Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nastavenia fotaku Nikon D5100

aesace
aesace 2012-04-16 08:17:45+02
Zdravim,
chcel by som poziadat o radu skusenych uzivatelov fotakov Nikon, najlepsie Nikon D5100, ako spravne nastavit tento fotak pre optimalnu ostrost a kontrast fotiek.
Asi pred mesiacom mi konecne dosiel novy Nikon D5100 + 18-105 3.5-5.6 VR. Prechadzal som na tuto znacku zo starsieho Pentaxu K10D.
No ked dnes porovnavam fotky, ktore z Nikonu lezu-ako JPEG, tak aj RAW, tak ich ostrost a kontrast s tymto objektivom je asi o 2 triedy horsia ako na Pentaxe so zakladakom. Mozem clonit kolko chcem, nic nepomaha.Pozical som si teda akoze seriozny objektiv Nikon 50mm 1.4G, ale pri pouziti tohoto objektivu mi stale lezu z Nikonu o triedu horsie fotky ako z Pentaxu so zakladakom.Ako hovorim, hlavne ostrostou a kontrastom.
V com je problem? Na ktore nastavenia si dat treba pozor? Zaostrene mam dobre, ale ostrost tam nedostavam prakticky ziadnu naozajstnu.
Vdaka za rady.
 
pnebehaj
2012-04-18 17:01:25+02
príspevok od: Wlady
oci ostre nie su....
Ostril som takto
info:
iso: 200
doba expo.: 1/320
clona: 5,6f
ohnisková vzdialenosť: 55.00 mm
Isto to niesu ideálne hodnoty, uvítam tvoje postrehy pozrel som tvoju galériu - paráda to sú ostré fotky isto pomôže aj statív či.
 
Wlady
2012-04-18 17:52:49+02
príspevok od: pnebehaj
Ostril som takto
info:
iso: 200
doba expo.: 1/320
clona: 5,6f
ohnisková vzdialenosť: 55.00 mm
Isto to niesu ideálne hodnoty, uvítam tvoje postrehy pozrel som tvoju galériu - paráda to sú ostré fotky isto pomôže aj statív či.
Poradia ti tu skusenejsi kolegovia, ja som tiez len zaciatocnik, ale uplne na zaciatku som riesil podobny problem ako ty. Ostrost nie jej iba o spravnej expozicii, napr. treba skusat ako clona ovplyvnuje ostrost na roznych ohniskach. Niekedy treda trosku priclonit, hlavne pri najdlhsom ohnisku, vtedy sa aj rozsiri hlbka ostrosti. Tiez vysledok ovplyvnuje, ako fotku nasledne opravujes, napr. aj zmesujes. Lepsie fotky tu na kritike byvaju upravovane a doostrovane v PC. Treba len skusat, skusat, skusat
 
redliner
2012-04-18 19:42:53+02
príspevok od: pnebehaj
Ostril som takto
info:
iso: 200
doba expo.: 1/320
clona: 5,6f
ohnisková vzdialenosť: 55.00 mm
Isto to niesu ideálne hodnoty, uvítam tvoje postrehy pozrel som tvoju galériu - paráda to sú ostré fotky isto pomôže aj statív či.
Sorry za OT, ale odkial si vytiahol tento nahlad?
 
pnebehaj
2012-04-18 20:44:28+02
príspevok od: redliner
Sorry za OT, ale odkial si vytiahol tento nahlad?
No predsa v Zoner photo studio/Editor/Zobraziť/Zobraziť ostriace body.
Potom som to iba orezal a uložil.
 
palo17
2012-04-18 21:20:28+02
príspevok od: aesace
Tak tu su fotky, co dostavam z Nikonu D5100 a jedna z pentaxu K10D.
Jastericka je fotena obejktivom 18-105, clona 6,7,
Pva fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 2,
Druha fotka slecny v okuliaroch je cvaknuta obektivom 50mm 1.4G, clona 4,
Dieta je fotene Pentaxom K10D so setakom 18-55, clona 4.
Urcite mate Exif viewery, takze technicke udaje zistite priamo z fotiek.
ved to je uplne zle zaostrene.. predpokladam ze si si na objektive precital udaj o minimalnej zaostrovacej vzdialenosti
 
redliner
2012-04-18 21:42:42+02
príspevok od: pnebehaj
No predsa v Zoner photo studio/Editor/Zobraziť/Zobraziť ostriace body.
Potom som to iba orezal a uložil.
dik
Zoner nemam, som myslel ze nejak cez Nikon ViewNX ktory nepouzivam
 
