Hore

Rozhovor KOMA


Som veľmi rád, že ocenenie redakcie tentokrát putuje do rúk môjho veľmi dobrého priateľa, ktorého pozná fotografická komunita pod prezývkou Koma. Je to človek veselej povahy, ale čoskoro zistíte, že má jednu chybu – nevie odpovedať stručne. :-D

Jeho veľmi silný vzťah k prírode sa prejavuje aj na výbere žánru fotografie, ku ktorému inklinuje. Detailné až makro zábery rôznych „hmyziakov“, ako im sám hovorí, sú komponované citlivo s častým využitím protisvetla. Pre umocnenie dojmu, usmernenie diváka mu nestačí len názov fotografie, ale často pridáva do popisu príbeh a nezriedka odkaz na hudobný klip. Vo fotografiách,  ktoré vystavuje aj po niekoľkých mesiacoch od fotenia badať skutočnú lásku k živej prírode a k fotografii samotnej. Osobne sa teším, že pozvoľne prechádza k fotografii, na ktorej figuruje človek. Verím, že jeho vnútorný zmysel pre nachádzanie krásy sa nestratí ani v tejto oblasti...


Vek, práca, bydlisko, počet detí... svojich... nemanželských
... ;-)

Mám 47 rokov a už som si zvykol na oslovenia typu: ,,Prosím Vás ujo, koľko je hodín?‘‘
No na druhej strane si aj tak kúsok fandím, lebo prednedávnom sa mi na ulici prihovoril jeden veľmi mladý chalan vetou: ,,Očúvaj kámo – daj jednu cigu!’’ Krstným menom som zapísaný ako Ľuboš, no priatelia, známi, kamaráti ma od 15 rokov prezývajú Koma, takže v minulosti som na meno Ľubo už ani nepočul. Teraz som si naň znova zvykol, poniektorí tunajší užívatelia sa mi prihovárajú krstným menom. Som šťastne ženatý 22 rokov, mám 21 ročného syna. A aby som nezabudol – máme doma ešte troch psíkov skye terrierov – dôchodcov. 

Napriek tomu, že som vyštudoval VŠP v Nitre za zootechnika, väčšinu svojho profesijného života sa motám v oblasti kultúry ( zdá sa, že škola a odbor bol naozaj univerzálny ). Posledných 16 rokov pracujem nepretržite spolu s manželkou dennodenne na jednom mieste v jednej kancelárii ( manželka má asi pevné nervy...zatiaľ ). Od malička som mal vzťah k prírode, hlavne k zvieratám a zároveň som si dosť maľoval a kreslil. Ako dieťa som nespravil prijímačky na ĽŠU. Doteraz si úplne živo pamätám,  ako som na nich namaľoval bačovi čo pasie ovce ruky len po pás, a nie do polky stehien, ako ľudkovci  zvyčajne mávajú. Skúšajúci pedagóg pozrel na obrázok a zrúkol na mňa: ,,Postav sa, pokade máš ruky?!!’’  Vo veku 7 rokov mi to privodilo celoživotnú traumu :-) a tak som si kreslil doma. Neskôr na strednej škole som ilustroval školský časopis a dával som si pozor pokiaľ kreslím ruky.

Tak ruky som v tvojej galérii nepostrehol. :-D Nájdeme v nej hlavne fotografie prírody. Ako si sa k tomu dostal?

Od detstva som sa často pohyboval v zbierkach na VŠP v Nitre, otec tam pracoval vlastne celý život, odkedy bola škola postavená a ja som tam na Katedre zoológie bol doslova už ako maskot a popritom som nasával informácie, niekedy cielene, niekedy sa na mňa lepili samovoľne. Náš dvojizbový činžiakový byt bol stále obsadený nejakými živočíchmi: buď stratenými mláďatami, alebo chlapci z dvora neuvážene pobrali mláďatá domov a nevedeli sa o ne starať, alebo som nejaké privliekol aj ja. Spomínam, ako raz bolo u nás srnčiatko na chodbe, malá potápka v napustenej vani, dve páperové gule -  mladé myšiarky ušaté usadené na malom šamlíku v rohu kuchyni syčali a klepotali zobákmi, očami gúľali a nechápavo ich prevracali - keď boli väčšie, ale nevedeli ešte lietať, presunuli sa do pivnice, kde bol predtým králik, čo komplet obžral trstinový výplet staršieho 10 l demižóna, dve úplne malé divé kačičky v prepravke v obývačke, cvrčky cvrlikali v spálni spoza skrine, do toho po byte chodil otec s veľkým slepúchom okolo krku ako Tarzan a náš hrubosrstý jazvečík Džeky za ním, moje rybky v akváriu do toho hubami bublali a babôčky pávooké v počte minimálne 30ks sa práve vykuklili vo veľkom zaváraninovom pohári na kvašáky, vyleteli a zaplavili celý byt, tak boli zvedavé sa popozerať, že kde a v akom blázinci sa to vlastne ocitli. Skrátka ,,taková normální rodinka.’’


Ide čas letný IV.

Takže môj vzťah k prírode, k zvieratám, k živočíchom bol už od mala taký nejaký úzko spätý. Ako malému cca šesťročnému chlapcovi mi o 11 rokov starší brat ukázal polorozpadnutú sieťku na motýle. Vyrazili sme na prvý výlet neďaleko od domu, kde sme bývali. Doteraz si ten deň živo pamätám, ako spolu ideme, ako mi brácho ukazoval čo a ako so sieťkou robiť a už som spadol do entomológie rovnými nohami. Do puberty som sa tomu naplno venoval, robil si svoju vlastnú zbierku. Otec mal špeciálnu povolenku, platnú na celé územie vtedajšej SR, vrátane všetkých vodných tokov za účelom zberu hmyzu a iných živočíchov pre vyučovacie potreby a zbierkový fond VŠP. Pomáhal som preparovať hmyz pre potreby katedry a dokonca som si tak ako malý chalan zarobil svoje prvé peniaze, za ktoré mi naši kúpili otepľovačky a môj prvý fotoaparát Certo , dovoz z DDR...mnou prezývaný: „ser to“. Na katedre mali aj plne vybavenú tmavú komoru, kde som s otcom  trávil veľa času. Keď išiel do dôchodku a pomáhal som mu sťahovať kanceláriu, len vyvolaných filmov a kazetiek so živočíšnou tematikou bolo za plné velikánske papierové vrece -  takže je pochopiteľné, že väčšina mojich fotografií je tohto zamerania.


Zerynthia polyxena.

Pre svoje makro zábery používaš fotoaparáty Nikon D200 a kompakt Olympus C-4040. Zaujal ma hlavne ten Olympus, ktorý ma už 12 rokov a to je na poli digitálnych fotoaparátov priam historický kúsok. Je neuveriteľné, ako s ním môžeš zachytiť lietajúci hmyz. Máš na to svoj recept?

Olympus má svoju históriu, prešiel kus sveta. Bol svokrov, ktorý si ho kúpil okolo roku 2001, pár rokov ho mala švagrina -  archeologička, ktorá ho vláčila kade-tade po svete na vykopávkové výpravy, až nakoniec niekedy začiatkom roka 2007 skončil u nás doma. Zatiaľ len ako požičaný, lebo syn potreboval nafotiť fotografie do biologickej olympiády. V druhej polovičke roku 2008 sa mi dostal do rúk,  lebo som potreboval v práci niečo pofotiť a tak sme sa zoznámili. Povedal som mu: ,,Ahoj, ja som Koma, ukáž mi prosím kde máš akého čudlíka.” Vysunul objektív, zamrkal a povedal: ,, Čaves, ja som Oly, hádam si budeme rozumieť.’’ Takto som ho vlastne podedil a aj k D200 som prišiel podobne  - vzájomným posúvaním po rodine. Má už nejakých 7 rokov, polepený čiernou hokejistickou páskou, pri zvuku uzávierky sa až myknem, ale hlavná vec, že ešte fotí. Teraz je presne rok, čo môžem povedať, že je môj.

A ten recept? Mám tú výhodu, že som s „hmyziakmi“ a ich životnými prejavmi žil od mala. Z časti viem predpokladať ich správanie. Napríklad, keď priletí na kvet, ako dlho sa na ňom asi zdrží, akým spôsobom vzlieta, čo robí predtým než odletí, do akej polohy dá napríklad tykadlá tesne pred vzletom -  všetko sú to také drobné detailné reči tela, ktoré signalizujú, kedy prichádza tá správna chvíľa. Viem zhruba, kde a aký druh nájsť, kde sa rád zdržuje, ako sa správa. Je viacero druhov „motkov“, čo majú svoje obľúbené miesta. Sedí si, slní sa a keď letí okolo iný jeho druhový súkmeňovec, vzlietne a zaženie ho preč, ale čo chvíľa sa vráti takmer na to isté, ak nie presne na to isté svoje obľúbené miesto. Nuž a medzitým sa treba pripraviť, namieriť, zaostriť a nepohnuto sústredene čakať. Môžem potvrdiť, že v tejto situácii sú muchy a ovady naozaj otravným druhom:-) S jednou babôčkou zubatokrídlou som sa takto cvičil minimálne hodinu. Vždy som šťukol neskoro alebo skoro. Tak keď už bola znova usadená a slnila sa na svojom mieste, jemne som ju prstom vyrušil, aby sa necítila ohrozená a po vzlete sa mala chuť vrátiť. Až mi to po mnohých pokusoch vyšlo tak, ako som si predstavoval.

Alebo napríklad taká včela, keď končí svoj zber - hlavne na nejakom väčšom kvete, častokrát sa na mieste akoby pomrví, pošúcha zadnými paprčkami o seba, prednými si pretrie ksichtík...a šup už letí. Sú to veci, ktoré keď je človek pozorný a vnímavý, sa dajú v pohode aj odsledovať. Nemusí s tým od malička vyrastať a mať nejaké veľké znalosti. Je pravda, že hmyz je najideálnejšie fotiť ráno, keď nie je aktívny, potrebuje sa zohriať a až potom sa rozlieta. Ale netrvalo dlho, keď ma len tak sediaci „hmyziak“ prestal uspokojovať, cítil som, že to nie je ono - chcel som zachytiť nejaký moment, letovkovú akciu, či malý minipríbeh z ríše hmyzu - ukázať ostatným, že aj také malé živočíchy majú svoje zmysluplné správanie. A zároveň to bolo chcenie dokázať to aj tým kompaktom...skrátka - iný som nemal.


Predstav si.

Najskôr som si vyberal druhy, ktoré sú z môjho pohľadu relatívne ľahko fotiteľné, to znamená, že dokážu na pár sekúnd zastať vo vzduchu . Sú to rôzne druhy pestríc, z motýľov napríklad lišaj marinkový - ten rýchly kolibrík, sekundičku dve-tri postojí, keď tým dlhým cuciakom tankuje. Aj keď sa zdá,  že človek ho nestíha, ako sa rýchlo z kvetu na kvet presúva, je naozaj zábava a radosť ho fotiť. Neskôr som si začal skúšať fotiť druhy, ktoré len tak vo vzduchu nepostoja, a to v momentoch, kedy nemajú ešte nabratú svoju plnú rýchlosť – to  znamená tesne po vzlete, alebo tesne pred dosadnutím. Postupne ma chytilo a napĺňalo čoraz viac tieto rôzne letovky- momentovky lapať v protisvetlách, čoraz extrémnejších, kedy sa pod určitým uhlom zjavujú už rôzne farebné svetelné hmlisté ,,záclony a bubliny’’-  jednoducho som si začal s tým malým fotiakom akoby maľovať.


Neďaleko do jari.

Olyno má taký ,,zázračný’’ displejík o rozmeroch 3x4cm, takže poviem na rovinu, niekedy som dokopy nič nevidel a šťukol už len tak intuitívne. Ale keď chceš niečo dosiahnuť a baví ťa to, máš nejaký zámer, predstavu, cieľ, tak sa to musí raz aj prejaviť a následne to človeka povzbudí. 
Zhrnul by som ten recept: znalosti, trpezlivosť, predvídavosť, pohotovosť a naozaj v nemalej miere aj šťastie a náhoda. Jednu vec by som rád ešte spomenul - na ten kompakt nedám dopustiť, aj keď mám tú D200,  stále ho nosievam so sebou. Vďačím mu za veľa, vycepoval ma tým, že nie je až tak dokonalý ako jeho väčší zrkadlovkoví ,,bratia’’, o to viac som sa musel snažiť a doslova sa s ním zžiť. Aj teraz ho častokrát vytiahnem a fotím si ním . V čase, keď ma fotenie chytilo naplno, sa mi pokazil a kým bol v oprave, som bol zrazu ako bez duše. Jeden tunajší užívateľ mi daroval ten svoj, tak ho mám dokonca v dvojnásobnom vydaní.

Kde fotíš svoje motýle? Špeciálne alebo obľúbené miesta...?

Jozef, dávaš mi otázky na telo. Neviem či to aj prezradiť, ale priznám sa: od jari do jesene, každý boží deň od rána do večera, trávim čas na lúkach a pasienkoch...tam ti ich jéééé!!!....... A v zime sa vtrepem gazdinej do skrine, zapnem v nej malú "žárovečku" a fotím si mole šatové ( dvere mám zavreté, tak mi neuletia..:-) ).  Prepáč, neodolal som kúsok nemiestne zažartovať. V podstate som si zvykol nosiť minimálne aspoň malý foťák všade so sebou. Veľa momentov a nielen z ríše hmyzu, ktoré sa mi v živote už nezopakujú, som tak doslova prepásol. Mám dve obľúbené miesta: záhrada okolo domu a jeden týždeň v júli, kedy som na dovolenke v Peklisku pri Nálepkove + si spravím cez víkendy v lete nejaké dve- tri- štyri výpravy do najbližšieho okolia. Čo sa týka záhrady, počas rokov nám v nej vzniklo akési  mini arborétum, v ktorom stále niečo od jari do jesene kvitne, ale zároveň je tam aj stále čo robiť. Pri práci v záhrade mám fotoaparáty vždy na dosah. Jedna vec je pravda, to musím otvorene priznať - už v záhrade neurobím toľko, čo voľakedy, kým si ma fotka odchytila, bo od práce odbieham k motívom či hmyzím scénkam, ktoré sa okolo mňa dejú. Niečo zbadám, pustím motyku a šup, už sa plazím v záhone:-)


Po štarte II.

