Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nastavenia fotaku Nikon D5100

aesace
aesace 2012-04-16 08:17:45+02
Zdravim,
chcel by som poziadat o radu skusenych uzivatelov fotakov Nikon, najlepsie Nikon D5100, ako spravne nastavit tento fotak pre optimalnu ostrost a kontrast fotiek.
Asi pred mesiacom mi konecne dosiel novy Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR. Prechadzal som na tuto znacku zo starsieho Pentaxu K10D.
No ked dnes porovnavam fotky, ktore z Nikonu lezu-ako JPEG, tak aj RAW, tak ich ostrost a kontrast s tymto objektivom je asi o 2 triedy horsia ako na Pentaxe so zakladakom. Mozem clonit kolko chcem, nic nepomaha.Pozical som si teda akoze seriozny objektiv Nikon 50mm 1.4G, ale pri pouziti tohoto objektivu mi stale lezu z Nikonu o triedu horsie fotky ako z Pentaxu so zakladakom.Ako hovorim, hlavne ostrostou a kontrastom.
V com je problem? Na ktore nastavenia si dat treba pozor? Zaostrene mam dobre, ale ostrost tam nedostavam prakticky ziadnu naozajstnu.
Vdaka za rady.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-17 09:56:59+02
príspevok od: aesace
Pri tej jasterici nejde ani o to, ze nie je ostre oko, ale o to, ze ziadna jej cast nie je dostatocne ostra. Ak AF nedokaze za slnecneho dna trafit ciel presne pred sebou v strede fotky, tak to je na vymenu. Tiez som pri Pentaxe vedel,ze ak nemam ostru fotku, preco tomu tak je.
Ale Nikon este tolko nepoznam a neviem, ci treba nieco nastavit, aby to fotilo normalne, alebo je to proste vadny vyrobok. Inak tie fotky pri casoch 1/750 a 1/1000 samozrejme stabilizovane nie su, kedze islo o nestabilizovany objektiv Nikon 50mm 1.4G. Lenze videl som z tohto objektivu fotku aj na Nikone D7000 a ovela lepsie to nebolo.
Preto mam pocit, ze tie fotaky treba najskor nejako spravne nastavit,aby z toho nieco normalne liezlo.Preto teraz si necham cas na skusanie ineho nastavenia a ked to nepomoze, tak to vyreklamujem.
Ak budes v BA, kludne sa zastav v redakcii. My ti fotak s objektivmi pretestujeme.
 
aesace
2012-04-17 09:57:07+02
hej, skusim niekoho splasit...nikony tu ludia maju, len chce to trochu synchronizacie casu
 
aesace
2012-04-17 09:59:11+02
príspevok od: Karol Srnec
Ak budes v BA, kludne sa zastav v redakcii. My ti fotak s objektivmi pretestujeme.
Ok, to by bolo super. Ocenujem to.
 
WildSammy
2012-04-17 09:59:31+02
Z fotiek to vyzera na pohybovu neostrost a nespravne zaostrenie. Keby to bolo AA filtrom vyzeralo by to uplne inak a to tak, ze zaostrene, len maksie akoby cez okno. Toto je uplne cele zle. Cize napadaju ma dve veci. Kedze casy uzavierky su dost vysoke tak vypnut VR a potom si skontroluj podla AF terca, ci Ti dobre zaostruje fotak napr. http://bit.ly/HwGyAO

Pri foteni a nejakych casoch moze zrkadlo dobre kopat, cize ak pevne nedrzis fotak, tak to moze spravit pohybovu neostrost. D5100 ma totozny snimac s D7000 alebo Pentaxom K-5, takze s vystupom by nemal byt problem.
 
ASTRALEK
2012-04-17 10:18:24+02
mne to skor pride ako keby bolo nieco znecistene - snimac, objektiv? alebo fotene pri extremnom ISO - nepride mi to ako chyba fotografa , sam mam kombinaciu d5000 / 18-105 ale taketo fotky by som nemal pri ziadnom nastaveni
 
vladimirM
2012-04-17 11:01:00+02
musim suhlasit s Karolom. Jedine ze mas nejaky chybny kus. ja som fotil s d3000+18-105 a nemal som problem s ostrostou. a nerobil som ziadne extra nastavenia.
 
redliner
2012-04-17 11:09:12+02
Mam D7000 par tyzdnov, zatial sa snim len "zoznamujem" vela prilezitosti nieco fotit som este nemal, ale nemam pocit ze by to zle ostrilo.
 
tibike
2012-04-17 11:24:17+02
mám d5100 a mal som podobný problém, že žiadna fotka nebola riadne ostrá. Testovaním zo statívu som zistil, že mám poriadny backfocus. Opravil som si to svojpomocne a fotky sú ostré ako majú byť. Bol som si to vyskúšať aj v jednej predajni na ich vystavený kus, či náhodou môj objektív nie je zlý, ale aj ich kus mal riadny backfocus. Takže môžeš mať aj tento problém.
 
pnebehaj
2012-04-17 14:17:53+02
príspevok od: Jozef Peniak
Ta jasterka je fláklá pohybom a nepresným zaostrením a okuliare uplne mimo DOF.

Ak všetkým ostatným fotografom fotí D5100 dobre (senzor má geniálny podla mňa) objektívu 18-105VR nič nechýba (ja mám z tejto kombinácie krásne výsledky), tak problém je buď v tvojom kuse foťáka - pomôže reklamácia alebo v tebe zlepšiť techniku fotenia.