WildSammy
2012-04-18 22:31:01+02
príspevok od: aesace
Ved ho tam nesiem. Ale dufal som, ze to snad bude prkotina a ten mesiac v servise si usetrim, ked som nan doposial uz tri mesiace cakal kvoli tym zaplavam..Co uz.
Ja by som to do servisu nedaval pokial si nebudem isty, ze je to naozaj vadne.. mne po prechode z Pentaxu na Nikon trvalo minimalne mesiac, kym som si nan zvykol a zacal som mat vysledky k mojej spokojnosti.. fakt skus ten stativ alebo si odtestuj na niecom ci Ti dobre naostruje. Inac viacero ludi na tomto fore preslo z Pentaxu na Nikon, napr. chalan s nickom Pentax, tiez ma D5100.. cize mozes skusit oslovit aj jeho
 
aesace
2012-04-19 10:46:15+02
príspevok od: palo17
ved to je uplne zle zaostrene.. predpokladam ze si si na objektive precital udaj o minimalnej zaostrovacej vzdialenosti
Najlepsie to bolo vidiet na krajikach. Ziadna nebola ostra ani pri F8, F9,5. A pritom tam ziadny FF/BF nie je..to uz testovali viaceri..Aj mne sa to zda ako zle zaostene, ale to su najostejsie miesta na fotkach..
 
M4ndrag0ra
2012-05-16 15:19:53+02
ahoj...

tento isty problem som mal aj ja na mojej d5100..resp. stale mam pretoze som zaciatocnik co sa tyka zrkadloviek...

podla fotiek co si tu dal to vyzera rovnako ako u mna...a to je jednoznacne chyba v tebe..rovnako ako aj vo mne...mal som problem s ostrenim na dlhsie ale aj kratsie ohniska...pri dlhsich logicky tento problem bol este extremnejsi.../hovorim o foteni z ruky/ dnes som skusil fotit z ruky a potom som polozil vyresetovany fotak na stativ so spustou a rozdiel je tak extremny ze sa mi chce az plakat z toho pokial ti to situacia dovoluje..pouzi stativ...prva fotka je fotena z ruky...uzavierka 160, clona 9...iso 320...druha...je to iste ale iso 1000..strasne sa zatiahlo...ale na stative...pri oboch som mal vypnute VR..fotene s objektivom Nikon 55-300MM F4.5-5.6G AF-S DX VR a to na maxime pri 300mm...


treba skusat a hrat sa s nastaveniami a hlavne pouzivat stativ ked to ide..popripade s kludom a pevnou rukou snipera sa naucit fotit
 
M4ndrag0ra
2012-05-16 15:23:03+02
este som zabudol...fotky su orezane....a zvacsene...aby si vidiel rozdiel lepsie....
 
aesace
2012-05-16 16:49:19+02
No uvdim, kedy sa ozvu zo servisu..uz to tam je treti tyzden a zatial nic. Teraz zase fotim so starym pentaxom a je to strasny rozdiel: PX je sice starsi a pomaly, sum je dost husty, ale fotky z ruky nemam problem spravit ostre pri 1/8 sekundy. Kym na Nikone 1/90 je nepouzitelna a rozmazana.Na PX mam stale zapnuty stabilizator a nikdy problem s ostrostou nebol. Na Nikone s objektivom 18-105 neviem povedat, kedy zapnut, kedy vypnut, aby aspon nieco z toh vyliezlo normalne. Proste nie velmi vydareny system. Stabilizator v tele je jednoznacne vacsie plus.Ale ked este aj Sony konci so svojimi normalnymi zrkadlovkami, uz tej konkurencie vela nezostalo a tym padom nie je z coho vyberat.
 
LovuZdar
2012-08-12 23:14:43+02
No ja si myslim, ze z toho lezu super fotky (Nikon D5100 AF-S 18-105mm VR 3.5-5.6G) Fotky nie su fotene v RAW z dovodu malej karty tak som to fotil v JPEG. Posielam par linkov: http://fotky.sme.sk/fotografia/290651/clea , http://fotky.sme.sk/fotografia/291211/crowd , http://fotky.sme.sk/fotografia/287393/ochutnam-ci-nieje-pokazena ... neviem, ci je chyba vo aparate
 
daze
2012-08-13 10:14:23+02
Vlastnim set d5100+18-105 a doteraz som nemal s ostrostou fotiek ziadny problem. Rovnako udrzat fotak v ruke pri case 1/30 pri vypnutom VR, tak neviem...
 
ycnarf
2012-08-13 11:20:39+02
Tu 18 105 som mal.stabilizator ma nijak nedokazal presvedcit.Nic proti Nikonu,cele dobre,ale s tymto stab systemom ma nepresvedcil.Doporucujem pevne skla,mam obycajnu ludovu lacnu 35,1,8,aj na 1/100 dava v porovnani s 18 105 VR ON neporovnatelne vysledky.
 