Peklisko je miesto, kde môj  kamarát zo strednej má po svojom dedkovi chalupu. Boli sme tam  na svojom prvom čundri, keď sme mali 15 rokov a mám k tomu miestu vrúcny vzťah. Roky tam spolu s kamošom a partiou radi chodíme na jeden júlový týždeň. Je to miesto mimo civilizácie, kde nie je ani poriadny signál. Je to pre mňa napriek svojmu menu...malý Raj na Zemi...Na jednom jedinom mieste je nekonečná paleta druhového zastúpenia hmyzu, vtákov, celkovo živočíchov. Scénky a motívy z ich mikroživota sa na mňa z každej strany len tak hrnú - už si ich len vystriehnuť a odchytiť. Kamarát má so mnou posledné tri roky, ako si fotím, večný problém, lebo je to dovolenka aj s určitými pracovnými povinnosťami, ako to už na chatách býva. Máme takú malú dohodu, že ráno, kým sa všetci prebudia, tak ja si fotím. Navečer tiež. Cez deň,  keď je prudké slnko a fotiť ma netrhá, čo - to okolo chaty porobíme. Ale poznáš to, aj pri práci sa ti naskytá veľa príležitostí.

Kým všetci ešte spia, ja si chodím sám po okolí v prebúdzajúcom sa novom dni. Na chatu sa vždy dostavím zarosený a mokrý až za ušami od ,,zápasu’’ s hmyzími motívmi. Všetci práve vstávajú, no kým sa definitívne po náročnej noci preberú, naraňajkujú a rozbehnú, ja už neposedne zahlásim, že si ešte na pár minút, maximálne na polhodku zbehnem dole za potok niečo zaujímavé ,,objaviť‘‘. Nuž a ako to už chodí, keď som vo svojom živle, strácam pojem o čase. Už počujem z diaľky aj kosačku či motorovú pílu vrčať,  ba aj kladivo so sekerou sa ozve. Ale môj zmysel pre povinnosť sa prebudí  až vtedy,  keď počujem po dvoch hodinách, ako sa vzduchom ku mne nesú  ľubozvučné nadávky zakončené zúfalým výkrikom: ,,..........raz mu hodím ten foťák do potoka!’’ Skrátka, ťažko sa tam od fotenia odtrhnúť.

Viem, že fotí aj tvoj syn.  „Nakazil“ si ho ty fotografiou?

Tu by som to poopravil – skôr on mňa.  Ako malý chlapec, narozdiel odo mňa, sa dostal na ZUŠ-ku na výtvarnú ( upozornil som ho na tie ruky:-) ) a zároveň bol úspešný v biologických olympiádach. Dôležitá bola tá posledná v deviatej triede, na ktorej zaujal porotu aj fotografiami živočíchov. Strednú školu si tak mohol vybrať, buď smer prírodný (živočíšny), ktorý u neho vždy prevažoval, alebo výtvarný. V poslednej chvíli sa rozhodol nastúpiť na  fotografický dizajn. Ku koncu roka 2008 mi on sám ukázal túto stránku a v rámci času som sem potom občas nakukával, komentáre si čítal, fotky obzeral – hlavne rôzne hmyzie makrozábery a wildlife. Do tej doby som bol skutočne počítačový antitalent, ktorý využíval počítač len čisto pracovne. Nechodil som na internet, nevedel dokopy čo je to ten "jútub", nemal "mejla"...nič.

Syn mi pomohol založiť mail a profil tu – chcel som skomentovať a povedať svoj názor na jednu fotografiu, vôbec som nemal v úmysle si dačo fotiť a nejakým spôsobom sa tu aktivizovať, ale už keď som tu zrazu mal nicka, tak sa to nejako samovoľne rozbehlo. Prišlo leto 2009 a začal som fotiť svoje prvé fotky motýľov, ale samozrejme v tej dobe som nevedel "ani ťuka" o kompozícii, svetle, odpichnutia od pozadia a iných dôležitých veciach. Až postupne som to, aj prostredníctvom komentárov iných autorov pod fotkami, objavoval. V tej dobe to bol aj synov hlavný žáner, ktorému sa vtedy venoval a z mojej strany, sa priznám otvorene, to bola aj taká malá súťaživosť, taký hnací motor - chcel som mu ukázať, že napriek tomu, že on má zrkadlovku a makráč, aj ja dokážem cvaknúť nejakú tú momentovku- letovku s tým Olynom. V Peklisku za celý týždeň som spravil dve foto čo si považujem. Jedna mi odpočívala v šuflíku pomaly trištvrte roka,  kým som si uvedomil,  že je na nej celkom slušné protisvetlo a aj po TK to celkom ujde. Na druhej sa mi podarilo odspodu zachytiť letiacu pestricu, taký väčší druh. Vyzerala, že letí, ale stála vo vzduchu vysoko nado mnou. Hrdý a v povznesenej nálade som prišiel na chatu a ukázal ju synovi. Sám sa zadivil a dokonca ma pochválil – koho by  nepotešila pochvala od  17-ročného syna? :-) Následne ma zoznámil so základmi ,,fotošopy’’. Dosť som sa ho s tým naotravoval. Fotky som si vtedy moc neupravoval, nepridával a tým, že som tie veci nepoužíval, prešiel týždeň-dva-tri a už som bol zas vedľa jak tá jedľa.

V začiatkoch mi naozaj dosť pomohol a ja mu za to ďakujem. Následne som si v „šope“ poobjavoval aj iné veci sám tým, že som sa doslova hral. Veľakrát mi pomohli komentáre a nasmerovania od iných skúsenejších autorov, začo patrí moja vďaka aj im.


Ide čas letný.

Poslednú dobu sa však začali na tvojich fotografiách objavovať ľudia. Čím to je?

Jozef, veľmi dobre viem, veď neraz si to prezentoval aj verejne vo svojich komentároch pod fotkami či vo fóre - takže to nemusíme tajiť - ako sa desíš jarného a letného obdobia. Vraj keď spustíš ephoto, tak z galérie na teba pozerá záplava všetkých možných kvietkov, motýlikov a iných mušiek. Najprv som si myslel, že to vyrieši Biolit, ktorým som ti radil postriekať klávesnicu a monitor, ale nakoniec si ma tým vlastne vybudil fotiť a pridávať sem aj niečo iné:-). Ako som postupne objavoval túto stránku, čoraz viac ma oslovovali fotky aj z iných žánrov. Ja som si fotil to svoje, ale napozerával a hlavne pristavoval som sa slovne pri obrázkoch všetkých možných tém, a tie s ľuďmi ma častokrát veľmi oslovovali. Hlavne tunajší autori reportáže a dokumentu ma v tomto veľmi  inšpirovali - či už momentmi zo života, kompozíciami, ako pracujú s priestorom na svojich fotkách, ako majú obraz vyskladaný.  Je to proces takého postupného dozrievania, prerodu, či ako to presne nazvať.

Postupom času cítiš, že ťa to tak už naplno neuspokojuje ako predtým a práve v tomto období tápania a narastajúceho pocitu akejsi nespokojnosti samého so sebou vo svojom obľúbenom žánri -  mi začali pri fotení hmyzu ,,liezť ľudia do záberu‘‘ :-). Ako keď som si fotil motýľa a pár metrov za ním sedel mladý párik. Aj som si tak v duchu povedal, škoda, že ich nemôžem dostať do záberu, lebo v hlave mi nabehol v mžiku jeden hudobný film, spevák a jeho výroky, krátky útržok textu jednej piesne. Už som to chcel zabaliť, keď v tom sa chalan postavil, akoby ma počul. Podobne, ako keď som si fotil na kostolíku v Dražovciach oblakové divadlo. Vieš, že to nie je ono, že by tomu obrazu náramne prospela nejaká človečina, čo by fotku doplnila, rozohrala...a v tom sa zjaví mladý párik.


Pre Jima.

No a odtade bol už len krôčik byť v tomto smere aktívnejší, ísť medzi ľudí, na rôzne podujatia či akcie. Sledujem na sebe posledný rok, že hoci aj idem so zámerom fotiť si do prírody  ,,zverinu’’, väčšinou skončím pri fotení motívov s ľuďmi. Takže už dlhšie to nie je u mňa  len o motýľoch. Dôležité v tomto smere bolo pre mňa minulé pekliskové leto. Po troch daždivých dňoch sa konečne vyčasilo a ja som celý nažhavený trielil na lúku za "hmyziakmi". Pár metrov pred chatou som zbadal kamošove decká, ako sa hrajú na zemi v takom príjemnom  rannom svetle, len sa tak po nich kĺzalo. Zastal som v letku a už som fotil chalanov pri hre. Vznikla séria o Maxovi -  minidokument ako pár dní trávil čas na chalupe. Alebo zobral som rodičov na hríby,  nech sa poprechádzajú a ja si aspoň motýľov nafotím  - namiesto toho zrazu zistím, že fotím rodičov. Tak zase vznikla séria o Jankovi a Marienke ako blúdia a nevedia sa z lesa roky- rokúce vymotať. Rodičia vôbec nevedeli, že si ich fotím a keď som im celý fotopríbeh aj s popismi ukázal, náramne sa  zabávali. Takže ten minulý rok ma naozaj utvrdil v tomto smerovaní a má to výhodu, že ľudí si môžem fotiť aj cez zimu, keď "hmyziaci" spia:-)


Rozchody.

Častokrát pripojíš k svojej fotografii odkaz na hudobný klip. Prečo? Myslíš, že len obraz nestačí na autorovu výpoveď?

Stačí, teda pri dobrej fotografii by mal stačiť, ale keď je tu taká možnosť - prečo nie. Pôvodne som sem-tam pripájal odkaz na hudobný link do svojich komentárov pod fotky iných autorov. Často,  keď si tu prezerám fotografie, spontánne vo mne vyvolajú spojitosti s určitou konkrétnou skladbou – vidím obraz, počujem slová, hudbu – ktorá evokuje ďalšie pocity a nálady. Asi mám bujnú fantáziu, akoby sa mi začal zrazu odvíjať v hlave dej, čo sa dialo, kým sa obraz zastavil...čo sa bude diať, keď sa pohne...Toto multimediálne spojenie akoby u mňa zintenzívňovalo prežívanie tej konkrétnej fotografie, doslova ma to kamsi prenesie.


Já a dým.

Na gympli som od prvej triedy ilustrovával školský časopis. Boli tam články, humorné glosy, básne – hlavne tie ma mimoriadne bavili. Boli to básne študentov, takže v tom veku väčšinou o láske a sklamaní, o bytí či nebytí, o snoch a túžbach ( priznám sa tuším aj nejaká jedna dve moje tam boli:-) ). Tam som niečo podobné robil,  len v opačnom garde: keď bolo treba myšlienku písaného vyjadriť obrazom. A možno je to tým , že pred mnohými rokmi som bol súčasťou jedného fantastického koncertu, kde spojenie hudby, textu, svetelných efektov, deja a obrazu, čo prebiehal súčasne s tým všetkým vzadu na plátne...súhra všetkých týchto podnetov, vnímaných všetkými zmyslami, na mňa takým silným spôsobom zaúčinkovala, že z neho čerpám asi doteraz.


Bacigalov vedúci.

Bývaš veľmi aktívny v komentároch. Tí, s ktorými si píšeš aj súkromné správy, vedia o tom, že ani tie správy nebývajú len o pár riadkoch, ale sú to mega diela. Ako je vôbec možné, že toľko stíhaš písať? :-D

Mám to predpísané od pani neurologičky:-) Roky mám problém s krížovou chrbticou a musím denne precvičovať s pani doktorkou  naordinované cviky. No a keďže ,,nemám čas’’,  tak sedím za počítačom na zdravotnej stoličke vlastnej výroby. Vieš, je to taká tá kancelárska na kolieskach, z ktorej mi za tie roky povypadávali všetky "šróbiky", čo držia sedanku na svojom mieste. Zostal už len jeden jediný,  aj to uvoľnený - keď si zle sadneš, šups a už aj si na zemi. Takže za pc musím sedieť pekne rovno,  nezhrbený, držať rovnováhu a napínať chrbtové svaly  – tak mi to prospieva aj zdravotne. Len to pc cvičenie nesmiem prešvihnúť, aby ma  zase nechytila chrbtica krčná.

Od jeseni do jari mám času viacej – tak tu bývam častejšie. Pred štyrmi rokmi som ťukal do klávesnice ako chorý ďateľ, čo ho bolí zobák a krk, frekvenciou jeden ťuk za päť sekúnd. Po rokoch som už  vysokorýchlostný ďateľ drvoštep, ktorý nemá problém ani keď večer pri búrke vypadne elektrika. Fotografia si ma tak odchytila, že rád sa na ňu pozerám, rád si ju ,,čítam’’, rád sa k nej vyjadrujem a na druhej strane  cítim, že v konečnom dôsledku to pomáha aj mne samému. Ale povedzme si otvorene, nemám problém sa tu zabudnúť.  Na druhej strane, keď sa tu pod fotkami cez klávesnicu vyklábosím, mám pocit, že hádam aj gazdiná je rada - aspoň doma držím potom klapačku:-)


This Heaven.

