Hore

Kritické okienko - 3 x 3 tipy pre lepšiu fotografiu (V)

Na to, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor! Práve preto vám teraz prinášame 3x3 tipy pre lepšiu fotografiu - tri fotky, tri praktické tipy lektorov Akadémie Kreatívnej fotografie, čo a ako zlepšiť. Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov :) Aj tvorcovia dnešných 3 Tipov sú lektormi AKF.

3 tipy k fotografii napísal Tomáš Morilon.

Autor fotografie: tomas.valient

  1. Pomer strán fotografie nekorešponduje s objektom. Nad hlavou modelky chýba kúsok priestoru, vhodnejšie by bolo zachytiť viac zeleného pozadia. Objekt musí mať na fotografii určitý priestor, inak pôsobí natlačene.
  2. Vzhľadom k pozadiu by som odporúčal použitie blesku na vyváženie nepomeru medzi osvetlenou časťou a modelkou. Jej predná časť tela sa ponára v tieni.
  3. Póza modelky pôsobí príliš suchopádne. Chcelo by to niečo šťavnatejšie, uvoľniť sa a nohy spustiť trošku do priestoru.

Tomáš, ďakujeme za vaše fotografie. Vybral som si na hodnotenie práve túto.

3 tipy k tejto a nasledujúcej fotografii napísal Andrej Lojan.

Autorka fotografie: Mária Slezáková (Marushka).

  1. Z troch poslaných fotografií ma najviac zaujala fotografia dievčatka pozerajúceho priamo do objektívu. Motív umocňuje dobre zvolená kompozícia. Rozostrené pozadie smeruje pohľad diváka priamo do očí fotografovanej a teda do “pocitu” fotografovanej osoby.
  2. Problém mám s úpravou fotografie. Silný pocit z fotografie ruší neprirodzená ostrosť očí na fotografii. Fotografia tak nepôsobí autenticky.
  3. Fotografia má silný emočný moment, môžeme ju preto považovať za dobrú. Snímka je aj technicky dobre zvládnutá, problémom je neprirodzená farebnosť. Viac by jej svedčila „prirodzená” úprava. Prípadne úprava do čiernobiela.

Majka, ďakujem za príležitosť, zhodnotiť vaše fotografie.

Autorka fotografie: Zdenka Molnárová (zdenmol)

  1. Fotografia na prvý pohľad pôsobí vyrovnane.  Kompozícia je takmer dokonalá, na fotografii takmer nie sú rušivé momenty. Napriek poludňajšiemu „nudnému” svetlu má fotografia zaujímavú štruktúru. Vyskúšajte pri najbližšej príležitosti podvečerné svetlo zapadajúceho slnka.
  2. Chýba mi však priamy zámer. Prečo táto fotografia vznikla? Má pre mňa nejasný kontext. Nie je to ani krajinka, ani portrét. Fotograf sa vždy musí pýtať: Prečo fotím to, čo fotím?! Bez odpovede to budú iba „cvaky”. Podľa mňa je na tejto fotografii zaujímavejšia práve horná polovica fotografie. Zameriate sa viac na krajiny?
  3. Fotografia je naexponovaná správne, všetky plochy sú vizuálne vyrovnané. Trocha mi tu chýba práca s farbou. Možno použitie niektorého z množstva dostupných foto filtrov, či dodatočné softvérové spracovanie farieb. Čo je vám bližšie?

Zdenka držím vám palce do ďalšej tvorby.

Pokiaľ aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel niekto z lektorov AKF a dal vám tri praktické rady, čo na nej zlepšiť, je to možné! Stačí, ak pošlete svoje tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme zábery do ďalšieho článku 3x3 tipy :).

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia