Hore
Fórum » Návrhy a pripomienky
 

Slovenčina prevažne - vážne

Milstar
Milstar 2011-08-31 14:18:40+02
Hneď na úvod chcem podotknúť, že nie som kantor a ani pracovník jazykovedného ústavu.
No nedá mi poznamenať, že niektoré príspevky sú písane gramatikou žiaka z tretej triedy základnej školy, kedy sa začínajú preberať vybrané slová a pravidlá písania tvrdého a mäkkého i.
Nechcem tu moralizovať, iba dať malú radu : Ak máš počítač s nainštalovaným textovým, editorom, skôr než niečo uverejníš, nechaj si skontrolovať pravopis !
Určite Tvoj príspevok bude považovaný inak ako diktát so známkou 5.
 
myn
2011-09-02 11:53:28+02
príspevok od: total empty
Ja nepišem total bezchybne,ani to netvrdím, ale aspoň sa o to snažím aj zo všetkým čo k tomu patrí, narozdiel od ostatných.
Keď nevedia písať normálne, nech sa aspoň tu znažia alebo nech nepíšu vôbec..
Ja chcem porozumieť čo kto píše a nie lúštiť , dešifrovať, a zamýšľať sa nad tým,čo tym chcel básnik povedať.
Lenže na druhú stranu, aj gramatický barbar môže povedať niečo k veci. Ako už rbr69 napísal vyššie, je to o prístupe. A tiež o osobnom prejave, je na každom z nás čo si vyberie, či štandardný prejav alebo "likvidáciu" jazyka. Samozrejme, pre čo najjednoduchšie pochopenie sa treba držať pravidiel a individualitu prejavovať tam, kde sa dá zniesť.

No a nakoniec sa nájdu aj takí jedinci, ktorým je zjavne jedno, že svojou neznalosťou / lenivosťou v podstate len otravujú ostatných. A prispievajú k zhoršovaniu stavu (teda, ak vôbec niekedy bolo všetko v poriadku).
 
snowball
2011-09-02 12:39:04+02
Horsi su taky co este ma ceny na bazar v korun.
Preber sa debili, uz ratame v eura.
 
total empty
2011-09-02 12:40:18+02
príspevok od: rbr69
spravím výnimku ... ale veď som vysvetlil v predchádzajúcom príspevku, prečo nepíšem diakritiku ... ale nemám s tým absolútne žiadny problém ... rovnako nemám problém písať vety so začiatkom a koncom, len využívam "..." ktorých som inak veľký fanúšik ... avšak nechcem sa dopúšťať žiadnych zásadných chýb
Prečítaj si napr. pravidla fóra na tomto foto-grafickom webe.
http://www.hebus.com/forums_sujet.php?s=203
A hlavne túto vetu:
- Le SMS et l'écriture : Ici, on parle français, et non le language SMS. Donc merci de faire un minimum attention à l'orthographe. De même, évitez autant que possible de mettre des majuscules ailleurs que là où elles sont nécessaire, à savoir en début de phrase et au début des noms propres.
Tam to funguje a všetci to akceptujú, na Slovensku to nie je možné.
1x.com-vyskúšaj tam písať pod fotky blbosti.
Atď....treba trochu zmeniť uhol pohľadu na vec, asi.
 
Fatty
2011-09-02 12:47:10+02
príspevok od: snowball
Horsi su taky co este ma ceny na bazar v korun.
Preber sa debili, uz ratame v eura.
sory že sa pýtam, ale ty si to dávaš prekladať cez translator???
 
dalay-lamma
2011-09-02 12:47:36+02
príspevok od: Milstar
Hneď na úvod chcem podotknúť, že nie som kantor a ani pracovník jazykovedného ústavu.
No nedá mi poznamenať, že niektoré príspevky sú písane gramatikou žiaka z tretej triedy základnej školy, kedy sa začínajú preberať vybrané slová a pravidlá písania tvrdého a mäkkého i.
Nechcem tu moralizovať, iba dať malú radu : Ak máš počítač s nainštalovaným textovým, editorom, skôr než niečo uverejníš, nechaj si skontrolovať pravopis !
Určite Tvoj príspevok bude považovaný inak ako diktát so známkou 5.
Nektorí ľudia (prevažne veková kategória násťročných) si mýlia ignoranciu s nezávislosťou
 
