Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Kompaktny cestovatelcky fotoaparat

pan_kapor
pan_kapor 2020-02-21 17:10:25+01
Ola, sice tu podobna tema uz existuje, ale hladam fotoaparat, ktorý bude primárne vyuzivany:
-cestovanie
-turistika (hlavne vysokohorská, horolezectvo...)
-obcastne fotografovanie miest (architektura).

T.j. hladam nieco v kompaktnych rozmerovch, najlepsie vyuzitelne s 1-2 sklami (nebudem tahat niekde do kopcov 4kg ).

Rozhodujem sa prakticky medzi dvoma.
- Olympus EM-5 M3
-Nikon Z50
- Panasonic G90
-Fujifilm X-T30

Každý ma svoje pre a proti.
Najviac sa mi paci Olympus s jeho 12-100mm PRO, ale zase ma odradza cena
 
pan_kapor
2020-02-24 11:04:54+01
príspevok od: Karol Srnec
Odpoved najdes v recenzii E-M5 Mark III.
danu recenziu a aj E-M1 mam nastudovanu asi od predu dozadu...

Len jedno ma trapi, ako nie ze by som danému portalu nedoveroval, ale napr. clovek kde chce recenziu na E-M5 tak prakticky video recenzie neexistuju, len predstavenie a ziadne realne skusenosti z pouzivania...
 
vilkoo
2020-02-24 11:08:35+01
príspevok od: pan_kapor
mám starsi Canon G16 a predsa som len chcel sa niekde posunut....
Karol ,Marcel Rebro a Landov ti poradili velmi dobre zalezi co si vyberies,
 
fatality
2020-02-24 11:37:35+01
príspevok od: pan_kapor
mám starsi Canon G16 a predsa som len chcel sa niekde posunut....
heh..g16 ma polpalcovy snimac a g1xm3 apsc,ktory je vacsi,nez v olympusoch,ktore chces..
ako ber,co chces,ale zo vsetkych menovanych zostav ma tento najlepsi vystup+je z nich najmensi a tiez je pretesneny..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-24 11:49:03+01
príspevok od: pan_kapor
danu recenziu a aj E-M1 mam nastudovanu asi od predu dozadu...

Len jedno ma trapi, ako nie ze by som danému portalu nedoveroval, ale napr. clovek kde chce recenziu na E-M5 tak prakticky video recenzie neexistuju, len predstavenie a ziadne realne skusenosti z pouzivania...
Rencenzia je vzdy z realneho pouzivania. Ja som naviac uzivatelom Olympusu. Aktualne mam na fotenie E-M5 Mark III. Nezistil som nic ine, co by som nemapisal do recenzie.
 
marianr
2020-02-24 14:31:59+01
Ricoh GR III
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-24 15:57:53+01
príspevok od: marianr
Ricoh GR III
Bez hladaciku a s pevnym objektivom je vyuzitie tohto fottaku obmedzene. Sam som si to overil, ked som cez ZImu dva mesiace fotil s Fujifilm XF10, co je podobny pristroj. To uz by som radsej bral Sony RX100 s hladacikom. Na turistiku my aktualne najlepsie vychadza Olympus OM-D E-M5 Mark III, nabucj'hany model a coskoro bude v predaji za vyhodnu cenu s novym profi objektivom 12-45/4 PRO.
 
marcus_labeo
2020-02-24 16:22:36+01
príspevok od: pan_kapor
Ola, sice tu podobna tema uz existuje, ale hladam fotoaparat, ktorý bude primárne vyuzivany:
-cestovanie
-turistika (hlavne vysokohorská, horolezectvo...)
-obcastne fotografovanie miest (architektura).

T.j. hladam nieco v kompaktnych rozmerovch, najlepsie vyuzitelne s 1-2 sklami (nebudem tahat niekde do kopcov 4kg ).

Rozhodujem sa prakticky medzi dvoma.
- Olympus EM-5 M3
-Nikon Z50
- Panasonic G90
-Fujifilm X-T30

Každý ma svoje pre a proti.
Najviac sa mi paci Olympus s jeho 12-100mm PRO, ale zase ma odradza cena
Môžem Ti poskytnúť môj pohľad, lebo som riešil presne to isté. Vymenil som zrkadlovku za bezzrkadlovku a tešil som sa z menších rozmerov a hmotnosti. Na túry fajn, vo fotobatohu nevadí a nazaťaží.
Ale potom som sa začal viac venovať vysokohorskej turistike, ferratám a aktuálne skialpu a tam mi proste aj tá bezzrkadlovka s normálnym zoomom zavadzala. Proste ak človek niekde visí na skale, nemá možnosť dať si dole batoh, vybrať foťák a fotiť. Riešením je jedine foťák, ktorý sa vojde do vrecka bundy a to ani X-T30, ani E-M5 nevojde. So žiadnym sklom, teda ani malé pevné sklo typu XF 14mm či 18mm, proste stále je to príliš veľké na vrecko.
Takže treba sa obzerať po niečom skutočne vreckovom, a to sú len dve kategórie: kompakty á la Sony RX100 (v akejkoľvek generácii) či Canon G5X/G7X. Alebo druhá skupina, kompakty s väčším senzorom, ale s pevným ohniskom, ako je Fuji XF10 či Ricoh GR III.
Teda ak sa chceš venovať horolezectvu, ako píšeš, zabudni na systémový foťák, tam jedine kompakt.
 
marcus_labeo
2020-02-24 16:25:35+01
príspevok od: Karol Srnec
Bez hladaciku a s pevnym objektivom je vyuzitie tohto fottaku obmedzene. Sam som si to overil, ked som cez ZImu dva mesiace fotil s Fujifilm XF10, co je podobny pristroj. To uz by som radsej bral Sony RX100 s hladacikom. Na turistiku my aktualne najlepsie vychadza Olympus OM-D E-M5 Mark III, nabucj'hany model a coskoro bude v predaji za vyhodnu cenu s novym profi objektivom 12-45/4 PRO.
Nesúhlasím. Ber to ako alternatívu mobilu, ten je síce tiež obmedzený, ale 90% fotiek máš z mobilu práve preto, že ten mobil máš zo sebou a možno super zostava je doma na polici. Kolega píše o VHT turistike, horolezectve a tam je aj E-M5ka so zoomom priveľká.
Z môjho pohľadu sú na hory ideál práve tie kompakty, čo píšeš, teda XF10 alebo RX100.
 
Fuser
2020-02-24 16:28:49+01
príspevok od: pan_kapor
danu recenziu a aj E-M1 mam nastudovanu asi od predu dozadu...

Len jedno ma trapi, ako nie ze by som danému portalu nedoveroval, ale napr. clovek kde chce recenziu na E-M5 tak prakticky video recenzie neexistuju, len predstavenie a ziadne realne skusenosti z pouzivania...
Youtube - Robin Wong

Mas tu vsetko co ta napadne o Olympusoch - recenzie, ladenie fotakov, ako z nich vymackat co najviac, aj soft. uprava.
https://www.youtube.com/channel/UCjUwaonD9QVeDzEdSqwrGmA
 
marcus_labeo
2020-02-24 16:30:51+01
edit
 
marcus_labeo
2020-02-24 16:34:04+01
Proste fotky ako sú tieto sa dajú spraviť len s malým foťákom, ktorý sa dá šupnúť niekde do vrecka a vytiahnuť (a fotiť) jednou rukou (alebo mobilom ako v mojom prípade).
 
jozef84
2020-02-25 18:37:49+01
príspevok od: marcus_labeo
Proste fotky ako sú tieto sa dajú spraviť len s malým foťákom, ktorý sa dá šupnúť niekde do vrecka a vytiahnuť (a fotiť) jednou rukou (alebo mobilom ako v mojom prípade).
Dá sa to aj tak, ale aj s FF, keď máš držiak na batohu. Ja mám niečo podobné ako peak design, ale myslím v niečom aj pevnejšie a vymakanejšie. Neobmedzuje ma to ani na náročnejšej turistike.Má to systém uchytenia niečo ako statívová podložka, ktorá sa zacvakne do držiaka na popruhu a zaistí poistkou. Foťák sa dá ešte poistiť a spojiť pevnou šnúrkou(popruhom) s držiakom a má navyše ešte minipláštenku proti dažďu. Mám foťák vždy poruke a nemusím ísť do batohu, alebo nosiť na krku. Rozmýšľam dokúpiť ešte jeden a mať so sebou širokáč s FF a druhý na Sony rx100.(resp. ministatív).Aby som ten držiak len nechválil, tak ma štve, že tam nie je štandardná podložka a plánujem to prerobiť na štandardnú podložku, aby som to mohol rovno upnúť aj na statív.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()