K tým mega dielam načrtnutým v tvojej otázke. Som z nepočítačovej generácie, nevidel som počítač ani na výške, jednoducho neviem používať skratkovitý pc jazyk. Okrem toho mám problém sa výstižne v skratke vyjadriť tak, aby veci boli správne pochopené a pasovali do seba, zamotávam sa, odbočujem, častokrát už ani neviem, čo som chcel povedať či napísať ( veď to už je asi zrejmé z predchádzajúcich odpovedí :-) ). V tejto súvislosti je samostatnou kapitolu u mňa rozprávanie vtipov – stačí, že zahlásim: ,,poviem vám jeden vtip...‘‘ a všetci kamoši sa už smejú. Zároveň pokladám komunikáciu cez počítač tak trochu za neosobnú, kedy na základe jedného nevhodne zvoleného slova môže prísť k nedorozumeniam – nuž tak sa radšej rozpisujem. Veď aj ty si sa nepriamo priznal, že v rámci ušetrenia času čítaš každý môj desiaty riadok. Jozef, tak ja sa ti teraz priznávam: v tomto rozhovore som každých deväť riadkov pre istotu vynechal :-)


Vodomet.

Keď sa prechádzalo na našom portáli zo starého – bodovacieho systému na systém „Páči sa“, patril si medzi zástancu starého a odporcu nového. Ako to vnímaš s odstupom času?

Som dosť konzervatívne, ale zdá sa, že aj adaptabilné plemeno. Je všeobecne známe, že bodové hodnotenie bolo naozaj nadnesené,  málokto využíval celú stupnicu 1-7.  A poviem úprimne ani ja. Pre mňa bola príliš široká, jednoducho som ju nevedel používať. Ak by bolo vtedy bodovanie zúžené na 1-5, dovolím si tvrdiť, že by som sa určite vedel skôr orientovať čo- kde- aké body prideliť. Napriek tomu, že fotky boli často nadhodnotené,  mne v tých začiatkoch pred  rokmi dosť pomohlo, ako bol systém  nastavený. Nútil ma  rozmýšľať a pozrieť sa na fotku z troch strán - tk, kompo, impakt ( samozrejme sú prípady, kedy práve ,,tk nekvalita’’ alebo popretie kompozičných pravidiel fotke dodáva patričný celkový dojem ). A ak komentujúci nemal čas, nenapísal komentár a len obodoval - mal autor fotky akú takú spätnú väzbu aspoň podľa tých bodov. Keď boli niekde znížené, tak mohol dumať prečo, alebo sa spýtal a dotyčný komentátor, ak mal chcenie, chuť a čas,  mu to objasnil. Prechod na páčitkový systém veľa vecí zjednodušil, možno až príliš.

Mám pocit, že hodnotenie fotografií a aj ich prezeranie sa stáva akoby povrchnejším. Mne sa môže páčiť aj fotka výnimočná,  ku ktorej nemám poznámky, aj fotka s drobnou výhradou. Dokonca sa mi môže páčiť a zapôsobiť na mňa aj taká, kde mám výhrady väčšie, ale stlačením páčitka ich pomyselne všetky tri hodím do jedného vreca. Takže, ak je stránka takto nastavená, že tu denne prebieha akési vyhodnotenie, možno by bola zaujímavá aj taká možnosť, že pod fotkou by som  sa mohol ,,páčitkovo“  vyjadriť osobitne k tk, kompo, impakt. Ale beriem to tak, že majitelia stránky - vnímam ich ako hostiteľov,  to tak chcú a majú so stránkou určitý zámer, cieľ, kam a ako má smerovať. Ja a iní sa síce môžeme k tomu verejne vyjadriť, aj sme k tomu myslím boli v patričnej téme vo fóre vyzvaní. Spravil som to hneď ako sa zmeny udiali, ale je na nich, čo budú pokladať za prospešné a čo z pripomienok užívateľov si zoberú. Aj čas veľa vecí ukáže. Som skrátka v pozícii návštevníka- užívateľa a odvodené slovo je ...užívať si - no tak si ten pobyt, ktorý mi je tu umožnený-  užívam. A  ako slušne vychovaná návšteva sa tu snažím aj nejaký ten darček zo seba zanechať...samozrejme v podobe komentárov, aby to nebolo zle pochopené:-) Cítim sa tu dobre a rád sem chodím napriek tomu, že si občas nesúhlasne zamúkam......


Rozhovory...o duši.

Ľuboš, čitatelia poznajú tvoj prejav pod fotografiami aj z pohľadu „kravičky“. Komentáre sú napísané z tohto uhla ako veľmi vtipné a kreatívne. Kedy a ako sa narodilo toto zvieratko? :-D

Nezabudni, čo som vyštudoval. Ak som to chcel robiť, musel som sa so zvieratkami hospodárskymi vedieť rozprávať a hlavne vedieť im načúvať. Už vtedy nejaké zviera muselo vo mne driemať...nuž tak som sa nakoniec otelilo:-) Samotný prvopočiatok bol naozaj nechcený. Keď som si vyberal profilový obrázok, chcel som nejaký čo by ma ako-tak vystihoval a zároveň ho mal rád. Hneď ma napadol obal svojej obľúbenej kapely. Prešiel asi polrok, čo som tu mal nicka a prišla mi krátka jednovetná súkromná správa, kde v predmete stálo: "Krowka" . Som stále pátral, ako ten dotyčný človek vie, že okrem motýľov sa zaujímam aj o chrobákov, veď v galérii som mal vtedy pridaného len jedného. Vieš, ja som bol v tom, že tá krowka je akože chrobákova krídlová krovka. Až neskôr vyplynulo, že Krowka...ako Kravka...tie poľské cukríky.

Prešlo ďalších pár mesiacov a na môj komentár pod akousi fotkou mi jeden autor odpovedal slovami, akoby sa  ku kravke, ku zvieraťu naozaj prihováral. A až vtedy mi zaplo, že by som to mohol takto  ,,zneužiť’’ a občas aj ako zviera niečo skomentovať. Hlavne z dôvodu, že som si nebol sám sebou istý, či netrepem v komentoch  nejaké doslova kraviny...a  vtedy mi napadlo, že však môžem - keď to napíšem ako krava, tak kraviny môžem...a ak sa to niekomu nebude páčiť...tak fajn, nič sa nedeje  - veď to predsa nie jááááá...to tá krava napísala:-) Je to asi naozaj nejako vo mne a nemusím sa k tomu siliť, ide to von tak prirodzene samovoľne, samozrejme niekedy záleží aj od mojej momentálnej nálady.

Veľakrát sa mi stalo, že začnem komentovať fotku úplne normálne, vážne a zrazu v strede komentu ma niečo napadne, spravím odmlku a začnem ,,trpieť‘‘ kravomluvou (ako sa pán šéfredaktor onehdá trefne vyjadril ). Ale naozaj je to náročné, keď ma chytá ,,kravská slina‘‘ zrovna pri platení pokuty a príslušník sa ma niečo pýta :-) Rozmýšľam...ten ženský rod...na ten si neustále musím dávať pozor, neviem či by nebolo vhodnejšie a jednoduchšie,  aby som si profilovečku radšej zmenil na nejakého vola:-) Apropóóó, asi by bolo vhodné pri tejto príležitosti a na tomto mieste spomenúť nášho psíka Čika.

Pred určitou dobou prišiel za mnou s prosbou, že kým sme v práci, doma sa veľmi nudí...či by som mu tu nezaložil nicka, aby si mohol obrázky prezerať. Tak tu má nick: Chico. Sem tam nejaké psíkovské fotky skomentuje, ale nelajkuje...povedal som mu otvorene - nebuď blbý, si skajterier nie lajka...ale dlhšie tu už nebol, nedajú sa mu momentálne písať komentáre, uťukal si predné paprčky, jeho dvaja domáci kamaráti po záhrade krčice a cicúchov naháňajú a on ich spoza okna povzbudzuje – kto chytí, má lajka......


Po štarte IV.


Záver

Fotografia si ma jednoducho chytila, je to pre mňa čarovné vyjadrovacie médium. Človek sa dokáže pozrieť na svet a momenty v ňom inými cudzími očami, rozširuje si vnímanie. Zrazu vidím veci, momenty, vnímam dianie okolo seba inak ako predtým. Mám silný pocit, že ma to vnútorne obohacuje. Myslím, že keď to niekoho raz ,,chytí’’, tak je to záľuba a láska na celý život. Som rád a ďakujem ľuďom, čo si sem fotky pridávajú za túto možnosť a poznanie.

Ďakujem pekne aj redakcii...a aj za to, že našla v sebe tú odvahu, po prvýkrát v histórii tejto stránky osloviť s ponukou na  rozhovor ,,zvera’’. Myslím, že páni redaktori niekde museli....urobiť chybu....hop počkať, počkať...to je vlastne  z iného filmu.........museli niekde vyštráchať môj zatiaľ najväčší životný fotoúspech na medzinárodnom poli...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Matej Michalik
ocenenie redakciou 2013-06-03 12:24:09
Super rozhovor, veľmi pekný výber fotografií, držím ti Ľuboš palce nech ťa fotenie baví aj naďalej
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-03 12:33:23
Vyborne je aj to, ze ked mu napises, ze pise kraviny, tak sa neurazi.
 
Marcel Rebro
2013-06-03 12:38:02
príspevok od: Karol Srnec
Vyborne je aj to, ze ked mu napises, ze pise kraviny, tak sa neurazi.
Moze kravka pisat nieco ine ako kraviny?
 
Milstar
2013-06-03 12:46:07
Ej, veru pekne napísané. Ešte veľa takých pekných fotiek Ti prajem.
 
peker
2013-06-03 12:48:15
tešíme sa na tvoje dalšie komenty samozrejme aj fotky
 
Frola
2013-06-03 12:52:32
kde by bylo ephotO bez Komy?
Krásný rozhovor, krásné snímky a vídeo BOŽÍÍÍ . Lubo GRATULUJI
 
juve16
2013-06-03 12:52:37
skvelé odpovede pani kolegyňa
Ale ten vek by som teda neuhádol
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-06-03 13:01:42
maloktory uzivatel venuje zo svojho casu tomuto portalu tolko, ako nasa kravka...gratulujem Koma
 
Wombat
2013-06-03 13:07:01
je z coho vyberat v tvojej tvorbe,len tak dalej...drzim kopyta
 
not-art
2013-06-03 13:20:39
V koži pána Malkoviča, tuším tak sa volal ten film gratulácija, cítila som v kostiach že také príde čoskoro..a propó ospravedlnenie: myslela som v začiatkoch, že Koma je opak Amok hadam mi bude prepáčené a ano ľudí pokračuj!
 
zdq
2013-06-03 13:36:22
Gratulujem, vycerpavajuci rozhovor! "vodomet" to je velmi fajn fotka!
 
marek loduha
ocenenie redakciou 2013-06-03 13:43:30
pekny rozhovor vela zdaru Lubos prajem
 
Krtko fotografom
2013-06-03 13:47:56
Lubos, gratulujem a este raz gratulujem . Nic ine povedat neviem, pretoze ako som ti uz spominal, ja som pravy opak teba . Mne zase cely zivot vycitaju, ze som malo komunikativny .
 
total empty
2013-06-03 13:57:03
príspevok od: Marcel Rebro
Moze kravka pisat nieco ine ako kraviny?
voloviny
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-06-03 14:18:28
Gratulujem chlope ..clanok si prečitam neskor, lebo toto je citanie na dlhsie Vitaj v klube "R"kačov
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-06-03 14:19:32
ps: vodomet je exkluzivna foto, radost kukať
 
Matúš Koprda
2013-06-03 14:20:42
teda super (-:
 
Neil
2013-06-03 14:24:40
pozdravujem
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-06-03 14:30:58
gratulujem Lubo
 
stani08
2013-06-03 14:38:32
dost strucny rozhovork Koma v porovnani s tvojimi komentmi na ktore sme tu na ephoto od teba zviknuty a ktore uz patria k neodmyslitelnej sucasti tohoto portalu ale ak by ti dali priestor a spustil by si bolo by to asi citanie na dlhsiu dobu tak gratulujem aj k strucnym v uvodzovkach kravinach ktore urobili z tohoto rozhovoru jeden skvely rozhovor so skvelym autorom precitenych a fantaastickych prac ! Nech sa dari aj nadalej . Vela zdaru ako aj vela uzasneho svetla prajem
 
Štefan Káčer
2013-06-03 14:43:08
teda tu už aj kravu ocenia gratulujem a teším sa na ďalšie komenty a fotky ...
 
spektrum
2013-06-03 14:43:43
nooo, tak toto ma potešilo, lebo ak niekto fotí srdcom, tak je to ocenenie v správnych kopýtkach , a rovnako dobre mu ide aj písanie, čakám, kedy napíše knihu, o živote...ilustrovanú fotkami, kde si zafilozofuje a rozosmeje smutné duše...
 
Bubak.
2013-06-03 14:49:01
Za obľúbenú kapelu máš u mňa plus
 
zg
2013-06-03 14:54:26
opäť dobré čítanie....+krásne foto,gratulujem!
 
RadovanŠkohel
2013-06-03 14:56:49
super , gratulácia .. už sa teším ako si to večer prečítam, teraz na to nemám kľud .. pozdravujem
 
felin2
2013-06-03 14:58:21
Tvoje rožky a vemienko už poznám, tak som rada že som sa o tebe dozvedela viac , želám Ti veľa dobrých fotiek a trefných komentov
 
zuzuliena
externý redaktor 2013-06-03 15:02:05
len ci Ty Komka teraz nespysnies, ked si uz takto pekne redakcne Registrovany
Gratulujem .-).
 
nvs
2013-06-03 15:10:48
žeby polia, lúky a lesy boli, v nich život prebýval a človek, čo s prírodou splýva a na jej krásu vlastným pohľadom sa díva a svojím snom sníva v doprovode svetla, nech ho na ceste sprevádza ... všetko dobré želám
 
nyco
2013-06-03 15:19:04
krava jedna ukecaná
gratulujem a dobré svetlo
 
markato1
2013-06-03 15:25:40
Na precitanie tohoto rozhovoru som si jednoducho musel hned najst cas .Vyborne citanie a drzim palce nech ta to drzi v tomto style co najdlhsie
 
NIKA02
2013-06-03 15:29:51
Gratulujem
 
j.a.r.o.
2013-06-03 15:29:54
jen tak dál
 
mirabella
2013-06-03 15:39:31
zaujímavý rozhovor, a ukecanosť sa veru nezaprie... všetučko dobré želám a gratulujeeeeem!!!
 
Daniel Urban
2013-06-03 15:40:43
Ľuboš, gratulujem k oceneniu. Skvelý rozhovor
 
Azimut
2013-06-03 15:43:01
Rád som si prečítal rozhovor, nech sa naďalej darí
 
Paulie
2013-06-03 16:02:28
Gratulejšn.
Krava jenna by si zaslúžila aj ocenenie ephoto maskot.
Mimochodom existuje aj nejaká skrátená verzia tohto článku?
 
blahoslav J B Art
2013-06-03 16:08:50
pri niektorych odpovediach som od smiechu takmer upadol do KOMY
gratulujem, tymto clankom si sa stal/stala CELEBRITOU
 
fanyka
2013-06-03 16:14:02
áno, máš dar nachádzať krásu a aj ju dávať zo seba druhým, tak ľudsky a úprimne...veľmi si to na Tebe cením..teším sa na ďalšie Tvoje pohľady a blahoželám k oceneniu
 
zola
2013-06-03 16:40:13
Pekny rozhovor a dobry vyber fotografii. Lubos blahozelam a nech sa dari.
 
Majo77
2013-06-03 16:40:15
Pripájam sa ku gratulácii , bolo len otázkou času kedy budeš redakciou oslovený a ocenený za obetavosť ktorú venuješ užívateľom na tomto portále. Článkom si Svojimi odpoveďami a komentármi ala Koma myslím nikoho nesklamal, ja som sa už dávno tak nepobavil pri čítaní nejakého rozhovoru.
Dúfam že nás Svojou prítomnosťou a vtipom budeš aj naďalej rozveseľovať a masírovať naše bránice, držím Ti palce a želám všetko dobré.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2013-06-03 17:00:34
No čo ti poviem....... dojatá som z teba ;o). Riadne prekvapko si nám pripravil, s úsmevom som si to všetko prečítala (jedno celé doobedu), ale na tvoje pomery to nebolo zas až také dlhé, ale asi som už zvyknutá z mailov ;o))
Komúšik môj ľúbezný, gratulujem ti k oceneniu a tvojej tvorbe. Ďakujem ti za všetok tvoj čas a slová o ktoré sa s nami tak srdečne delíš pod fotkami. Tie tvoje ,,voloviny" vždy ohrejú srdce, potešia ducha a rozchichocú človeka. Gratulujem a ďakujem !!!!!
 
objektiv
2013-06-03 17:11:00
ešte pred tým ako som začal čítať tento článok a zbadal som ho na hlavnej scéne tak sa mi na tvári objavil veľký úsmev,lebo som už do predu tušil ako to bude s tým rozhovorm do teraz som netušil že som oveľa mladší a tikám Vám,dúfam že to nevadí Pekné a srandovné rozprávanie či už zo života alebo zo súčasnosti a dobrý výber fotky k ,,nicku,, lebo tak ako kravička stále žuje tak Koma stále rozpráva perfektné a gratuľujem
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-06-03 17:24:32
blahozelam k oceneniu, teraz som to len tak rychlo prebehol, ale neskor sa tesim na citanie.
 
milanF
2013-06-03 17:46:32
však vieš
 
adriana628
2013-06-03 17:48:12
Zaujimavy rozhovor,blahozelam k oceneniu a tesim sa na citanie dalsich vtipnych komentarov
 
jan.zitniak
2013-06-03 17:54:32
Gratulujem!
 
mkosztura
2013-06-03 18:06:23
gratulujem k oceneniu , super článok o tebe ,
 
slavmiro
2013-06-03 18:34:15
Vyborne, len tak dalej!
 
Bergkristall
2013-06-03 18:40:10
Príjemné čítanie... konečne kravkine tajomstvá uzreli svetlo sveta. Nemôžem si pomôcť, ale Koma mi už príde ako taký maskot ephota, ktorý to tu oživuje netradičnými príspevkami.
 
Matej Rumanský
2013-06-03 18:59:40
gratulujem
 
zolec
ocenenie redakciou 2013-06-03 19:17:19
..gratulujem
 
Lacus78
2013-06-03 19:39:47
Koma, ďakujem ti za tvôj čas, pozorné oko a úprimnosť!!
a k oceneniu samozrejme úprimne GRATULUJEM
 
MajoC
2013-06-03 19:42:35
Veľa zdaru a ešte veľa pekných foto
 
ruiger1
2013-06-03 19:52:53
fuuu, tak dobre citanie to bolo, pekne som si pocital , Ocenenie Ti pravom patri, gratulujem a tesim sa na dalsiu tvoju fotograficku tvorbu
 
Denis
2013-06-03 20:30:07
Pekne Lubos gratiulujem snaď budeme castejsie spolu chodit fotievať
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-03 20:45:19
príspevok od: Paulie
Gratulejšn.
Krava jenna by si zaslúžila aj ocenenie ephoto maskot.
Mimochodom existuje aj nejaká skrátená verzia tohto článku?
Pán Kolega, moja intuícia ma v tomto prípade nesklamala..vždy som podvedome tušila a vnímala, že ste riadny vtipálek. Skrátená?...chichi...veď presne toto je ona Keď som položila na klávesnicu všetky odpoveďové písmenká a dala si ich cez vytláčací strojček zobraziť a aj naozajstne vytlačiť..tak ich bolo sa podržte a nech Vám Vaša dlhá loktibrada neuletí ... 13 plných stránok A4 veľkosť wordového písmenka 12....našťastie si zo mňa pán Jozef začal robiť prču, že nič sa nedeje a údajne to budú mať čitatelia na pokračovanie...a ešte väčšejšié šťastie, že ma došla kuknúť do šopky gazdiná, že čo tam tak dlho stváram. A keď zbadala ten rozsah, vyjadrila sa jedným slovkom, konkrétne : katastrofa. Tak som si písmenko po písmenku slovko za slovkom ucvrkávala a ucvrkávala..skracovala a prehadzovala.....až bolo stránok už len znesiteľných ...sedem
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-03 20:52:53
[b]Ďakujem veľmi pekne všetkým takto hromadne za reakcie a pristavenia, poviem úprimne – ste ma naozaj svojimi slovami dojali, tak kúsok inak ako som každodenne na dojenie zvyknutá-ý .... Éeej veru poviem na rovinu, tuším som namiesto mliééka - cez úsmev....slzu malú lícom spustila
Ďakujem Vám. Aby som nezabudol – aj Jozefovi za úvodné slová, ktoré som do dnes nepoznal [/b]
 
uomo
2013-06-03 21:17:42
Gratulujem kolega a teším sa. *Chcel som len na skok a stvrdol som pri Tvojich slovách o Tebe...No každopádne veľmi rád som si to prečítal a takto Ťa trochu vác spoznal.
 
Komi
2013-06-03 21:18:48
Gratulujem Koma...
 
Marián Kuric
2013-06-03 21:21:08
Super rozhovor a konecne viem kto sa za tou kravickou schovava...vzdy to pre mna bola zahada
 
Matt83
ocenenie redakciou 2013-06-03 21:22:56
Pan kolega kravicka, gratulujem k oceneniu autora. Len tak dalej, prajem dobre svetlo a vela vtipnych nametov PS: kde mas vemienko ?
Video ma pobavilo, super kravicka Koma
Like
 
seifi
2013-06-03 22:18:15
pozdravujem a blahoželám;
Krajčo píše...Som veľmi rád, že ocenenie redakcie tentokrát putuje do rúk môjho veľmi dobrého priateľa, ktorého pozná fotografická komunita pod prezývkou Koma. ....
tak mi povedz prosím ťa, aké ocenenie alebo za čo si to dostál alebo pri akej príležitosti ?
 
walde
ocenenie redakciou 2013-06-03 22:46:39
...s Komom som sa zoznámil tuším niekedy v druhej polovici roku 2009, pravdaže virtuálne, spojil nás tento foto portál... zaujala ma na ňom práve tá jeho „chyba“, ktorú Jožko spomína v úvode...vďaka nej sme spolu (tiež pravdaže virtuálne) precestovali časť Peru i ďalšie končiny... ja som sa zase (za odmenu) dostal do sveta motýľov a kadejakého hmyzu
...neskôr prišli aj spoločné stretnutia...zistil som že Koma je aj skvelý chlapík, ktorý vždy dobre zapadne do partie a je okolo neho dobrá nálada...
...k jeho oceneniu by som rád pripísal nasledovné: venoval tomuto portálu neuveriteľne veľa času, náš rozprávkar Koma je snáď najznámejším užívateľom tohto portálu...
...za tých pár rokov prešiel kus cesty aj vo svete fotografie... mnohé jeho fotečky mi nadlho uviazli v hlave a rád sa k nim vraciam...Ľuboš, gratulujem

 
brki
2013-06-03 23:34:19
Lubo ! Keď som zbadal titulok článku, veľmo som sa potešil . Ľudia sú v komunite neprofesionálnych fotografov vzácni z rôznych dôvodov. Niekto zaujme fotografickými znalosťami a skúsenosťami, iný pozná dokonale fototechniku osvetľovaciu techniku a pod..A ja som si dal otázku, prečo si v kolektíve obľúbený ? . Nebude to len pre Tvoje vydarené fotky hmyzu ani pre motívy Dražovského kostolíka, pretože keď sa povie Dražovský kostolík, vidím pred sebou Tvoje siluetovky z tohto tajomného miesta. Ty si spravil pre propagáciu fotografie a dobrú atmosféru na tomto portáli viac ako hociktorý macher tohto umenia. Tvoje kamarátske uvoľnené úvahy pod fotkami niekedy nedočítam, to sa priznávam, ale nie preto, že by neboli zaujímavé, naopak, sú intelektuálne, plné metafor...a ja také rád, ale dnešný svet je prirýchly a my sme povrchní...Ty nad fotkami premýšľaš...nezakladáš si na technickej dokonalosti, ale na atmosfére, myšlienke, príbehu a emóciách a to isté hľadám vo fotkách aj ja...len zlý vinár zoberie víno a vypije ho ako vodu...dobrý vinár víno vychutnáva, rozpráva sa pri ňom, ...a tak je to aj s Tebou a fotografiou a to mi je na Tebe sympatické a blízke. Dúfam, že sa zase čoskoro zastavím v Nitre a prehodíme pár slov....gratulujem, mám radosť, dobré svetlo a slinu
 
Duvaliere
2013-06-03 23:48:21
Palec hore vo všetkom Koma ... keď Pán Boh rozdával talenty, tak teba určite neobišiel ...
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-04 00:22:40
príspevok od: walde
...s Komom som sa zoznámil tuším niekedy v druhej polovici roku 2009, pravdaže virtuálne, spojil nás tento foto portál... zaujala ma na ňom práve tá jeho „chyba“, ktorú Jožko spomína v úvode...vďaka nej sme spolu (tiež pravdaže virtuálne) precestovali časť Peru i ďalšie končiny... ja som sa zase (za odmenu) dostal do sveta motýľov a kadejakého hmyzu
...neskôr prišli aj spoločné stretnutia...zistil som že Koma je aj skvelý chlapík, ktorý vždy dobre zapadne do partie a je okolo neho dobrá nálada...
...k jeho oceneniu by som rád pripísal nasledovné: venoval tomuto portálu neuveriteľne veľa času, náš rozprávkar Koma je snáď najznámejším užívateľom tohto portálu...
...za tých pár rokov prešiel kus cesty aj vo svete fotografie... mnohé jeho fotečky mi nadlho uviazli v hlave a rád sa k nim vraciam...Ľuboš, gratulujem

Vlado – ja netuším ale viem presne deň kedy sme sa virtuálne zoznámili ...bol som tu skoro na deň 5 mesiacov a pomalinky sa začal k fotkám vyjadrovať, teda odvažoval verejne k nim vyjadrovať...s obavami a stále veľmi neisto, váhavo - som odposielal svoje komentáre, koľkokrát som dlhé minúty sedel nad napísaným komentárom a dumal...odkliknem, neodkliknem, odpošlem či nie?......stále som nemal tušenie ako sú moje slová pod fotkami ostatnými vnímané ...o foto ,,veciach,, som toho veľa nevedel ( však teraz toho viem len o kúsok viac ..)...tak som sa skorej vyjadroval k fotkám po pocitovej impaktnej stránke...a tam sa trebalo akoby aj kus viacej otvoriť, rozpísať...o pocitoch čo fotka vyvoláva sa nedá jednoslovne, niekedy sa tie pocity slovami opísať ani nedajú....v tej dobe som nemal žiadnu spätnú väzbu na svoje slová...až mi v priebehu jedného či dvoch mesiacov prišli tri súkromné správy od troch užívateľov , ktoré mi naozaj vtedy veľmi pomohli ,,sa nájsť,, a doslova ma nakopli , začal som cítiť pevnú pôdu pod nohami a odvážil sa viac a viac......sú veci v živote ktoré mi naozaj veľmi v určitých chvíľach pomohli...tie si odkladám, na tie nikdy nezabúdam...tak ak dovolíš, myslím že Ti to nebude vadiť - že niečo zverejním...možno budeš aj sám prekvapený, ďakujem ešte raz - aj za teraz aj za vtedy

walde napísal - 8.11.2009

Ahoj Lubo,
citam tu tie tvoje komenty uz par peknych dni a zda sa mi ze ty si tu ten hlavny basnik na tejto stranke. Vzdy si rad precitam tie tvoje hlášky, ktore maju svoju šťavu a grady.
Je mi to velmi sympaticke, len tak dalej!
Vlado alias Walde
 
bacil2
2013-06-04 00:27:32
VIVAT LUBOŠ!!!
 
fotomas
2013-06-04 08:24:46
príspevok od: peker
tešíme sa na tvoje dalšie komenty samozrejme aj fotky
nemyslel si náhodou komanty?
 
DORRA
ocenenie redakciou 2013-06-04 08:37:41
: ) gratulujem koma...moc sa teším a ďakujem za pekné ráno
 
kovacmj
2013-06-04 09:07:11
Dostal som sa k čítaniu až teraz, ale spláchol som článok do seba na jeden šup. Okamžite mi vylepšil zamračený deň, a verte, alebo nie, mal som hubu okolo celej hlavy ako som sa rehlil a bavil. Komu som nikdy nevidel a až teraz som zistil vlastne jeho vek a čo je ináč zač, no vo vnútri ho už dlhšiu dobu považujem za virtuálneho priateľa, ktorý nádherným spôsobom komentuje fotky tak, že aj najväčšia výčitka k fotografii absolútne neurazí, ale povzbudí.
Držím palce do ďalšej práce a "dobré svetlo".
 
Robina
2013-06-04 09:34:50
konecne sa dostalo aj na ukecane zvery congrats unikatom na krawke je, ze do tej spleti pribehov a idei dokaze zakomponovat aj radu, napad na vylepsenie, ze kritizuje bez urazok a cynicko-sarkastickych poznamok a casto sa dokaze pozriet na foto aj z perspektivy jej tvorcu
 
01pralinka
2013-06-04 10:52:40
kraasne, gratulujem
 
kubizmus
externý redaktor 2013-06-04 11:20:21
Gratz! A prajem veľa ďalších super fotiek a komentov, na ktoré vždy čakám, či sa náhodou nejaký tvoj neobjaví aj pri mojej fotke
 
lasky.t
2013-06-04 12:49:44
gratulujem k oceneniu Ľuboš! pamätám si ked mi ťa Čako ukázal v Maxe (fotoworkshop) "hentam je Koma"... predstavoval som si ťa uplne inak kedže sme si čo to predtým pokomentovali tu na prvý dojem hned sympaťák... a hlavne "Oly" zavesený na krku... skrátim to, takých ľudí ak by bolo viac nie len tu na portáli, tak je ten svet krajší a lepší určite... vieš pochváliť aj zkritizovať a hlavne kritiku podať tak konštruktívne a citlivo,nikoho neuraziť (mám skúsenosť )... tvoje foto vždy potešia a polahodia orgánu zraku... želám všetko dobré, svetlo ako lusk a veľa veľa čerstvej paše plnej hmyzu!!!
bolo mi cťou ťa spoznať!
 
matwey
2013-06-04 13:29:53
http://www.youtube.com/watch?v=oEgAcE7v67k
 
pilka
2013-06-04 13:57:54
Tak som sa konečne aj ja dostala prečítať článok o mojej obľúbenej Komke. Ďakujem skvelé čítanie aj povzbudenie hlavne,keď som si prečítala o Tvojich fotografických začiatkoch a samozrejme ako sme od Komy zvyknutí čerešnička na torte video.Gratulujem k oceneniu a teším sa na ďalšie fotografie na ktorých si idem oči vyočiť a často sa prechádzam v galérií Tvojich fotografií.
 
Paulie
2013-06-04 15:17:05
príspevok od: Koma
Pán Kolega, moja intuícia ma v tomto prípade nesklamala..vždy som podvedome tušila a vnímala, že ste riadny vtipálek. Skrátená?...chichi...veď presne toto je ona Keď som položila na klávesnicu všetky odpoveďové písmenká a dala si ich cez vytláčací strojček zobraziť a aj naozajstne vytlačiť..tak ich bolo sa podržte a nech Vám Vaša dlhá loktibrada neuletí ... 13 plných stránok A4 veľkosť wordového písmenka 12....našťastie si zo mňa pán Jozef začal robiť prču, že nič sa nedeje a údajne to budú mať čitatelia na pokračovanie...a ešte väčšejšié šťastie, že ma došla kuknúť do šopky gazdiná, že čo tam tak dlho stváram. A keď zbadala ten rozsah, vyjadrila sa jedným slovkom, konkrétne : katastrofa. Tak som si písmenko po písmenku slovko za slovkom ucvrkávala a ucvrkávala..skracovala a prehadzovala.....až bolo stránok už len znesiteľných ...sedem
Jézušmáriajózef, radšej ani ňesťem vedeť, kolko pécé klábosníc zedereš za rok. Bradu som si nedávno preventívne odmontoval, takže už neuletí.
...a že pre kravu(/y) http://youtu.be/nFM_ZvkYQQs
 
adamac
2013-06-04 16:49:33
veľmi pekný článok ,gratulujem k oceneniu. Tvoje komenty sú vtipné , hodnotné a niekedy aj s radou,ktoré nám pomôžu....Len tak ďalej kolega...
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-04 17:00:30
príspevok od: Robina
konecne sa dostalo aj na ukecane zvery congrats unikatom na krawke je, ze do tej spleti pribehov a idei dokaze zakomponovat aj radu, napad na vylepsenie, ze kritizuje bez urazok a cynicko-sarkastickych poznamok a casto sa dokaze pozriet na foto aj z perspektivy jej tvorcu
Slečna Robina, ja za to ale naozaj nemôžem...kravky sú už raz také, dumem že to majú v sebe asi od prírody dáko zakoodované...a hoci majú naozaj drsný jazyk, v jeho dotyku je niečo príjemnoštiglutavé, taká jemnodrsná príťažlivosť zároveň , sa mi vybavuje ...že keď som bol.a ešte malé telátko, veľmi často som sa nechal kravkami ňufákovať ..a ich jazykom olizovať, vždy keď som nejakú stretol tak som sa jej nastrčil, vyhrnul rukávy až nad lakte..nech ma po paprčkách jazykom poriadne pretiahne...naozaj neblbnem, keď na konci prázdnin býval a aj býva v Nr Agrokomplex...to bolo prvé čo som doma rodičom zahlásil keď sme sa tam chystali ..,,a budú tam aj kravky?...mami, daj mi tričko s krátkymi rukávmi...,, P.s. ako dieťa som sa nerád umýval, možno sa z tých ich kravských jazykových sliniek niečo na mňa nalepilo..

http://www.youtube.com/watch?v=D4S9DvDZ1GM


 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-04 17:10:14
príspevok od: matwey
http://www.youtube.com/watch?v=oEgAcE7v67k
He, ale teraz si trafil klinec po hlavičke...toto už nie je ani náhoda, na mňa sa takýchto ,,náhod,,.. priam neuveriteľných už dáko veľa nalepilo tuna. Tým linkom, presne tou skladbou ( mimochodom počúval som ju približne od 8 rokov, brácho keď prišiel zo školy si ten album furt púšťal na starom B3 magiči z pásky, ktorú som neskôr ,,podedil,, a stále ju mám ) si ma jednoducho vyprovokoval rozpovedať jeden príbeh. A aspoň sa tak aj objasnia Jozefove slová v úvode rozhovoru..o priateľstve.. a odkade sa vlastne poznáme, ako sme sa zoznámili. Bude to tento krát na rozdiel od rozhovoru naozaj dlhé Aby bolo všetko zrozumiteľné a jasné...tak pekne po poriadku:

Bol som tu na stránke skoro trištvrte roka, pod fotkami ma vždy veľmi zaujali komentáre jedného užívateľa...mal v profilovke Ítiho v tej parochni ako bol zamaskovaný a názov nicku znel Daenis – pridával pod fotky neskutočne trefné a výborné komentáre, pekne do radu prehľadne v odsekoch zoradené a rozobraté..TK:...a jeho slová....kompozícia: a jeho slová....impakt: a jeho slová....veľmi dobre sa to čítalo, poučné, trefné, výstižné...keď som nemal moc čas tu byť, tak som vyslovene išiel a vyhľadával jeho komentáre lebo sa z nich dalo ( samozrejme aj stále dá ) poučiť. Vždy som mal chuť kliknúť na ,,reagovať,, pod jeho komentom...len tak, napísať verejne ,,ďakujem Ti - z Tvojich komentárov sa učím,,....ale z rešpektu či už neviem z čoho som to nikdy neurobil. Až sa tu zjavila v apríli 2010 jedna fotka ...a Daenis...Áno -ako neskôr sa ukázalo – Jozef Krajčo pod tú fotku napísal nenormálne precítený a prežitý komentár, až sa mi srdce pri jeho čítaní rozbúchalo, dych zrýchlil a pripojil hudobný link na R.Watersa na Mother ...no viac mi nebolo v tej chvíli treba a vtedy som sa koooonečne odvážil na Daenisa priamo reagovať, vtedy sa komentáre radili pod foto tak, že ten jeho bol už niekde dole pod foto vo vlákne dole dole zapatrošený...a tým , že budem na neho reagovať, som ten jeho koment chcel vytiahnuť hore aby ho mali aj ostatní na očiach hneď priamo pod foto ( neskôr pri prechode na inú portálovú verziu sa tie priame spojenia komentrekoment stratili ) Bol perfektný...si spomínam:..predýchávam, predýchávam, do kolien padám ..skladám klobúk a podobne No a ja som mu do svojej reakcie pripol link , že mne ten výraz speváčky pripomína inú skladbu..dal by som samozrejme floydov , ale keď dal on RW..tak som vybral od neho...a ááááno je to presne tá istá skladba - čo si mi sem teraz Ty pripol do svojho komentáru ...a príbehový kruh náhod sa začííína uzatvááárať Tuna pod touto foto sa to všetku udialo čo som Ti popísal:

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/114236/spivam-ti-reckviem-2/?s=photos

Jozef mi hneď písal súkromne a sa mi poďakoval, s tým že o týždeň fotí na Duchonke dáke dve slečny modelky , že či by som nechcel prísť. Tak som sa tak v duchu pousmial ...jááá a modelky ?..chichi...kebyže tak dákych motkov ..no ale samozrejme že som zo Zbehov na druhý týždeň vycestoval, túžba stretnúť sa a spoznať niekoho od tadeto aj mimo počítač - bola skrátka...veliká. Slečne modelke som bol výškovo po prsá ...Jozef si s ešte jedným fotografom fotil..a ja som bol v úlohe nosiča, podávača, šoféra...a behal po okolí a koncom apríla darmo hľadal nejaké hmyzačiny, nič nelietalo...tak som si aspoň na hladine jazera pri brehu - fotil tie vodné bzdochy čo sa po nej korčuľujú. Na záver večera sme ešte chvíľku posedeli a Jožko vraví: počuj Lubo, mne tam niekde v Zbehoch bývala rodina....babička, moja mamina tam vyrastala v domčeku..ako malý chalan som tam chodil potom aj na prázdniny, aj ma tam pes pohrýzol na nohe, dlhééé roky som tam nebol, ani neviem už kde ten domec asi približne je...také priezvisko – povedal meno....nepoznáš?...a já reku: Jozef to meno mi je nejaké kus povedomé, ja tam bývam len 15 rokov, nie som Zbežan...dosťahoval som sa z mesta...ale prisám vačku to meno som niekde už počul, myslím že nejaký sused mi ho raz spomínal, takže to bude asi len niekde na našej uličke dosť možné, ulička má hádam aj jeden kilometer...niekde na našej uličke to stopro musí byť, popýtam sa susedov a dám Ti vedieť ( no ale nikoho som sa nespýtal nakoniec ) Nuž a chýlime sa konečne k príbehovému záveru: po mesiaci či dvoch mi Jožko volá, že ide do Nr niečo vybavovať, že by sa rád zastavil v Zbehoch a oplatil mi tak moju návštevu. Stretli sme sa pri kostole , nasadol som do autíčka a taho na našu uličku domček hľadať. Išli sme sediac v aute úplne pomalinky od domca k domcu...vždy spomalil, zastal, cez okno popozeral...prebiehalo to asi takto: eee tu nie...popotiahol.....ani tu....popotiahol....tuna určite nie....popotiahol....počkaj, tu by to aj mohlo byť..ááá veru nie.......takýmto spôsobom sme prešli skoro pol uličky až nakoniec zastal pred drevenou bránou, nespomalil ale úplne zastal a dokonca vyliezol aj z auta...nakukoval ponad bránku a hovorí :,,, vieš čo Lubo, tu by to mohlo byť...počkaj, počkaj...tamten orech, hej bol tam veľký orech...stará čerešňa...za ňou moruša...domček starý rodičovský tam už chýba....ale naozaj , toto je to miesto, toto je ten pozemok..určite, našli sme to,,, celý natešený spoza brány dnuka na pozemok nakukoval ..................mne sa samozrejme srdce v hrudi už rozbúchavalo a hovorím: ,,Jožko - si si istý..určite?,,......odpoveď: ,, Áno na stopercent je to ono,,....a ja hovorím: ,,Jozef , tu predsa bývam ja,, .....a kruh sa uzavrel no čo Ti/ Vám budem hovoriť...išli sme s Jozefom obaja do kolien, bolo nás tu vtedy na stránke 18.000 nickov a ja si kliknem akurát na neho.....paráááda.
To nie je podľa mňa ani náhoda......až neskôr, možno hádam aj po roku som náhodne vyštráchal..že však Jozef je vlastne ten Jozef čo tuna na portáli robí rozhovory s autormi a je externým redaktorom
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-04 17:13:51
Prepáčte prosím , že nereagujem na každého zvlášť jednotlivo, nechcem toto vlákno a Vaše slová narúšať a poprekladať mnohými svojimi reakciami, tak ešte raz aj včerajším a aj dnešným užívateľom čo sa tu zastavili :

Ďakujem pekne za Vaše pristavenia, veľmi si vážim a cením Vaše slová...priznávam, že som tak kúsok na mäkko, nečakal som že budú až takéto...popravde, skorej som sa toho obával a keď prišla ponuka na rozhovor, tak sa mi naozaj kniha, čepiec, bachor ba aj slez.. až krútili a krútili v trémovom kŕči ... kým som sa rozhodol povedať svoje : áno.
Ďakujem Vám.
 
fatality
2013-06-04 18:07:46
gratulujemmm Koma
 
Martin Prievalsky
 
romanovo
2013-06-04 18:59:51
Ahoj-te , ked´ je fotenie proste užasné, nádherné , človeka to chytí ani nevie ako.To sa stalo aj mne a určite tu niesom sám.Táto stránka je úžasná .Ked´ som ju blúdením po webe objavil, ostal som tu pritiahnutý ako magnet na železe.Ćasom som dostal odvahu ,vobec zavesit´ pár fotiek zo svojho biedneeho compaktu bol som plný obáv ,že taký ako ja sem nepatria ,lebo nefotím a este nemám zrkadlovku.Ty si bol moj prvý komentátor a ochota priam od Teba napísat´ a poradit ma vel´mi potešila .Tešilo ma uź len to zistenie , že si niekto všimol nejaky záber a dal si tú námahu poradit´. /Vd´aka aj ostatným/ Je to ako hnací motor a inšpirácia pre všetkých.