ASTRALEK
2012-08-13 12:22:38+02
príspevok od: ycnarf
Tu 18 105 som mal.stabilizator ma nijak nedokazal presvedcit.Nic proti Nikonu,cele dobre,ale s tymto stab systemom ma nepresvedcil.Doporucujem pevne skla,mam obycajnu ludovu lacnu 35,1,8,aj na 1/100 dava v porovnani s 18 105 VR ON neporovnatelne vysledky.
aj podla mojich skusenosti ma 18-105 malo ucinnu stabilizaciu napr. v porovnani s 70-300 vrII Je tam priepastny rozdiel
 
matus141
2012-08-13 18:11:06+02
príspevok od: M4ndrag0ra
ahoj...

tento isty problem som mal aj ja na mojej d5100..resp. stale mam pretoze som zaciatocnik co sa tyka zrkadloviek...

podla fotiek co si tu dal to vyzera rovnako ako u mna...a to je jednoznacne chyba v tebe..rovnako ako aj vo mne...mal som problem s ostrenim na dlhsie ale aj kratsie ohniska...pri dlhsich logicky tento problem bol este extremnejsi.../hovorim o foteni z ruky/ dnes som skusil fotit z ruky a potom som polozil vyresetovany fotak na stativ so spustou a rozdiel je tak extremny ze sa mi chce az plakat z toho pokial ti to situacia dovoluje..pouzi stativ...prva fotka je fotena z ruky...uzavierka 160, clona 9...iso 320...druha...je to iste ale iso 1000..strasne sa zatiahlo...ale na stative...pri oboch som mal vypnute VR..fotene s objektivom Nikon 55-300MM F4.5-5.6G AF-S DX VR a to na maxime pri 300mm...


treba skusat a hrat sa s nastaveniami a hlavne pouzivat stativ ked to ide..popripade s kludom a pevnou rukou snipera sa naucit fotit
zdravim ta, ta prva fotka - pri ohnisku 300mm a case 1/160s z ruky a bez VR sa necudujem ze je to neostre keby mas cas napr 1/500s a dvihnes iso, tak by to mohlo vyzerat skoro rovnako ako ta zo stativu... vseobecne zname pravidlo ze na ostru fotku treba mat hodnotu casu priblizne prevratenu hodnotu ohniskovej vzdialenosti a mensiu (teda pri 300mm mat cas okolo 1/450s a menej) len pre pripad ze by si to nevedel
 
efko
2012-08-13 20:45:04+02
Nehnevaj sa na mna, ale urobil si chybu. Tu kazdy podcenuje PENTAX, ale casom prides na to, ze PENTAX je velmi dobra znacka.Keby si si za tu cenu co si kupil NIKON D 5100, kupil nieco od PENTAXU nemal by si teraz tento problem. PENTAX je v kazdej triede o dost lepsi ako konkurencia.
 
Mikon
2012-08-13 21:57:50+02
príspevok od: vladimirM
no mozno somarina, ale v akom programe prezeras RAW? nie nahodov ViewNX? ak ano tak skus dat ostrost hoci aj na 1 a uvidis ten rozdiel.
S tym ViewNX som spozorovla ten isty problem
 
StefanB
2012-08-13 22:12:01+02
Mna napadla jedna vec... neviem necital som to cele.. ale stalo sa to uz v mojom okoli nieco podobne... (neviem presne ako sa to vola ) ale problem bol v tom ze dana osoba mala zapnutu funkciu na klopenie zrkadla alebo nieco take .. neviem to vyjadrit presne.. a tym padom aj fotky boli rozmazane... ci si nahodou nezapol tu funkciu...
 
qwak
2012-08-14 01:01:08+02
príspevok od: WildSammy
AA filter by som urcite neodstranoval, vzniknu tym ine problemy, ktore bude v SW problematicke odstranit. Fotku staci len jemne doostrit ak je silnejsi AA a je to v poho,.. ale aj priamo z fotaku by nemala byt nejako vyrazne neostra, skor len maksia.. ak je vyrazne neostra treba hladat problem inde. S pomedzi ephotakov tu viacero ludi ma D5100 a nevsimol som si, ze by sa stazovali. Skus sem hodit tie foto a uvidime Saturaciu/kontrast si lahko upravis v tom picture control, takze to by problem nemal byt
OT: naozaj by to bez AA bol problem? ta nova d800 bez AA je vraj bez problemov a pri jej ostrosti recenzenti hikaju od radosti...mam 5100 a necitim s ostrostou nejaky problem ale aj tak mam pocit ze tam proste pri 100% nahlade AA vzdy vidiet (a to aj pri 90% inych digi fotiek v 100% corpe co som zatial videl)...ma fakt ten filter realny zmysel?
 
Strana 3 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()