rbr69
2011-09-02 12:52:57+02
príspevok od: total empty
Prečítaj si napr. pravidla fóra na tomto foto-grafickom webe.
http://www.hebus.com/forums_sujet.php?s=203
A hlavne túto vetu:
- Le SMS et l'écriture : Ici, on parle français, et non le language SMS. Donc merci de faire un minimum attention à l'orthographe. De même, évitez autant que possible de mettre des majuscules ailleurs que là où elles sont nécessaire, à savoir en début de phrase et au début des noms propres.
Tam to funguje a všetci to akceptujú, na Slovensku to nie je možné.
1x.com-vyskúšaj tam písať pod fotky blbosti.
Atď....treba trochu zmeniť uhol pohľadu na vec, asi.
francuzsky neviem, ale google translator prelozil ... ano, tam su pravidla nastavene, tu nie, tu o tom diskutujeme ... mna pobavil, ako aj inych termin "dialektrika", ale nepisl som Ti ... ked si sa ospravedlnoval inym s vyrazom "chybycka", tak som Ti poradil toho nechat, lebo sa zbytocne zamotas ... vobec nic nemam voci Tvojmu nazoru ... neporusujem tu teda ziadne pravidla, je len diskutabilne pisanie diakritiky ... ale ako som vyssie spomenul, myslim, ze si tym ziadnu hanbu neutrusim, daval som v skole pozor a snazim sa to zuzitkovat ... ale cely zivot sa ucime, takze vsetkym prajem postupne si osvojit gramatiku (nemyslene na Teba) ... v praci i ked ako ITckar mi preslo casom aj mnozstvo internych a aj externych pisomnosti a roznych ziadosti. Tam sa ukazalo, ake mnohe medzery maju ludia v pisanom styku a mozno tomu vdacia aj internetu, lebo necibria svoje navyky zo skoly ... inak napr. v statnej sprave je jednym z prijimacich kriterii aj pisanie diktatu a neveril by si, kolki adepti vyleteli len po diktate, nikoho uz nezaujimala ich inteligencna uroven a ostatne zrucnosti
 
rbr69
2011-09-02 12:56:11+02
príspevok od: Fatty
sory že sa pýtam, ale ty si to dávaš prekladať cez translator???
 
keko
2011-09-02 13:10:26+02
príspevok od: total empty
diakritika-chybyčka se vloudila.
Priscambohu kec budzem pisac u svojim narečim,tiž mi nemuši každi gadžo porozumec.
Dze staku sprikotu dojdzeme?
A kec tam nebudu mekčene a čarky bodky ta stoho nevijdzeš nigda.
z-z-z...
 
keko
2011-09-02 13:15:35+02
príspevok od: myn
Otázka je, ako voľné by tieto pravidlá boli. Ak by si tu každý písal svojím nárečím, asi by nebolo taká ľahké si porozumieť.

Ďalšia otázka je, za čo ľudia považujú internetovú diskusiu: za verejný prejav, keď je nutné spisovné vyjadrovanie, alebo nejaký pokec medzi priateľmi. Ja to považujem za dosť dôležité, aby som písal aj s diakritikou. Niekto iný toto fórum má za ten pokec, tak neunúva ani s veľkými písmenami, alebo sa prejavuje tak, ako ho poznajú len niektorí.
To pravidlo sa uz davno vytvorilo bez tvojej ucasti na tom ... Narecie moze byt, ked ti budu ostatni rozumiet. Ale tu nik narecie nepouziva. Takze dalsi dokaz o tom, ze nejake pravidla uz existuju.
Internetova diskusia je internetova diskusia. Je to nove medium a nova forma. Nemozes novo objavene zvieratko zaclenit medzi psy, alebo macky len pre to, ze ine druhy nepoznas...
Ak ti to vadi, nezucastnuj sa toho. Alebo sa to nauc.
Ale to je iba rada. Verdiem diskusiu. Ja som tolerantny k tvojim makcenom, bud tolerantny k tim, ktori pisu hrubky...
 
total empty
2011-09-02 13:26:22+02
príspevok od: rbr69
francuzsky neviem, ale google translator prelozil ... ano, tam su pravidla nastavene, tu nie, tu o tom diskutujeme ... mna pobavil, ako aj inych termin "dialektrika", ale nepisl som Ti ... ked si sa ospravedlnoval inym s vyrazom "chybycka", tak som Ti poradil toho nechat, lebo sa zbytocne zamotas ... vobec nic nemam voci Tvojmu nazoru ... neporusujem tu teda ziadne pravidla, je len diskutabilne pisanie diakritiky ... ale ako som vyssie spomenul, myslim, ze si tym ziadnu hanbu neutrusim, daval som v skole pozor a snazim sa to zuzitkovat ... ale cely zivot sa ucime, takze vsetkym prajem postupne si osvojit gramatiku (nemyslene na Teba) ... v praci i ked ako ITckar mi preslo casom aj mnozstvo internych a aj externych pisomnosti a roznych ziadosti. Tam sa ukazalo, ake mnohe medzery maju ludia v pisanom styku a mozno tomu vdacia aj internetu, lebo necibria svoje navyky zo skoly ... inak napr. v statnej sprave je jednym z prijimacich kriterii aj pisanie diktatu a neveril by si, kolki adepti vyleteli len po diktate, nikoho uz nezaujimala ich inteligencna uroven a ostatne zrucnosti
Veď o tom to je, o pravidlách. U nás na Slovensku si ľudia mýlia demokraciu s anarchiou.
Keď už chceš niečo povedať do sveta, tak to povedz tak aby ti rozumeli.

Iba dva jazyky sú akceptované na tamtom webe:francuzština a angličtina,pozri si mapu členov Hebus. Belgičan ani francúz sa však s tebou po anglicky baviť nebude ! Taliani sú zase iná kapitola nacionalistou, španielčina je tiež dobrá a po rusky sa dohovoriš aj na Cypre,Turecku aj v afro-azií.Zo slovanskými jazykmi nemám žiadný problém. Svet sa neprispôsobí tebe ale ty sa musíš prispôsobiť svetu.

Preto treba písať tak aby ti porozumeli aj iný (občas aj hovoriť). Nikdy nevieš koho zaujme tvoja tvorba. Angličtinou sa hovorilo len na ostrove Albion, nie v európe, takže nieje to až taký svetový jazyk a tiež ma svoje nespočetné mutácie.Takže snažiť sa písať spisovne má svoje opodstatnenie.
To je môj názor.
 
rbr69
2011-09-02 13:32:42+02
príspevok od: total empty
Veď o tom to je, o pravidlách. U nás na Slovensku si ľudia mýlia demokraciu s anarchiou.
Keď už chceš niečo povedať do sveta, tak to povedz tak aby ti rozumeli.

Iba dva jazyky sú akceptované na tamtom webe:francuzština a angličtina,pozri si mapu členov Hebus. Belgičan ani francúz sa však s tebou po anglicky baviť nebude ! Taliani sú zase iná kapitola nacionalistou, španielčina je tiež dobrá a po rusky sa dohovoriš aj na Cypre,Turecku aj v afro-azií.Zo slovanskými jazykmi nemám žiadný problém. Svet sa neprispôsobí tebe ale ty sa musíš prispôsobiť svetu.

Preto treba písať tak aby ti porozumeli aj iný (občas aj hovoriť). Nikdy nevieš koho zaujme tvoja tvorba. Angličtinou sa hovorilo len na ostrove Albion, nie v európe, takže nieje to až taký svetový jazyk a tiež ma svoje nespočetné mutácie.Takže snažiť sa písať spisovne má svoje opodstatnenie.
To je môj názor.
... vidis a keby bol toto diktat, a Ty ho takto napises, ako si napisal, tak v skole za 5 alebo letis u nas z pohovoru (nic v zlom samozrejme) ...
 
rasto.tn
2011-09-02 13:42:36+02
Najväčší problém vidím v elementárnych nedostatkoch základov pravopisu a gramatiky. Nominatív množného čísla je najväčší problém. Príklad: dobrý fotograf - dobrí fotografi. Ďalším súborom chýb je z / s. Príklad: z fotoaparátu, s fotografmi. Poslednou častou chybou je mužský a ženský rod, resp. v / u. Príklad: zo statívov, pracujem s PC myšou. To, že niektorí nepoužívajú interpunkciu je dané tým, že vo veľkej miere nemali v škole administratívnu kor. a nevedia písať desiatimi a tak si to zjednodušujú (musím však povedať, že je to aj prípad ľudí, ktorí ju mali). Kto vie písať rýchlo a presne, nerobí mu problém raz písať v SK, raz v EN a hlavne správne. Obhajoba neznalosti nie je ospravedlnením, ale len výhovorkou. Keď niečo neviem, nerobím to.
 
total empty
2011-09-02 13:44:04+02
príspevok od: rbr69
... vidis a keby bol toto diktat, a Ty ho takto napises, ako si napisal, tak v skole za 5 alebo letis u nas z pohovoru (nic v zlom samozrejme) ...
..ja sa snažím pisať zrozumiteľné,bez chýb to asi nedokážem,občas preklep.
Tu ide o to písať čo najzrozumitelnejšie, nie bezchybne.
((Horsi su taky co este ma ceny na bazar v korun.
Preber sa debili, uz ratame v eura.)) -určite nie takým štýlom.
Podstata je aby sme si rozumeli. Nakoniec aj ten translator rozozná chyby či preklepy a dáva možnosti na preklad slov.
Ty zachádzaš do extrému-buď to bude bezchybné,alebo si budem písať ako chcem.
 
myn
2011-09-02 13:49:31+02
príspevok od: keko
To pravidlo sa uz davno vytvorilo bez tvojej ucasti na tom ... Narecie moze byt, ked ti budu ostatni rozumiet. Ale tu nik narecie nepouziva. Takze dalsi dokaz o tom, ze nejake pravidla uz existuju.
Internetova diskusia je internetova diskusia. Je to nove medium a nova forma. Nemozes novo objavene zvieratko zaclenit medzi psy, alebo macky len pre to, ze ine druhy nepoznas...
Ak ti to vadi, nezucastnuj sa toho. Alebo sa to nauc.
Ale to je iba rada. Verdiem diskusiu. Ja som tolerantny k tvojim makcenom, bud tolerantny k tim, ktori pisu hrubky...
Som rád, že toleruješ spisovný jazyk. Aj ja som tolerantný, uznávam aj text bez diakritiky, pretože to môže byť technické obmedzenie. Len si nie som istý tým, že by internetové diskusie boli nejakým novým médiom. Je to písaný text, alebo skôr zaznamenaná hovorená reč. Rozdiel, a to veľmi výrazný, je v publiku. Medzi kamarátmi rozprávam nesprávne, ale to sú ľudia, ktorý ma poznajú. Ale internetový prejav, vo verejne prístupnej diskusii by mohol zodpovedať publiku, širokej verejnosti.

A k tej analógii by sa hodilo podotknúť, že to novoobjavené zvieratko je taký mačkopes. Ani mačka ani pes, ale určite nie krokodíl.

Takže môžeš to považovať za novú formu (čo je v poriadku, napr. s tykaním, diakritikou, smajlíkmi), len si treba uvedomiť, že tieto textíky čítajú aj cudzí ľudia, a preto si myslím, že tolerancia k zažitým štandardom je neobvyklým prejavom. Len si nie som istý, či je vôbec vhodné tolerovať likvidovanie jazyka v písanej forme.
 
rbr69
2011-09-02 13:54:50+02
príspevok od: total empty
..ja sa snažím pisať zrozumiteľné,bez chýb to asi nedokážem,občas preklep.
Tu ide o to písať čo najzrozumitelnejšie, nie bezchybne.
((Horsi su taky co este ma ceny na bazar v korun.
Preber sa debili, uz ratame v eura.)) -určite nie takým štýlom.
Podstata je aby sme si rozumeli. Nakoniec aj ten translator rozozná chyby či preklepy a dáva možnosti na preklad slov.
Ty zachádzaš do extrému-buď to bude bezchybné,alebo si budem písať ako chcem.
ale tak ako Ty nedodrzujes medzery, ja nepisem diakritiku ... nehovorim o bezchybnosti, ale ked chces teda ako Ty pises "povedat do sveta" tak ocas preklep sa = 15 chyb, co by Ti v skole zvyraznovacom opravili ... nezachadzam do extremu, snazim sa vysvetlit pisanie na internete bez diakritiky so zachovanim zrozumitelneho pisania velkych/malych pismen, so/zo, i/y, -ou/-ov a pod. ... rasto.tn to vo svojom prispevku vyssie sa snazil vystihnut
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-02 14:20:00+02
chlapcy bešte uš fotyť!
 