Takéto reportáže je radost´ čítat´ prajem vel´a krésnych záberov.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2013-06-04 19:25:19
zlátý
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2013-06-04 21:28:43
Veľká gratulácia Ľuboš!
Málokedy ma tak poteší už len názov článku, ako to bolo teraz...Aaaa to nehovorím o obsahu, fakt je ale, že to nie je nič pre dislektikov..
Portál bez Tvojich fotografií nebezpečných bodavých tvorov a príbehov pajkovcov, taktiež komentov, úvah, vtipov, sarkazmov, prirovnaní, negácií negácie, irónie, perzonifikácie, šarmu, malých esejí, spomienok, vízií, poétického videnia, zdvorilosti, linkov na muzičku, zdržanlivosti od vulgarizmov, no proste od "Tvojich" slovíčok... by bol ako záhrada bez rannej rosy...!!!

Dúfam, že Ti budem môcť už niekedy aj osobne potriasť pravicou..
 
Bass
2013-06-04 21:38:37
Ďakujem za rozhovor, potešilo ma to a naozaj som si pri čítaní oddýchol.
 
Jerry C.
2013-06-04 22:14:41
Ľuboš gratulujem !!!!
Pri našej nedávnej komunikácii pod niekoho fotkou som uvažoval,prečo tu s tebou ešte nebol rozhovor ...A že by bol určite veeeľmi zaujímavý nejaký ten článoček.A aha už je tu !
Len teraz som to zbadal a práve sa chystám do postele - ráno o tretej vyrážam do Varšavy ,článoček si teda prečítam ,keď sa vrátim ,alebo tam,ak tam nájdem nejaké free wifi
Ahoj !
 
noiseless
2013-06-04 23:50:32
skvelá, skvelá, SKVELÁ !!! je tá fotka s tým kostolom ...
neviem si oči vyočiť, gratulujem
 
paldixy
2013-06-04 23:58:11
Fascinujúci článok o kolegovi Komovi. So myslel, že to je nejaký faganisko okolo 30 a toť ho. Ale teda axpesívne a emociálne vyjadrovanie má natrénované fest.
 
ivans
2013-06-05 07:34:03
Keď som pred dvomi rokmi písal o Tvojich mne chýbajúcich komentároch som netušil, že časom tiež chytia za srdce toľko kolegov z portálu. Teším sa z toho spolu s Tebou a gratulujem Ľuboš.
 
ivans
2013-06-05 09:32:30
príspevok od: paldixy
Fascinujúci článok o kolegovi Komovi. So myslel, že to je nejaký faganisko okolo 30 a toť ho. Ale teda axpesívne a emociálne vyjadrovanie má natrénované fest.
Tiež som bol prekvapený, keď mi na jednej fotovýstave povedali, že pán vedľa mňa je Koma, ja som ho tipoval na 25....
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-05 10:00:41
príspevok od: Peter Svoboda
Veľká gratulácia Ľuboš!
Málokedy ma tak poteší už len názov článku, ako to bolo teraz...Aaaa to nehovorím o obsahu, fakt je ale, že to nie je nič pre dislektikov..
Portál bez Tvojich fotografií nebezpečných bodavých tvorov a príbehov pajkovcov, taktiež komentov, úvah, vtipov, sarkazmov, prirovnaní, negácií negácie, irónie, perzonifikácie, šarmu, malých esejí, spomienok, vízií, poétického videnia, zdvorilosti, linkov na muzičku, zdržanlivosti od vulgarizmov, no proste od "Tvojich" slovíčok... by bol ako záhrada bez rannej rosy...!!!

Dúfam, že Ti budem môcť už niekedy aj osobne potriasť pravicou..
potriasť pravicou.......fajn fajn dúfam aj ja......a pán Kolega - prednou alebo zadnou? Inak počúvajte...pssst, radšej nikomu nehovorte..niečo Vám pošuškám do úúška.....gazda minule dačo v šopke mumlal popod fúz, neviem či som mu dobre porozumela...dačo také, že tam mám neporádek a bordel, že ani žárovka porádne nefunguje...pavučiny v kútoch, omiéétka opadáva, stena vlhne, potkany v nej tuneli robá .........že by už bolo hádam aj na čase kooonečne - zatriasť ľavicou.......
 
alkaline
2013-06-05 11:23:08
...došiel na komu odznáček...?...
...gratulácia...


 
Frola
2013-06-05 12:04:01
já se k tomuto rozhovoru ráda vracím, je to pohlazení pro duši a hádám i nějaké ocenění odznáčkové od redakce by se šiklo ke článku
 
Frola
2013-06-05 12:04:30
príspevok od: alkaline
...došiel na komu odznáček...?...
...gratulácia...


také nad tím přemýšlím a nevidím tady žádný...
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-05 12:44:17
príspevok od: alkaline
...došiel na komu odznáček...?...
...gratulácia...


nič sa nedeje, aj tak bych asi radšejšie dáku tvarovo inú mašličku....napríklad - by sa mi zišiel na krk nový zvonček
 
matwey
2013-06-05 12:55:00
príspevok od: Koma
He, ale teraz si trafil klinec po hlavičke...toto už nie je ani náhoda, na mňa sa takýchto ,,náhod,,.. priam neuveriteľných už dáko veľa nalepilo tuna. Tým linkom, presne tou skladbou ( mimochodom počúval som ju približne od 8 rokov, brácho keď prišiel zo školy si ten album furt púšťal na starom B3 magiči z pásky, ktorú som neskôr ,,podedil,, a stále ju mám ) si ma jednoducho vyprovokoval rozpovedať jeden príbeh. A aspoň sa tak aj objasnia Jozefove slová v úvode rozhovoru..o priateľstve.. a odkade sa vlastne poznáme, ako sme sa zoznámili. Bude to tento krát na rozdiel od rozhovoru naozaj dlhé Aby bolo všetko zrozumiteľné a jasné...tak pekne po poriadku:

Bol som tu na stránke skoro trištvrte roka, pod fotkami ma vždy veľmi zaujali komentáre jedného užívateľa...mal v profilovke Ítiho v tej parochni ako bol zamaskovaný a názov nicku znel Daenis – pridával pod fotky neskutočne trefné a výborné komentáre, pekne do radu prehľadne v odsekoch zoradené a rozobraté..TK:...a jeho slová....kompozícia: a jeho slová....impakt: a jeho slová....veľmi dobre sa to čítalo, poučné, trefné, výstižné...keď som nemal moc čas tu byť, tak som vyslovene išiel a vyhľadával jeho komentáre lebo sa z nich dalo ( samozrejme aj stále dá ) poučiť. Vždy som mal chuť kliknúť na ,,reagovať,, pod jeho komentom...len tak, napísať verejne ,,ďakujem Ti - z Tvojich komentárov sa učím,,....ale z rešpektu či už neviem z čoho som to nikdy neurobil. Až sa tu zjavila v apríli 2010 jedna fotka ...a Daenis...Áno -ako neskôr sa ukázalo – Jozef Krajčo pod tú fotku napísal nenormálne precítený a prežitý komentár, až sa mi srdce pri jeho čítaní rozbúchalo, dych zrýchlil a pripojil hudobný link na R.Watersa na Mother ...no viac mi nebolo v tej chvíli treba a vtedy som sa koooonečne odvážil na Daenisa priamo reagovať, vtedy sa komentáre radili pod foto tak, že ten jeho bol už niekde dole pod foto vo vlákne dole dole zapatrošený...a tým , že budem na neho reagovať, som ten jeho koment chcel vytiahnuť hore aby ho mali aj ostatní na očiach hneď priamo pod foto ( neskôr pri prechode na inú portálovú verziu sa tie priame spojenia komentrekoment stratili ) Bol perfektný...si spomínam:..predýchávam, predýchávam, do kolien padám ..skladám klobúk a podobne No a ja som mu do svojej reakcie pripol link , že mne ten výraz speváčky pripomína inú skladbu..dal by som samozrejme floydov , ale keď dal on RW..tak som vybral od neho...a ááááno je to presne tá istá skladba - čo si mi sem teraz Ty pripol do svojho komentáru ...a príbehový kruh náhod sa začííína uzatvááárať Tuna pod touto foto sa to všetku udialo čo som Ti popísal:

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/114236/spivam-ti-reckviem-2/?s=photos

Jozef mi hneď písal súkromne a sa mi poďakoval, s tým že o týždeň fotí na Duchonke dáke dve slečny modelky , že či by som nechcel prísť. Tak som sa tak v duchu pousmial ...jááá a modelky ?..chichi...kebyže tak dákych motkov ..no ale samozrejme že som zo Zbehov na druhý týždeň vycestoval, túžba stretnúť sa a spoznať niekoho od tadeto aj mimo počítač - bola skrátka...veliká. Slečne modelke som bol výškovo po prsá ...Jozef si s ešte jedným fotografom fotil..a ja som bol v úlohe nosiča, podávača, šoféra...a behal po okolí a koncom apríla darmo hľadal nejaké hmyzačiny, nič nelietalo...tak som si aspoň na hladine jazera pri brehu - fotil tie vodné bzdochy čo sa po nej korčuľujú. Na záver večera sme ešte chvíľku posedeli a Jožko vraví: počuj Lubo, mne tam niekde v Zbehoch bývala rodina....babička, moja mamina tam vyrastala v domčeku..ako malý chalan som tam chodil potom aj na prázdniny, aj ma tam pes pohrýzol na nohe, dlhééé roky som tam nebol, ani neviem už kde ten domec asi približne je...také priezvisko – povedal meno....nepoznáš?...a já reku: Jozef to meno mi je nejaké kus povedomé, ja tam bývam len 15 rokov, nie som Zbežan...dosťahoval som sa z mesta...ale prisám vačku to meno som niekde už počul, myslím že nejaký sused mi ho raz spomínal, takže to bude asi len niekde na našej uličke dosť možné, ulička má hádam aj jeden kilometer...niekde na našej uličke to stopro musí byť, popýtam sa susedov a dám Ti vedieť ( no ale nikoho som sa nespýtal nakoniec ) Nuž a chýlime sa konečne k príbehovému záveru: po mesiaci či dvoch mi Jožko volá, že ide do Nr niečo vybavovať, že by sa rád zastavil v Zbehoch a oplatil mi tak moju návštevu. Stretli sme sa pri kostole , nasadol som do autíčka a taho na našu uličku domček hľadať. Išli sme sediac v aute úplne pomalinky od domca k domcu...vždy spomalil, zastal, cez okno popozeral...prebiehalo to asi takto: eee tu nie...popotiahol.....ani tu....popotiahol....tuna určite nie....popotiahol....počkaj, tu by to aj mohlo byť..ááá veru nie.......takýmto spôsobom sme prešli skoro pol uličky až nakoniec zastal pred drevenou bránou, nespomalil ale úplne zastal a dokonca vyliezol aj z auta...nakukoval ponad bránku a hovorí :,,, vieš čo Lubo, tu by to mohlo byť...počkaj, počkaj...tamten orech, hej bol tam veľký orech...stará čerešňa...za ňou moruša...domček starý rodičovský tam už chýba....ale naozaj , toto je to miesto, toto je ten pozemok..určite, našli sme to,,, celý natešený spoza brány dnuka na pozemok nakukoval ..................mne sa samozrejme srdce v hrudi už rozbúchavalo a hovorím: ,,Jožko - si si istý..určite?,,......odpoveď: ,, Áno na stopercent je to ono,,....a ja hovorím: ,,Jozef , tu predsa bývam ja,, .....a kruh sa uzavrel no čo Ti/ Vám budem hovoriť...išli sme s Jozefom obaja do kolien, bolo nás tu vtedy na stránke 18.000 nickov a ja si kliknem akurát na neho.....paráááda.
To nie je podľa mňa ani náhoda......až neskôr, možno hádam aj po roku som náhodne vyštráchal..že však Jozef je vlastne ten Jozef čo tuna na portáli robí rozhovory s autormi a je externým redaktorom
som poctený poviedkou, čítal som ju dva dni , výbornou poviedkou, a potešený, že sa mi nevedomky či podvedomky podarilo uzavrieť jeden z tvojich kruhov
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-05 13:32:43
príspevok od: ivans
Keď som pred dvomi rokmi písal o Tvojich mne chýbajúcich komentároch som netušil, že časom tiež chytia za srdce toľko kolegov z portálu. Teším sa z toho spolu s Tebou a gratulujem Ľuboš.
ano ano spomííínam ..samozrejme v dobrom, každý tu máme svoje aktívne či deaktivačné útlmové obdobia, to moje trvalo kúsok dlho čo som si tu vtedy písmenkami nezamúkal a Váš obrázok a popis pán Kolega ma dá sa povedať opäť nakopoool...len pre ostatných - ako viem byť naozaj ale naozaj aj stručný a púšťať ľudí v rozhovore ku slovu

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/221916/kde-je-koma/?s=photos
 
Tunde
2013-06-05 17:10:19
Kóóóóóóóóma! Perfektné! Skvelý článok, naplnilo očakávania myslím mnohým a tak isto aj mne! Gratulujééééééééém!!!
 
