Hore
Fórum » Právna poradňa
 

zivnost alebo dohoda?

scooti
2010-02-19 13:54:12+01
chcem sa opytat, akym sposobom sa standardne plati, dokladuje za foto sluzby? Vy co fotite na akciach, mate na to zalozenu zivnost a potom len fakturujete, alebo akym sposobom sa to legalne da vydokladovat? Priznam sa ze doteraz som fotil vpodstate len tak, ze mi bolo zaplatene "na ruku" a to ako si to zakaznik vydokladoval mi bolo jedno, alebo na dohodu o vykonani prace. no teraz som dostal ponuku na fotenie od jednej organizacie a zaroven sa zakaznik pyta, ze akym sposobom im to mozem vydokladovat. Preto sa chcem opytat, akym najlepsim sposobom im to zdokladovat aby si to mohli vyuctovat. Do zivnosti sa mi teda velmi nechce ist :) Vopred dakujem za kazdu odpoved, dufam ze som to vysvetlil ako-tak a da sa pochopit o co mi ide :) Pekny den vsetkym
 
RioM
2010-02-19 14:00:01+01
Ja to robím ako na zmluvu o dielo. Bez živnosti.
 
ErikDuris
2010-02-19 14:09:27+01
Ja to riesim zivnostou...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-02-19 14:14:28+01
Môžete sa dohodnúť na Dohode o vykonaní práce. Myslím, že by sa to tak dalo vyúčtovať.
 
2010-02-19 17:25:33+01
jj dohoda o vykonani prace s dodatkom (alebo vynatkom) so zmluvy o dielo .. a nemusis platit ani dane :)
 
kralik_j
2010-02-19 18:00:28+01
tiez si myslim ze pre mna by bola prijatelnejsia dohoda. Na zivnost sa musis poriadne otacat. SU s tym spojene naklady nielen pri zakladani, ale i mesacne..
V pripade dohody firma, resp. zamestnavatel prostriedky na vyplatenie riesi v ramci mzdoveho fondu. Na druhej strane, pri zivnosti si mozes riesit polozky, znizujuce danovy zaklad
 
arnie175
2010-02-19 18:33:57+01
príspevok od:
jj dohoda o vykonani prace s dodatkom (alebo vynatkom) so zmluvy o dielo .. a nemusis platit ani dane :)
no ak sa nemyli ekonomka co mi robila danove priznanie tak si mozem odpocitat 40 percent nakladov,takze ak som napriklad zarobil 40 000skk ale utratil som za rok za fototechniku a spol 100 000skk tak je ciastkovy zaklad dane 0,teda ziadne dane, ak by po danovom priznani vyslo povinost zaplatit dan, podla vysky dane aj ked nemas zivnost treba zaplatit socialnej poistovni aj zdravotnej poistovny patricnu sumu....vyhoda je v tom ze ak cast vyrobis bez dokladov a vrazis to do techniky tak sa vyhnes daniam, pri zivnosti musis platit stale ci zarabas alebo nie,takto pri zmluve o dielo raz za rok mi vyjde ci som v pluse alebo minuse a podla toho platit nasmi milemu statu dalej...preto dokial moje prijmy nebudu vyrazne z fotenia tak odmietam platit zivnost a snazim sa tych par veci riesit zmluvou o dielo...za minuly rok je vraj oslobodenie od dane cca 850 eur co som nevyfotil takze mam dane 0:-)
 
arnie175
2010-02-19 18:39:01+01
nakolko cast fotografov foti popri hlavnom zamestnani ako ja a pri zivnosti by si musel platit znova socialne a zdravotne poistenie teda vsetko dvakrat.a na otazku statnych uradnikov ci dostanem aj dvojnasobny dochod za dvojnasobne odvody tak sa ozval hlasity smiech:-)takze pri zivnosti popri zamestnani asi nema vyznam davat vsetko na zmluvu ak to nie je nutne zo strany zakaznika, aj tak kvoli nasim spoluobcanom z lunika 9 a spol nikto za 20 rokov ziadny dochodok nedostane lebo sa pravdepodobne zruti socialny system pri nizkej porodnosti...
 
velecky
2010-02-19 18:42:22+01
príspevok od: arnie175
no ak sa nemyli ekonomka co mi robila danove priznanie tak si mozem odpocitat 40 percent nakladov,takze ak som napriklad zarobil 40 000skk ale utratil som za rok za fototechniku a spol 100 000skk tak je ciastkovy zaklad dane 0,teda ziadne dane, ak by po danovom priznani vyslo povinost zaplatit dan, podla vysky dane aj ked nemas zivnost treba zaplatit socialnej poistovni aj zdravotnej poistovny patricnu sumu....vyhoda je v tom ze ak cast vyrobis bez dokladov a vrazis to do techniky tak sa vyhnes daniam, pri zivnosti musis platit stale ci zarabas alebo nie,takto pri zmluve o dielo raz za rok mi vyjde ci som v pluse alebo minuse a podla toho platit nasmi milemu statu dalej...preto dokial moje prijmy nebudu vyrazne z fotenia tak odmietam platit zivnost a snazim sa tych par veci riesit zmluvou o dielo...za minuly rok je vraj oslobodenie od dane cca 850 eur co som nevyfotil takze mam dane 0:-)
Tých 40 % paušálnych nákjladov sa nevypočítava z celkových príjmov, ale z celkových príjmov mínus povinné odvody (zdravotná a sociálny poisťovňa). A ešte si zabudol odpočítať nezdaniteľné minimum (ak nie si poberateľ starobného dôchodku).
 
velecky
2010-02-19 18:44:16+01
ak by to malo byť kóšer, tak tvorivá činnosť by sa nemala robiť podľa z. o živnostenskom podnikaní (teda na živnosť), ale podľa Autorského zákona.
 