total empty
2011-09-02 14:46:39+02
príspevok od: Jozef Peniak
chlapcy bešte uš fotyť!
Ta bešyme, konečne rozumné slovo.
 
lubinka
2011-09-02 15:18:23+02
príspevok od: Fatty
asi myslel Sama Hawkinsa, zálesáka z Pokladu na str. jazere
 
MudrNikon
2011-09-02 16:59:24+02
je zaujímavé, že v hovorovej reči si nikto nedovolí "riešiť" pravidlá, v texte každý čo má dobrú pamäť a vzdelanie. Osobne mi neprekáža, že sú pravidlá slovenského či iného pravopisu ... ved sú aj pravidlá ako fotografovať zaujímavé že diskusia o tom prečo neporušovať tieto pravidlá tu nevznikla
Čiže ak tomu dobre rozumiem ak neviem pravopis mám držať hubu ?? sorry, klávesnicu ?
Nuž som ignorant, som chlapec z dediny čo v škole nedával pozor nič si nepamätám a teda robím a budem robiť gramatické chyby. Aký vplyv to má na moje fotky ? nuž žiadny .... na moje názory .-. žiadny ... tak že dámy a páni asi toľko k tejto veci a idem zas "páchať" fotografie
 
seifi
2011-09-02 18:04:37+02
príspevok od: keko
Ja by som sa znova opakoval:
Internet je modernre "zdelovaci" medium. Kto nanho nedorastol, nepatri sem.
Ministerska predsednicka v Australii napisala otvoreny list vsetkym pristahovalcom. Stoji v nom (ja som to tak pochopil), ze nik do Austarlie pristahovalcov nepozyval. Kazdy tam pricestoval preto, ze sa mu v Australii paci. Je tam lepsie, ako v krajine z ktorej usiel. Preto pristahovalec nema narok menit Austarliu. Zvlast nie tie zvyky, ktore sa tam tvorili storocia. Napriklad nabozenstvo a jej prejavy (konkretne mesity a minarety), jazyk, pismo atd.
Ja by som taketo nieco zacal uplatnovat na internete. Komu sa to nepaci, nech sem nekuka. Ani klucovou dierkou. Radsej nech napise na pisacom stroji text, ktory chce uverejnit, navstivi zavodnu radu ROH, predsedu krajkeho vyboru Komunistickej strany, redaktora obsahoveho, gramaticku korekturu a posle do tlacenych novin. So zameranim na foto. Ja som to uz raz zazil. O Nikon Pentax LX sme sa dozvedeli o rok po tom, co bol uvedeny na trh.
Takze sloboda neznamena nedodrziavanie pravidiel, ale postavit pravidla tak, aby beznym zitim zivota nedochadzalo k ich nedodrziavaniu. Keby sme si do slovenskeho jazyka zaviedli pravidlo, ze kazde osemdesiatestvrte pismeno Z nahradime sekvenciou pismen UURT, Tak by sme pri pisani viac pocitali, ako pisali. Podobne na mna posobia rozne sucasne pravidla. A davat na ne pozor je zabijanie myslienky.
Slobodou myslim to, ze nech si pise kazdy tak, ako sa naucil, ci mu to vyhovuje. Ja osobne sa snazim davat i/y tak, ako si to pamatam, ale diakritiku z mojho HTC odomna nikto nikdy neuvidi...
To je len prianie ministerskej predsedníčky. Tak ten svet nefunguje. To samé hlásal ministerský predseda domorodých obyvateľov Austrálie, a prišiel biely človek a všetko bolo zmenené. O 50,100, možno 300 rokov prídu do Austrálie zase iní a pravidlá sa budú opäť meniť.
 
Strana 7 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()