Anena
2013-06-05 19:12:54
Skvely clanok. gratulujem Lubos, potesilo ma ze si ziskal ocenenie, zasluzis si )) ))
 
zaria
2013-06-06 12:49:02
Gratulujem k oceneniu a výbornému článku z ktorého priam sála ľudskosť...
Veľmi príjemné čítanie ...Luci sa ma pýtala že čo to čítam že sa už dáko dlho usmievam
...nuž keď inak sa nedá pri Tvojich slovkách

 
marian
2013-06-06 14:44:02
Dik za krasny clanok a praje stale krasne svetlo.
 
Cerberus
2013-06-08 07:22:07
Úprimne gratulujem, Luboš.
 
JaroD.
2013-06-08 08:02:28
Tešíme sa s tebou Ľuboš a hlavne nech ti to vydrží, keď Števo už nemá čas.
 
Vajanský
2013-06-08 13:13:11
Vemienko moje milé, radostné. Tvoj rozhovor prinútil starca, aby sa po čase prihlásil a napísať čosi ráčil. Je mi potešením velikým, čítať o tebe toľko pekných vecí. Ale najviac moja duša obživla, keď som ťa zočil, ako pózovať si ráčilo na tých obrázkoch pohyblivých. Škoda len, že tam nie je vidno, ako ten fotografický prístroj v paprčkách držať ráčiš. Prepáč starcovi, že zvedavý je ako dieťa malô.
Nuž a čo ti poželať? Veľa mlieka a dobrého svetla i keď kombinácia táto by sa čudnou na prvý pohľad mohla zdať. Tvoj Sveťo
 
trnavsky
2013-06-09 02:43:47
na dva krát som si dnes prečítal, najprv úchytkom potom druhýkrát si užil článok (občas odporúčanie teké býva: "užívajte 2x denne") - až dnes som ho zaregistroval. Potešil som sa. Gratulujem a čítanie úžasné. Aj keď sa osobne nepoznáme, podľa komentov aj Ss ma Koma núti aj ľudsky sa zamýšľaťať (nechcem byť patetický) - (okrem ďalších vecí, ktoré tu boli napísané) až zdrvujúco ma zasahuje jeho bezvýhradná dôvera v dobro iných ...
 
[tom]
ocenenie redakciou 2013-06-10 16:16:33
Super, gratulujem!
 
andrish
2013-06-10 17:27:20
Gratulujem k zasluzenemu oceneniu
 
Chico
2013-06-10 21:22:12
príspevok od: trnavsky
na dva krát som si dnes prečítal, najprv úchytkom potom druhýkrát si užil článok (občas odporúčanie teké býva: "užívajte 2x denne") - až dnes som ho zaregistroval. Potešil som sa. Gratulujem a čítanie úžasné. Aj keď sa osobne nepoznáme, podľa komentov aj Ss ma Koma núti aj ľudsky sa zamýšľaťať (nechcem byť patetický) - (okrem ďalších vecí, ktoré tu boli napísané) až zdrvujúco ma zasahuje jeho bezvýhradná dôvera v dobro iných ...
pán Kolega a viete že možná niečo na tom aj hádam bude, minule nám praskla voláka trúbela vo vodovodnej prípojkovej šachte, mňa to netankovalo...gazda mi furt voláku vodu zadovážil a nerád sa v nej čvachcem, raz som sa vo vode skoro utopil ako sa mi ňou huňa nasosala a som oťažela ku dnu ušiel.....akurát že gazda už kúštik smrdev....no ale furt verev že ten vodár bude predsa len tak dobrý.. po každodenných telefonátoch ..a predsa len dooojde a závadu odstráni...a predstavte si dneska došiééél a vodu máme na porádku.....po dvoch týždňoch ..hihi...
 
drummer54
2013-06-11 11:12:13
Gratulujem Koma k oceneniu. V jeden den sa bavime a fotime na vernisazi pri drazovskom kostoliku. Jesto tam dobra pasa pre kravicku. A na druhy den citam na Ephote rozhovor s tebou. Clanok som cital na etapy, ako to uz pri podobnych clankoch od podobnych velkopisatelov zvykom byva. Prijemne niekolnonasobne osviezenie a relax v praci mi to citanie poskytlo. Takych veselych a uprimnych ludi malo stretavam, je to vzacnost. Preto mam z takychto stretnuti velku radost, a ked je to este spojene so zalubou vo fotografovani, radost je este väcsia. Keby si mal chut fotit, ozvi sa, a ja takisto. Na buduci stvrtok 20.06. je posledny fotoklub pred prazdninami, budu sa premietat fotky, tak ak sa ti bude dat, dobehni. Pokukame, pohodnotime a pokecame. Vsetko dobre
 
atiart
2013-06-11 13:09:12
... ahoj Koma-Luboš ... už dávnejšie ma nič a nikto tak ma nepotešil na tom portáli, ako to všetko čo tu vidím a čítam s radosťou sa pripájam k gratulantom a prajem Ti mnoho životných úspechov, a k ďalšej tvorbe skvelé svetlo
 
combat113
2013-06-11 17:09:38
gratulujem
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-12 10:39:43
príspevok od: drummer54
Gratulujem Koma k oceneniu. V jeden den sa bavime a fotime na vernisazi pri drazovskom kostoliku. Jesto tam dobra pasa pre kravicku. A na druhy den citam na Ephote rozhovor s tebou. Clanok som cital na etapy, ako to uz pri podobnych clankoch od podobnych velkopisatelov zvykom byva. Prijemne niekolnonasobne osviezenie a relax v praci mi to citanie poskytlo. Takych veselych a uprimnych ludi malo stretavam, je to vzacnost. Preto mam z takychto stretnuti velku radost, a ked je to este spojene so zalubou vo fotografovani, radost je este väcsia. Keby si mal chut fotit, ozvi sa, a ja takisto. Na buduci stvrtok 20.06. je posledny fotoklub pred prazdninami, budu sa premietat fotky, tak ak sa ti bude dat, dobehni. Pokukame, pohodnotime a pokecame. Vsetko dobre
hej, hej na ten štvrtok som už teraz vychystaný .dúfam, že mi niečo nečakané do toho nepríde..priznám sa, na tej vernisáži ma veru aj kúsek nutkalo Ti niekde bokom osamote dačo prezradiť kúskom...,, o tom,, ....bo pri pasení sa mi veľmi ťažko drží jazyk za zubálami..ale odolal som
A Vďaka.
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-12 10:47:20
príspevok od: atiart
... ahoj Koma-Luboš ... už dávnejšie ma nič a nikto tak ma nepotešil na tom portáli, ako to všetko čo tu vidím a čítam s radosťou sa pripájam k gratulantom a prajem Ti mnoho životných úspechov, a k ďalšej tvorbe skvelé svetlo
a jééj To je milé, ďakujem pekne krásny čierny uhľový Žrebček za reakciu, eej veru už by bolo na čase aby sme sa ocitli znovu spolu po troch dlhých rokoch...niekde na spoločnej paše
Neviem či si čítal všetko, ak nie...niekde kúsok hore je taký dlhý môj komentisko...klikni na ten link tunajší obrázkový efotový čo som tam v komente pridal....v tých všetkých súvislostiach spomenutých, si bol vlastne Ty... na samom prvopočiatku nášho zoznámenia sa s Jozefom..
Díkes Ati.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2013-06-14 21:34:31
Ta dlhšie som tu nebol, kvôli problémom s prihlásením a tak sa rozkukávam, čo je nové a tu zrazu vidím, že už nemáme na portáli kravičku ale KomáR-a...
Tak blahoželám a nech ti to naďalej dobre fotí...
 
atiart
2013-06-16 10:38:58
príspevok od: Koma
a jééj To je milé, ďakujem pekne krásny čierny uhľový Žrebček za reakciu, eej veru už by bolo na čase aby sme sa ocitli znovu spolu po troch dlhých rokoch...niekde na spoločnej paše
Neviem či si čítal všetko, ak nie...niekde kúsok hore je taký dlhý môj komentisko...klikni na ten link tunajší obrázkový efotový čo som tam v komente pridal....v tých všetkých súvislostiach spomenutých, si bol vlastne Ty... na samom prvopočiatku nášho zoznámenia sa s Jozefom..
Díkes Ati.
... našiel som čas, a všetko som prečítal,.... tu spoločnú pašu nekde by som aj bral, nech ideme zas do kolien ... no ale takú reklamu mi tu nemusíš robiť, aj ked my to celkom dobre padlo, dokonca si ma presvedčil, nech začnem znova pridávať nejaké nezaostrené machule, ktoré sa podobajú na nenaobliekabnú ženu ...
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-17 00:27:14
príspevok od: atiart
... našiel som čas, a všetko som prečítal,.... tu spoločnú pašu nekde by som aj bral, nech ideme zas do kolien ... no ale takú reklamu mi tu nemusíš robiť, aj ked my to celkom dobre padlo, dokonca si ma presvedčil, nech začnem znova pridávať nejaké nezaostrené machule, ktoré sa podobajú na nenaobliekabnú ženu ...
no veru, na tú Košickú plážovú Aničku veru nezabudnem...aj na ten svoj omyl.....zapíjanie poldeci nejakej tekquli či tekili či kerý fras to bol....namiesto minerálkou....ďalším veľkým decom ..tej istej tekvili ...uf, to teda bolo.
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-17 00:35:05
príspevok od: Stratený Stano
Ta dlhšie som tu nebol, kvôli problémom s prihlásením a tak sa rozkukávam, čo je nové a tu zrazu vidím, že už nemáme na portáli kravičku ale KomáR-a...
Tak blahoželám a nech ti to naďalej dobre fotí...
No veru aj mne sa už tvorili posledné týždne priam kruhy pred očááma ako sa koliečka krútili a krútili a po dlhej dobe ma niekam prepli...ale od minulého týždňa sa to našťastie rapídne zlepšilo.
Ďakujem pekne pán Stano...a priznajte sa, však já Vaše švandičky dobre poznám......nuž tak veľmi oceňujem, že ste sa premohli a odolali silnému pokušeniu......v slovičku KomáR-a.....stlačiť namiesto K......písmenko S.....ale nebojte, pokojne ste mohli - som za každú srandu
 
SteveS
ocenenie redakciou 2013-06-29 15:11:07
príspevok od: Koma
No veru aj mne sa už tvorili posledné týždne priam kruhy pred očááma ako sa koliečka krútili a krútili a po dlhej dobe ma niekam prepli...ale od minulého týždňa sa to našťastie rapídne zlepšilo.
Ďakujem pekne pán Stano...a priznajte sa, však já Vaše švandičky dobre poznám......nuž tak veľmi oceňujem, že ste sa premohli a odolali silnému pokušeniu......v slovičku KomáR-a.....stlačiť namiesto K......písmenko S.....ale nebojte, pokojne ste mohli - som za každú srandu
Somáriky nemajú veménko a na krk im medaile nevešajú Ale krawke na krk zapasuje. Síce patril by ti tam ešte k medaile aj taký poriadny, mohutný, na horách hlboko a prenikavo znejúci zvonec, ale ty namiesto zvoncom zvoníš sem tam svojima komentármi

Tak sa pridávam k radu gratulantov aj ja! A nedá mi pri tej príležitosti zaspomínať ... na prvé momenty ked som tu ňáku kravu po ľudsky hovoriacu zbadal. Kdesi pri diskusiách o neustálych zázrakoch pri fotení zvieraqcje ríše O pozadiach, sršńoch, nakoniec aj kombinačkách Na počudovanie ten ľudský pajko ako krava rozumel dobre aj ríši zvierat ktorej reči som ako tak rozumel aj ja. Tam a tak kdesi, v tej zvieracej ríši aj reči začali naše prvé kontakty, teda ak si to môj alzheimer dobre pamätá A potom ďalej lišaje, orgovany, skype, prvé tvoje nesmelé kritiky a názory na fotky iných ... a nakoniec aj spoločné fotografovanie, jazdy po serpentínach ktore tvoj zvierací bachor moc neocenil a tak dalej a tak dalej ... som rád že som mohol byť pri tom vsetkom a spolocne to s tebou prezivat A propo, som doma a sezóna jasońov začína

Lubo, nech nie som rozvláčny, ved na to tu máme teba že nech ti to ako rozpravkarovi stale dalej dobre píše aj mluvi a ako fotografovi stále dobre fotí. Teším sa na naše ďalšie stretnutia Určite bude na nich zas ako aj vždy doteraz veselo
 
Zuzka Stulka
2013-07-08 13:24:54
Gratulujem a naozaj skvelý rozhovor...
 