2010-02-19 18:51:58+01
Milan pise dobre...cokolvek si date podla autorskeho zakona tj. §6 zakona o dani z prijmov, nemusite mat na to zivnost, mozete si na to uplatnit skutocne vydavky alebo pausal 40% (podla toho, co sa oplati viac) a az po odcitani zdravotnych odvodov-socialka je dobrovolna) platite dan...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-02-19 19:16:50+01
príspevok od:
Milan pise dobre...cokolvek si date podla autorskeho zakona tj. §6 zakona o dani z prijmov, nemusite mat na to zivnost, mozete si na to uplatnit skutocne vydavky alebo pausal 40% (podla toho, co sa oplati viac) a az po odcitani zdravotnych odvodov-socialka je dobrovolna) platite dan...
A ako je to ak popri tom podnikáš v inej činnosti?
 
ado123
2010-02-19 19:31:16+01
teda na Dohodu o vykonaní práce alebo na zmluvu o diele ako bolo spomenuté je to bezproblémov? fotiť podujatia prípadne iné spol.akcie ako svadby a pod?
 
2010-02-19 19:40:18+01
príspevok od: Martin Brojo
A ako je to ak popri tom podnikáš v inej činnosti?
to zavisi od toho, ci mas fotografovanie ako predmet cinnosti a davas si to do nakladov...ak nie, mozes aj podnikat a popritom fotit na dohodu...len je to trochu pritiahnute za vlasy, vacsina ludi, co podnika a chce fotit si to zahrnie do cinnosti, ked uz platia odvody (bavime sa o zivnosti), mozu si uplatnit i vacsie vydavky ako 40% (to mozu i nepodnikatelia, no musia si viest evidenciu, prijmov, vydavkov, pohladavok a tak a nepoznam obycajneho zamestnanca, co to robi, lebo je lahsie odpisat 40%)...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-02-19 19:43:23+01
príspevok od:
to zavisi od toho, ci mas fotografovanie ako predmet cinnosti a davas si to do nakladov...ak nie, mozes aj podnikat a popritom fotit na dohodu...len je to trochu pritiahnute za vlasy, vacsina ludi, co podnika a chce fotit si to zahrnie do cinnosti, ked uz platia odvody (bavime sa o zivnosti), mozu si uplatnit i vacsie vydavky ako 40% (to mozu i nepodnikatelia, no musia si viest evidenciu, prijmov, vydavkov, pohladavok a tak a nepoznam obycajneho zamestnanca, co to robi, lebo je lahsie odpisat 40%)...
jasné, vďaka
 
arnie175
2010-02-19 19:44:42+01
príspevok od:
to zavisi od toho, ci mas fotografovanie ako predmet cinnosti a davas si to do nakladov...ak nie, mozes aj podnikat a popritom fotit na dohodu...len je to trochu pritiahnute za vlasy, vacsina ludi, co podnika a chce fotit si to zahrnie do cinnosti, ked uz platia odvody (bavime sa o zivnosti), mozu si uplatnit i vacsie vydavky ako 40% (to mozu i nepodnikatelia, no musia si viest evidenciu, prijmov, vydavkov, pohladavok a tak a nepoznam obycajneho zamestnanca, co to robi, lebo je lahsie odpisat 40%)...
no asi najlahsia cesta je vyhrat v lotte a fotit len pre radost a nestresovat sa odvodmi,papiermi,vyhrazanim sa pokutami ak nieco nezaplatis a pod...preto ani zivnost nezalozim ak to nebude nevyhnutne...
 
Dodo PO
2010-02-19 19:48:00+01
Jedna vec je ochrana fotografií a ich autora prostredníctvom Autorského zákona (AZ), druhá vec je, ako ošetriť príjmy/výdaje z pohľadu zákona o dani z príjmov. Keďže autor otázky nechce svoje výkony poskytovať na základe živnosti (ŽL, registrácia na DÚ a fakturácia výkonov), môže svoje služby poskytovať napr. na Zmluvu o dielo. Ak nemá okrem tejto činnosti a príjmu žiaden iný príjem, celkovo vyšší ako 894 EUR za rok, nemusí podávať daňové priznanie a platiť daň. Ak je jeho príjem vyšší, tak potom už je jedno ako ich bude deliť (§ 6 zákona o dani z príjmov), či podľa Obchodného zákonníka, alebo AZ. Výdavky si uplatní podľa výhodnosti (skutočné výdavky, alebo paušál), samozrejme má k dispozícii odpočítateľnú položku na daňovníka (4 025,70 EUR).
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-02-19 19:56:07+01
Možno trochu od témy, ale čo treba mať v zapísané v živnosti, aby som mohol fotiť? Stačí mať: služby v rozsahu voľných živností?
 
2010-02-19 19:59:19+01
príspevok od: arnie175
no asi najlahsia cesta je vyhrat v lotte a fotit len pre radost a nestresovat sa odvodmi,papiermi,vyhrazanim sa pokutami ak nieco nezaplatis a pod...preto ani zivnost nezalozim ak to nebude nevyhnutne...
zivnost je na slovensku dost zatazena na odvody, preto vznikaju eserocky, vlastne obchodne spolocnosti, komanditne ci akciove spolocnosti, kde je to osetrene omnoho lepsie...ale v principe mas pravdu - fotit pre radost, nie pre peniaze a mas svaty pokoj :o))
 
2010-02-19 20:00:42+01
príspevok od: Martin Brojo
Možno trochu od témy, ale čo treba mať v zapísané v živnosti, aby som mohol fotiť? Stačí mať: služby v rozsahu voľných živností?
staci tam dat fotograficke sluzby...
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()