Hore
Fórum » Právna poradňa
 

autorske prava

viazo
2008-08-17 12:18:29+02
Ahoj, fotil som pre jedneho organizatora festival a teraz som si pozeral ci dal fotky na internet, len ma zarazila jedna vec. Pod fotografiami je uvedeny ako autor fotografii on a nie ja. ma na to pravo? stve ma to aj kvoli tomu, ze to je uz celkom vacsi festival a je to prvykrat co som nieco take fotil a chcel by som to pouzit ako svoju referenciu, lenze ak je tam uvedene jeho meno, tak mi to nikto neuveri. Uz som organizatora kontaktoval mailom no zatial mi neodpoveda ako postupovat a ci ma vobec na to pravo? Dakujem
 
quintes
2008-08-17 14:01:45+02
ak si za tie fotky zaplatil, sú jeho majetkom. Záleží či ste mali podpísanú dohodu. Ak nie tak to bez jeho vôle ťažko napraviť. A skús sa na to pozrieť z jeho strany, prečo by ti mal robiť zadarmo reklamu? to len môj názor podotýkam
 
mahauve
2008-08-17 17:13:31+02
ee, nezáleží, či a akú ste mali dohodu a aj keď ti zaplatil nemôže označovať tvoje fotky svojim menom.

§ 17
Osobnostné práva

(1) Autor má právo

a) označiť svoje dielo menom alebo pseudonymom a žiadať, aby sa jeho meno alebo pseudonym uvádzalo na všetkých rozmnoženinách diela náležitým spôsobom pri každom použití diela na verejnosti, a to podľa spôsobu použitia
 
phill1225
2008-08-17 17:19:58+02
Presne tak, ja si myslim, ze i ked mozno majetkove prava uz nemas kedze si mu predal fotky, ale autorske prava ti zostavaju aj po smrti a nikto nemoze ich vydavat za svoje.
 
fotomape
2008-08-17 20:04:52+02
mal si si tie fotky oznacit menom alebo pseudonymon ako je uvedene v tom § a asi by bolo po probleme neviem ci bude ochotny dotycny uz majitej tvojich fotiek daco menit :( ale autor si stale ty
 
viazo
2008-08-17 22:42:04+02
a teraz kto ma pravdu? mali sme len ustnu dohodu a priamo fotky som si neoznacoval menom nebol na to ani cas. ide len o to, ze na stranke ma zverejnene fotky a dole pod tym vsetkym je iba napisane, ze autor: jeho meno
 
quintes
2008-08-17 22:47:24+02
tak ked je ten vyššie spomenutý zákon platný tak ho porušil. No mal by si ho asi písomne upozornit a požiadať o zmenu. Aj cestou notára.
 
quintes
2008-08-17 22:48:41+02
myslím notársky overenou listinou.a doručiť mu to doporučene. Ak by si potom mal chuť sa súdiť :)
 
viazo
2008-08-17 22:51:52+02
notarsky overena listina coho? ja sa nechcem sudit az na to nervy nemam, len ma to stve z principu, ze som tam stravil tri dni od rana do noci a nakoniec ani ako referenciu to nemozem pouzit
 
quintes
2008-08-17 23:04:47+02
notársky overenú pripomienku dotyčnej osobe že porušil ten a ten zákon o autorských právach a že žiadaš opravu. Možno ten notár by nemusel byť, ja by som tých 160 korún neľutoval, ale žiadal by som ho určite písomne o nápravu.
 
phill1225
2008-08-17 23:15:21+02
príspevok od: viazo
a teraz kto ma pravdu? mali sme len ustnu dohodu a priamo fotky som si neoznacoval menom nebol na to ani cas. ide len o to, ze na stranke ma zverejnene fotky a dole pod tym vsetkym je iba napisane, ze autor: jeho meno
skus dat link na galeriu
 
mahauve
2008-08-18 11:39:56+02
tým notárom quintes myslí asi overenie skutočnosti, notár spíše niečo takéto: dňa... sa do notárskej kancelárie dostavil ten a ten a požiadal ma o overenie skutočnosti, že na stránke tej a tej v sekcii sa nachádzajú bla - bla - bla, ktoré sú označené autorom bla bla. Toto platí pre prípad súdu, inak by si nedokázal, že niekedy niekde boli tvoje fotky pod iným menom.

požiadaj ho, aby opravil meno autora a uviedol tam teba...
 
viazo
2008-08-18 16:30:35+02
uz som ho o to poziadal, ale nereaguje, tak pockam este par dni
 
quintes
2008-08-18 17:13:52+02
necakaj par dni, uz vobec nie nejakych 30,on nie je ziadna statna sprava. ries to promptne, pretoze kym to poriesis, tak tie foto odtial aj zmiznu
 
mahauve
2008-08-18 18:09:16+02
na druhej strane je otázka, či ti stojí za to, zabuchnúť si dvere kvôli takej maličkosti, nejde o peniaze. Ak budeš malicherný, nabudúce už pre neho robiť určite nebudeš. Druhý krát budeš vedieť ako na to a dáš si do fotiek meno
 
viazo
2008-08-18 21:36:58+02
tie foto odtial urcite nezmyznu potrebuje ich tam ine nema a nie vzdy je vsetko potrebne riesit horucou hlavou
 
viazo
2008-08-19 12:53:52+02
diky za rady aspon viem ako do buducna postupovat a aj som si daco precital z toho zakona. vec sa ma tak, ze na stranke je jeho meno uvedene chybou admina a chce ma zavolat aj na ine akcie cize nechce robit prieky a ani ja.
 
mago
2009-03-23 22:00:07+01
Zdravim, viem, ze je to stara tema, ale prco nepridat zaujimavu skusenost.

Raz som fotil na jednej sutazi robotov. Bol som tam s kamaratom, ktory sutazil a samozrejme po sutazi som mu fotky napalil. On si ich uverejnil na stranku. O tom, ze autorom som ja tam nebolo ani zmienky, ale to mu nevycitam, neziadal som to. Lepsie je to, ze moje fotky sa objavili v slovenskom mesacniku o vede a technike pomenovanom po jednej z najmensich zatial objavenych castic :) a pod fotkou bolo uvedene meno mojho kamarata.
 
viazo
2009-03-23 23:35:40+01
príspevok od: mago
Zdravim, viem, ze je to stara tema, ale prco nepridat zaujimavu skusenost.

Raz som fotil na jednej sutazi robotov. Bol som tam s kamaratom, ktory sutazil a samozrejme po sutazi som mu fotky napalil. On si ich uverejnil na stranku. O tom, ze autorom som ja tam nebolo ani zmienky, ale to mu nevycitam, neziadal som to. Lepsie je to, ze moje fotky sa objavili v slovenskom mesacniku o vede a technike pomenovanom po jednej z najmensich zatial objavenych castic :) a pod fotkou bolo uvedene meno mojho kamarata.
mohli to prevziat a pretoze to bolo na jeho stranke automaticky uverejnili jeho meno. zalezi uz len na tebe ako a co dalej.
 
mago
2009-03-23 23:50:18+01
ja som to uviedol len ako zabavnu prihodu, samozrejme okolnosti su mi jasne a nemal som zaujem riesit taku malichernost, potesilo ma, ze sa im fotka pacila natolko, ze ju uverejnili.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()