noik
ocenenie redakciou 2013-08-08 04:27:07
Som rad Lubo, ze ta poznam aj osobne. Prekvapil som sa sam tymto rozhovorom a objavil som v nom vela novych veci z tvojho zivota, o ktorych nebol cas pisat, hovorit... Mozno sa zda, ze reagujem neskoro, ale celkovo chodim na akekolvek fotowebove stranky pomenej. Takze chlapisko, drz sa, a nech ti to aj nadalej dobre muka... eee... foti
 
adora
2013-08-13 13:40:59
Myslím Duvaliere(taký nick) to dobre okomentoval.........vie zachytiť obyčajné veci do neskučne výbornej fotogragie.....a to je DAR....
 
jojooff
2013-08-13 14:12:29
Dakujem Koma ze si nam poodhalil aj co to s tvojho outfoto sveta.. uz mozem byt pokojnejsi ze nie si len tak obycajna Krowka ale taka nasa ... kultova
 
lubinka
2013-08-13 14:32:37
Blahozelam!
 
mrkva
2013-08-13 21:44:24
Lubko gratulujem hrozne moc..som rada že som spoznala takého správneho človeka a dobrého fotografa.Prajem vela krásnych záberov po potulkách prírodou a v odbočení z cesty
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-13 23:26:03
príspevok od: noik
Som rad Lubo, ze ta poznam aj osobne. Prekvapil som sa sam tymto rozhovorom a objavil som v nom vela novych veci z tvojho zivota, o ktorych nebol cas pisat, hovorit... Mozno sa zda, ze reagujem neskoro, ale celkovo chodim na akekolvek fotowebove stranky pomenej. Takze chlapisko, drz sa, a nech ti to aj nadalej dobre muka... eee... foti
a jééje, možno sa zdá že reagujem tiež neskoršie hoc sem chodím dosť často - ale neukazuje mi aktivity keď sem niekto niečo napíše, len keď reaguje priamo na mňa ako rekoment tak mi ukáže a pripomenie že sa tu niekto pristavil , a až teraz som zbadal ako sa ,,článoček,, tam hore na boku zrazu po dlhšej dobe objavil na titulnej stránke ,, články -komentované,, Ďakujem pekne Jarko, som rád že si rozhovora ,,objavil,, ..mne nehovor, jak jááá som rád ...kus kus dávno som tu z ničoho nič objavil jednu príma čerstvo pridanú Foto, reku to čo, kto to, čo to..fajnáá ,,Vecička,, ..no ale jak sa mi lúúbi...idem ja mu kuknúť do galérky..začítal som do jeho kometov, vtipných odpovedí, či článkov uverejnených...reku kurňa tento paraNoik musí byť super človečenský chlapák...prisám vačku, toho chcem a by som veľmi rád poznal osobne
No a nikdy nezabudnem ako Tvoji rodičia uhostili pre nich úplne nezámeho človeka, na základe toho že som povedal...viete my sa poznáme len tak trochu, cez počítač, nikdy sme sa nevideli, sem tam si píšeme, ja si tiež tak trochu fotím..........no a už sme sedeli v kuchynke a klábosili, až mi úsmev znova nabehuje keď si na to spomeniem ...Tvoji rodičia a dvaja neznámi chlapi u nich doma v družnom rozhovore a Ty na telefoone ...či nezabudnem ako sa v Tvojej izbietke fajn spalo..či na sobotné skoré ráno spolu s Jozefom....to sú také veci, ktoré ma naozaj napĺňajú, robia život naozaj krajším také zážitky či následne spomienky. Ďakujem Ti.
Nuž,idem si ja teda rýchlo nabiť baterečky nech mi to zajtra dobre múka
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-13 23:29:09
príspevok od: adora
Myslím Duvaliere(taký nick) to dobre okomentoval.........vie zachytiť obyčajné veci do neskučne výbornej fotogragie.....a to je DAR....
Oj,ani neviem čo odpovedať, až sa pýrim ...ušiská mi celé horia ...Ďakujem pekne.
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-13 23:32:21
príspevok od: jojooff
Dakujem Koma ze si nam poodhalil aj co to s tvojho outfoto sveta.. uz mozem byt pokojnejsi ze nie si len tak obycajna Krowka ale taka nasa ... kultova
Dlhšie som váhal či ponuku na rozhovor prijať či nie....povedal som Jožkovi, že to tak cítim- že také ponuky sa neodmietajú..alebo by sa nemali odmietať.....ale že veľmi váham, lebo sa potom prezradí a bude všetkým jasné a stratí to to...komentovacie čaro.....že naozaj nie som Kravka
Vďaka Ti.
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-13 23:33:03
príspevok od: lubinka
Blahozelam!
Vďaka.
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-13 23:53:19
príspevok od: mrkva
Lubko gratulujem hrozne moc..som rada že som spoznala takého správneho človeka a dobrého fotografa.Prajem vela krásnych záberov po potulkách prírodou a v odbočení z cesty
Ďakujem Blanka, inak s Tvojím menom sa stretávam po druhý krát v živte, na základke som mal spolužiačku Blanku, v sedmičke a osmičke sme sedeli spolu v lavici, triedna nás tak rozdelila ..že chlapci sedeli s dievčatami v lavici ( len niektorí ) aby sme nevyrušovali...skončilo to tak, že nakoniec sme sedeli hneď pred katedrou aby sme boli najlepšie na očiach - lebo sme vyrušovali najviac nejeden krát sme spolu s Blankou skončili cez hodinu vonku na chodbe pred dverami čo nás ..v tej dobe - súdružka učiteľka - vykázala von z triedy že sa nevieme vmestiť do kože a neustále vyrušujeme
Pred časom som zistil, že keď ma ovládne nutkanie a vnútorné presvedčenie..také dáke neodolateľné vnuknutie...odbočiť z cesty...tak nemám a nesmiem so sebou bojovať a mám ho poslúchnuť - tam kam mám namierené, za prácou či za rodinou, či priateľmi, či ma tam niečo čaká robiť....neujde to, nič sa nestane..pár minút ,,to,, počká - ale ten moment - čo ma čaká na konci krátkeho odbočenia, čo ma k sebe ťahá a volá - sa už nikdy nezopakuje.
Díky.
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-13 23:59:36
príspevok od: SteveS
Somáriky nemajú veménko a na krk im medaile nevešajú Ale krawke na krk zapasuje. Síce patril by ti tam ešte k medaile aj taký poriadny, mohutný, na horách hlboko a prenikavo znejúci zvonec, ale ty namiesto zvoncom zvoníš sem tam svojima komentármi

Tak sa pridávam k radu gratulantov aj ja! A nedá mi pri tej príležitosti zaspomínať ... na prvé momenty ked som tu ňáku kravu po ľudsky hovoriacu zbadal. Kdesi pri diskusiách o neustálych zázrakoch pri fotení zvieraqcje ríše O pozadiach, sršńoch, nakoniec aj kombinačkách Na počudovanie ten ľudský pajko ako krava rozumel dobre aj ríši zvierat ktorej reči som ako tak rozumel aj ja. Tam a tak kdesi, v tej zvieracej ríši aj reči začali naše prvé kontakty, teda ak si to môj alzheimer dobre pamätá A potom ďalej lišaje, orgovany, skype, prvé tvoje nesmelé kritiky a názory na fotky iných ... a nakoniec aj spoločné fotografovanie, jazdy po serpentínach ktore tvoj zvierací bachor moc neocenil a tak dalej a tak dalej ... som rád že som mohol byť pri tom vsetkom a spolocne to s tebou prezivat A propo, som doma a sezóna jasońov začína

Lubo, nech nie som rozvláčny, ved na to tu máme teba že nech ti to ako rozpravkarovi stale dalej dobre píše aj mluvi a ako fotografovi stále dobre fotí. Teším sa na naše ďalšie stretnutia Určite bude na nich zas ako aj vždy doteraz veselo
Nuž fajne si sa Števo zaspomínal...živo mi to všetko nabehuje, aj ako si ma do toho skajpa doslovne dokopal ...Vďaka Ťi...za cené rady a usmernenia ...a hlavne za TO všetko spoločne prežité
 
lagu
2013-08-14 13:45:02
Koma, si jediná krava, ktorú som ochotný vnímať ako Indovia... P.S. http://www.youtube.com/watch?v=BLKiMbC6s2k
Veľa ďalších tvojich fotiek nám prajem!
 
Cyril
2013-08-14 18:59:45
Gratulujem Lubosu.
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-16 21:11:59
príspevok od: Cyril
Gratulujem Lubosu.
Vďaka Jozefu ...som rád , že sa tu Tvoja Líza ukázala a slovne prejavila
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-16 21:18:38
príspevok od: lagu
Koma, si jediná krava, ktorú som ochotný vnímať ako Indovia... P.S. http://www.youtube.com/watch?v=BLKiMbC6s2k
Veľa ďalších tvojich fotiek nám prajem!
Ďakujem pekne a ,,drobnosť,, ...vďaka veľká za linka...a znova mám pri nej zimomriavky, znova a znova....tou začali koncert v 94 v Prahe...presne v ten moment s prvými zvukmi skladby začalo aj pršať z neba...bolo to také dáke..neviem..symbolické, duchovné či jaké....sa priznám , mal som vtedy čo nevidieť 30r....ale som si aj prvých pár minúút tej skladby ....eeej veru šťastím príjemne ,,poplačkal,,
 
soms
2013-08-16 22:14:19
Až teraz som si priateľu všimol, že si ocenený. Gratulujem, zo srdca, som ti to prial. Pekné a zaujímavé odpovede.
 
hakizu
2013-08-16 22:48:45
3.6.2013 ?? ejha toto som tiez premeskal, no odkladam si to na vykend, citania je tu dost
 
hakizu
2013-08-16 22:49:22
vikend
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-17 11:32:03
príspevok od: soms
Až teraz som si priateľu všimol, že si ocenený. Gratulujem, zo srdca, som ti to prial. Pekné a zaujímavé odpovede.
Ďakujem pekne Juraj, som rád že si tu slovko zanechal....no čo už, stalo sa ..som Som aj pánovi Jožkovi navrhovala, že radšejšie bych namiesto tej mašličky či metálu tam mala zvonček, že by mi to krásne zapasovalo k profilovke, ale údajne páni webmasteri takú ikonku zvončekovú nemajú...nuž tak teraz sa musím po lúkach a grúňoch namiesto pekného zvončeka s nejaký hranatým R-kom na krku trajdať
P.s. mám taký svoj súkromný subjektívny zoznam cca 10-15 autorov , asi rok a pol ho mám...pri ktorých mene by som rád to erečko videl svietiť, a som kus rád , že v priebehu minulého roka sa redakcia trafila do piatich z tých mien. Ahoj a Vďaka ešte raz, rád som Ťa po dlhšej dobe tuna videl aspoň takto cez pc
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-17 11:34:09
príspevok od: hakizu
3.6.2013 ?? ejha toto som tiez premeskal, no odkladam si to na vykend, citania je tu dost
joj, tak dúfam milý pán Kolega že sa aspoň trochu pobavíte...nebola by som moc rada, priam by som bola nešťastná...ak by ste si čítaním práve mojich písmienok pokazili víkend
Vďaka Ti.
 
hakizu
2013-08-18 23:52:18
to je neskutocny rozhovor doplnany vybornymi fotkami.. Dlhy, ale pobavil a zaroven poucil. Lubos ja ti dakujem, ze si takato krava a ako jeden z mala ludi si mi tu na portali slovne ukazal co to o fotografii, ci uz pod mojimi alebo inymi komentarmi, casto nasmeroval s ideou ako a co by si skusil inak..Nebyt ludi ako ty, nemal by podobny portal vyznam.
Dakujem a samozrejme gratulujem k oceneniu!
PS: to video nakonci ma dorazilo
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-19 21:22:23
príspevok od: hakizu
to je neskutocny rozhovor doplnany vybornymi fotkami.. Dlhy, ale pobavil a zaroven poucil. Lubos ja ti dakujem, ze si takato krava a ako jeden z mala ludi si mi tu na portali slovne ukazal co to o fotografii, ci uz pod mojimi alebo inymi komentarmi, casto nasmeroval s ideou ako a co by si skusil inak..Nebyt ludi ako ty, nemal by podobny portal vyznam.
Dakujem a samozrejme gratulujem k oceneniu!
PS: to video nakonci ma dorazilo
si ho púšťam niekedy dosť často, aj pre zlepšenie nálady....tie výrazy slečny asistentky , fotografa, tie ich pohyby + ako to teliatko s tou slamkou v hube zakrúti ..všetko ako to je zostavené aj s hudbou.... raz hádam aj dva roky spiatky mi ho poslal jeden užívateľ už ani neviem kto, nebýval tu moc často ani sme sa nejako nekontaktovali, myslím že ani pod fotky nechodili...len zrazu mi prišla od neho SS s tým,že aha čo som o tebe našiel, ani sa nepochválil...úplne vážne to pisol a pridal mi do správy toho linka....no, išiel som do výbuchu a nevedel sa na neho vynadívať, do nemoty som si ho púšťal ...tak som sa mu poďakoval, s tým že linka si odkladám na čestné miesto, kde na neho nikdy nezabudnem a ho nestratím ...že raz sa bude náramne hodiť, no a teraz to ,,raz,,.. prišlo
Vďaka Ti , som rád... že si víkendové čítanie prežil bez nejakých neblahých následkov
 
filipmajercik
2013-08-21 23:55:44
super rozhovor, super fotky gratulujem k oceneniu
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-08-22 12:09:50
príspevok od: filipmajercik
super rozhovor, super fotky gratulujem k oceneniu
Ďakujem pekne, priznám - mal som naozaj obavy, až sa mi červík v bruchu krúúútev keď mal byť uverejnený - že pri tom ,,kúsok,, dlhšom rozsahu bude možno aj tak trochu nudiť, tak som naozaj rád pristaveniam pozitívnym. Díky
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia