takze to vyskusat nemozem ale spominam si, ze to tak fungovalo.
 
Harvy
2014-09-06 21:43:06+02
príspevok od: z80
Ak mas nastavenu D5100 na ovladanie dialkovym ML-3 tak by mal miesto rezimu "Bulb" fungovat rezim "Time" (objavi sa namiesto "Bulb", ked prepnes fotak na ovladanie dialkovym) , kde prvym stlacenim otvoris uzavierku a druhym zasa zavries (nemusis teda celu dobu dialkove drzat stlacene). Mam momentalne vybitu baterku v dialkovom, takze to vyskusat nemozem ale spominam si, ze to tak fungovalo.
uz som to skusal vcera a funguje to presne ako hovoris Bal som sa ,ze to budem musiet drzat, ale nastastie to funguje perfektne ,ale dakujem za radu
 
ivan1081
2014-11-14 15:56:21+01
Ani ja neviem, kde bola chyba.Tak ako zakladateľ tejto diskusie. Strašne často som mal na D5100 neostré fotky a to aj s časmi 1/200. Mal som ale seťák 18-55 VR II. Skúšal som všetky nastavenia, možnosti ako foťák oklamať. Niekedy sa podarilo. Ale ten vabank ma prestal baviť. Či bola chyba v kuse objektívu, či tela Nikonu D5100? Ani statív mi nepomáhal. Napr. pri čase 1/60 s.
Pritom som mal predtým D5000 s rovnakým objektívom a nikdy som takýto problém nemal. Len som zamenil za novší typ a fotil ako predtým. Už som bol zvyknutý. A už pri prvých fotkách veľké sklamanie .
 
branislavP
2014-12-09 13:28:10+01
Na potulky po prirode nosim k D5100 objektiv Tamron 18-270mm kvoli rozsahu ohniska.Ak zmenim ohnisko podstatne, tak aparat reaguje velmi pomaly a preostuje, kym sa nenastavi. Niekedy to trva aj viac sekund. Niekedy mi ušiel dobry zaber, tak som sa naučil, pri väčšej zmene ohniska najprv prepnem na manual zaostrim a po prepnuti na AV už ostri spolahlivo. Velakrat to manualne ostrenie trva kratšie ako preostrovanie AV. Na objektivoch s kratšim rozsahom ohnisk /18-105mm/ ostri AV okamžite. Tiež som mal v začiatkoch neostre zabery,ale boli zapričinene mojim špatnym nastavenim. S D5100 sa treba pohrat. Ma vela možnosti.
 
Strana 7 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()