Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Eizo 2335W - spravne podanie farieb

parkie
2013-10-08 22:39:49+02
Dobry den,
vlastnim lacnejsi Eizo monitor 2335W.

Chcel by som sa dozvediet postup nastavenia tohoto monitora pre spravne zobrazenie sRGB. Pouzivam ICC profil dodany vyrobcom (mam ho priradeny k monitoru vo Win7 ColorManagemente), monitor mam pripojeny cez VGA konektor (kvoli absencii HDMI/DVI na notebooku).

Na monitore pouzivam user nastavenie: Brightness 70%, Contrast 50%, Gamm 2.2, Color Temperature 6500K, EcoView vypnute. Mohli by ste mi poradit, ako spravne nastavit tieto parametre (alebo len staci zvolit mod "sRGB" v menu/Screen Manager Pro)

Monitor pouzivam nieco vyse roka, bez kalibracie, len s uvedenym ICC profilom od vyrobcu. Pomohla by vyraznejsie pre vernejsie zobrazenie farieb kalibracia/profilacia niektorou z kolorimetrickych sond?

Dovodom na zakladanie vlakna bolo, ze po vytlaceni fotiek vo vseobecne odporucanom fotolabe (FP) som bol sklamany rozdielom toho, co vidiet na monitore a toho, co bolo vytlacene.
Nilene sytost a expozicia, ale aj mierne posuny vo farbach.

Je spravna domnieka, ze monitor spravne nastaveny na sRGB, export do sRGB JPG a nasledna tlac kalibrovanou tlaciarnou vo fotoalabe by mala priniest relativne porovnatelne vysledky (monitor / foto)?

Dakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-10-08 23:00:26+02
Jedine spravne nastavenie bude po profilacii a kalibracii sondou. Jedine tym sa prekontroluje, co vobec ide z grafickej karty do monitora a odchylky sa napravia vytvorenym profilom a nastavenim parametrov.
Posudit rozdiel medzi vytlacenou fotkou a monitorom, z pochopitelnych dovodov, neviem. Chyb moze byt vela. Zle nastaveny monitor, zle pozorovacie podmienky pri uprave, neznalost postprocesingu, dodanie nevhodnych podkladov do labu, vyber papiera, chyba labu, prezeranie fotiek pri nevhodnom svetle, ocakavnie, ze vytlacena fotka bude ziarit ako monitor...
 
parkie
2013-10-09 12:55:16+02
Dakujem Karol za odpoved.
Chyba v mojom rozmyslani bolo, ze som nebral graficku kartu do uvahy. Samozrejme ze ovlplyvnuje zobrazovane farby (a ani tie roky, co ma notas nabehane, mu na presnosti analogoveho vystupu zrejme nepridaju).

Inak chybu labu nepredpokladam. Co som predpokladal, bola mierna zmena jasu - kvoli rozdielu v aditivnom a subtraktivnom miesani farieb. Popripade trochu v sytosti. Farebny posun som ale nepredpokladal.

Takze budem asi kalibrovat a profilovat. Je teplota 6500K spravna? Pretoze problem sa vyskytol prave vo zvysenom zastupeni modrej, resp. vysledne fialovej.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-10-09 13:12:38+02
príspevok od: parkie
Dakujem Karol za odpoved.
Chyba v mojom rozmyslani bolo, ze som nebral graficku kartu do uvahy. Samozrejme ze ovlplyvnuje zobrazovane farby (a ani tie roky, co ma notas nabehane, mu na presnosti analogoveho vystupu zrejme nepridaju).

Inak chybu labu nepredpokladam. Co som predpokladal, bola mierna zmena jasu - kvoli rozdielu v aditivnom a subtraktivnom miesani farieb. Popripade trochu v sytosti. Farebny posun som ale nepredpokladal.

Takze budem asi kalibrovat a profilovat. Je teplota 6500K spravna? Pretoze problem sa vyskytol prave vo zvysenom zastupeni modrej, resp. vysledne fialovej.
D65 (6500°K) je standardom. Jas by mal byt okolo 100CD/m2 (u bezneho monitore nieco malo pod 50% jasu). Kontrast sa vacsinou nastavuje na maximum. Nastavenie jasu je velmi dolezite, najma ak upravujes fotky potme. Pri vysokom jase si oslneny a mas tendenciu fotky stmavovat.

Mnohi zle posudzuju vytlacene fotografie. Treba ich pozerat vzdy na dennom svetle (nepredpokladam, ze mas specialne osvetleneie pracoviska). Vela ludi robi chybu, ze fotky kontroluju v minilabe za naprosto nevhodnych podmienok. SPravny minilaby mby mal mat normovane osvetlenie pre posudzovanie fotografii alebo aspon osvetlovaci pult.
 
total empty
2013-10-09 20:30:34+02
príspevok od: parkie
Dobry den,
vlastnim lacnejsi Eizo monitor 2335W.

