Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Fotoaparat na svadbu: Nikon D600 vs. Fuji X-Pro 1 vs. Fuji XT-20

airman26551
airman26551 2019-12-05 09:50:24+01
Dobrý deň,
mám možno netypickú otázku. Oslovili má známi kvôli nafoteniu svadby. Viem, aký má na niečo podobné názor 90% ľudí z fóra, ja sa radím medzi nich. Najrôznejšími spôsobmi som ich od toho odhováral, vysvetľoval že tie peniaze za profíka stoja, ukazoval fotky z mojej svadby za takmer 4 cifernú sumu, ktoré boli tou najlepšou investíciou, vysvetľoval im, že moja svadba bola mojim najlepším dňom v živote aj vďaka fotografovi, neúspešne. Nevesta vlastní Canon 1100d so setovým objektívom a argument bol že ak to nenafotím, tak fotografa si aj tak nezaplatia a dá na svadbu 1100-vku do ruky nejakej kamarátke, aby priebežne čosi cvakla.

Usúdil som, že určite nepodám výkon ako profík, ale predpokladám že som schopný vyššej kvality ako 25-ka s 3 promile. Pod tlakom takéhoto zmýšľania som podľahol a povedal osudné "áno". A tým moja cesta začína...

Teraz k tomu, čo potrebujem. Radu. Fotil som s APS-C čkom od Canonu, systému som sa zbavil kvôli hmotnosť a momentálne fotím s Micro 4/3 systémom, za mňa úplne dostatočné. Za sebou mám nejaké portréty kamarátok, nejaké rodinné akcie, vždy však za denného svetla. na svadbu som sa rozhodol kúpiť čosi z bazáru, zžiť sa s tým a po svadbe to ak tak posunúť ďalej. Hľadám nejaké staršie telo v cene cca do 450€. Kandidátov mám v zásade troch:

Nikon D600 - u mňa asi najhorúcejší kandidát, hlavne duálny slot oceňujem, ISO pri nízkom osvetlení tiež, plus za objektívy by som tu dal asi tiež najmenej. To, že je to FF telo väčších rozmerov absolútne nevadí

X-Pro 1 - údajne horší AF a len 1 slot na pamäťovku

XT-20 - tu je pre mňa najzásadnejší problém ai tiež len 1 slot na pamäťovku

Sú nejaké iné alternatívy? Prípadne bude tá D600-vka (ak to nebude kus s vadnou závierkou) ok? Nechcem sa ďalej pýtať na veci okolo, ktoré už boli 1000 krát riešené, ale blesky sú pre mňa ešte španielska dedina. Určite chcem blesk využívať minimáne, max možno večer ho dať kdesi mimo tela, bude 1 dosť? Aj kvôli tomu som zavrhol myšlienku výbavu si požičať, pretože by som sa chcel so všetkým zžiť a poskúšať to na nečisto. Viem, že polovica z tých, čo to dočítali sa teraz chytá za hlavu (ani sa veľmi nečudujem), bol by som rád ak by aspoň od niekoho prišla nejaká rada či tip. Ďakujem
 
marianr
2019-12-05 18:43:30+01
Fotografuj s tým čo poznáš. Ja som doteraz všetky svadby robil s Pentaxom.
 
fatality
2019-12-05 19:16:00+01
príspevok od: airman26551
Dobrý deň,
mám možno netypickú otázku. Oslovili má známi kvôli nafoteniu svadby. Viem, aký má na niečo podobné názor 90% ľudí z fóra, ja sa radím medzi nich. Najrôznejšími spôsobmi som ich od toho odhováral, vysvetľoval že tie peniaze za profíka stoja, ukazoval fotky z mojej svadby za takmer 4 cifernú sumu, ktoré boli tou najlepšou investíciou, vysvetľoval im, že moja svadba bola mojim najlepším dňom v živote aj vďaka fotografovi, neúspešne. Nevesta vlastní Canon 1100d so setovým objektívom a argument bol že ak to nenafotím, tak fotografa si aj tak nezaplatia a dá na svadbu 1100-vku do ruky nejakej kamarátke, aby priebežne čosi cvakla.

Usúdil som, že určite nepodám výkon ako profík, ale predpokladám že som schopný vyššej kvality ako 25-ka s 3 promile. Pod tlakom takéhoto zmýšľania som podľahol a povedal osudné "áno". A tým moja cesta začína...

Teraz k tomu, čo potrebujem. Radu. Fotil som s APS-C čkom od Canonu, systému som sa zbavil kvôli hmotnosť a momentálne fotím s Micro 4/3 systémom, za mňa úplne dostatočné. Za sebou mám nejaké portréty kamarátok, nejaké rodinné akcie, vždy však za denného svetla. na svadbu som sa rozhodol kúpiť čosi z bazáru, zžiť sa s tým a po svadbe to ak tak posunúť ďalej. Hľadám nejaké staršie telo v cene cca do 450€. Kandidátov mám v zásade troch:

Nikon D600 - u mňa asi najhorúcejší kandidát, hlavne duálny slot oceňujem, ISO pri nízkom osvetlení tiež, plus za objektívy by som tu dal asi tiež najmenej. To, že je to FF telo väčších rozmerov absolútne nevadí

X-Pro 1 - údajne horší AF a len 1 slot na pamäťovku

XT-20 - tu je pre mňa najzásadnejší problém ai tiež len 1 slot na pamäťovku

Sú nejaké iné alternatívy? Prípadne bude tá D600-vka (ak to nebude kus s vadnou závierkou) ok? Nechcem sa ďalej pýtať na veci okolo, ktoré už boli 1000 krát riešené, ale blesky sú pre mňa ešte španielska dedina. Určite chcem blesk využívať minimáne, max možno večer ho dať kdesi mimo tela, bude 1 dosť? Aj kvôli tomu som zavrhol myšlienku výbavu si požičať, pretože by som sa chcel so všetkým zžiť a poskúšať to na nečisto. Viem, že polovica z tých, čo to dočítali sa teraz chytá za hlavu (ani sa veľmi nečudujem), bol by som rád ak by aspoň od niekoho prišla nejaká rada či tip. Ďakujem
bud to nafot svojim 4/3..ak ti chyba nejaky objektiv,dokup,bude tvoj,do systemu..
alebo si,ak si teda fotil Canonom,pozicaj na vikend 5dm3(4) a trebars 24-70..
v piatok si ho pripomenes a v sobotu fotis.. ..
 
airman26551
2019-12-05 19:33:30+01
No, dali ste mi chrobáka do hlavy ísť do toho s mojou technikou Približne o mesiac idem na oslavu 50-tky, v podstate tiež tréning svadby. Uvidím, ako to dopadne s MFT a zariadim sa podľa toho. Tá oslava bude dokonca aj v rovnakej sále, tak aspoň uvidím či to bude ok večer s ostrením
 
om1ci
2019-12-05 21:23:06+01
príspevok od: airman26551
No, dali ste mi chrobáka do hlavy ísť do toho s mojou technikou Približne o mesiac idem na oslavu 50-tky, v podstate tiež tréning svadby. Uvidím, ako to dopadne s MFT a zariadim sa podľa toho. Tá oslava bude dokonca aj v rovnakej sále, tak aspoň uvidím či to bude ok večer s ostrením
presne tak, a ako si ušetril...
 
blahoslav J B Art
2019-12-05 22:07:51+01
príspevok od: airman26551
No, dali ste mi chrobáka do hlavy ísť do toho s mojou technikou Približne o mesiac idem na oslavu 50-tky, v podstate tiež tréning svadby. Uvidím, ako to dopadne s MFT a zariadim sa podľa toho. Tá oslava bude dokonca aj v rovnakej sále, tak aspoň uvidím či to bude ok večer s ostrením
svadba fotena s MFT
https://www.youtube.com/watch?v=byKzL20cFgg
 
sharkyyy
2019-12-05 22:57:10+01
príspevok od: airman26551
Vďaka páni, o tej X-T2 od Sharkyho som aj uvažoval, odrádzala ma len vyššia cena. Ale zas jednoznačne by to bolo najuniverzálnejšie riešenie, aj na to moje bežné fotenie by bola kvalita lepšia a rozmery stále akceptovateľné. Navyše ak by sa náhodou svatba podarila a chcel by som v tom pokračovať, stačilo by dokúpiť ešte 1 telo a bolo by.

Takže to vyzerá, že idem ešte čosi pošetriť a ak sa podarí, tak to bude X-T2 a ak sa našetriť nepodarí, tak ten Nikon D600.

Už len k blesku, Godox TT685, má niekto skúsenosti? Pre mňa asi základ TTL, k tomu odpaľovač a viac už asi netreba, max statív a difúzor na blesk na tú večenú tancovačku.
Pouzivam godox blesky, aj odpalovac x1t-f- absolutna spokojnost. A za tu cenu...

Fotim na elektronuzavierku, nikdy som nemal banding(ten vznika pri problemovych zdrojoch svetla s inou frekvenciou)- ale stale v novej miestnosti si urobim testovaciu foto...

Co sa tyka skaredsieho bokehu pri elektronickej- su o tom videa, aj slepe testy. Okom tazko uvidis rozdiel- je to uz vec vazne pre pixel peeperov, co realne malo fotia a vysedavaju na nete pri porovnovani si, kto ma vacsi. Bolo video typu, platim si drahe sklo a nechcem o 1/5 ev tmavsie pozadie a rusivejsi bokeh ako pri mechanickej(to plati aj tak len pri istej rychlosti uzavierky...) a je xy dalsich videi, kde nevidno ziaden rozdiel. Skor problem moze byt rolling shutter, ale pri svadibnej fotke sa ti to nepodari , mozno al zachytis neaky ventilator(aj ked v interieri nefotis na tak kratke casy)- a aj tak skor fotke prida ako ublizi v v tomto pripade . Elektronicku uzavierku nemozes akurat pouzivat pri foteni s bleskom. Tu vsak mozes pouzivat elektronicku first curtain(cize fotenie na 2. lamelu). Cize uzavierka je cely cas otvorena a pri domacknuti spustensa zatvori. Je to neaky kompromis, pri ktorom vies pouzivat blesk... Su vsak aj tu potencionalne rizika pre pixelpeeperov .
 
Tibor78
2019-12-06 07:45:35+01
príspevok od: fatality
+o dost skaredsi bokeh..
To plati vraj len pri casoch 1/1000s a kratsich a pri zapnutom EFCS. Ja s mojimi A9 fotim vylucne s plne elektronickou uzavierkou (EFCS off). Mechanicku pouzivam jedine ak pouzivam aj blesk. Ked sa mi bude niekedy chciet, urobim na toto svoj vlastny test...Zatial len z netu z jednej diskusie:
 
fatality
2019-12-06 10:10:56+01
príspevok od: Tibor78
To plati vraj len pri casoch 1/1000s a kratsich a pri zapnutom EFCS. Ja s mojimi A9 fotim vylucne s plne elektronickou uzavierkou (EFCS off). Mechanicku pouzivam jedine ak pouzivam aj blesk. Ked sa mi bude niekedy chciet, urobim na toto svoj vlastny test...Zatial len z netu z jednej diskusie:
plati to aj pri vypnutom efcs..a pri casoch 1/1000 a kratsich,ako pises..
https://youtu.be/LQTarMu_y6Y
teda tyka sa to skor outdoor portretov..kostol a pod bude ok..
zaujimave na tom videu je,ze pri sony to je dost vyrazne,to by mi
mozno vadilo..a pri tom fuji to je takmer nepostrehnutelne..
celkom by ma zaujimalo,ze preco..
 
milann88
2019-12-06 10:35:07+01
Výhoda té D600 bude cena skel, je spousta Gckovych objektivu, ktere stoji pakatel a na svatbu by byly dostatecne objektivy jako Nikkor 24-85 3.5-4.5 VR a Nikkor 50 1.8G, potom kldine jeste levnejsi Dckova skla 28-85 3.5-4.5 a k tomu 50 1.8D, asi bych s tim nemel problem nafotit svatbu. K tomu treba manualni Nikkor 135 2.8 na nasledne portrety a je to vyresene.
 
MaxGamut
2019-12-11 17:13:22+01
Tiez sa radim k tym, co kedysi "proti svojej voli" fotili nejake tie krstiny, oslavy, vyrocia.
Mam k tomu 4 dolezite postrehy :

1/ ked nemaju rozpocet, NAOZAJ budu vdacni za akekolvek fotky !!! Bet to tak, ze keby chceli profi fotky, tak si ten rozpocet urobia.
2/ co najrychlejsi objektiv
3/ fotak je podla mna tak 25% uspechu. Dolezite su - orientovat sa v priestore a case, vediet sa postavit na spravne miesto, vnimat a vyberat si dobre svetlo, vediet/nebat sa trosku zorganizovat ludi, rozmysliet si, ktore fotky MUSIA byt dobre a venovat im viac casu (obycajne je to len tak 5-10 zaberov)
4/ urobit vela zaberov - nahoda vzdy pomoze uspechu. Nic horsie ako genialny zaber, kde ma niekto prave mierne privrete oci.

5/ a piate pravidlo - nikdy neukazuj vsetky fotky - vyber len tie najlepsie. Aj keby ich malo byt len 30ks.

 
airman26551
2019-12-12 07:45:25+01
príspevok od: MaxGamut
Tiez sa radim k tym, co kedysi "proti svojej voli" fotili nejake tie krstiny, oslavy, vyrocia.
Mam k tomu 4 dolezite postrehy :

1/ ked nemaju rozpocet, NAOZAJ budu vdacni za akekolvek fotky !!! Bet to tak, ze keby chceli profi fotky, tak si ten rozpocet urobia.
2/ co najrychlejsi objektiv
3/ fotak je podla mna tak 25% uspechu. Dolezite su - orientovat sa v priestore a case, vediet sa postavit na spravne miesto, vnimat a vyberat si dobre svetlo, vediet/nebat sa trosku zorganizovat ludi, rozmysliet si, ktore fotky MUSIA byt dobre a venovat im viac casu (obycajne je to len tak 5-10 zaberov)
4/ urobit vela zaberov - nahoda vzdy pomoze uspechu. Nic horsie ako genialny zaber, kde ma niekto prave mierne privrete oci.

5/ a piate pravidlo - nikdy neukazuj vsetky fotky - vyber len tie najlepsie. Aj keby ich malo byt len 30ks.

Hlavne 5. radu si budem musieť vziať k srdcu. A nielen tu, ale pri fotení všeobecne, keď si človek z víkendového výletu donesie 400 fotiek a po 2 kolách triedenia ich ostáva stále 200, tak musím sprísniť kritériá
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()