Skús spracovať RAW v LR - pozor Nikon oproti Canonu v RAW menej doostruje, neviem ako je to možné že sú až také rozdiely medzi výrobcami, ale aj na dpreview si to všimli pri ich testovaniach a preto doostrujú až JPEG. A ešte posledný vec - skús is vypnúť VR v objektíve pri tých 1/1000s a 1/500s to môže robiť bordel.

Ak fotíš do JPEG nechaj si Standard nastavenia a skus si trošku pridať doostrenie vo foťáku.

Ja mám ostré fotky aj z nikonu aj z canonu a mal som aj z pentaxu či samsungu, keď náhodou nie sú, tak spravidla viem prečo
Ahoj asi budem za blbca ale kde je v nastaveniach citujem : skus si trošku pridať doostrenie vo foťáku. Ak myslíš v menu tam som nič také nenašiel. vieš mi to doostrenie prosím ťa opísať ďakujem. Nemyslím to v zlom alebo ironicky.
 
aesace
2012-04-17 14:25:15+02
príspevok od: pnebehaj
Ahoj asi budem za blbca ale kde je v nastaveniach citujem : skus si trošku pridať doostrenie vo foťáku. Ak myslíš v menu tam som nič také nenašiel. vieš mi to doostrenie prosím ťa opísať ďakujem. Nemyslím to v zlom alebo ironicky.
Nastavenie doostrenia najdes jedine v nastaveni Picture Control : Cudlik 'Menu'->Menu fotografovani->Predvolby Picture Control...tam si vyberies niektory profil,alebo vytvoris, upravis ho a nasledne v nastaveniach , ktore vyvolas cez stlacenie cudlik, tento Picture Control profil vyberies.
Je to trochu komplikovane, ale myslim, ze inak sa to neda.
 
pnebehaj
2012-04-17 15:07:45+02
Pridám jednu fotografiu, mne sa zdá tá ostrosť v pohode.
 
pnebehaj
2012-04-17 15:09:22+02
príspevok od: aesace
Nastavenie doostrenia najdes jedine v nastaveni Picture Control : Cudlik 'Menu'->Menu fotografovani->Predvolby Picture Control...tam si vyberies niektory profil,alebo vytvoris, upravis ho a nasledne v nastaveniach , ktore vyvolas cez stlacenie cudlik, tento Picture Control profil vyberies.
Je to trochu komplikovane, ale myslim, ze inak sa to neda.
Aha ďakujem pozriem sa na to.
 
streak5
2012-04-17 21:19:41+02
Nazvať Karola Srnca "akože fotografom", tak to je iná káva. Aj ma napadlo niečo, čím by tvoj problém mohol byť spôsobený (netvrdím, že aj je), ale keďže ty všetko vieš a všade si bol, vlastne radu ani nepotrebuješ...
 
aesace
2012-04-18 10:16:34+02
príspevok od: streak5
Nazvať Karola Srnca "akože fotografom", tak to je iná káva. Aj ma napadlo niečo, čím by tvoj problém mohol byť spôsobený (netvrdím, že aj je), ale keďže ty všetko vieš a všade si bol, vlastne radu ani nepotrebuješ...
Clovek sa vsetko dozvie, ked sa opyta tych, co to pouzivaju. Tvarit sa, ze kto docikal dalej, tak ten ma urcite pravdu, mi prijde na profika trochu nie velmi profi..To by si mal uvedomit kazdy a potom sa z takeho cloveka stava profik aj po inych strankach..
 
viking81
2012-04-18 13:29:27+02
príspevok od: aesace
Clovek sa vsetko dozvie, ked sa opyta tych, co to pouzivaju. Tvarit sa, ze kto docikal dalej, tak ten ma urcite pravdu, mi prijde na profika trochu nie velmi profi..To by si mal uvedomit kazdy a potom sa z takeho cloveka stava profik aj po inych strankach..
sak ho zanes do servisu ! tam ti povedia ci je to zle alebno dobre
 
calven
2012-04-18 13:40:50+02
príspevok od: viking81
sak ho zanes do servisu ! tam ti povedia ci je to zle alebno dobre
Prečo by to mal robiť? Prečo by mal foťák postaviť na statív a tým vylúčiť chybu spôsobenú medzikusom medzi hľadáčikom a spúšťou? Alebo resetovať foťák do defaultných nastavení. Veď predsa fórum mu chybu diagnostikuje, opraví a ešte aj za neho nafotí fotky...
 
Wlady
2012-04-18 13:55:46+02
príspevok od: pnebehaj
Pridám jednu fotografiu, mne sa zdá tá ostrosť v pohode.
oci ostre nie su....
 
aesace
2012-04-18 14:12:02+02
príspevok od: viking81
sak ho zanes do servisu ! tam ti povedia ci je to zle alebno dobre
Ved ho tam nesiem. Ale dufal som, ze to snad bude prkotina a ten mesiac v servise si usetrim, ked som nan doposial uz tri mesiace cakal kvoli tym zaplavam..Co uz.
 
viking81
2012-04-18 16:33:13+02
príspevok od: calven
Prečo by to mal robiť? Prečo by mal foťák postaviť na statív a tým vylúčiť chybu spôsobenú medzikusom medzi hľadáčikom a spúšťou? Alebo resetovať foťák do defaultných nastavení. Veď predsa fórum mu chybu diagnostikuje, opraví a ešte aj za neho nafotí fotky...
asi tak len to by mal aj citat co mu pisu
 
pnebehaj
2012-04-18 16:46:46+02
Tak daj potom vedieť ako to dopadlo s tou reklamáciou.
 
Strana 2 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()