Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotenie popri zamestnani. ( zivnost alebo nie? )

momasko
momasko 2010-04-06 12:09:35+02
Zdravim vsetkych...sorry ze zakladam nove vlakno ale nejaky som zmateny z toho vsetkeho citania. Som normalne zamestanany a odvody a podobne za mna plati zamestnavatel...moja otazka je ci na fotenie ako formu privyrobenia si treba zivnost. Pisal som aj na zivnostensky kde mi odpisali ze pokial by som foto predaval ako moje dielo bez toho aby si ma niekto objednal tak zivnost netreba z coho mi vysla napr krajinkarska fotografia a podobne...ale pokial by to bolo nieco na objednavku ako oznamko,svadba alebo nejake akcie tak na to uz treba...co je na tom pravda? neda sa fotit cokolvek co chcem bez zivnosti tak aby som nemal problemy so zakonom?? lebo clovek nikdy nevie kto ho kde praskne len zo zavisti. Ak sa tu najde niekto kto mi to polopatysticky vysvetli ako blbcovi budem rad :))
 
Ferdo
2010-04-06 18:04:50+02
zase FF nieje zarukou kvalitnej fotky.. ked ho fotograf nevie vyuzit a nema oko, napad, kreativitu. Videl som uplne hrozne fotke fotene profi vybavou s Canonom 5D/1Ds a skvele fotky s APS-C, takze to ci ma niekto FF alebo APS-C neriesim, dolezity je vysledok :)

Ta fotka je svadobna klasika bez napadu.. ´tu sa postavte, usmev, vyleti vtacik´ :)))
 
aTOMMIk
2010-04-06 18:22:36+02
neda mi nereagovat ked to tu tak uz s usmevom na tvari citam...

kritizujete sami fotografov ktory fotia svadby a podobne akcie uz tu spominanymi Canonmi 400D alebo Nikonmi D40 - D60...

ved sam autor ho vlastni (nic proti tebe momasko) a premysla o zivnosti...
je to trochu na zamyslenie...potom sa cudujete ze takyto ludia zaplavia trh ked si to vlastne sami sebe robite :)

nehovorim ze som profik, viem ze na zivnost nemam, ale momasko ak chces fotit svadby hlavne zahod tu 70-300 :)to je objektiv pre zaciatok...kup sklo aspon 70-200 f2,8 hlavne kvoli kresbe (bez toho uz ani von nevyjdem) a nove telo... a potom uvazuj o niecom takom ako je zivnost
 
Scooter
2010-04-06 18:52:43+02
Taktiez mi neda nereagovat.

Kazdy kto zacinal s fotenim za peniaze, nefotil za take peniaze ako ti ostatni, ktori fotili uz x rokov, ale museli ist so sumou samozrejme nizsie, aby to sli fotit oni a nie ti ktori boli uz ostrielany vo svojom remesle... To je normalny konkurencny boj, ktory je podla mna spravny. Sam som bol fotit napr. stuzkovu za pre ´profi´ fotografov smiesnu sumu. Ale bol som, odfotil som, ludia boli spokojni aj s pracou aj so sumou... To ze to nebol fotit ´profi´ fotograf? Nesere ma vobec a ani nebude.
Kto da lepsiu cenu ten bere. Samozrejme, kvalita vzdy musi byt.
Som nazoru, ze pokial ma niekto mark II a niekto D40, nikde nieje napisane ze ten co ma mark II musi odfotit lepsie ako ten s D40.
 
JakubCibik
2010-04-06 19:07:40+02
Ked uz sa tu riesi takato tema chcel by som poradit kolko si vypytat za cca 30 foto na web, mozno nieco na tlac pre rekreacnu chatu (interier, exterier), vsetko na dohodu. Nechcem vypytat moc ale ani malo a taketo veci som za peniaze este nefotil, tak by som privital nejaku radu od skusenejsich.
 
Scooter
2010-04-06 19:11:57+02
príspevok od: JakubCibik
Ked uz sa tu riesi takato tema chcel by som poradit kolko si vypytat za cca 30 foto na web, mozno nieco na tlac pre rekreacnu chatu (interier, exterier), vsetko na dohodu. Nechcem vypytat moc ale ani malo a taketo veci som za peniaze este nefotil, tak by som privital nejaku radu od skusenejsich.
aj 80 € je lepsie ako nic :))) tak to berem ja
 
momasko
2010-04-06 19:15:56+02
ja niesom profik na svadbu..fotil som len dve a aj to len znamim takze technika ktorou disponujem mi stacila...svadobcania boli nadmieru spokojny ja mam o skusenost navyse...ale samozrejme viem ze s technikou aku mam by som bol samovrah a preto riesim uz aj nejaku 70-200 a tiez nejake telo a D60 myslim ako zaloha by stacila...
 
momasko
2010-04-06 19:18:21+02
príspevok od: JakubCibik
Ked uz sa tu riesi takato tema chcel by som poradit kolko si vypytat za cca 30 foto na web, mozno nieco na tlac pre rekreacnu chatu (interier, exterier), vsetko na dohodu. Nechcem vypytat moc ale ani malo a taketo veci som za peniaze este nefotil, tak by som privital nejaku radu od skusenejsich.
ber to tak ze hocico co ta dostanetrosku do zisku je dobre... tak si spocitaj naklady nieco prihod navyse a mas to ale ber do uvahy ze pokial budu foto na webe mas to aj dobru reklamu a byt tebou trvam na uverejneni nejakeho kontaktu na fotografa(teba)...moze to byt pre teba aj dobry start.
 
Dodo PO
2010-04-06 19:23:22+02
„Nesere ma vobec a ani nebude“. O.K., ak ´objednávateľ´ bol spokojný, nevidím problém. A iba tak na okraj. Srať Ťa to bude až budeš SZČO, platiť odvody a prípadne budeš otcom, živiteľom rodiny. Podliezanie cenou vidím ako takú predposranosť slovanskej nátury. Táto vlastnosť bude zrejme ešte z obdobia tureckých nájazdov. Práce na dohodu, živnosť, autorský zákon umožňuje legislatíva (štát). Načo však zabudli, je kontrola vlastných (štátnych) peňazí, je to daň za prechodné obdobie ranného kapitalizmu. Nuž ale čo, keď každý má niekde strýka.
 
JakubCibik
2010-04-06 19:23:52+02
príspevok od: momasko
ber to tak ze hocico co ta dostanetrosku do zisku je dobre... tak si spocitaj naklady nieco prihod navyse a mas to ale ber do uvahy ze pokial budu foto na webe mas to aj dobru reklamu a byt tebou trvam na uverejneni nejakeho kontaktu na fotografa(teba)...moze to byt pre teba aj dobry start.
Samozrejme nejaku ,,reklamu´ pre mna si urcite vybavim je to pre zacinajuceho fotografa urcite najlepsia reklama, len som nevedel cenu, lebo u nas sa praca fotografov moc neceni (a nemyslim len financne) tak som chcel tochu poradit. Od ceskeho casaku som za tri foto (jedna A4, dve mensie) som dostal cca 70, u nas by som sa asi tolko nedockal.
 
aTOMMIk
2010-04-06 19:44:09+02
príspevok od: momasko
ja niesom profik na svadbu..fotil som len dve a aj to len znamim takze technika ktorou disponujem mi stacila...svadobcania boli nadmieru spokojny ja mam o skusenost navyse...ale samozrejme viem ze s technikou aku mam by som bol samovrah a preto riesim uz aj nejaku 70-200 a tiez nejake telo a D60 myslim ako zaloha by stacila...
tak zase ta 70-300 neni az taky zly objektiv ...mam ho aj ja :)
nejake foto z neho sa mi dostali dokonca az do Tokya ale to bola mozno skor len nahoda...

70-200 je veru najlepsia volba...najviac tlacim pre ludi foto 75x50 cm a tam je to veru uz vidiet poriadne rozdiel..
len nekupuj aj chces hlavne Sigmu :) najhorsia 70-200 co sa ostrosti obrazu tyka pri clone 2,8 az 4...
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/325-sigma-af-70-200mm-f28-ex-hsm-apo-dg-macro-nikon-review--test-report?start=1

taky Tamron dostanes novy v pohode za 500€ a ostrost je uplne niekde inde... uz pri clone 2,8 ostrost cez 1950 LW/PH pri vacsine ohnisk (len okolo 135mm ma mierny pokles) co sa o Sigme neda ani povedat...sice je pomalsi ale sport sa da s nim v pohode nafotit. len treba chciet a nie sa vyhovarat :)

alebo kup rovno Nikon 70-200 a hotovo.. :) len 1800€ :)
 
momasko
2010-04-06 20:30:33+02
najskor som uvazoval o sigme no potom som sa docital ze su nejake kazove a potom som cital aj recenziu nan kde ta ostrost bola spomenuta...chcelby som origos nikkor ale cena ma ze uplne odradila preto som viac menej rozhodnuty pre tamron ktory pomerne vychvalili v nejakych recenziach.
 
Scooter
2010-04-06 21:20:11+02
Aka predposranost? Normalny konkurencny boj. Kazdy vie ze ´profi´ fotografovia si medzi seba nechcu pustit novych...Lebo je to pre nich konkurencia...Aj ked sa poznaju...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-04-06 21:34:31+02
ide len o to aby si si vážil svoju prácu a aj prácu iných potom je všeto v poriadku.
Často, ked zákazník nie je ochotný zaplatiť primeranú sumu za prácu, hovorí to o jeho prístupe k fotografii a k ostatným, vtedy je lepšie nechať objednávku iným, ktorí to urobia aj za menej peňazí.
Aspon ja mám skúsenosti také, že kto si už zaplatí, tak aj normálne spolupracuje, reaguje a pristupuje k foteniu zodpovedne a aj tie fotky su potom k svetu.
 
ivalko
2010-04-06 21:37:46+02
príspevok od: Jozef Peniak
ide len o to aby si si vážil svoju prácu a aj prácu iných potom je všeto v poriadku.
Často, ked zákazník nie je ochotný zaplatiť primeranú sumu za prácu, hovorí to o jeho prístupe k fotografii a k ostatným, vtedy je lepšie nechať objednávku iným, ktorí to urobia aj za menej peňazí.
Aspon ja mám skúsenosti také, že kto si už zaplatí, tak aj normálne spolupracuje, reaguje a pristupuje k foteniu zodpovedne a aj tie fotky su potom k svetu.
To chces ako konkurovat? Najskor pokazis ceny a potom ked sa akoze podla teba dost vyskillujes ich odrazu dvihnes? Vies co sa stane? Pride presne taky isty spekulant ako si bol ty. Lebo aj ty si prispel k tomu,ze do povedomia sa dostali dumpovane ceny. Vies, sikovny amater ktory ma iny zdroj prijmov nemusi poskytovat nutne o moc nizsiu kvalitu, ale moze ist dole s cenou lebo ma ine prijmy. Skus vsak z toho zit. Potom uvidis.
 
momasko
2010-04-06 21:55:36+02
príspevok od: ivalko
To chces ako konkurovat? Najskor pokazis ceny a potom ked sa akoze podla teba dost vyskillujes ich odrazu dvihnes? Vies co sa stane? Pride presne taky isty spekulant ako si bol ty. Lebo aj ty si prispel k tomu,ze do povedomia sa dostali dumpovane ceny. Vies, sikovny amater ktory ma iny zdroj prijmov nemusi poskytovat nutne o moc nizsiu kvalitu, ale moze ist dole s cenou lebo ma ine prijmy. Skus vsak z toho zit. Potom uvidis.
tak ja mam napr iny prijem hlavny nez fotenie a fotil som sice len dve svadby ale za 100eciek som nefotil...podla mna by kazdy mal mat svoju cenu a ak sa to nepaci a niekomu sa zda byt vela nech sapaci chodte k lacnejsiemu. Ja som povedal co ponukam, ako co robim a ukazal ake foto asi mozu cakat a bolo. Niesom profik technikou ktoru mam,ani tym ako fotim ale pristupom sa snazim tak aspon posobit a nerobit hanbu remeslu fotografa kedze sa tym nezivym...a aspon u mna je prvorada spokojnost zakaznika a potom su ecka...pokial je spokojny zakaznik je spokojny fotograf a spokojny zakaznik je najlepsia reklama pre fotografa...
 
Scooter
2010-04-06 21:55:55+02
príspevok od: ivalko
To chces ako konkurovat? Najskor pokazis ceny a potom ked sa akoze podla teba dost vyskillujes ich odrazu dvihnes? Vies co sa stane? Pride presne taky isty spekulant ako si bol ty. Lebo aj ty si prispel k tomu,ze do povedomia sa dostali dumpovane ceny. Vies, sikovny amater ktory ma iny zdroj prijmov nemusi poskytovat nutne o moc nizsiu kvalitu, ale moze ist dole s cenou lebo ma ine prijmy. Skus vsak z toho zit. Potom uvidis.
Iba z fotenia sa zije tazko to viem. A prave preto by som sa nechcel zivit len tym. Ale vzdy ked sa ma dakto opyta ze za kolko to nafotim ja, vzdy pojdem nizsie nez ´profi´. Nie je o com.
 
miroslavkormos.com
2010-04-06 22:07:52+02
príspevok od: Scooter
Iba z fotenia sa zije tazko to viem. A prave preto by som sa nechcel zivit len tym. Ale vzdy ked sa ma dakto opyta ze za kolko to nafotim ja, vzdy pojdem nizsie nez ´profi´. Nie je o com.
preco?
 
Scooter
2010-04-06 22:12:30+02
Preco? Dnesna doba je taka ze lacnejsi bere... Asi preto :)
 
miroslavkormos.com
2010-04-06 22:19:02+02
príspevok od: Scooter
Preco? Dnesna doba je taka ze lacnejsi bere... Asi preto :)
Takze je lepsie ´konkurovat´ podliezanim ceny nez kvalitou?
 
Scooter
2010-04-06 22:26:07+02
Kto vravi ze kvalitou? Nikde nieje napisane ze ten co ma mark II lepsie odfoti ako ten co ma 30D
 
Strana 3 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()