Chcel by som sa dozvediet postup nastavenia tohoto monitora pre spravne zobrazenie sRGB. Pouzivam ICC profil dodany vyrobcom (mam ho priradeny k monitoru vo Win7 ColorManagemente), monitor mam pripojeny cez VGA konektor (kvoli absencii HDMI/DVI na notebooku).

Na monitore pouzivam user nastavenie: Brightness 70%, Contrast 50%, Gamm 2.2, Color Temperature 6500K, EcoView vypnute. Mohli by ste mi poradit, ako spravne nastavit tieto parametre (alebo len staci zvolit mod "sRGB" v menu/Screen Manager Pro)

Monitor pouzivam nieco vyse roka, bez kalibracie, len s uvedenym ICC profilom od vyrobcu. Pomohla by vyraznejsie pre vernejsie zobrazenie farieb kalibracia/profilacia niektorou z kolorimetrickych sond?

Dovodom na zakladanie vlakna bolo, ze po vytlaceni fotiek vo vseobecne odporucanom fotolabe (FP) som bol sklamany rozdielom toho, co vidiet na monitore a toho, co bolo vytlacene.
Nilene sytost a expozicia, ale aj mierne posuny vo farbach.

Je spravna domnieka, ze monitor spravne nastaveny na sRGB, export do sRGB JPG a nasledna tlac kalibrovanou tlaciarnou vo fotoalabe by mala priniest relativne porovnatelne vysledky (monitor / foto)?

Dakujem.
Zmier sa s tým, že nič neni dokonalé a že od fotky v PC po vytlačení na papier je mnoho faktorov, ktoré ovplívňa výsledný produkt.
Je to ako zo svetlom, môžeš sa svojou rýchlosťou priblížiť k jeho rýchlosti,ale nikdy nedosiahneš jeho rýchlosť.
 
Antonin.Charvat
2013-10-16 12:00:06+02
To "parkie":

Monitor EIZO EV2335W patří k modelům s barevným rozsahem blízkým standardu sRGB.
Nejedná se však o profesionální monitor s tzv. garantovanými parametry, takže tím více je třeba věnovat pozornost profilaci a jeho nastavení (jas, bílý bod, gradace obrazu).
Vzhledem k tomu, že se v amatérském prostředí nepředpokládá výbava v podobě přesných kalibračních senzorů a příslušného kalibračního software pro vygenerování přesného barevného profilu monitoru, doporučuji alespoň stáhnout tzv. "generický" ICC-profil monitoru, např. ze stránek eizo.cz a jeho nastavení ve správě barev Vašeho operačního systému.
Následně je nutné nastavit na Vašem monitoru:
- odpovídající hodnoty jasu (podle světelných podmínek Vašeho pracovního prostředí)
- bílý bod (pro prohlížení běžných fotografií na monitoru - focených za denního světla se doporučuje hodnota mezi 5.500-6.500K a pro porovnávání fotografie na papíře s fotografií na monitoru je nutné nastavit bílý bod odpovídající konkrétnímu charakteru světla, které dopadá na papírovou fotografii)
- gradace obrazu (v amatérské praxi obvykle vyhoví hodnoty gama mezi 1.8-2.2)

POZOR!
Častá chyba začátečníků je, že upřou svou veškerou pozornost pouze na nastavení monitoru a v lepším případě také na nastavení barevného profilu monitoru ve správě barev operačního systému, ale zapomínají, že je také nutné věnovat pozornost vlastnímu prohlížeči fotografií, který "musí rozumět" barevnému profilu připojeného monitoru (=prohlížecí program musí umět spolupracovat s barevným ICC-profilem monitoru) - jinak je veškeré nastavování monitoru prakticky zbytečné.
Z tohoto důvodů ještě doporučuji věnovat pozornost výběru prohlížeče fotografií.
Ideální jsou prohlížeče firmy Adobe - např. LightRoom, PhotoShop, které si při otevírání automaticky načtou barevný ICC-profil monitoru nastavený jako výchozí ve správě barev operačního systému (= prohlížeč pak ví, na jakém monitoru uživatel fotky prohlíží).
Velmi oblíbený je také prohlížeč ZONER PhotoStudio, kde je však třeba ručně ve Správě barev nastavit barevný ICC-profil připojeného monitoru.
POZOR na celou řadu sharewarových prohlížečů, které barevné profily monitorů ignorují a správa barev v nich pak tedy logicky nemůže fungovat (= zobrazují stejně před i po profilaci monitoru - zobrazují tedy fotky stejně před i po nastavení barevného profilu monitoru a uživatel tedy žádnou změnu k lepšímu s těmito "prohlížeči" logicky nezaznamená).

 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()